درآمد ۶۶۵ میلیونی طالبان از پول برق
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۵    ۱۳۹۸/۳/۲۰ کد خبر: 159028 منبع: پرینت

افغانستان با اینکه آب کافی و ظرفیت مناسبی برای تولید انرژی برق دارد، اما هنوز بیشتر این انرژی از کشورهای همسایه تأمین می‌شود و شرکت برشنا موظف است تا صرفیۀ برق را از مشترکان جمع‌آوری کرده و به این کشورها بپردازد.
تمام مشترکان هزینۀ برق را نمی‌پردازند؛ شماری از زورمندان و مشترکان در بخش‌هایی حضور دارند که در تصرف طالبان قرار دارد.

برشنا هرازگاهی فهرست مشترکانی که هزینۀ برق خود را نمی‌پردازند نشر می‌کند، اما تاکنون فهرست و معلوماتی دربارۀ هزینۀ برق بخش‌هایی که در تصرف طالبان قرار دارد، در دسترس نیست.
سلام‌وطندار سری زده است به این ولایت‌ها تا آماری از هزینۀ برق مناطق تحت تصرف طالبان به دست آید و همچنان این که این پول به کجاها واریز می‌شود، مشخص شود.

گزارشات منابع نشان می‌دهد که درامد سالانۀ طالبان از گردآوری صرفیۀ برق به رقمی در حدود «۶۶۵٫۰۰۰٫۰۰۰» افغانی می‌رسد. این پول از ولایت‌های هلمند، کندز، بغلان، فاریاب، تخار و هرات جمع‌آوری می‌شود؛ در دیگر مناطقی که حضور این گروه محسوس است، برق نرسیده و طالبان و مردم از منابع انرژی محلی چون توربین‌های آبی استفاده می‌کنند.

رسانه های محلی در این مناطق می‌گویند که جمع‌آوری صرفیۀ برق در مناطق تحت تصرف طالبان بسیار منظم است و این گروه هر دو ماه یک بار دست به جمع‌آوری صرفیۀ برق می‌زنند و مردم نیز با جبین باز در تصفیۀ حساب‌های خود با این گروه همکاری دارند.

هلمند؛ در صدر فهرست؛
این ولایت بیشترین حجم درامد طالبان از درکِ صرفیۀ برق را دارد. رقم جمع‌آوری صرفیۀ برق در یک دور میترخوانی یعنی هر دو ماه یک بار به حدود ۳۶ میلیون افغانی در ولایت هلمند می‌رسد.

مقام‌های محلی ولایت هلمند با تأیید جمع‌آوری پول صرفیۀ برق از سوی طالبان در ولسوالی‌های شمالی این ولایت می‌گویند، با این که بندبرق کجکی به گونۀ کامل در کنترل دولت است، اما حاکمیت کامل طالبان بر ولسوالی‌ موسی‌قلعه سبب شده تا این گروه پولِ برق ولسوالی‌های موسی‌قلعه، کجکی و سنگین را به گونۀ کامل به جیب بزنند. عمر زواک، سخنگوی والی هلمند در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید، خطِ ‌برق لشکرگاه و ولایت کندهار از مناطق تحت کنترل طالبان می‌گذرد و به همین علت آنان نمی‌توانند برق این مناطق را قطع کنند. به گفتۀ او، مجموعاً برای ولایت هلمند ۵۰ میگاوات انرژی صادر می‌شود که از این میان ۲۰ میگاوات به کندهار، ۱۱ میگاوات به شهر لشکرگاه و ۱۵ میگاوات دیگر در سه‌ ولسوالی شمالی این ولایت که زیر کنترل طالبان قرار دارد، به مصرف می‌رسد.

آقای زواک می‌گوید، درامد برشنا از ۱۱ میگاوات برق به ۱۷۶ میلیون افغانی در سال می‌رسد که در مقایسه با این رقم، درامد طالبان از ۱۵ میگاوات برق ۲۱۸ میلیون افغانی می‌شود. او نیز تأیید می‌کند که پول صرفیۀ برق این مناطق به جیب طالبان می‌رود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
برق
برشنا
نظرات بینندگان:

>>>   اینقدر خو یک پنچرمین از نان و گوشت عساکر وزارت داخله به دست آورده، چندان موضوع مهم نیست.

>>>   این درامد است یا دزدی ؟؟

>>>   به دولت مرگ است که عواید دولت به جیب دشمن مردم ودوست دولت می افتد .
خاکسار


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است