نیروهای امنیتی لیسۀ افغان ترک در کابل را بستند
 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۳۵    ۱۳۹۸/۴/۱۴ کد خبر: 159317 منبع: پرینت

لیسۀ آریانا افغان ترک در کابل، پس از شش ساعت محاصره از سوی نیروهای امنیتی بسته شد.
بیشتر از پنجا استاد و دانش‌آموز این مکتب از ساعت چهار بامداد جمعه تا ساعت ده پیش از چاشت در محاصرۀ نیروهای امنیتی بودند.
سپس موترهای آتش‌نشانی با پاشاندن آب بر این استادان و دانش‌آموزان، آنان را از درون لیسه به بیرون راندند.

به گزارش طلوع، محمد اصغر، آموزگار لیسه آریانا افغان ترک گفت: «پولیس ما هم امروز اطاعت از قانون نکرده! چند سیاسیونی که در رأس هستند حرف‌های آن‌ها را اطاعت کردند و بالای شاگرد، استاد و والدین شاگردان آب پاش دادند.»
شفیع‌الله، آموزگا دیگر این لیسه نیز افزود: «با تانک هاموی دروازۀ مکتب مان را باز کردند؛ داخل مکتب شدند و بسیار بی‌رحمانه مکتب مان را گرفتند.»
اما پولیس کابل، می‌گوید که کوشیده‌است به‌گونۀ مسالمت‌آمیز این مکتب را ببندد.

وزارت معارف، می‌گوید که روز جمعه مدیریت چهار مکتب افغان ترک به شمول لیسۀ آریانان افغان ترک کابل به بنیاد معارف ترکیه انتقال یافتند.
نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف در این باره گفت: «سه چهار نفری بودند که می‌خواستند اخلال وارد کنند در پروسه که خوش‌بختانه با آن‌ها هم گفتگو صورت گرفت و پس از گفتگو آن‌ها هم قناعت کردند و پروسه تکمیل شده در حال حاضر.»

پس از کودتای نافرجام در ترکیه، این کشور از حکومت افغانستان خواست که مدیریت مکتب‌های افغان ترک در افغانستان را به وزارت معارف ترکیه بسپارد؛ زیرا حکومت ترکیه ادعا می‌‌کند که این مکتب‌ها از سوی فتح الله گولن، کسی که از سوی حکومت ترکیه به سازمان ‌دهی کودتا در آن کشور متهم است، رهبری می‌‌شدند.

برهمین مبنا، در ماه حوت سال ۱۳۹۶ وزارت معارف افغانستان مسؤولیت رهبری این مکتب‌ها را به وزارت معارف ترکیه سپرد.
از آن زمان تاکنون، مکتب‌های افغان ترک در ولایت‌های مختلف کشور به وزارت معارف ترکیه سپرده شدند. این کار، با واکنش‌ها و مخالفت‌های دانش‌آموزان و آموزگاران این مکتب‌ها روبرو شد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افغان ترک
کابل
نظرات بینندگان:

>>>   عجب دولت فعالي!!!
دروازه هاي زندان را باز و وحشي ترين انسانهاي روي زمين را كه غير از كشتار و ويراني چيز ديگر در مغكوره شان نيست را رها ميكنند تا مانند گرگ مردمان بي دفاع كشور را سلاخي كنند ولي دروازه هاي مكاتب را كه در ان كودكان معصوم بخاطر انسانيت درس ميخوانند را ميبندد. عجب مغز متعفني !


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است