هزاره ها در کجای قدرت بودند که آشتی کنند؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۴۳    ۱۳۹۸/۵/۱۷ کد خبر: 159727 منبع: پرینت

هزاره ها در کجای قدرت وجود داشته اند که اکنون ضرورت به آشتی با قدرت داشته باشند؟
شرفباختگان دون همت ، بردگان زر و زور در بامیان قلب پر تپنده هزارستان اعلامیه داده اند که قرار است سمینار برگزار نمایند و هزاره ها را با مرکز قدرت که ارگ باشد آشتی دهند ، گویا اینکه هزاره ها یاغی بوده اند با قدرت سر سازش نداشته اند ، انتحاری کرده اند ، انفجاری کرده اند ، مامورین دولتی را ترور کرده اند ، مکاتب و دانشگاه ها را آتش زده اند و مانع تطبیق پروژه های دولتی شده اند اکنون بیایند با قدرتمندان آشتی نمایند.

بگذارید این سوال را برای این فرومایگان خالی از شعور مطرح نمایم قدرت هزاره ها را جواب داده است و یا هزاره ها قدرت را؟
چه کسی نگذاشتند که یک پایه برق از بامیان عبور کند ؟ چه کسی سهمیه بندی را برای جلوگیری از شمول فرزندان هزاره ها در دانشگاه ها عملی کردند ؟ چه کسی نگذاشتند در غزنی انتخابات پارلمانی برگزار گردد ؟ چه کسی هزاره ها را از ارگانهای دولتی جارو کردند؟

اکنون بیاید یکی از این برده های دربار قدرت توضیح بدهد که سمینار این ها برای آشتی با قدرت است و یا برای تسلیمی مطلق هزاره ها در برابر قدرت ، اگر سمینار از این ها برای آشتی هزاره ها با قدرت است لازم است که توضیح دهند که هزاره ها در کجای قدرت قرار داشته اند و چگونه از قدرت فرار کرده اند و یاغی شده اند که اکنون عده ای دست به کار شده اند که هزاره ها را با مرکز قدرت آشتی دهند.

لطفاً این نوشته را برای برگزار کنندگان سمینار برسانید تا جواب دهند که هزاره ها فاقد شعور اند که از داخل شدن در قدرت فرار می کنند و یا دون صفتان برده منش هزاره ها را به تسلیمی در برابر قدرت دعوت می نمایند.
پیام واضح و روشن من برای این فرومایگان دون همت این است که فکر نکنند همه کس و همه چیز فروشی است.

حسن علی عدالت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هزاره
آشتی
نظرات بینندگان:

>>>   درود بر شما جناب عدالت پاينده باشي...!
ليا قت محسني

>>>   آفرین بر این قلم رسا خداوند بر قلم شما توفیق عنایت کند و بامیانی ها رااز خواب غفلت بیدار کند البته به خواب رفته را می توان بیدار کرد اما به خواب زده را هرگز

>>>   خلیلی، محقق، زلمی رسول هزاره در قدرت.
120 جنرال هزاره تا چند هفته قبل در قدرت.
این هزاره ها دیگر چی می خواهند؟
آیا می خواهند به تنهائی حکومت کنند و تمام کابینه و شورای ملی و امنیت ملی و تمام ارگانهای دولتی وووو فقط از هزاره ها باشد؟

>>>   درست است که در قدیم به هزاره ها ظلم و تبعید شده و بخاطر مذهب نیز مورد تعصب بوده و امروز هم پیشرفت شان با حسادت جواب داده میشود ولی، از آنجاییکه افغانستان جای دخالت استعمار انگلیس و جماهیر شوروی و نیز آمریکا بوده نیمی از تعصبات و ظلم ها نیز بنحوی به دخالت بیرونی ها غرض تضعیف جامعه بیسواد افغانستان مربوط بوده و نیم کمتر آنهم به واکنش و گوشه گیری خوده هزاره ها ربط داشته که هنوز هم دارد و مقصد سمینار بامیان هم واکنش جبرانی و سهم گیری بیشتر با سایر بخشهای مختلف جامعه وطنداران شان است.
چرا هزاره مخلص ایران است در صورتیکه بدترین استفاده ابزاری ایران بالای هزاره ها میشود نه سایر اقوام، با وجود آزادی مذهبی و امکان آزادی تعاملات بیشتر هزاره باسواد با سایر اقوام بوجود آمده چرا باز محافظه کاری و محدود گرایی هزاره باعث کاهش فرصتها برای خود و سایرین میشود، چرا تحصیلکرده های هزاره کمتر با جوانب داخلی مقابل ایران کمتر میتوانند هم نظر و همسو شوند، و ...
سمینار بخاطری است که قوم باسواد هزاره نسبت به تاجیک و ازبک به سطحی از دانش رسیده که پشت احزاب معامله گر و جاسوس خود را ایلا کنند و وارد جریانهای سیاسی جدید که اکثراً نزدیک به دولت و آمریکایی هاست، شوند و وزنه ثقل رشد وطنپرستی و رقیب ستیزی شوند.
ایرانی ها ۸۰ درصد شان نماز نمی خوانند و ۹۰ درصد شان روزه نمی گیرند و دولتش بدتر، که مرموزانه از هر ابزاری حتی نفاق مذهبی استفاده میکنند تا در مبارزه با آمریکا توفیقی بدست آورند.
هاشمی یکاولنگی

>>>   قلمت رسا آقای عدالت احسن بر تحلیل واستعدادت

>>>   سلام عزیزان چی خوب است که درنقد هامون ادب رارعایت وبه دیگران احترام بگزاریم وخودمان راازجامعه جدا نپینداریم وشریک درد دیگران بدانیم ودیگران را همدرد باخودمان به یکپارچگی ویک ملت شدن همکاری کنیم ومردمراحساساتی نکنیم خداوند به همه توفيق دهد
(محمد علی صادقی ازدایکندی

>>>   هزاره ها مظهر علم و دانش و عزت و غرور و پيشرفت و ترقي كشور اند. با وجود كه در ادوار مختلف تاريخ اين قشر ممتاز كشور سركوب شده بازهم از ميان ارواره ها و ويرانه ها مانند افتاب در عرصه هاي مختلف درخشيده اند. من منحيث يك تاجك افغانستان لازم ميدانم دست هزاره هاي زحمت كش را فشرده و بگوييم كه شما ستاره هاي درخشان افغانستان استيد . استعداد هاي ناب و نبوغ كه در شما وجود دارد يكي از گنجينه هاي كشور است ، ولي افسوس ميخورم به انانيكه از اثر بغض كثيف و درون مملو از تعصب شان عليه شما عزيزان و ساير اقوام دشمني ورزيده و شما را از استفاده معقول استعداد هاي خدا داد تان در راستاي پيشرفت كشور باز ميدارند.
به اميد روزي كه هيچ متعصبي در كنار ما نباشد.

>>>   اکثریت باشنده گان افغانستان را فارسی زبانان دری تشکیل می دهند که به دو گروه بزرگ تاجیک و هزاره تقسیم می شوند و هردو به همراه ایماق ها و قزلباشان فارسی شده بیش از شصت فیصد نفوس افغانستان را شامل می شوند پس باید در امور سیاسی و قدرت کشور سهیم باشند.
لیلی از هرات

>>>   در پاسخ به دوستی که گفته کرده بیش از شصت فیصد نفوس افغانستان را فارسی زبانان دری تشکیل می دهند باید بگویم که این آمار حتی بیشتر هم می باشد. چراکه علاوه بر تاجیک ها (۳۰ تا ۳۵ فیصد) و هزاره ها(۲۰ تا ۲۵ فیصد) امروزه اکثریت مردم افغانستان ازجمله ازبک و ترکمن و قزلباش و ایماق و پشه ای و نورستانی و بلوچ و حتی خود پشتون ها نیز به زبان فارسی دری کاملا مسلط بوده و به زبانی ارتباطی بین تمام اقوام افغانستان مبدل گشته است. فارسی زبان رسمی ۸۳ میلیون ایرانی و یکی از زبان های رسمی افغانستان ۳۳ میلیونی می باشد که به یقین می توان گفت بیش از ۳۰ میلیون افغانی فارسی می توانند تکلم کنند. زبان هزاره های مهاجر در پاکستان که جمعیت میلیونی دارند. زبان رسمی تاجیکستان هم فارسی تاجیکی می باشد. بیش از ۸ میلیون تاجیک در تاجیکستان و ۸ میلیون در جنوب ازبکستان زبان شان همین زبان است. فارسی (پارسی و دری و تاجیکی) در کشورهای جنوب خلیج فارس و ترکیه و عراق و سراسر اروپا هم گسترش دارد و زبان بیش از ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون نفر می باشد.
زنده باد فارسی زبانان با هر لهجه ای و هر گوشه ای از دنیا از جمله دری زبان و تاجیک و هزاره گی و ایرانی و....

>>>   زبان فارسی با هر لهجه ای روز به روز در حال گسترش و شکوفایی است. در ایران زمین نه حمله مغول و اعراب نابودش کرد و نه همین چندسال پیش صدام ملعون توانست ایران را ضمیمه خود کند. ایران فارسی زبان پابرجا ماند و صدام نابود شد.
در تاجیکستان که سالها تحت ظلم و ستم شوروی بود، موج وطن پرستی در میان تاجیکان زنده گشت و کشور تاجیکستان فارسی زبان متولد شد. تاجیکان جنوب ازبکستان هم در حال احیای مجدد زبان و فرهنگ غنی فارسی خود هستند.
در همین افغانستان هم پشتون ها تلاش کردند زبان پشتون به عنوان یگانه زبان کشور به رسمیت شناخته شود اما فارسی دری هم در کنارش رسمیت یافت و امروزه در تمام ادارات و مدارس و کوچه بازار به زبان دری سخن گفته می شود و پشتو کم کم در حال افول است...

>>>   جوان هزاره با ان بلوغ سیاسی واجتماعی رسیده اند ودر حال عبور ازاز ان عده کهنه اندشانی است که تا هنوز فهم درست از اوضاع جامعه خود ندارند ذهی خیال باطل

>>>   رعنا از بدخشان
هزاره ها به دو دلیل مورد بغض و نفرت هستند: یکی زبان فارسی و دیگری مذهب شیعه که هردو موجب شده که مورد بغض و نفرت پشتون ها قرار گیرند اما به یاری خداوند تا کنون موفق نشده اند.کشتار وحشیانه عبدالرحمن هم نتوانست هزاره ها را نابود کند. زبان فارسی هزاره و تاجیک رسمی شد و امروزه اکثریت زبان کوچه بازار و اداره و مدارس، زبان فارسی بر پشتو غلبه کرده است.

>>>   علے موسوے
گلبدین درباره تقسیم قومی قدرت می‌گفت: هزاره سنگِ چارکی است، هرطرف که یک‌ذره کم آمد، هزاره‌ را بگذاریم درست می‌شود.
ما همیشه برای پر‌کردن آن کمبود، سنگ چارکی هستیم نه بیشتر. در این میان، در موسم انتخابات، وظیفه‌ رهبران قومی و روشنفکران طفیلی آن‌ها تحمیق توده برای ایفای این نقش همیشگی است تا خود از این رهگذر به آب و نانی برسند. فردای انتخابات، آش همان و کاسه همان است. نه جاغوری ولایت می‌شود، نه زندان جغرافیایی شکسته می‌شود، نه امنیت هزاره‌جات تأمین می‌شود، نه بامیان به ولایت درجه یک ارتقا می‌یابد، نه سهم ما از معاونت دومی و وزارت فواید عامه و کار و امور اجتماعی، بیشتر می‌شود و نه تبعیض و تعصب اکثریت همیشه حاکم بر اقلیت همیشه محکوم، پایان می‌یابد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است