حضور قوی تر پاکستان، جنگ شدید تر در افغانستان
وقتی قرار است سرنوشت افغانستان به پاکستان سپرده شود یقین بدانید که صلحی در کار نیست. حضور قوی تر پاکستان در منطقه، پیام از جنگ شدید تر در افغانستان دارد 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۱    ۱۳۹۸/۵/۲ کد خبر: 159532 منبع: پرینت

وقتی قرار است سرنوشت افغانستان به پاکستان سپرده شود یقین بدانید که صلحی در کار نیست. حضور قوی تر پاکستان در منطقه، پیام از جنگ شدید تر در افغانستان دارد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper) مدتی است که تلاش های زلمی خلیلزاد در راستای هماهنگ سازی دیگر قدرت ها مبنی بر قبول پاکستان به عنوان قیم افغانستان آغاز شده است. این سیاست در نشست نماینده های رسمی کشورهای روسیه و چین در امور افغانستان با خلیلزاد در دو هفته قبل آشکار شد.

تا اینجا با تلاش دیپلمات های آمریکایی، کشورهای مختلفی قیومیت پاکستان را بر افغانستان پذیرفته اند و معدود کشورهایی مانند هندوستان هنوز روی این موضوع مخالفت دارند که با فشار آمریکا آنان نیز تسلیم خواهند شد.

بر همه واضح است که پاکستان در طول دوران جهاد مردم افغانستان، مجری طرح های آمریکایی برای افغانستان بود و در این مسیر آمریکا برخی از کشورهای عربی مانند عربستان را نیز با پاکستان همراه نمود و پاکستان در این راستا از کشوری عقب افتاده و ناتوان (به برکت جهاد افغانستان) به کشوری قدرتمند، مقتدر و اتمی بدل گشت.

اینک که آمریکا به پاس وفاداری پاکستان، توانسته دو قدرت بزرگ جهانی مانند روسیه و چین را با پاکستان همراه نماید، معلوم نیست این کشور به چه غول بزرگ منطقه ای تبدیل شود که نه تنها دیگر افغانستان را یارای مقابله با نقشه های شوم پاکستان نخواهد بود که هندوستان نیز در این زمینه مستاصل خواهد گردید.

سفر اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان به آمریکا و دیدار با دونالد ترامپ رییس جمهور این کشور، پرده از واقعیت های دیگری نیز برداشت که به چند مورد از آن اشاره می شود:
اول: پاکستان پایگاه سیاسی و نظامی آمریکا در منطقه است و هرگز نباید باور کنیم که مشاجرات گذشته و یا آینده آمریکا با پاکستان واقعی باشد.

دوم: تمامی سیاسیون و یا تحلیلگرانی که مخالفت و یا تضاد های پیش آمده میان آمریکا و پاکستان را جدی گرفته و به مردم و اذهان عامه تلقین کردند که آمریکا در پی وارد آوردن فشار در جهات مختلف بر پاکستان است، باید از همه معذرت خواهی کرده و دیگر از قضاوت های عجولانه و نابخردانه سیاسی که با سرنوشت مردم بستگی دارد، پرهیز کنند.

سوم: واضح گردید که اگر چنانچه پاکستان به چند دستگی سیاسی و نظامی دچار گردیده و تا کنون نتوانسته است خود را در این زمینه به هماهنگی برساند، مستقیما به خواست آمریکایی ها بستگی داشته و دولت پاکستان در این زمینه هیچ اختیاری ندارد، بل این سیاستگران آمریکایی هستند که برای این کشور و سرنوشت سیاسی و نظامی آن تصمیم می گیرند.

چهارم: سفرهای متعدد و نابجای سران سیاسی و نظامی افغانستان به پاکستان هیچ سودی نداشته از این ببعد دیگر نباید هیچ مقام دولتی و یا نظامی و یا سیاسی بصورت رسمی به این کشور سفر داشته باشد و چنانچه برای حل مشکلات به میان آمده میان دو کشور نیاز به سفر به وجود آید، قبل از همه رضایت آمریکایی ها را در این زمینه گرفته و سپس به آن کشور بروند.

پنجم: برنده شدن عمران خان در پاکستان، نشانه ای از تایید قومی سازی به نفع آمریکایی ها در منطقه بود که مانند افغانستان، پاکستان نیز به قوم مورد اعتماد آمریکایی ها در منطقه سپرده شود. دقیقا همان کاری که در طول چهار دهه گذشته در افغانستان زمینه سازی شده و این روزها در حال پیاده شدن است.

ششم: از آنجا که اهداف و منافع آمریکایی ها (که چپاول و غارت و توسعه سیاسی است) برای آنها از همه دستاوردها و امتیازها و شعارها مهمتر است، قومی سازی در افغانستان و پاکستان زمینه درگیری های بیشتر را به وجود آورده و به مرور زمان، اوضاع را متشنج تر می سازد و این به نفع غارتگران است تا از آب گل آلود ماهی دلخواه صید کنند.

هفتم: ضعف سیاستگذاری و تصمیم گیری به موقع اروپایی ها، روس ها، چینی ها، هندی ها و ایرانی ها سبب گردیده است تا آمریکا در برنامه های دراز مدت خویش موفق عمل کرده ولی اوضاع سیاسی را آنگونه جلوه دهد که گویی شکست خورده و قصد خروج از افغانستان را دارد، درحالیکه چنین نیست و آمریکایی ها به افغانستان آمده اند تا به تمامی اهداف و مقاصد خود برسند و هرگز در میانه کار، میدان را خالی نخواهند کرد.

هشتم: همانگونه که ترامپ نیز اشاره داشت، افغانستان برای آنها مهم نیست و اگر تصمیم بگیرند در مدت ده روز این کشور را با خاک یکسان می کنند، اما اگر این کار نمی کنند نه برای کشته شدن ده ها میلیون انسان است که به جهت نیل به اهداف شان است که دست به چنین عملی نمی زنند.

نهم: ترامپ آشکار ساخته است که به هیچ تعهد و وعده و پیمان و قراردادی پایبند نیست، نه تنها ترامپ که سیاست استعماری آمریکا بر این استوار است و نباید دلخوش به وعده ها و قراردادها و پیمان های منعقده با آمریکا بود.

دهم: این حقیقت نیز مبرهن گردید که از غلامان ارگی و مرگی نباید انتظار همراهی داشت. کجا دیده اید که غلامی بخود اجازه دهد و علیه خواسته بادارش حرفی زده و یا عملی انجام دهد. این بیچاره ها حتی اجازه خروج از حلفه غلامی را نیز از خود سلب کرده اند.

نتیجه سیاسی: تنها راه چاره در این موقعیت زمانی، قبولاندن ایستادگی با برنامه های قوی و درازمدت در برابر سیاست های آمریکایی به کشورهای رقیب آمریکا میباشد که ما را از شر برنامه های آمریکایی حفظ خواهد کرد و آمریکا را از اصرار بر تداوم نقشه های منطقه ای از جمله افغانستان پشیمان خواهد ساخت.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افغانستان
پاکستان
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   با پاکستان باید یک طرفه کرد
آب در مقابل راه ترانزیت مستقل
دیورند بعد از یک رفراندوم در پختونخواه
تجارت یک به یک
یک هزار لاری در هفته از این طرف به آنطرف و بر عکس
جنگ جنگ
صلح صلح
ما به حد کافی ملا و طالب داریم دیگر نیاز به رفتن به آنطرف مرز نیست

>>>   باسلام
آمریکا درحالی 18 سال قبل وارد افغانستان شد کهنه تنها تصمیمی به خروج نداشته باشد بلکه آمد که بماند.
ماندنی طولانی مدت وحتی دائمی.
سیاست آمریکا درایجاد اغتشاش و راه اندازی بهانه هایی چون تروریسم و امنیت بین المللی صرفا برای ورود به منطقه و ماندن است. همانطور که القاعده بر اساس متد های آمریکا ایجاد شد و صرفا بن لادن و سعودی مجری آن بودند.
اما بهانه را به آمریکا داد تا بالشکرکشی به افغانستان به مقاصدخود برسد. مقاصد متعددی که مقابله بانفوذ شوروی، چین، ایران وحتی هند از آن جمله اند.
در این میان متقاعد کردن جامعه بین المللی نیز شیوه های خاص خود را داشته، از تامین صلح وامنیت جهانی تا مبارزه با تروریسم وقاچاق مواد مخدر و...
اما سوال اینجاست، آیا آمریکا وناتو با تروریسم می جنگد؟ آیا چنانچه تروریسمی به تفسیر آنها وجود داشته باشد مقابله باآن به دو دهه خواهد رسید، آنهم بدون نتیجه!
امروزه بر تمامی افکار فهیم و آگاه روشن است، مبارزه بین المللی با تروریسم و خشونت گرایی صرفا بازی با کلمات تاثیر گذار در جامعه بین الملل و جلو دوربین خبرنگاران است و عملا آن چیزی که رخ می‌دهد فقط مدیریت تروریسم وافراط گرایی است.
چه آنکه آنها بهتر از ما کتب، تفاسیر وتاریخ مسلمانان را خوانده اند و از لابلای انبوهی از آرا ونظرات متقدمین چرا اتفاقا آرا آب تیمیه برجسته و عملیاتی می‌شود؟
با اندک تحقیق و تامل در تاریخ دوصده اخیر متوجه می‌شویم بروز تفکرات وهابی و محمدبن عبدالوهاب و همراهی سعود اتفاقی نیست بلکه طرحی بسیار دقیق است برای آینده جهان.
غرب بمانند جوامع مسلمان نیست لذا برنامه ریزی های بلند مدت حتی به درازای چند قرن هم برای خود مدون می‌کنند.
پس شکل گیری القاعده وگروههای تندرو پس از آنها کامل مدیریت شده می باشد حتی اگر معتقدان آنها این را باور نداشته باشند!
اما اینکه چراافغانستان انتخاب شده نیز شرح مبسوط دیگری می طلبد.
اینکه روند مردم سالاری در افغانستان چرا کند و تقریبا نیمه جان پیش می‌رود؟
چرا جنگ در افغانستان تمامی ندارد؟
چرا مناطقی از این کشور بسمت مدرنیزه شدن پیش می‌رود و بخشی به قهقرا؟
چرا همچنان طایفه گرایی با شدت ترویج می‌شود؟
وهزاران چراهای دیگر فقط یک راه را پیش روی ملت افغانستان می‌گذارد.
بازگشت به خود واقعی و اتحاد در دفع استکبار داخلی وسپس خارجی.
دشمن شناسی وبصیرت در این راه اوجب واجبات است.
و بزرگترین رنج مردم افغانستان ضمن احترام به تمامی مردم و بزرگان و سیاسیون وعلما این کشور، نداشتن رهبری است.
باتشکر-محمدجعفری از ایران-شیراز

>>>   دقیقا همین گونه است طالبان مزدور نه قدرت فکری دارند و نه هم اختیار فقط سیاسیون دزد و رهزن و خاکفروش که تابعیت خارجی دارند و دارند در حکومت همه روزه ذخیره های مادی و معنوی افغانستان را به تاراج میدهند برای بزرگ سازی طالبان ولو اگر در مرده گاو خانه هم باشد اشتراک مینمایند. فقط و فقط که اینها مطرح شوند در حالیکه استخبارات پاکستان و طالبان مزدور روز به روز به کشتار انفجار و انتحار شان تشدید میبخشند.
ایازی

>>>   جنگ و صلح در افغانستان بازی آمریکا و کشورهای غربی و دولت اشرف غنی است. آنان سرنوشت مردم ما را به بازی گرفته اند و خود شان به این مسائل صلح و مجالسی که برپا می کنند سرگرم نموده و ملت ما را دارند بازی می دهند که به امید صلح هیچ حرکتی انجام ندهند و آنان به راحتی به کارهای شان برسند. طالب می کشد، اشرف غنی حمایتن می کند آمریکا بر دهل صلح می کوید. با این جلسات فورمالیتهآمریکایی طالبان از زندان تروریسم بیرون آمد و در جهان چهره معقولی به خود پیدا کرد و مانند سایر احزاب سیاسی رسمیت جهانی پیدا نمود و زندانیانش از زندان های افغانستان آزاد گردید اما جنگ و کشتار و انتحاری وتخریب بیش از پیش ادامه دارد. کسی که خودش مایه فتنه و جنگ و کشتار است ممکن نیست صلح و امنیت به وجود بیاورد. مردم بسیار بیچاره است که به قولها و گفته های آمریکا اعتماد می کند. آمریکا دشمن ملت ما و تمام مسلمانان است و دشمن همیشه برای نابودی ما نقشه می کشد. از ابتدا از زمانی که جهاد در افغانستان شروع شد به نقشه های آمریکا بود و با شگردهای مرموزانه احزاب سیاسی و جهادی افغانستان در قبضه خود قرار دادند و در بین شان اختلاف ایجاد کردن تا همدیگر را بکشند. سپس طالبان را به وجود آوردند و آنان را با همکگاری پاکستان وارد خاک افغانستان نمودند و چون قبلا وضعیت افغانستان را توسط احزاب و گروه های جهادی به حالتی رسانده بودن که مردم از زندگی بیزار شده بودن و با این زمینه سازی روان شناختی کاری کرد که مردم با دلخواه خود طالبان را بپذیرند. با وجود آمدن طالبان این بار نقشه دیگیر خود را عملی کردند و آن اینکه طالبان را وادار کردن که هنجارشکنی کنند و وضعیت را بدتر از زمان طالبان به نفع آمریکاتغییر دهند. این بار آمریکا زمینه به گونه ای آماده کرد که مردم افغانستان رضایت به حضور نظامی آمریکا واشغال افغانستان توسط آمریکادادند و وقتی آمریکا وارد کشور شد حتی برخی از بزرگان شادمانی می کردند. و این بار با ایجاد دولت ناکار آمد غنی و فساد اداری و نا امنی روز افزون دوباره ملت را به گونه ای مدیریت کرده اند که تسلیم نقشه بعدی آمریکا شوند و به آمدن هر نظام آلوده تر و بدنام تر دیگر تند بدهند و هیچ حرکتیاز خود انجام ندهند. خلاصه اینکه ملت ما کاملا اراده خود را از دست داده و در دام رنگارنگ آمریکا افتاده و نمی تواند خود را از این دام بیرون آورد.

>>>   ما در يك برهه تاريخي بسيار حساس قرار گرفته ايم. مذاكرات صلح به يك مثلث قومي بدل شده يعني هرسه ضلع اين مثلث گويندگان يك زبان اند. دولت اشرف غني جمع زلمي خليلزاد جمع طالبان. هرسه از يك قوم و يك زبان. اين ميتواند براي ساير اقوام كشور خطرناك باشد.
بنابرين بر رهبران تاجك ازبك هزاره خصوصا جبهه مقاومت است تا ايتلاف محكمي براي مذاكرات صلح ايجاد و تصامميم و طرح هاي خود را باهم شريك و هيت مذاكره كننده خود را با اگاهي كامل و برنامه كامل با خطوط قرمز داشته و به مذاكرات صلح معرفي نمايند تا از حق تلفي در حق مردم شان جلوگيري شود، در غير ان اين رهبران تاريخ سياه را بر خود رقم زده و باعث نابودي قوم خود ميگردند.
تاجك دوست

>>>   ما به يك مارشال فهيم ديگر ضرورت داريم تا طلابين را دوباره به غار هاي پشاور بفرستد.

>>>   ایاامریکایهاهم درافغانستان برای جهاد آمده اند ودر مقابل
کفر وشرک میجنگند یااینکه گپ جای دیگراست ومجاهدین باامریکایها یکجای شده جیبهای مردم ومعدنهای افغانستان راتاراج میکنند جنگ انچنانی که درافغانستان نیست که ۱۵هزار نیروی امریکایی و۶هزار نیروی ناتو را درافغانستان زمین گیرکند وخودنیروهای نظامی افغانستان نفش مولی را دارند وهیچ کاری از دستشان ساخته نیست بعد ازنابودی القاعده دیگر وظیفه امریکا ومتحدانش درافغانستان بپایان رسیده است وفعلا بودن نیروهای خارجی درافغانستان تجاوزبه حساب میاید

>>>   Arianfar
هشدار، هشدار، هشدار!
هنگام آن فرا رسیده تا آژیرهای خطر را بلند تر از پیش به صدا در بیاوریم تا باشد ارگ و شورای امنیت از خواب افیونی سنگین بیدار شوند:
با تیره شدن مناسبات امریکا و پاکستان به گونه برگشت ناپذیر و گرایش روز افزون پاکستان به سوی چین و با تیره شدن بیشتر مناسبات امریکا با ایران و روسیه و نیز تیره شدن مناسبات امریکا و ترکیه اوضاع در کشور ما به گونه فزاینده یی وخیم خواهد شد. باید به روشنی بدانیم که با پرتنش شدن مناسبات پاکستان و امریکا کشور وارد مرحله نوی از بحران فراگیر داخلی و خارجی شده است.
برای وقایه کشور در برابر چالش های فزاینده و جلوگیری از فاجعه، بایسته است تا گام های عملی عاجل و استواری برداشته شود:
1. در عرصه سیاست خارجی باید دولت برای جلب اعتماد همسایگان به گونه جدی مشی بیطرفی مثبت و فعال را رعایت نماید. اکنون ما بلا استثنا با همسایگان در افتاده ایم و پسلگد آن ها و واکنش های شان می تواند برای ما کشنده باشد. برای جلب اعتماد روسیه و چین باید بی درنگ استاتوس نیروهای بین المللی در افغانستان مطابق فیصله نامه شورای امنیت پیش از ورود این نیروها درآورده شود. در افغانستان تنها حضور نیروهای آیساف یعنی نیروهای صلحبانی سازمان ملل مشروعیت دارد، حضور نیروهای خارجی زیر هر نام دیگر غیر از آیساف مشروعیت ندارد. یعنی همه نیروهای خارجی باید زیر درفش سازمان ملل درآیند. دو دیگر باید با همکاری با عربستان سعودی در جنگ یمن رسما پایان داده شود و در مساله اعلام بیطرفی شود.
2. برای پایان دادن به بحران های خانمانسوز داخلی باید بی درنگ همه فیصله های قرار داد دولت وحدت ملی اجرایی شود و از انحصارگرایی و برتری جویی و زورگویی پرهیز شود. همه کسانی که تا کنون رییس جمهور را در مسیر تبارگرایی افراطی سوق داده و موجب فربه شدن بحران در کشور شده اند و درگام نخست اتمر، حکیمی و استانکزی به خارج فرستاده شوند. برای اعاده اعتماد ملی، وظایف رییس جمهور با توجه به بیماری روانی و عصبی او در اوضاع کنونی باید به مسایل تشریفاتی و امضای اسناد رسمی کاهش یافته و اداره امور کشور به ریاست اجرایی سپرده شود. در ولایات شمال از بدخشان تا هرات قوماندان های فرقه ها، پلیس، امنیت و والی ها همه از مردمان بومی گماشته شوند تا به بی اعتمادی عمیق ملی پدید آمده پایان داده شود واعتماد ملی تحکیم یابد.
3. باید هر چه زودتر کمیسیونی برای کار روی مسوده قانون اساسی نو، برگزاری لویه جرگه فوق العاده و تغییر ساختار نظام گماشته شود.
اگر اقدامات فوری بالا انجام نشود، در آینده نزدیک شاهد شعله ور شدن آتش سراسری در کشور خواهیم بود.

>>>   نوشتار اقای سعیدی که مملو از تناقضات وخلط موضاعات بودشاید از منابع هندی ویاروسی گرفته شده که مبنی بر شناخت انها از پاکستان نیست این کشور عجیب را تا کنون کسی نشناخته ومانند انسان موجود ناشناخته همینطور نا شناخته باقی خواهد ماند نمیدانم این خطه ای نیرنگ وسیه کار چطور توانسته چند تربوز را دریک دست نگهدارد چین وامریکا وکشور های منطقه واروپا و...ودرین اواخر با روسها نیز سر می جنبانند جا دادن تروریست ها بدون اجازه ورضایت خارجی ها ممکن نیست وبه انها ضرورت هم ندارند عمق استراتیجی شان در افغانستان جنبه ای عملی نداشته یک کشور دارای نقشه وتاریخ معین را نمیشود به یکبارگی به خاکشان ضم نماینددر حالیکه ولو شکلی سازمانی باسم سازمان ملل هنوز نفس میکشد هرچه به اقای ترامپ که میگوید پاکستان ۳۳ ملیارد را گرفته وهیچ چیز برای انها نداده است مگر فراموش نموده که همین پاکستانی هابود که ملت افغان را درمقابل هجوم روسها دیوار گوشتی نموده دوملیون افغان ومسلمان را تاکنون به پیشگاه اقای ترامپ قربان نموده است ویک کشور راکاملا ویران ویک ملت را بصورت قطع اواره وسرگردان ساخته اند از میمنت جهاد ومقاومت افغان دشمن بزرگ انها را سفوط داد وانها را تایک عمر از کمونیزم فارغ ساخت و...
پس داد وواویلای ترامپ وتعداد از سناتور های انها برای چه است انها میگویند این همه که پاکستانی کرده ناچیز است باید تا کنون در افغانستان انسان باقی نمی ماند ویا روی مسایل دیگر که میخواهند با این اظهارات بالای انها فشار اورندوبس
فقیر محمد شیر خانی سانچارکی

>>>   منبعد سرنوشت مارا مولاناهای ترورست مانند پضل رحمن تعیین میکنند دلیلش اینست که افغانها دزد و وطن فروش هستند اگر اینطور نمی بود در زمان کرزی ملیارد ها دالر آمده بود باید کار یمیکرد تا لامروز لامریکا مجبور نمیشد مارابه پاکستان تسلیم کند این مسئولیت تاریخی بدوش کرزی پدر فساد وانسان بی کرکتر وبی اداره است بزرگترین چانس طلائی را بخاک تبدیل کرد
اگر براستی مابازهم اسیر پاکستان شویم نباید برای کرزی مقبره درخاک افغانستان اجازه داده شود
ر

>>>   تحلیل ها و برداشت های شما براساس اطالعات عادی و روزمره نیست بلکه عمیق و ریشه ای است و این نشاندهنده عمق نگاه شما به مسائل روز میباشد.
شیما کابل

>>>   بعد ۱۸ سال حضور جامعه جهانی و تجربه کار با افغان ها مجبور شدند تا افسار این ملت گوسفند را به پاکستان بسپارند در غیر آن باید ۵ سال دیگر مصارف غنی و بی بی گل را بپردازند و جیغ بشنوند.

>>>   متاسفیم که بازهم پاکستان مورد اعتماد غربی قرار گرفت و شرقی ها هم از آنها پیروی کردند
چرا با ید پاکستان همیشه بادار ما باشد؟
صادق

>>>   از اول مشخص بود که جنگ بین آمریکا و پاکستان زرگری است و واقعیت ندارد
همه برای فریب ما بوده است
شیما کابل

>>>   تمام بدبختی ملاهای جاهل وطن فروش خود ماهست
که جوانان را درمسجد تحریک میکنن وعلیه دولت به جنگ میفرستن
خارجی ها وتروریست ها از زمان طالبان پیداشد زمانی که طالبان کشور را اشغال کردن

ازحقیقت فرار نکنید زمانی که طالبان کشور رااشغال کردن آیا نیروهایی احمدشاه مسعود یک انتحاری کردن یا به یک کشور نیرو برای آموزش انتحاری فرستادن نه نکردن چون احمدشاه مسعود وطن فروش نبود

و زمانی که طالبان شکست خوردن دیدید که به پاکستان وایران وروسیه پیوستن وهزاران نفر برای آموزش انتحاری فرستادن وبعد آنها را داخل خاک افغانستان فرستادن وانتحاری وخرابکاری کردن
آیا طالبان وطن فروش بودن وهستن
یا نیروهایی احمدشاه مسعود
اگر احمدشاه مسعود استقامت نمیکرد طالبان کشور را به پاکستان میفروختن وسرنوشت ما وفلسطین یکی بود

پاکستان وملاها یش همه دست دریک کاسه هستن وفقط به منافع ملی خود فکر میکنن
اما ملاهای ما فقط چسپیدن به دین
من به ملاها ی افغانستان میگویم چشمانتان روباز کنید
ودنیا وتمام کشورهایی اسلامی دیگر را ببینید
. این قد مردم ما رابیگناه نکشید بنام اسلام وجهاد ومن اگر ریس جمهور باشم هر ملای که حکم جهاد علیه دولت بدهد سرش را ازگردن جدا میکنم
جمشیدی هرات

>>>   نام جدید افغانستان در دولت آینده جمهوری امارت اسلامی افغانستان خواهد بود .هههههههههههههه

>>>   سیاست آسیای جنوبی امریکا تغییر کرده، پاکستان دوباره جای هند را در سیاست خارجی کاخ سفید گرفته وما دوباره به پاکستان واگذار می‎شویم
ضیا صدر

>>>   توافق نمایندگان آمریکا ، روسیه ، چین و پاکستان در مورد ارگ و طالبان در نشست بیجینگ مقدمه چینی برای یک تغییرات بزرگ در افغانستان است !
اگر به عمق نشست بیجینگ نظر انداخته شود به خوبی آشکار می گردد که ارگ و طالبان بازیچه‌هایی هستند که دیگران با آنها بازی می کنند و دقیقا هم ارگ و هم طالبان در تخته شطرنج دانه های هستند که با دست دیگران پس و پیش و بالاخره کش و مات می شوند .
حالا این چهار کشور در اعلامیه پایانی نشست بیجینگ گفته اند که به توافق رسیده اند که ارگ و طالبان باهم مذاکره و آتش بس نمایند .
از محتوای این اعلامیه معلوم می گردد که ارگ و طالبان بی خبر هستند که بعد از یک و یا دو ماه در چه سرنوشت گرفتار می شوند ، خلاصه اینکه نتیجه چنین نشست ها بدون شک پی آمد غیر منتظره را برای مردم افغانستان دارد .
حسن علی عدالت

>>>   فردوس عاشق اعوان وزیر اطلاع رسانی پاکستان اعلام کرد کابینه این کشور تصمیم گرفته پرونده‌ای علیه خواجه آصف وزیر دفاع سابق تشکیل دهد.
وی افزود:"خواجه آصف متهم است از شرکت‌ها خارجی حقوق دریافت می‌کرده که این موضوع یک تهدید امنیتی برای کشور است بنابراین موضوع در دادگاه پیگیری خواهد شد."
"محمد خواجه آصف" پیش از این نیز به اتهام پولشویی به صورت مادام‌‏العمر از حضور در پارلمان این کشور منع شده بود.

>>>   اگرروزی جنگ کافر مسلمان شود ما از خودمان یک مرمی هم نداریم
اینقد جلوی پیشرفت مارابه نام اسلام نگیرید
ماباید هرچه سریعتر به صلح برسیم دست از نژاد پرستی وقوم پرستی برداریم
اینقد ظلم نکنیم ما کجا دنیا کجا
همین کسانی که الان تجهیزات جنگی به طالبان میدهند روزی گردن طالبان را خواهند زد وای برسد چنین روزی
که ما یک مرمی هم نتوانیم بسازیم
و آنوقت همین مردم به درد کشور میخورن اگر مایک کشور قدرتمند بودیم دربرابر شوروی تلفات صدهزار نمیدادیم

>>>   بیچاره افغانستان حال واینده ندارد مگر انچه از تاریخ درخشان وشه کاری های گذشته درچنته دارد نشخوار نمایداز ابتدا هم تکه دار امور سیاسی ما پاکستان بود پس خارجی ها چه فایده کردند که برای یک مدت کوتاه زمام امور را خود بدست گرفتند؟ودرین میان پنجصد هزار افغان وبیشتر ازان رابه قتل رسانیدند شایدهم موانعی که در پیش رو داشتند این اجنت ها نتوانستند بر انها غلبه یابندبه ناچار به سازمان ملل وزیر غطاوپوشش فیصله های این سازمانبه قتل عام ونسل کشی خودمشروغیت بخشیدند ومگر این که بصورت مخفی چیز های را چپاول نموده باشند که نزد انها با ارزش باشدچون هدف وسیله را توجیه میکند برای بدست اوردن ثروت ومکنت غیر مشروع وامپریالیستی هرقدر انسان کشته شود وبرای دوام اشغال وتجاوزسران وبزرگان وسر شناسها ومتنفذین این سامان را قتل عام نمایند مجاز وممکن گرددوپاکستان برخلاف انچه دوست مافرمودندکدام قدرت سیاسی ونظامی نبوده ژاندارم منطقوی و اله ای دست اجانب میباشد تنها پروژه های بیرونی ها را اجاره وتکه داری میگیرندوپیش برد اهداف استعماری دیگران راتسهیل می بخشد بهمین منظور هم پاکستان را ساخته اند اگر این خطه ای وغده ای سرطانی نمیبود مشکلات عالم اسلام ومسلمین تا این حد حادوناسور نمیشددر اینده هم به پاکستان قدرت بیش ازین نمیدهند چه مزدور همیشه مزدور است سر مزدور وزیر مزدور وجود ندارد وبرای رفع تشویش خودشان هم که شده نمیگذارندپا ازحد خود بیرون نهد وتاابد بایددر سطح مزدوری وغلامی باقی بماند
معلم محمد داود بیگ از لیسه ای صمیم سانچارک

>>>   یک ملیون دفعه مرگ شرافتمندانه تر و بهتر از تسلیم به طالب و پاکستان است.

>>>   چی شد ان ګلبدو ازادیخواه زمان جهاد؟ چی شد ربانیخیل وهمه مجاهد بیغیرت که بالخره نتوانستند!

>>>   بینی افغانستان ان زمان به دم ّاکستان خر بسته شد که ربانی گلبدین و مسعود به دامن ّاکستان دایف کردند! و اسلام را به کناراب انداخت!

>>>   اشرف غنی احمدزی :.ریسجمهور که توانیست تمام ادارات دولتی و مساجید را از بالا تا به پاین به مرکز سیکس و فهشا مبدل نمود ملای مسجد اش به بهانه تعویظ نویسی به زن ها تجاوز میکنند، ولسوال اش گردشگران را مورید تجاوز جنسی قرار میدهد، ریس فدراسیون اش بالای ورزشکاران تجاوز جنسی انجام میدهد ، دگروال هایش در دفتر کاری خود دختر ان را که برای تامین خرج و مخارج زندگی در ادارات مشغول کار اند را مورید تجاوز قرار میدهد، جنرالانش زنان بیوه افسران و نظامیان اوردو و پولیس کشور را مورید ازیت و آزار جنسی قرار میدند ، استاد دانشگاه،بالای محصیل بد بخت تجاوز میکند، که از آن جمله تجاوز جنسی که از سوی ارگ ریاست جمهوری بالای زنان صورت میگیرد تفاوت های زیاد دارد چون از ارگ چهره های سیاسی بیرون می آید و هیچ کس وظیفه اش به تعلیق در نمی آید همچنان در ارگ به کار شان ادامه میدهند که سنگ شب فقط بر سر ولسوال واخان می خورد با صرف اتهام که قصد تجاوز به یک زن خارجی، از وظیفه تعلیق شد،
حسن علی وکیلی

>>>   همه اين بدبختي ها از دست داشتن اقوام اوغان در اين خاك است و ما تاوان جهالت اين اقوام را ميپردازيم ،اين ها هميشه بجاي كار و خدمت وقت خودرا ضياي تعصب كرده اند

>>>   کشورها و ملل اروپا نه بر اساس دین و مذهب و پایهً زبان و نژاد و احساسات ناسیونالیستی بلکه بر اساس و محوریت حاکمیتهای دموکراسی و پایبندی به قوانین حقوق بشر جهان با هم متحد شده و به صلح و ثبات و پیشرفتهای اقتصادی رسیده است، ولی ملل فارس هرگز دولتی بر اساس حق حاکمیت مردم و دموکراسی و پایبند به قوانین حقوق بشر جهان نداشته و ندارد که بتواند با محوریت آن متحد شوند.امروز اگر ترکیه نمی تواند به اروپا وصل شود نه بخاطر ترک بودنش و یا مسلمان بودنش و بلکه بخاطر نبود شیوهً حاکمیت دموکراسی و عدم پایبندی حاکمانش به قوانین حقوق بشرو نبود ثبات سیاسی نتوانسته است به اروپا بپیوندد و وصل شود. بنابراین احزاب و گروههای مذهبی و ارتجاعی وبخصوص طالبان بر ضد صلح و امنیت و دموکراسی در افغانستان فعالیت کرده و به تفرقه و جنگ دامن می زند. کشورها نه براساس نژاد و یا زبان و یا دین و مذهب وغیره و بلکه بر اساس و پایهً قوانین دموکراتیک حاکم با هم متحد می شوند و کرهً خاکی را بهم وصل و متحد می سازند.

>>>   میخواهند پاکستان را از نقشه دنیا محو کنند . میخواهند تربیه یافته دست خودش را بالایش استفاده کنند چون میدانند ناحلال را با نا حلال باید زد و موفق هم میشوند. میماند اداره افغانستان به دست پاکستان ، از دوهزاروپنصدسال به این طرف که تاریخ نگاری شده هرامپراطوری ده یا دوازده سال درین خاک چپ و راست دویده ولی در آخرتوسط نوکران خودشان رانده شده اند.دراین کشور یکتعدادولی نعمت خود را قدرنمیکنند و هرگاهی در مقابلش صدا بلند میکنند و مثل یگان شخص جوان چپه که کارد باخود همیشه برای دفاع خود در کمر دارند اما مورد استفاده ندارد چون میل خودش است.
خارکش

>>>   این خیال بافی است درست است که پاکستان چشم طمه به ذخایر وسرمایه کشور ما دارد .اما هیچ کس حاضر نیست که به دلخواه سردمداران پاکستان عمل کند .تا جای که من میدانم.چه طرف طالب ویا طرف حکومت .زیر باری خواسته های پاکستان برود.چهار سال اداره‌ افغانستان بدست طالب در این 4 سال طالبان حتی یک خشت خام را هم به پاکستان نداده..البته موقع ظهور طالبان.چون در ابتدا اتباع پاکستانی برای گرفتن شهر ها دربین طالبان زیاد بود که اشخاص بی بندوبار خبیث.فاسد.دست به هر کاری میزدند حتی نجیب اله را بخاطر( طلا )های بیت المال که مربوط به همه مردم افغانستان بود فقط نجیب میدانست .در کجا است چون نجیب اعتراف نکرد با شکنجه کشتن.حالا اگر جای نجیب کسی دیگری ميبود .مثلی حکمتیار.ویا کرزي .عبدالله سیاف .دو دسته تقدیم پاکستانی ها و یا گروهی مافیای که در بین طالبان آمده بودند تقدیم میکردند
(اولمير پکتیا

>>>   دو ابر قدرت بزرگ جهانی وقت که عبارت از شوروی و امریکا بودند،اما حالا روسیه که میراث دار شوردی وقت است،شاید از نگاه نظامی ابر قدرتی خویش را حفظ کرده باشد و شاید توسعه هم داده باشد،اما از لحاظ اقتصادی و جیوپولیتیک دیگر ابر قدرت نیست،بزرگترین اشتباه را قصداً و یا سهواً در هنگام لشکر کشی خویش به افغانستان انجام دادند و آن عبارت بود و یا عبارت است از عدم کشیدن دیوار مرزی غیر قابل نفوذ میان افغانستان و پاکستان است.
زیرا هر کشوری که به افغانستان لشکر کشی کند،باقیمانده کشور ها چه منطقوی و چه فرامتطقوی،برعلیه نفوذ کشور مذکور در افغانستان متحد میشوند و در نتیجه از پاکستان منحیث تخته خیز بر ضد این ابر قدرت استفاده میکنند.
این که شوروی وقت این کار را بخاطر فریب رهبران افغانستان که پشتوتستان جز خاک ما است و ما مردمان آنطرف سرحد را برضد پاکستان میشورانیم و در نتیجه پشتوتستان از پاکستان جدا میشود و جز خاک افغانستان میشود و در نتیجه شوروی زودتر به آب های گرم بحیره هند راه می یابد،انجام نداد و سرحد بین افغانستان و پاکستان را بسته نکرد،امکان دارد.
اما این که در شرایط فعلی امریکا با وجود داشتن این تجارب از زمان اشغال افغانستان توسط شوروی،این کار را انجام نمیدهد و سرحد را نمی بندد که شاید بیش ار یک ملیارد دالر مصرف نداشته باشد و در مقایسه به مصرف تریلیون دالری امریکا در افغانستان در ظرف هژده سال گذشته،سوال بر انگیز است.
درینجا من دو امکان را پیش بینی میکنم:
اولاً امکان دارد که بخاطر استراتیژی امریکا در آسیای مرکزی و آسیای جنوبی،امریکا خواستار باز بودن این سرحد و در نتیجه استفاده از مبارزه علیه ترویزم،در فکر توسعه نظامی و سیاسی و اقتصادی در منطقه باشد.
ثانیاً امکان دارد که رهبران سیاسی و نظامی امریکا،منجمله اعضای کنگره امریکا،تحت نام مبارزه علیه تروریزم در انظار عامه و تحت نام توسعه نظامی و سیاسی و اقتصادی در منطقه،در خفا و قبولاندن این سیاست بالای سیاستمدارانی که این طرح را پلان گزاری میکنند،سؤ استفاده مالی از جنگ افغانستان میکنند و از بودجه پنجاه ملیارد دالری مصارف جنگ افغانستان و دیگر مصارف افغانستان و شاید هم قاچاق مرا مخدره و غیره،سؤ استفاده کنند.
بهر صورت تا بحال بعد از جورج بوش پسر که عامل این جنگ در افغانستان بود،دو رییس جمهور دیگر بر سر قدرت آمدند،اما این جنگ هنوز خاموش نشد.
این که دوتالد ترامپ موفق به این کار خواهد،هنوز بعید است.زیرا:
در آغاز مبارزات انتخاباتی اش در مورد موجودیت قوای امریکایی در افغانستان،بخاطر داشتن سلاح اتمی پاکستان،دونالد ترامپ طرفدار موجودیت این قوا در افغانستان بود،هرچند به شکل یک سوال از مردم نیز خواهان ابراز نظر شان روی این موضوع شد.
همچنان اخیراً دونالد ترامپ دوباره اظهار داشت که افغانستان به یک دانشگاه هاروارد تروریزم جهانی تبدیل شده است.
اما نکته یی که مهم و قابل تذکر است،عبارت از قطعی بودن تصامیم دونالد ترامپ،در مورد اظهارات اش است که بعضی اوقات یک موضوع را عجولانه از طریق تویت خویش بیان میکند،اما بعد از چندی متوجه اشتباه خویش میشود و از تصمیم خویش صرف نظر میکند.
دو نمونه مثال:
اول در مورد جدایی اطفال از والدین شان،از مهاجرانی که به شکل غیر قانونی وارد خاک امریکا میشدند،فرمانی صادر کرد که هم مورد مخالفت خانم اش و هم مورد مخالفت باقیمانده جامعه امریکا واقع شد و در نتیجه این فرمان خویش را لغو کرد.
مورد دوم عبارت از متهم ساختن قطر به پشتیبانی از تروریزم بود،که بعد از آن که وزیر خارجه وقت اش او را متوجه داشتن پایگاه نظامی امریکا در قطر کرد،که شاید دونالد ترامپ خبر نداشت،او ازین اتهام خود صرف نظر کرد و دیروز در هنگام ملاقات با امیر قطر،قرار داد های ملیارد دالری میان امریکا و قطر امضأ کردند.
بنأ ببینیم که سرنوشت جنگ افغانستان به کجا خواهد کشید و بالاخره کی این گره کور را باز خواهد کرد؟
هرچند بر آمدن قوای خارجی از افغانستان شاید پیامد خوب امنیتی داشته باشد و شاید هم با ادامه جنگ های داخلی نداشته باشد.
اما ار نگاه اقتصادی صد فیصد با قطع کمک های امریکا و جامعه بین المللی،افغانستان به پروبلم اقتصادی دچار خواهد شد و این خواب و خیالی که ما دو تریلیون دالر معادن زیر زمینی داریم و آنرا استخراج میکنیم ،به حقیقت نمی پیوندد.
زیرا افغانستان نه امکانات تخنیکی آن را ندارد و نه زمینه سرمایه گزاری موجود است و نه هم عواید سالانه آن چنان خواهد بود که مصارف واردات چند ملیارد دالری سالانه افغانستان را تکافو کند.

براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سيا و كتابخانه كنگره آمريكا و برآورد آنها در سال ‌2011، هم‌اكنون پاكستان از نظر توان نظامي در رده پانزدهم قدرت‌هاي نظامي جهان قرار دارد.

بر اساس اطلاعات عنوان شده از سوي سازمان اطلاعات مركزي آمريكا (سيا) و كنگره آمريكا، پاكستان كه جمعيت آن ‌187 ميليون و 342 هزار نفر است، هم‌اكنون داراي 617 هزار پرسنل فعال نظامي است و تعداد نيروهاي ذخيره فعال اين كشور 515 هزار نفر است.

نيروي زميني پاكستان داراي 2640 دستگاه تانك، 4620 دستگاه نفربر، 1086 عراده توپ كششي، 595 عراده توپ خودكششي، ‌200 سامانه پدافند موشكي، 3200 خمپاره‌ انداز، 3400 سامانه ضد تانك، 2500 سامانه پدافند هوايي و 11500 وسيله نقليه لجستيكي است.

نيروي هوايي پاكستان نيز داراي 1414 فروند جنگنده و هواپيما، 535 فروند هليكوپتر و 148 فرودگاه عملياتي است.

نيروي دريايي پاكستان نيز داراي يازده فروند كشتي، دو بندر، ‌5 زير دريايي، 15 قايق نظامي گشت زني، 11 ناوچه، يك ناوشكن و يك قايق‌ جنگي خشكي آبي است. نيروي دريايي پاكستان داراي ناو هواپيمابر نيست.

بودجه نظامي پاكستان در سال ‌2011، شش ميليارد و 410 دالر بوده است. كشور پاكستان داراي مساحت ‌796 هزار و ‌95 كيلومتر مربع، ‌1046 كيلومتر خط ساحلي و ‌6 هزار و ‌774 كيلومتر مرز مشترك است.

>>>   برادران پشت این همه سلاح ووسایط پاکستان نگردید . شاید همه چیز دارند و لی همت و غیرت ندارند . قرار اظهار سخنگوی پاکستان طیارات ناتو مدت 2 ساعت پوسته های شانرا بمبارد کرد ولی ازسنگ صدا برامد و ازهمه این نیرو هاصدا نبرامد و بعد اعلام کردند که مخابره ما خراب بود درحالیکه این غیر امکان است که یک کشور اتومی با این همه نیرو وقدرت انهم پوسته های سرحدی اش با سیستم مخابره عالی مجهز نباشد . فرض کنیم که مخابره خراب بود ایا هیچ تیلفون مبائیل نداشتن که تامین ارتباط کنند؟ بازهم فرض کنیم که مبائیل شان هم کار نداد ایا درنزدیک این پوسته ها مناطق قبائیلی نبود ایا انها مبائیل نداشتن که دراین مدت طولانی به مرکز خو د ارتباط بگیرند. همه دورغ است اینها قوم بی غیرت وبی ننگ است . اگرچه تا دندان هم مسلح باشد همت وغیرت جنگیدن ندارند . یگانه موفقیت شان در رذالت و منافقیت شان است وبس .... امیدوارم نشر کنید
فرهادکابلی

>>>   همه ی این دارو ندارش در برابر یک نعره ی تکبیر، هیچ در هیچ است!!!

>>>   اما افسوس با انکه یک کشور اسلامی است واز جانبی همسایه افغانستان است اما یک کشور بد قول فرصت طلب ظالم وغلام حلقه به گوش شیطان بزرگ انگلیس میباشد ودر حق ملت افغان ظلم وستم زیادی روا داشته است البته قابل ذکر است که اینهمه ظلم وجفا را دولت پاکستان نموده نه مردم پاکستان مردو افغانستان اگاه هستند که پاکستان در افغانستان مداخلات مستقیم وغیر مستقیم خویش را همواره داشته ودارد به نظر من نسبت به مداخلات مستقسم پاکستان مداخلات غیر مستقیم ان زیاد خطر ساز میباشد باید مردو متوجه این نکته بوده وکارکرد های عمال پاکستانی را در افغانستان که تعدا شان کم نیست زیر نطر داشته باشند طوریکه در زمان رژیم به اصطلاح کمونیستی در افغانستان پاکستان با عمال پاکستانی وکلیه ممالک کمک کننده شان تاب وتوان فعالیت های علنی ومخفی را با ان رژیم بصورت واضح واشکار نداشتند وهمیشه در حالت جنگ وگریز قرار داشتند وکدام قرارگاه ثابت هم نداشتند به جز ان احزاب مخالف اسلامی که با دولت افغانستان پروتوگول قطع مبارزه مسلجانه داشتند؛داشتن اتحاد بین خود افغانها به هر شکلی که باشد وبعد از نهایت خصومت بدست اید اید حرف قابل تشویش نبوده ولی در مقابل اجنبی این اتحاد خیلی ضروری ولازمی میباشد وبه امید روزی که افغانها در مقابل هر دشمن احنبی همچو اتحادی را داشته باشند
پرویز از کابل

>>>   برادر عزیز با همه این نیرو وتوان جنگی ایمان و غیرت ندارند در برابر لشکر اسلام همه گی مثال مگس اند چنانچه در زمان حکومت سردار داود خان شهید که می خواست بالای چتلستان حمله ور شود این پاکستانی های بی غیرت پا به فرار گزاشته وفرار را بر قرار تر جیح دادند.
مجاهد افغان

>>>   انشاالله که این نیروی نظامی یک دردسر جدی بخودشان گردد
الهام الدین مسیحا
غزنی

>>>   کل بودجه ما به شش ملیارد دلار نمی رسدک ه آنرا هم ازمنابع داخلی خود تهیه نمی توانیم -- تازه توان زروی پاکستان را بشمار نیاوردید. تازه می فهمم که چرا پاکستان ایرقم شاخ و شانه می کشد. مگه امریکاه این دال خورها را آدم کنه ما افغان ها زور ما به بی از خدا بی خبر ها نمی رسه. چون پاکستان یک تهدید برای امنیت جهان است تنهاتهدید برای افغانستان نیست. شاید که امریکا به این تصمیم رسیده باشد که پاکستان بیسیار کشور غیر مسول است!

>>>   پاکستان را می توان راحت از ذرون منفجر کرد در مدت پنج سال کار شان تمام است.

>>>   این داشته ها نه مهم است و نه هم قابل ترس است این هوا پیما و تانک ها هم اکنون در کارخانه های تسلیحاتی کشور های که به خود می بالند قابل ذوب است و بکلی قابل استفاده نیست در صورت جنک مردم پاکستان نظر مشترک در مورد حفظ پاکستان ندارند در چنین کشور تانک و هواپیمایی جنگی کاربرد ندارد از درون از هم می پاشد انشاالله.

>>>   هرچه كه باشد برعليه برادرهمسايه هم دين هم فرهنگ خويش قرارگرفته بنظربنده فرق ارتش پاگستان وامريكاصرف درمسلمان بودن ارتش پاكستان است نه درعملكرد شان .
عقاب

>>>   فکر میکنم تانک همان تانک های اند که جلال الدین حقانی و گلبدین حکمتیار به ایشان تسلیم دادند و باقیمانده تانک های افغانستان و کلاشینکوف ها، راکت انداز ها، پیکا، لونا، اوراگان و غیره و غیره به دست طالبان خائین به ایشان تسلیم داده شد.

>>>   فکر کنم درست نباشد. خصوصا در مورد 5 زیر دریایی.

>>>   بسیار اطلاعات خوب است، مگر از امکانات اتومی پاکستان نام برده نشده که تا چی اندازه است.
هرچه باشد پاکستان از برکت جهاد مردم افغانستان غنی شد و افغانها همیشه قربانی شدند.
خدا آن ملتی را سروری داد ## که تقدیرش بدست خویش بنوشت
بدان ملت سر و کاری ندارد ## که دهقانش برای دیگران کشت

وطندار از کابل

>>>   ولی ارتش پاکستان دارای تکبیر خوبی است که چهره های فساد ومجادلت از ان بی بهره است

>>>   پس بعض افغان ملیت ها ناق دعوای خط دیورند را میکنند این بیچاره گک ها فکر میکنند که حالا هم میشود با الاوشورک جنگید

>>>   این وسایل در مقایسه با افغانستان چیزی خوبی است اما در مقابل ناتو و آمریکا هیچ!
این در حالیست که پاکستانیها حتی آمریکا و ناتو را نیز تهدید کرده بود که از پا در می آوریم!
ارتش پاکستان بسیار چیز ها دارد اما همت و غیرت ندارد. چند سال پیش همین پاکستان اتمی، یک تبعه خودش را به آمریکا داد تا مورد محاکمه قرار دهد و اتفاقا در همان زمان یکی از زنان هنرپیشه هند با طعنه به پاکستان گفته بود:
"اگر 5 روپیه با پاکستان داده شود، اینها حاضرند مادر شان را نیز بفروشند" دیگه تو خود بگو.
پویا

>>>   همه اش را ازافغانستان بردند همین ...ملی یعنی طالبان وگلبدین به آنهادادند
حتی تکه پاره های تانکها راکت ها اوراگان پیچورا وو را بردند
زمان داکترنجیب ازمزارشریف مرزپاکستان باراکت های اسکاردهدف قرارمیگرفت اما حالابرعکس
کجاشدآنهمه راکت ها وو و ادوات نظامی دوران داکترنجیب
رسول ازمزارشریف

>>>   اینهمه توپ و تفنگ و طیاره را بچه ناخلف ای اس ای گلبیدین حکمتیار از افغانستان دزدی کرد و به اربابانش هدیه داد.

>>>   اینها همه چز دورغ های است که مقامات پاکستان دایم برانها تکیه دارند من مطمین هستم که روزی بم اتم پاکستان هم دروغی بیشتر نخواهد بود

>>>   خدا غیرت بدهد این سلاحها در برابر غیرت حسینی پشیزی ارزش ندارد
یا حسین
حسن زاده از هرات

>>>   نيروي نظامي هر كشوري يك اطلاعات طبقه بندي شده و سري هست اينها چطور اينها رو سر هم كردند؟
>>>   این توان نظامی که بر پایه ساینس، تکنالوژی، و مهارت های عصری هستند، در مقابل لاف و پتاق های اضافی، جهالت قبیلوی، و بیخردی هایکه بر بنیاد وحشت و بیخردی اوغانی هستند اصلن قابل مقایسه نمیباشند۰

>>>   این توان نظامی که بر پایه ساینس، تکنالوژی، و مهارت های عصری هستند، در مقابل لاف و پتاق های اضافی، جهالت قبیلوی، و بیخردی هایکه بر بنیاد وحشت و بیخردی اوغانی هستند اصلن قابل مقایسه نمیباشند۰

>>>   اگر آمریکا توجه اش به پاکستان کم تر شود به نفع افغانستان است فعلا که آمریکا به کشور ما کمترتوجه می کند برای این که پاکستان را در منطقه دارد.البته رابطه پاکستان وامریکا.از زمان که پاکستان استقلال اش را از هند گرفت شروع شد و تا حالا پاکستان زیر پروبال آمریکا رشت کرد وميکند

>>>   کشور های که به مخالفان آمریکا نزدیک است برای آمریکا خیلی مهم است.فعلا افغانستان ما از هر گزینه ای برای آمریکا مهم است در صورت که رابطه اش با پاکستان کم رنگ شده باشد ازنظر من اگر آمریکا میخواهد پایگاهی امن در افغانستان داشته باشد باید در قدم اول به تعدادی سربازان اش افزده شود.یک تصمیم قاطع بگيرهد با کمک ارتش افغانستان.عملیات بزرگ وبدون توقف را راه اندازی نموده وبعد اش به سرحدات اهمیت زیادی بدهد و تا میتواند سرحدات را تقویت نماید درانوقت میتواند پایش را دراز نموده بفکري ضعیف نمودند مخالفان اش باشد

>>>   پاکستانی ها امریکائی واروپائی را تشنه دریا میبرند واپس می آورند

>>>   اخ واقعا اگه عقل داشتیم از ایران کمک می گرفتیم مثل عراق و سوریه

>>>   اصلا کرزی راست گفته بود که جنگ افغا نستا ن بدست امریکا و پا کستا ن است شما دید که جند قبل سنا تور های امریکا به پا کستا ن رفت و از هما ن وقت به بعد انتهاری در کا بل گم شد

>>>   در این شکی وجود ندارد که پاکستان سال‌هاست در افغانستان مداخله می‌کند و می‌خواهد از طریق این مداخله منافع ملی‌اش را تضمین کند. ولی ما هرگز از خود نپرسیده‌ایم که چرا پاکستان با ما دشمنی دارد و با وجود فشارهای امریکا هیچ وقت حاضر نشده دست از مداخله بردارد. پاکستان به خاطر تأمین منافع استراتژیکش مجبور است از کنار اتفاق‌هایی که در افغانستان روی می‌دهد با بی‌اعتنایی عبور نکند. حرف‌هایی که سیاستمداران شناخته‌شدۀ ما می‌زنند نقشی تعیین‌کننده در شکل‌دهی رفتار پاکستانی‌ها دارد. سیاستمداران افغانستان به احتمال زیاد با طرح شعارهای ضد پاکستانی به مال و منالی دست می‌یابند و حساب‌های بانکی‌شان پر و پیمان می‌شود، اما قربانی اصلی این رویکرد نا‌معقول سیاستمداران پول‌دوست افغان، تودۀ از همه جا بی‌خبر خواهد بود.
مهران

>>>   تا پل اتك قواله داده شده. داكتر نجيب امضا نكرد طالبان امضا كردند و داكتر نجيب را كشتند و شصت داكتر نجيب را هم روي ان ماندند . بعدا كه رباني را كشتند شصت او را هم ماندند كه تا امولانس برسد گپ را خلاص كردند. اينها تا حال صبغت الله را گير نكرده اند اگر شصت او را هم بمانند گپ نهايي ميشود.

>>>   امریکایُ جنایت کاردنبال یک بھانہ ھست تا از اوغانستان فرار کند۰
کریمی کانبرا

>>>   گمان میکنید که ما همانطور می نشینیم و پاکستانی های .....را نظاره میکنیم؟هرگز...
اما تنها مشکل این مردم یکپارچه نبودنشان است...چندی پیش دیدید که برای قوماندان شمشیر چه راهپیمایی هایی به پاشد؟
خب...اما در این راهپیمایی فقط چند قومیت خاص بودند و دیگه قومها ساکت نشستند...حال اگر این جنبش ها علیه طالبان و با یکپارچگی همه ی اقوام باشد قسم میخورم که در یک سال یا کمتر طالبان به کلی نابود خواهند شد...
اما این مردم متحد نیستند و هرقوم قوم دیگری را برای خرابی های افغانستان مقصر میداند...

>>>   مرغاي را گفتند چرا در اب نميروي گفت تا بند پايم است. فعلا يك تعداد اشخاص بي خرد مرغابي واري غپ غپ ميكنند ولي تخم شان را در پشاور ميدهند و چتلي شان را در افغانستان . اين چه حكمت است؟

>>>   عاملان جنگ
چوب چوپان را بدست خشم گرگان می دهند
امـنـیــت را در هـمــه ابعـاد پـایــان می دهند
طالـب از جنگل هـوای ارگ شـاهی می کـند
گرگ و کفتار وروبه را تاج سلطان می دهند
جهل افراط را بـه زور پـول حمایت می کنند
طالـبان را با ریا شـمـشیـر و قـرآن می دهند
صلح و آرامی نمی خواهـند در ملک خراب
جنگ و بحران راچنین معلوم وپنهان میدهند
تا که طالب را ربات مشـق و تعلیم کرده انـد
آری سربازان خـود را درس میدان می دهند
گاه بـمــب مـادر انــدازنــد بهـــر امـتـحــــان
گاه مــردم را پـیـــام محـــو دوران می دهند
چل سال بحران وجنگ گردید تحمیل برهمه
عـامـلان جـنــگ را پــول فــراوان می دهند
جیره خـواران گـوناگـون حامـیان دشـمن انـد
گرچه درظاهرنشان چنگال و دندان می دهند
غـنـی و کـرزی و اتمـر بهــر کسـب اقـتـدار
خاک ومردم را به دشمن سهل وآسان میدهند
اصل تـاریـخ و تمـدن را خـطا پـنـداشـتـه انـد
تا که برفاشیزم وقدرت فکر وارمان می دهند
ارگ وطالب درحقیقت پشت و روی سکه اند
هر کدام با شیوه یی خـود را نمایان می دهند
طالـب از چنجـاب تأیـیـد و حمایـت می شـود
انـتـحـــاری را ز اطـفــال دبـسـتـان می دهند
داعش از دلار نفـتی چـاق و فـربـه می شـود
بهر جلادان وحشی گـوشـت انسـان می دهند
جنگ وافراط و ستم با جهل و اشغال آمدست
با همه، اشغالگران زوروزر و نان می دهند
رسول پویان

>>>   اغای ترامپ خان
اگر برای نابودی افغانستان زیاد عجله ندارید بگذارید شاگردان افغانی تان را چون کارشان خیلی پیشرفته ومردم را هم مصروف فاتحه واعزاداری ودفن وقبرستان نموده تاسربلندنکنند
تا چند سال دیگر خود شان این ارمان شمارابراورده میسازند ولی اگر عجله داری زودتر کاری کن که مرد ونامرد معلوم شود
حبیب

>>>   ترمپ سخن را که راجع به نابودی افغانستان بیان داشت ، باید گفت نابودی تدریجی افغانستان از سوی امریکا و متحدانش بعد کودتای هفت ثور آغاز یافت ، زیرا برای سرکوب کمونیزم به اشتراک سائیر کشور های غربی و کشور های ارتجاعی استبدادی عربی و با استفاده از آی اس آی (پاکستان) افراطیت و تروریزم را راه تحقق اهدافشان انتخاب و با استفاده از این شیوه در رشد ، نیرومندی و جنایت آفرینی آنها سرمایه گزاری نمودند ، افراطی های جهان به پاکستان انتقال ، تریننگ ، تسلیح ، منسجم و برای نابودی و ویرانی کشور گماشته شدند ، مکاتب پل ها ، پلچک ها ، کلینک ها تخریب و کشتار چیز فهمان ، روشنفکران و حتا متعلمین و تخریب دارائی عامه آغاز یافت ، به صد ها تن قشر روشن کشور برای حفظ جانشان به پاکستان متواری و در آنجا توسط باند های افراطی خاصتاً باند گلب الدین سر به نیست گردیدند ، مدارس افراط پروری خارج از توان شمارش ایجاد و به تروریست پروری در رقابت با هم قرار گرفتند ، بعد سقوط دولت نجیب بزرگترین اردوی منطقوی کشور به فرمان آی اس آی نابود گردید ، دارائی و تاُسیسات عام المنفعه تخریب و به تاراج رفت ، غصب شروع شد و کشور را وحشت فرا گرفت ، جنگ های قدرت آغاز و کابل به ویرانه و وحشت خانه تبدیل گشت و با پرتاب راکتهای کور گلب الدین بیش از شصت هزار کابلیان بیدفاع و بی گناه شهید گردید ، با آوردن طالب سپاه وحشت و بربریت , کشور به قبرستان و باشندگانش به مردگان متحرک تبیل گشت و با آوردن کرزی و غنی تاراج به شیوه عصری آغاز ، ارتشا ، اختلاس ، چپاول ، خویش خوری و باند سازی بیداد کرد ، زور گوئی و مافیائی حاکم و بد ترش که فحشا از سطح ارگ نهادینه شد ، تضاد های قومی خاصتا توسط حلقه غنی به سطح بی سابقهٔ اوج گرفت که خود کنون ویرانگر شده است ، کشور و تضاد های قومی هیچ گاهی تا این حد ویرانگر نبوده است ، با وجود جنایات بیحد دوران ترکی امین شما شرافت و صداقت قدرتمندان آندوران را با ادعا گران بعد آندوران ادامه تا امروز به مقایسه بگیرید و قضاوت کنید ، گفته عطر آن است تا خود بوید و نه آنکه عطار گوید ، مثال های زنده اش مقایسهٔ زندگی جمعه هسک و رشید آرین از قدرتمندان آنزمان با امروزی هاست

>>>   (هذیان و اراجیفی که چهره ی سیاست خارجی دونالد ترومپ رابه جهانیان مسخره تر جلوه گر ساخت.)

باز گراز وحشی انیابش را به مردم افغانستان نشان داده و وانمود کرد که این سرزمین را از روی نقشه ی عالم محو خواهد کرد.باید به این ولگرد بازاری فهماند و شیرفهمش کرد که مردم امریکا تجربه ی ارتکاب جنایت تلخی که بحق انسانیت در هیرو شیما و ناگاساکی توسط رهبران تشنه ی قدرت شان صورت گرفته بیاد دارند و در مقابل تاریخ گردانندگان این جنایت فجیع بحق بشریت شرمسارانه با گذشت زمان عمر شان به اخر رسیده ولی مُهر ننگینی را بر پیشانی خود بگور برده و بعد از گذشت زمان نسلهای اینده ی شان با اعتراف به خطای جسیمی بحق ان مردم از دولت جاپان عذر خواهی نمودند.همه میدانند که جهانخواران جهت اطفای عطش قدرت طلبی شان همه چیز را زیر پا گذاشته هرکسی را خواستند کشتند و هر سرزمینی را خواستند به خون واتش کشیدند که ما این حقایق انکار ناپذیر را در امریکای لاتین افریقا و شرق میانه و قاره ی آسیا ناظر بودیم.این ددمنشان دوران که حقوق انسانی و قوانین بشری و حق خود ارادیت فردی وشرف و اخلاق اجتماعی را از قاموس روش شان زدوده و با جوامع بشری وحیات ملیونها انسان بازیهای کرده اند و میکنند که چهره تاریخ را تا ابد سیاه و خون ا لوده ساخته وبیشرمانه در هر گوشه ی جهان جهت مخفی نگهداشتن جرایم شان دایه ی مهربانتر از ماد ر گردیده وبا بلند کردن علم انسان دوستی فکر میکنند جهان را میفریبند.دلقکهای دست نشانده ی شان در صورت کوچکترین تخطی از فرمان شان به سرنوشت اسفباری مبتلا گردیده و طومار حیات شان پیچیده میشود.انسانهای میهن پرست و وطندوست را به نحوی از انحا که مانع پلانهای شرمگین و متجاوزانه ی شان گردیده اند از مسیر روند سیاست شان که مصالح اقتصادی شان را در خود دارد،دور کرده که ما فرجام ملک فیصل آل سعود وشاه ایران وانور سادات.ویاسر عرفات.و حسنی مبارک و صدام حسین و علی عبدالله صالح و قذافی و دیگر رهبرانی که ذکر اسامی شان در این چند سطر کوتاه لازم نیست مشاهده کردیم.مردم امریکا باید از انتخاب چنین شخصی که موقعیت و محبوبیت امریکا را در انظار عامه خدشه دار کرده است اظهار ندامت کنند.نداشتن قدرت فهم سیاسی و آگاهی درست از موازین دیپلوماتیک و هرزه گوییهای ریس منتخب شان که فقط با مفکوره ی تبعیض مطلق نژادی توآم است وبا کمال وقاحت و اهانت امیزانه به تنی چند ازاعضای پارلمان خطاب کرده و انها را به خارج شدن از امریکا تهدید نموده و بیشرمانه خودش فراموش کرده که اجدادش از کدام نقطه ی دنیا به امریکا پناه اورده که اینگونه گستاخانه اظهار ملکیت خاک امریکارا مینماید.او باید شیرفهم شود که این بیگانگان بودند که امریکارا امروز امریکا ساختند .فرار مغز های متفکر و مبتکر در هر گوشه ی دنیابر اثر سیاستهای شوم اشغالگرانه ی شان و ایجاد نامنی در زادگاه مردمان نجیب هر کشور،از زادگاه شان و جمع اوری انها و استفاده از انها جهت بنای امریکای قدرتمند از دید انانیکه بصیرت سیاسی دارند پنهان نمی ماند.
گفتار مجنونانه ی ترومپ در مقابل عمران خان که جهت پابوسی بخدمت اربابش شتافته است دو معنی دارد،یکی انکه چراغ سرخی به پاکستان نشان دهد و مانند استادی که شاگردش را سیلی زده و بر شانه اش تپ تپ زده و میگوید که این سیلی جهت اموزش تو بود.ودیگر اینکه پیامی به سیاستمداران پاکستانی که خلاف روش ترمپ در میدیا فعالیت دارند ،باشد.از جانب دیگر ترمپ با این ولخرجیهای سیاسی اش مورد انتقاد احزاب مخالف قرار گرفته و در مقابل مصارف تریلیونها دالر که از کجا امده و بکجه مصرف شده و روی کدام اهداف بوده جوابی ندارد.آنانیکه از وضع داخلی افغانستان اگاهی ندارند امکان دارد با دیدن چند کلیپی توسط میدیای دست نشانده ی خودشان فریب خورده و باور نمایند اما حقایق چیز دیگری است.هموطن عزیز امروز اضافه تر از 65 درصد اراضی که گندم کاشته میشد در دست اشغالگران و نوکران انها مبدل به اراضی کشت خشخاش گردیده که تنها عاید سالیانه ی انها از حد میلیاردها دالرتجاوز مینماید که امریکا و طرفدارانش سخاوتمندانه یکمقدارقلیل انرا بنام کمک به افغانستان،حمایت دیموکراسی،
مقابله در مقابل طالب که دست نشانده ی خود شان هست،جنگهای تحمیلی بین قوای دولتی و داعش که در این جنگها قربانی اول فرزندان میهن ما میباشد،به جهانیان اعلام کرده و چون گرگی که شبان رمه باشد قیافه ی مزورانه را بخود میگیرد.ترمپ باید بداند که افغانستان امروز آن افغانستان دوره ی امپراطوری انگلیس و دست نشانده های شان نیست.امروزدر دور ترین نقطه ی خاک افغانستان مردم با جهان خارج در تماس اند و اخبار جهان را لحظه به لحظه بگوش شنیده و فجایعی که در جهان رخ میدهد مشاهده مینمایند و متوجه هستند که این مار خوش خط و خالی که در استین حکومت جا دارد فقط برای بربادی و مسموم کردن افکار جامعه لانه داده شده.علم ساینس ثابت کرده که هرقدر فشار زیاد گردد عکس العمل ان بمراتب قویتر خواهد بود و این را ترمپ و هوادارانش بدانند که افغانستان سرزمینی نیست که تو و امثال بازاری و هرزه گویت انرا محو کنند.یکبار به تاریخ مراجعه کنند تا بنگرند که جهانکشایان زمان در این مرز بوم پوزه ی شان بخاک مالیده شده و شرمسارانه ازاین سرزمین رخت سفر بستند.رشادت مردم افغانستان در جبهات جنگ افغان و انگلیس بریطانیای عظمای را که افتاب در مستعمراتش غروب نمیکرد بزاند در اورد واین مار زخم خورده هر روز میکوشد تا ازین قوم پر افتخار انتقام شکستهای شرمگینش را گرفته این سرزمین را در پرتگاه نیستی سرازیر کند و روی این طرح محیلانه شما جناب ترمپ را روکش موضوع کرده تا در قدم اول از منافع مالی که از خلال چپاول معادن و سرمایه های طبیعی این سرزمین مستفید شوید ووقتی کاملا در دام این سرزمین مرد خیز افتادید میدانید چه اشتباه نابخشودنی را مرتکب شده اید.در همه جنگهای این میهن هزاره ازبک تاجک پشتون بلوچ ترک و ایماق و پشه یی و نورستانی از هر گوشه ی افغانستان قیام کردند و دشمن را سرشکسته و مهزوم روانه ی کشتار گاه میهن نمودند که تاریخ شاهد مدعای ماست.
جناب ترمپ شما بهتر است کمی در گفتار خود متوجه عواقب وخیم ان باشید و با این مردمی که سالها زجر زمین خوردن را کشیده و دوباره بلند شده اند ،اگر چه گروهی فاسد و جنایت پیشه و دور از شرف و انسانیت چاکرانه در خدمت تان هستند ،عاقلانه نه از روی احساسات کودکانه بر خورد نمایید.شما به بهانه ی جنگ با طالب و القاعده افغانستان را لابراتوار سلاح های مرگبار تان ساخته و حتی قویترین بوم را که بنام مادر بوم ها نامیدید و قدرت انفجار تقریبا معادل به بو م هستوی دارد در انجا استخدام کردید نتیجه چه شد مردم ستمکشیده ی افغانستان که از جهان میدیا خبری نداشتند شما را منجی شناخته و بر گردن سربازان تان گل افگندند اما باید متوجه باشید که هرگاه این ملت به غضب ایدریسمان دور گردن چاکران تان افگنده و بجاده ها کشانده خواهند شد و نیز شما در ان قصر سفید تان ارام نخواهید بود و حیثیت سیاسی و اجتماعی تان ضربه ی مرگباری خورده و مردم امریکا انوقت شمارا به محاکمه خواهند کشید. انجا افغانستان است فکر میکنم در قسمت موعد محو این سرزمین در خلال یک هفته نه تنها دیوانه ها بلکه حتی اطفال دبستانی هم خندیده و شمارا مسخره خواهند کرد.بادرود به دلاوران میهن و پاسداران پرچم پر افتخارش که شیر مردانه در راه دفاع از میهن جانهای خود را فدا میکنند و در جبهات و سنگر های شان با نان قاق و کمی آب ساخته نه مانند قوای تان که در جبهات جنگ غذای کانسرف شده با قاشق و چنگال برای شان میرسد.کمی بخود آیید و آیینه ی ویتنام را در نظر بگیرید که چه حد و عدد جوانان امریکایی در مردابها جان دادند و بالاخره شرمسارانه ان قوای مهزوم تان باب متارکه را کشودند که تا امروز سند جنایات بشری همانا جدا ساختن ویتنام شمالی و ویتنام جنوبی شاهد عینی برای جهانیان است. پیروز باد میهنپرستان دور از گند تعصب و تبعیض و برافراشته باد پرچم پر افتخار میهن.....با عرض حرمت.
مختار دریا

>>>   جناب ترامپ پیرامون افغانستان ابراز نموده در حد ( یک پیام بازرگانی است ) ،
طوریکه شما جناب دریای گرامی اشاره داشتید تا اکنون داغ سیاه بمباران هیروشیمأ و نکاساکی چاپان از پیشانی زمامداران تشنه ی قدرت آمریکا زدوده نشده و تاریخ آنکشور هنوز از شرم و گناه آن خود را نمیبخشد .
البته آقای ترامپ تنها با خصوصیات چند تن از اوباشان و اجیران فروخته شده ی افغانستان آشنای دارد، مگر از شهامت، غرور، شجاعت و وطنپرستی ملت بزرگ افغانستان عزیز مطلع نیست که در موقع تهدید و تجاوز صرف نظر از ایدولوژی و زبان و دین و مذهب یکدست و متفق از دامان پاکِ مادر وطن با سر سپُرده گی و متانت حرأست و پاسداری خواهند کرد.
اسدالله

>>>   از ماست که برماست!
لحن قلدور مآبانه ترامپ تنها ویژگی شخصیتی ترامپ نیست. نحوه دیپلماسی و چارچوب سیاست خارجی‌ کشورهای غربی استوار بر منافع‌ و اهداف‌شان است. غربی‌ها افغان‌ها را خوب می‌شناسند. سیاستمداران غربی افغانستان و افغانان را به پشیزی نمی‌خرند. البته خود ما علل و دلایل این خفت و سبک‌شماری را مهیا کرده‌ایم. مادام که باد کاذب غیرت و همت افغانیت در گلویمان باشد و در مزدوری و بیگانه‌پرستی پیشی جوییم، شایسته این رفتاریم. بزرگترین و راهبردی‌ترین شریک استراتژیک ما برای کراهت‌زدایی از ناکامی در جنگ افغانستان،‌ ما و جغرافیایمان را فدای لاف بنفش خود با دشمن محیل افغانستان می‌کند و ما به دلایل وابستگی اقتصادی، نظامی و سیاسی هیچ برخوردی نخواهیم کرد. این گزارک‌های فیسبوکی، این نامه‌های آتشین و این رگ‌های متورم گردن‌ها هم فروکش می‌کند تا نیرویش را برای جشن استقلال نگه دارد!
صارمه افضلی

>>>   عاقبت بازی نوکران آمریکا!!
ترامپ: طی ده روز افغانستان را از نقشه گم میکنم.مگر ده ملیون انسان کشته خواهد شد.
اما کدام نوکران گوش بفرمان چنین جرئتی را برای ترامپ داده است،که عزم نابودی نقشه افغانستان را نماید؟؟
کدام مزدور پلان اسارتبار امنیتی را با آمریکا امضا کرد وکدام کسی برای حمایت از برنامه های استعمار کمر بست؟؟
کدام چهره های مزدور وفاسد بخاطر فروش حزبش بخاطر دفاع از نماینده امریکا دست بلند نموده و معاهده ننگین را در بدل هشت لک افغانی به امضارسانیده است؟؟
این چهره های مزدور اند،که در نهایت راه تجاوز را برای اشغالگران هموار ساخته ومردم شان را بازیچه ساخته اند!!
مرگ بر مزدوران
مرگ بر جواسیس
زنده باد افغانستان
زنده باد آزادی و استقلال
زنده باد نیروهای اصیل ترقی‌خواه وطن!!
توریالی خاوری

>>>   هـمـه این پلان ها ومـذاکرات مقدمه برای صوبه سازی است
ر

>>>   بهترين سياست را اينها دارند. در بيرون نوكر اند، در وطن ، وطنپرست. در روسيه مخالف امريكا اند، در امريكا مخالف روسيه. در هند عليه پاكستان اند، در پاكستان برادر مسلمان و عليه هند. در سعودى سنى مخالف ايران اند، در ايران همسايه خوب و مخالف وهابيت. در بين ملا ها ، ملا اند، پيش دموكراتيك ها سيكولار. دزدى ميليونى و ملياردى را خود شان ميكنند، نام دزدى و لندغر را بر ديگران ميگذراند. هم طالب اند، هم دولت. در ارگ دفتر فحاشى باز ميكنند، نام ان را مصاحبه و امتحان شايستگى ميگذارند.
در رهبران شان هيچگاه بد ندارند. يا شهيد اند، يا غازى، يا بابا ، چنانكه ملاعمر نجيب را كشت، نجيب شهيد شد، ملاعمر امير مؤمنين و غازى. امان الله پدر خود را كشت، پدرش شهيد شد، امان الله غازى. امين تركى را كشت . داود خان ظاهر را راند ، ظاهر بابا شد، داود شهيد. حالا هم پول ان چاى نالبكى روى ميز شان امريكايى است و دو دسته قرار داد امضاء كرده و چك چك كنان به ان افتخار كردند ، حالا حرف هاى ترامپ رگ غيرت شان را به اصطلاح تكان داده تا از فرصت استفاده كرده خود را در چشم مردم مستقل جلوه دهند!
خلاصه بر پير اينها سلام !
روبرداشت از رخنامه جناب آریایی

>>>   شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ کند گه دانه دانه.
واقعا این خوک صفت خودش را چه فرض کرده؟؟؟
مردک احمق نفهم مثل تو و خیلی بالاتر از تو شاخدارهایت نتوانست افغانستان را حتا برای یک روز هم که شده در چنگ بگیرد.
این نسل افغان است که تو برایش چنین خط و نشان میکشی به هوش خود باش همسال تو را که چنین فکرها و خیالاتی داشته اند چنان نیست و نابود کردیم که راه شان را گم کردند، و این همان نسل است همان نسلی که در زمان مشکل نه قومیت میشناسند نه مذهب و نه زبان و همه با هم با یک مشت کارت را میسازند. این توی کثافت هستی که در بین مردم ما نفاق افگنی میکنی وگرنه این نسل نسلی نیستند که به این حرفها اتکا نمایند.
این یک خیال محض است تو به نوکران حلقه به گوشت نناز خیلی از اینها بودند و حالا هم هستند در آینده هم همین رول ادامه خواهد داشت. و این را خوب بدان که با کی طرف هستی تاریخ افغانها را برو یکبار دقیق مطالعه کن باز میفهمی که چند چند باید گ.و.ه. بخوری..
یک مطلب است که میگوید! هرکی نان دهد فرمان دهد !!!!
آهای مردم بدانید که به کدام راه روان هستید دست از این کارهایی بی هوده بردارید و برادری و برابری و خودکفا شدن را پیشه بگیریم!
Nooria Afghan

>>>   افغانستان کشوری نیست که به قلم پنسل در کتابچه صنف اول رسم شده باشد واز نقشه زمین برداشته شود ، ویا تحفه ای کسی برای ما باشد ، من به عنوان یک جوان افغانستانی برای ترامپ خبیث وهم فکران خبیث اش یک توصیه دارم که برود تاریخ را مطالعه کند واز گذشته گان خود پند بگیرد ، که چگونه ما افغان ها پوز متجاوزین را به خاک کشانیدیم وبه زانو در آوردیم افغانستان گورستان متجاوزین واجنبیان است !
Shakila Ibrahim

>>>   خبرنګار ! من از آقايون ګلبدين حکمتيار، اتمرخان، دبل عبداله، عطامحمد نور، ربانى، عبدالرشيد دوستم، نور الحق علومى،ظاهر قدير، اسماعيل خان، ولى مسعود، ضياء مسعود، قانونى ،پدرام و محمد محقق سوال مى نمايم که موضعګيرى شما در برابر اظهارات اقاى ترامپ چيست؟ چرا سکوت کرده ايد؟ ايا مى خواهيد افغانستان صوبه پنجم پاکستان باشد؟ ويا موضعګيرى ديګرى داريد
Mohammad Asif Baktash

>>>   ترومپتِ ترامپ خوشم آمد اما من کار این سگ زرد برادر شغال را آسان‌تر می‌کنم تا گزافه‌گویی‌اش به کرسی بنشیند. وقتی جنگ کشور ما تا این اندازه دل او و کشورش را گرفته، ۱۰ملیون تن را نکشد، ۱۰هزار تن ترورست و یاغی و جاهل را بکشد تا همه‌ی ما بی‌غم شویم.

این ادعای ترامپ نمایان‌گر خسته‌گی، عصبیت، ناتوانی، شکست و به بن‌بست‌خوردن آمریکاییان در جنگ درازمدت و در مذاکرات صلح با طالبان است.

بدون شک آمریکاییان می‌توانند فراتر از ادعای ترامپ را هم انجام دهند و نقشه‌ی سرزمین ما را از زمین گم کنند اگر از تمام پیمان‌ها و قوانین جهانی و بین‌المللی بگذرند و آماده‌‌ی رویارویی با قدرت‌های اتمی و موازی منطقه و آغاز جنگ جهانی سوم هم باشند و اشتباه جاپان را بار دیگر در جنگل باورهای مدرنیزم شان تکرار کنند.

سخن یک سیاست‌مدار زیرک_ که بویی از انسانیت برده باشد_ چنین نیست اما سخن یک پهلوان‌پیسه‌دار باید همین‌ گونه باشد مانند سخنان و ژست‌های اخیر پهلوان‌‌پول‌داران پارلمانی ما.
Bawar Bamik

>>>   افغانستان را مسعود ربانی ګلبدین سیاف و مزاری و همسنګرانشان به چنګ پاکستان و سهم خور به ایران داده است و تا حال در نیمه اسقلال زندګی میکنیم!

>>>   همه ی بدبختی های ما از دست همین کوچی های اوغان است اینها تا وقتی که در قدرت هستند افغانستان هیچ وقت اباد نمیشه

>>>   کاش ترامپ غیر از ترمپس مرد عمل هم‌ می بود.
یادتان هست عراقچی معاون وزیر خارجه ایران بخاطر حرفی به مراتب کمتر از حرف ترامپ در نتیجه اعتراضات افغانیها و از آن بیشتر خود ایرانیها مجبور به عذرخواهی شد؟ طوری که حتی رهبر ایران هم او را محکوم کرد
حالا کجا هستند آن مردمان آمریکایی بشردوست که رئیس جمهورشان را برای این ضدانسانی ترین حرفها مواخذه و وادار به عذرخواهی کنند؟

از هیبت تاریخی اش آوار به جا ماند
یک باغ پر از آفت و بیمار به جا ماند
از طایفه رستم و سهراب و سیاوش
هیهات که صد مرد عزادار به جا ماند

خاک بر سر ما که انقدر بی عزت شده ایم
Khalil Sadra

>>>   توبه توبه!
تو وکیل، وزیر، رییس، معین، تحلیلگر، سیاستمدار و هر بد و بلای دیگه که از گپ ترمپ تا این حد احساساتی شدی و از شکست امپراتوری ها توسط افغان های امپراتور شکن می گویی و تاریخ شکست شوروی و انگلیس را به رخ ترمپ می کشی، چرا در دولت مورد حمایت امریکا که یک هفته بدون این حمایت دوام نمی آورد صاحب مقام و معاش هستی؟
مگر پول و قصر و ثروت تو از دزدی و غارتگری در زیر چتر حمایت امریکا در درون این دولت زیر سایه ی او بدست نیامده است؟
تو این همه جاه و ثروت را از کجا کردی؟
اگر امریکا را به این ادعای امپراتور شکنی که رگ گردنت را می پندانی تا از قهرمانی ات می خواهی با خبر بسازی، مگر نمیدانی که این شکست را اگر شکستی در کار باشد، طالب و داعش می دهد، نه تو. تو که زیر سایه ی امریکا به سر می بری و از پول امریکا تغذیه می شوی.
آخر ریاکاری و دروغ هم حد و مرزی دارد یا نه؟
برای تروریستان طالب و داعش تبلیغ نکن، بگذار این تبلیغ را خودشان برای خودشان انجام دهند، طالب و داعش فردا به دهنت پیاز پوست نمی کنند.
محمد اکرام اندیشمند

>>>   من ایطور فامیدم که برخی از کسانی که در بالا نظرات نوشته کردند و از پاکستان تعریف کردند احتمال قوی خود ممکن است پاکستانی باشند.

>>>   ترامپ گفت اگر بخواهد میتواند افغانستان را محو کند اما اینکار را نمیکند گفت اگر بخواهد میتواند ظرف یک هفته طالبان را نابود کند اما ۱۰ میلیون افغان کشته میشوند اولا حرفهای ترامپ را حدی نگیرید آمریکا هرگز افغانستان را محو نمیکند و جامعه جهانی چنین اجازه ای به ترامپ نمیدهد حرفهای ترامپ بیشتر شبیه به رجز خوانی برای دولت افغانستان بود که غنی بداند بدون آمریکا هیچ چیزی نیست اما در مورد مقاله ترامپ هم فهمیده که هیچ کشوری اندازه پاکستان در افغانستان نفوذ و تاثیر ندارد و هر راه حلی برای بحران افغانستان بدون پاکستان غیرممکن است جنگ در افغانستان رو به اتمام است و طالبان را هم دیگر همه دنیا به رسمیت میشناسند چین و روسیه و ایران دیگر تمایلی به سیاست گذاری در افغانستان ندارند برای چین جنگ تجاری با آمریکا مهم است نه مساله افغانستان و برای روسیه و ایران اول بحث تحریمهایی که علیه این دو کشور اعمال شده از طرف غرب و بعد هم بحران سوریه مهم است روسیه و ایران تمایلی به داشتن نقش و حضور در افغانستان ندارند برعکس تمایل به حضور در سوریه دارند ، اما هند و پاکستان در زمین افغانستان بازی خواهند کرد هند سیاست متناقضی در قبال افغانستان دارد طبیعت سیاست هند دشمنی با پاکستان و مسلمانان و مهمتر از دور نگه داشتن مسلمانان از هند است بنابراین از طرفی هند نمیخواهد پاکستان افغانستان را تحت نفوذ خود بگیرد و از طرفی خودش هم تمایلی به اینکه کشور مسلمان افغانستان را تحت سلطه درآورد ندارد مرگ و آوارگی مسلمانان هم برای هند بهتر از زندگیشان است حتی اگر این مسلمانان اهل کشمیر هند باشند پاکستان در افغانستان نفوذ و در بخشهایی از جامعه افغان محبوبیت دارد بنابراین نفوذ پاکستان بیشتر از قبل خواهد شد اینکه آیا به دلیل نفوذ افغانستان به امنیت میرسد یا نه چیزی است که آینده مشخص میکند آمریکا افغانستان را ترک نمیکند

>>>   ترامپ حرفی گفت و موج سوار ها سوژهء برای موج سواری یافتند و بعضی هادر واکنش شان چنان غلو کردند که حتی کشتار های طالب و داعش که زاده امریکاست مبارزه و مقاومت برای آزادی خواندند و ازجمله امریکایی زاده ء دیگر حامد کرزی هم واکنش تند در برابر حرفهای ترامپ نشان داد.
سیاست افغانی همین است !

به نظر من که : ترامپ ، غنی احمدزی ، کرزی ، اتمر ، خلیل زاد و طالب و داعش ووووو برای تحقق یک برنامه کار میکنند.
در جنایات سازمان یافته و کشتار مردم بی گناه ما همه شریک اند.
مردم ما نه باید فریب پادوی های استعمار و جاسوس های شناخته شده را بخورند.
محمد اسلم سلیم

>>>   این هم شرم ننکین است برای مزدوران و کسانی که خود را حامی مردم میگفتن و کسانیکه تا هنوزهم دست از خیانت نکشیدن و کسانیکه سال ها به نام جهاد سمنت طرف ملیت و قومیت جنگیدن و این هم حاصل 45 سال جنک است که در مورد کشور ما یهود و نصارا تصمیم میگیرند و این به مردم افغانستان باید که شرم آور باشد.
و ما خود ما یعنی افغانها این حالت را که ذلت نیز میشه گفت سر خود تحمیل کردیم.
(ZNF)

>>>   ترامپ باید دشمنان افغانستان را به مدت ده روز نابود کند از روی زمین تا دنیا در امن باشد؟
آیا روی چه سوال عمران خان، ترامپ چینن جواب آتشین داده؟
روی چی فروپاشی و تهمت بر کشور ما؟
ما همه میدانیم ترامپ یک دیوانه است اما چی پطرول را عمران خان به ترامپ پاشیده که چینن حرف که بر خلاف حقوق بشر است زده؟
پاکستان از زمانیکه بنا شده خاک و مردم ما تباه شده و البته زیادتر و زیادتر در این ده ها چهار بیشتر از همیشه بوده!

دست چند رهبران ما هم با آنها با بالاترین سطع به این جنایت با پاکستان شیریک بوده و هست.
خیر پاکستان همیشه آتش هیزم آن مقابل کشور ما بوده به هر نوع خیانت جنایت کشتار لانه های طالب داعش را داشته و دریغ نکرده و نخواهد کرد.
خوب می ایم که چرا عمران خان رفت به واشنگتن؟
آیا چی نفرت پاشی کرده که مردم افغانستان همیشه گویند که آمریکا ناکام شد؟
آمریکا باخت؟
ناتو به موفقیت نرسید؟
و آمریکا یک بازنده است؟
آمریکا باخته؟
((آقای ترامپ شما جنگ را باختین چون این همیشه سخنان طالب است که گویند آمریکا باخته؟
شاید و شاید به جواب چینن گفته))
آیا شاید چی آتش را به جان ترامپ ریخته؟
که به جواب گفته من به ده روز افغانستان را تمام میکنم اما نمی کنم.
آیا چی سوال را عمران خان مطرح کرده باشد که آتش زده که چینن جواب داده؟
بدون سوال آتشین چینن جواب که همه را به اهتزاز آورده بدون کدام آتش درونی نبوده است.

آیا امکان دارد؟
این عمران خان هم همان طالب است و با طالبان از یک دسترخوان است.
پس دوستان بیاید حقیقت ها را بنگریم.
ترامپ یک دیوانه است همه میدانیم.
اما قتل که امروز طالب هر روز دارد آیا چرا همه واکنش نشان نمی دهیم باید نشان بدهیم.
هر روز طالب خوک روی با همه قتل و کشتار که به میلیون ما را به زیر زمین کرده از روی زمین.
همین کمک را باید از ترامپ خواست تا طالب را از روی زمین نابود کند.
همه هم صدا باشید که این قاتلین را از روی زمین نابود و گم کند به مدت ده روز و پاکش کند. چون مردم محل شهروند های ما گناهی ندارند.

در اخیر باید اضافه نمایم:
کشور ما یک ملت یتیم و یک دیگ بی سر پوش است که هرخس و خاش می افتد اگر با اتحاد و اتفاق و همبستگی داشته باشیم.
اولا" رهبران که وطن را به نام دین به دالر فروخته عامل همه مصیبت همین احزاب ها دست آلوده با خارجی و بیگانه است.
مار ها از آستین ما می براید

به امید فردای روشن
راضیه اختری

>>>   تنها راه ما بازگشت به مام میهن و اتحاد سرزمین های ایران زمینی میباشد خراسان بزرگ پهناورترین ولایت ایران شود و قدرت و شکوه گزشته زنده خواهد شد و آمریکا و نوکرهاش از ترس لرز خواهند کرد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است