دیدار عمران خان و طالبان؛ صلح پاکستانی
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۰    ۱۳۹۸/۴/۱۴ کد خبر: 159315 منبع: پرینت

دیدار با عمران خان، در خصوص سیاست های بعدی طالبان در دوران پساصلح و عملیاتی کردن نقشه های صلح پاکستانی برای افغانستان از اهمیت زیادی برخوردار است.
براساس گزارش رادیوی رسمی پاکستان، قرار است عمران خان؛ نخست وزیر این کشور برای ترغیب طالبان به ترک جنگ، با شماری از نمایندگان این گروه دیدار کند.

رادیو پاکستان از نعیم الحق؛ مشاور نخست وزیر پاکستان در امور سیاسی نقل کرده که این ملاقات در جریان ماه جاری پس از مشوره با حکومت افغانستان صورت خواهد گرفت.

یک مقام حکومت افغانستان در اسلام آباد ضمن تایید این خبر گفت که قرار است حکومت پاکستان جزئیات این ملاقات را با حکومت افغانستان شریک سازد.
طالبان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

قرار بود سال گذشته نیز عمران خان با نمایندگان طالبان دیدار کند؛ اما این سفر نمایندگان طالبان به پاکستان، پس از انتقاد شدید حکومت افغانستان لغو شد.

این ملاقات در حالی صورت می‌گیرد که قرار است نخست وزیر پاکستان در هفته های آینده برای ملاقات با دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری امریکا به واشنگتن سفر کند.
دیدار عمران خان با طالبان، یکبار دیگر این واقعیت را مورد تأیید قرار می دهد که طالبان، دستور نهایی را از پاکستان دریافت می کنند.

طالبان به عنوان یک گروه مستقل با نخست وزیر پاکستان، دیدار نمی کنند؛ آنها در واقعیت امر، پیاده نظام پاکستان در افغانستان هستند و دیدار آنها با عمران خان به مثابه دیدار با رهبر واقعی طالبان، صورت می گیرد.

این مضحک است که مراکز رهبری، فرماندهی و اردوگاه های آموزشی و نظامی طالبان افغانستان در خاک پاکستان قرار دارند و هزاران مدرسه مذهبی آن کشور به عنوان کانون های پرورش طالب و تروریست عمل می کنند و حتی نمایندگان مذاکره کننده طالبان از پاکستان راهی قطر شده اند؛ اما رسانه ها و دولت پاکستان به گونه ای وانمود می کنند که دیدار عمران خان با نمایندگان طالبان، دیدار رهبر یک کشور مستقل با یک گروه مستقل است.

پاکستان تأکید کرده است که جزئیات این دیدار را با دولت افغانستان در میان خواهد گذاشت؛ این همان سیاستی است که امریکا هم در توجیه مذاکرات ضد حاکمیت ملی افغانستان با طالبان، بر آن تأکید می کند؛ اما واقعیت این است که جزئیات واقعی این دیدارها هرگز در اختیار مقام های افغان قرار نمی گیرد. تصمیم ها و توافقات پشت پرده برای صلح و جنگ افغانستان، در همین نشست ها اتخاذ می شوند؛ تصمیم ها و توافقاتی که خود مردم افغانستان در فرایند شکل گیری آن هیچ سهم و نقشی ندارند و حتی از جزئیات آن به جز یکسری کلیات رسانه ای، چیز قابل اعتنایی نمی دانند.

اسلام آباد اگر در موضع خود در زمینه ارائه جزئیات دیدار نخست وزیر آن کشور با طالبان به حکومت افغانستان، صادق است، برای یک دیدار سه جانبه با حضور نمایندگان کابل، اسلام آباد و طالبان، زمینه سازی کند. چنین دیداری اگر شکل بگیرد، می تواند کمکی حیاتی به حل مسایل بنیادین افغانستان کند و آغازگر فصلی جدید در روابط پرتنش و همواره بحرانی دو کشور قرار بگیرد؛ زیرا صلح با طالبان بدون صلح با پاکستان، امکان پذیر نیست و اصولا طالبان به این هدف از سوی پاکستان و چند رژيم همسوی آن، پایه گذاری شدند که در جنگ اسلام آباد و کابل، به پاکستان، کمک کنند.

با اینهمه، دیدار عمران خان با طالبان، در زمان حساس و مهمی صورت می گیرد و حاوی پیام های معنادار تازه ای است. این دیدار درست در آستانه یا احتمالا پس از توافق صلح امریکا و طالبان صورت خواهد گرفت؛ رویدادی که می تواند به معنای حساسیت و اهمیت نقش تعیین کننده و سرنوشت ساز پاکستان در اجرای نقشه راه آینده صلح و جنگ افغانستان باشد.

اگر مذاکرات فشرده جاری میان امریکا و طالبان به سرانجامی برسد و منجر به تولد یک توافق صلح شود، اصلی ترین برنده آن، پاکستان خواهد بود؛ زیرا یکبار دیگر می تواند تجربه طلایی سال های سلطه رژيم طالبان بر افغانستان را تکرار کند. بنابراین، دیدار با عمران خان، در خصوص سیاست های بعدی طالبان در دوران پساصلح و عملیاتی کردن نقشه های صلح پاکستانی برای افغانستان از اهمیت زیادی برخوردار است.

علی موسوی - جمهور


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
صلح پاکستان
عمران خان
نظرات بینندگان:

>>>   باز هم فریب کگاری به مقصد حصول ملیون ها دالر از امریکا !
حالا که ترامپ از کرکت باز ماهر دعوت نموده می خواهد چند طالب فرتوت تاریخ گدشته لنگ ولاش راحکومت در یک میز بنشاند وخود گویا با دست پر بزیارت ترامپ مشرف شود وبگوید ما افغان هارا به صلح انداختیم حالا شش ملیارد دالر بما بدهید،
بعدا به نحوی چند متجر از پا افتاده وشیخ فانی رابار دوش حکومت میسازند ونفرات جنگی شانرا به صفوف داغش ویا طالبانی که به صلح راضی نشده اند می فرستد تا بعدا توسط آنها از امریکا پول بکیرد وبعد ا آنها گاوشیری اسرائیلستان باشند
ر

>>>   قالین های افغانی در بازار های جهان بنام پاکستان بفروش میرسد وترورست های ساخت پاکستان در جهان بنام ترورست های افغانستان شناخته میشوند
همیشه مفاد از پاکستان ضرر از افغانستان !

>>>   عمران خان بر ای طالبان میگوید:
شما در ظاهر بر ای اینکه من دست خالی به امریکا نروم باحکومت کابل حاضر به مذاکره شوید تازمانیکه من از ترامپ وعده کمک وپول دریافت میکنم وبر میگردم بعدا اگر نخواستید بهانه جوئی کرده مذاکرات رابه شکست سوق دهید این چال هلارا ماوشما خوب میدانیم تا باشد ازین امریکا های احمق پول در بیارم ،

>>>   افغانستان سی سال پیش از تشکیل شدند امریکا توسط احمد شاه درانی تاسیس شد
افغانستان دوصد سال پیشس از پاکستان تاسیس شد ، آن پنجهزار سال را یک گوشه بان!
اما چرا حالا سرنوشت مارا کرکت باز پاکستانی با ترامپ تعیین میکنند؟؟

>>>   دیدار بادار با مزدورانش
طالب سگ ISI بود و هست.

>>>   عمران شیطان بزرګ است و طالبان مزدوران حلقه بګوش او! طالب داعش اخوان مجاهد و ...... بدترین موجودات روی زمین اند!
اوغو


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است