یوناما: تلفات غیرنظامیان به بلندترین سطح رسیده است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۴    ۱۳۹۸/۵/۱۳ کد خبر: 159667 منبع: پرینت

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید که تلفات غیرنظامیان در افغانستان در یک ماه اخیر میلادی (جولای) به بلندترین سطح رسیده‌‎است.
یوناما در گزارشی که روز (شنبه، ۱۲اسد) نشر کرده، گفته‌است که بیشر از یک‌هزار و پنج‌صد غیرنظامی در این ماه، کشته و زخمی شده‌اند.
بربنیاد این گزارش، این آمار، بلندترین رقم تلفات غیرنظامیان در تمام ماه‌های سال ۲۰۱۹ است و نیز بلندترین شمار تلفاتی است که در یک ماه - از ماه می سال ۲۰۱۷ تاکنون - ثبت شده‌است.
در گزارش سازمان ملل آمده‌است که عامل اصلی افزایش تلفات غیرنظامیان در ماه جولای، گروه‌های مخالف حکومت بوده‌اند.

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان در این گزارش، از طرف‌های درگیر خواسته‌است که از آسیب رساندن به غیرنظامیان جلوگیری کنند. او تمامی طرف‌هارا به گفت‌وگوهای صلح فراخوانده و گفته‌است که تشدید نبردها، نتیجۀ قطعی‌اش افزایش تلفات غیرنظامیان است.
سازمان ملل، در این گزارشش گفته‌است که طالبان در یک ماه اخیر همزمانی که تلاش‌های صلح جریان دارد، حمله‌های شان را نیز در برابر نیروهای امنیتی افغانستان شدت بخشیده‌اند که باعث تلفات غیرنظامیان شده‌اند.
در گزارش آمده‌است که طالبان به تاریخ نخست ماه جولای در حمله بر یک مرکز تأمیناتی ارتش در کابل، جان هفت غیرنظامی را گرفتند و ۴۴ تن دیگر را زخمی ساختند.

به همین ترتیب در هژدهم ماه جولای، طالبان مسؤولیت حمله بر فرماندهی پولیس کندهار را به عهده گرفتند که در آن هفت غیرنظامی جان باختند و ۷۲ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.
در حملۀ دیگر طالبان در ولایت غزنی در هفتم ماه جولای، ۱۷۴ غیرنظامی کشته و زخمی شدند که ۸۰ کودک نیز در میان زخمیان این رویداد بودند.

سازمان ملل، از افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده‌است و گفته‌است که پنجاه درصد عامل تلفات غیرنظامیان در ماه جولای، انفجار ماین‌های مقناطیسی بوده‌اند که از سوی گروه‌های مخالف حکومت صورت گرفته‌اند.
در این گزارش سازمان ملل آمده‌است که داعش عامل دیگر تلفات غیرنظامیان در ماه جولای بوده‌است. بربنیاد این گزارش، در بیست و پنجم ماه جولای، داعش مسؤولیت حمله بر کارمندان وزارت معادن و پطرولیم را در کابل به عهده گرفت که در آن هفت غیرنظامی جان باختند و ۳۲ تن دیگر زخمی شدند.
همین‌طور در نزدهم ماه جولای، در حملۀ گروه داعش در برابر دانشگاه کابل، هشت غیرنظامی جان باختند و ۳۶ تن دیگر زخمی شدند.

سازمان ملل گفته‌است که در ماه جولای چندین حملۀ انفجاری و انتحاری دیگر نیز صورت گرفتند که هیچ گروهی مسؤولیت آن را به عهده نگرفت؛ مثلأ حملۀ بیست و هشتم این ماه بر دفتر روند سبز در کابل که جان ۲۱ غیرنظامی را گرفت و ۵۰ غیرنظامی دیگر را زخمی ساخت.
بربنیاد گزارش سازمان ملل متحد، در پانزدهم ماه جولای، سیزده غیرنظامی در انفجاری که یک بس غیرنظامیان را در کندهار آماج قرار داد، جان باختند و ۴۰ تن دیگر زخمی شدند. به تاریخ ۳۰ ماه جولای نیز در یک انفجار ماین کارگذاری شده در کنار جاده در شاهراه کندهار – هرات ۲۴غیرنظامی جان باختند و ۱۸ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

همزمان با این، سازمان ملل متحد در این گزارش، می‌گوید که تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای طرف‌دار حکومت نیز نگران کننده‌است.
در گزارش، از حملۀ نیروهای ویژۀ امنیت ملی در هشتم و نهم ماه جولای بر یک مرکز بهداشتی در میدان وردک نام گرفته‌ شده‌است که در آن سه غیرنظامی جان باختند.

در این گزارش، همچنان آمده‌است که در نزدهم ماه جولای در حملۀ هوایی نیروهای طرف‌دار حکومت در بالامرغاب ولایت بادغیس هفت غیرنظامی جان باختند و سه غیرنظامی دیگر زخمی شدند.
سازمان ملل متحد، از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته‌است که قوانین بین‌المللی را رعایت کنند و به غیرنظامیان آسیب نرسانند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
یوناما
تلفات
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است