امریکا و پاکستان در پایان دادن به جنگ افغانستان
شاهد یک چرخش دیپلوماتیک جالب و چشمگیر هستیم که در بین پنج بازیگر عمده اجرا می شود. (ترامپ، خلیلزاد، عمران خان، غنی و طالبان) دهلی نیز متوجه شده که کمک های نظامی امریکا به پاکستان ظرفیت تهاجمی آن کشور را افزایش می دهد 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۳۳    ۱۳۹۸/۵/۱۸ کد خبر: 159736 منبع: پرینت

وزارت خارجه امریکا تصویب یک بسته کمکی 125 میلیون دالری جهت تامین حمایت فنی از واحد هواپیماهای جنگنده "اف – 16" پاکستان را اعلام نمود. از قضا این خبر هنگامی به دهلی جدید رسید که مصادف با بیستمین سالروز تجلیل از در دست گرفتن مجدد فرماندهی پسته نظامی "کارگیل" توسط هند پس از سقوط آن در دست پاکستان بود و نماد چنین پیروزی هند در اظهارات ناریندا مودی بیان شده است که از «قدرت، تصمیم، قابلیت، انضباط و شکیبایی هند» در خنثی گردانیدن اقدامات خصمانه پاکستان سخن به میان آورد.

به طور واضحی واشنگتن در راستای گفتگوها بین رییس جمهور ترامپ با عمران خان به تاریخ 22 ماه جولای در کاخ سفید، شروع به «انگیزه دادن» به پاکستان نموده است.
در عین زمان به روزجمعه وزارت دفاع امریکا در مورد برنامه پیشنهادی 670 میلیون دالری برای حمایت پیگیر از یازده هواپیمای "بویینگ سی-۱۷ گلوبمستر ۳" تذکر داد که در سال های اخیر امریکا به هند فروخته اند. واشنگتن امیدوار است با بلند نگهداشتن این زردک ( اشاره با انگیزه "زردک و چماق" برای انجام کاری توسط چارپایان است)، می خواهد هند را بفریبد که جانبدار دهلی نیز می باشد.

در اینجا واشنگتن قصد دارد تا با مهارت انتقاد دهلی را از احیای کمک نظامی امریکا به پاکستان کاهش دهد. البته یک فکر توهم بار خواهد بود که این امر ایجاد توازن در کمک های بین هند و پاکستان پنداشته شود. در واقعیت امر پیشنهاد هند به وزارت دفاع امریکا، پس از طی مراتب فروش آن صرف یک معامله تجاری است که موجب داد و ستد خوب برای فروشندگان امریکایی می گردد. این در حالی است که کمک نظامی به پاکستان و حمایت لوژستیکی از جنگنده های جت "اف – 16" آن کشور، به معنی امتیاز قایل شدن بوده و بیانگر یک تصمیم سیاسی بزرگ می باشد.

دهلی متوجه شده که کمک های نظامی امریکا به پاکستان ظرفیت تهاجمی آن کشور را افزایش می دهد. زیرا برخی از جت های "اف -16" توانایی حمل سلاح های هسته ای را دارد.

در واقعیت "چشم انداز کلی از این اوضاع " نشان می دهد که امریکا و پاکستان به سوی همکاری در اجرایی ساختن تصامیمی در حال حرکت اند که توسط ترامپ و عمران خان برای پایان دادن سریع جنگ افغانستان اتخاذ شده است. تقریباً همینکه عمران خان در 23 جولای واشنگتن را ترک نمود، جنرال جو دانفورد لوی درستیز (رییس ستاد ارتش) امریکا به کابل پایتخت افغانستان سفر کرد تا با مقامات امریکایی، ناتو و افغانستان مشورت نماید.

دانفورد گفت که او می خواهد به جنرال اوستین اس میلر قرمانده امریکا در افغانستان در قسمت تامین همه آنچه او نیاز دارد، اطمینان بدهد. او علاوه نمود که می خواهد نبض عملیات نظامی در افغانستان را معاینه نماید. در واقع سرعت نبض زیاد است، زیرا خروج نیروهای امریکائی از افغانستان در پیش رو قرار دارد.
دانفورد تاکید نمود که مذاکرات سیاسی ماموریت نظامی در افغانستان را تغییر نداده است. او گفت: « ماموریت روز مره جنرال میلر و تیم اش تغییر نکرده است و آنها هنوز با طالبان می جنگند و از اردوی افغانستان حمایت می کنند.»

در اینجا منظور آن است تا یک چهره آرام و شجاع از خود به نمایش گذاشته شود. اما چنان که مایکل موریل معاون پیشین سازمان استخبارات مرکزی امریکا(سی آی ای) به "ااگزیوم" گفته است، امریکا جانبدار « یک راه خروج آبرومندانه از افغانستان است.» به وزارت خارجه و وزارت دفاع امریکا این پیام مواصلت نموده است که ترامپ می خواهد بسیار سریع به سوی معامله ای برود که به جنگ افغانستان پایان داده شود. موریل عمیقاً به این شک دارد که آیا معامله ای با طالبان می تواند صلح را تامین کند.
او گفت:«من شرط می بندم که جامعه استخباراتی و خط گذاران سیاسی امریکا بسیار به خوبی می دانند که نیات طالبان کدامها اند. بنابراین، ما می دانیم که در حال انجام دادن معامله ای می باشیم که فقط برای حفظ آبرو و حیثیت مان است.» موریل اخطارش در گذشته را تکرار نمود که: «طالبان از لحاظ ایدیولوژیک مایل به تقسیم قدرت نیستند.»
با اینهم، یک دور نمای فاجعه بار، بیش از این نمی تواند واشنگتن را از تصمیمش برگرداند.

در یک ماموریت موازی، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در 23 جولای از واشنگتن عازم کابل شد (در حال حاضر او با اعضای حکومت افغانستان مذاکره می نماید، زیرا او روی ترغیب گفتگوهای بین الافغانی، میان طالبان و حکومت افغانستان کار می کند.)
عجالتاً خلیلزاد انتظار دارد که پاکستان به وعده ای وفا نماید که عمران خان به ترامپ داده است و در نتیجه طالبان را ترغیب نماید که با حکومت افغانستان مذاکره نماید. (طالبان از چنین نشستی با عمران خان استقبال نموده اند.)

عمران خان گفته است که:« حالا، وقتی که پس از ملاقات با رییس جمهور ترامپ برگردم ... با طالبان ملاقات خواهم نمود، بیشترین کوشش را به عمل در خواهم آورد که با حکومت افغانستان مذاکره کنند، زیرا انتخابات در افغانستان باید فراگیر باشد و طالبان نیز در آن شرکت کنند.»
چنین گپی دشوار به نظر می رسد، اما اخباری که از کابل می رسد حکایت از آن می نمایند که شاید پاکستان قبلاً در این زمینه پیشرفت هایی نموده باشد.

عبدالسلام رحیمی وزیر دولت افغانستان برای صلح روز شنبه اعلام نمود که: «ما (حکومت افغانستان) در حال تدارک برای گفتگوهای مستقیم (با طالبان) هستیم. حکومت توسط یک هیات 15 عضوی نمایندگی می شود. ما با همه جناح ها در حال کار کردن هستیم و امیدواریم تا دو هفته آینده این نشست در یک کشور اروپایی برگزار شود.»
اسلو پایتخت ناروی محل برگزاری این نشست مهم بین نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان یاد شده است.

طالبان تا هنوز از تقاضای قدیمی شان دایر بر این رو گردان نشده اند که نخست باید با امریکا توافق صورت گیرد. امکان دارد چنین توافقی بعد از دور نهم گفتگوهای امریکا با طالبان در دوحه در هفته پیش رو اعلام گردد.

در واقع ما شاهد یک چرخش دیپلوماتیک سراپا جالب و چشمگیر هستیم که در بین پنج بازیگر عمده اجرا می شود. (ترامپ، خلیلزاد، عمران خان، غنی و طالبان) بدین معنا که: ترامپ خواهان یک خروج شتابان امریکا از افغانستان است، توقع می رود که عمران خان به وعده اش وفا نماید، یعنی عمران خان از طریق اقداماتی طالبان را ترغیب به عقلانی اندیشیدن می نماید و متقابلاً انتظار دارد که امریکا به طور سخاوتمندانه ای خود را با منافع پاکستان انطباق دهد.

اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در حالی که بر لوحه دیوار، خروج درنگ نا پذیر امریکا را می بیند، هنوز هم امیدوار است برای دور دوم رییس جمهور افغانستان گردد. خلیلزاد تلاش می ورزد تا حکومت بی میل افغانستان را متقاعد به توافق امریکا با طالبان سازد، در حالی که درعین زمان با طالبان در مورد یک خروج منظم امریکا مذاکره می نماید- البته از موضع ضعیف، و طالبان امیدوار به یک پیروزی محسوس اند. مسایل بررسی ناشده فراوانی وجود دارند. اما قطب نما قبلاً تنظیم شده است.

نویسنده: بهادرا کومار
منبع: اندین پنچ لاین 28 جولای 2019
مترجم: رسول رحیم


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
پاکستان
هند
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   اگر درهمان سال 2001 هم قدرت رابه طالبان تسلیم میدادند پاکستان همکاری میکرد ، این همکاری نیست ، گرفتن قدرت توسط مزدوران پاکستان است پس چرا همکاری نکند؟؟
پگاکستان همکاری ننموده که طالبان بیایند وبه حکومت تسلیم شوند بروند مصر.ف زراعت و چوپانی ومزدوری باشند بلکه همکاری میکند تا آنها در راس حکومت قرار بگیرند وآنچه آی اسآِ هدلایت میدهد از دل وجان عملی سازند

>>>   Zareh
امرالله صالح و اشرف غنی پاکستان را به شدت بخشیدن جنگ و حملات بیشتر تحریک میکنند و قربانیان این تحریک ها ، همانا قربانیان انتحاری و جنگ هستند. ریس جمهور تنها عمل انتحاری را تقبیح میکند و اما طرف جنگ یعنی پاکستان را به کشتار بیشتر تحریک میکند. مردم باید تصمیم بگیرند که ادامه انتحار و جنگ با پاکستان را میخواهند یا آغاز یک صلح و دوستی بعد از بیشتر از سی سال تحریک و جنگ. خانواده های قربانیان این جنگ باید تصمیم گیرنده باشند .

>>>   مکر طالب مکر شیطان مکر عمران خان غول
مکر ماکر باز گردد بر خود ماکر چو قول
اندران گر نعره میداری ز بعد یک زمان
نعره ات چند نعره میگردد به سویت الحصول

>>>   Ariaie
حرفى كه ما هميشه تاكيد كرده ايم. فرزندان تان را فداى اجنداى ناپاك قبيله نسازيد. اين جنگ ميهنى نيست. جنگ ميهنى مقاومت بود وممكن باز تكرار شود. خون خود را در راه تحكيم و يا اختلاف نظر قبيله نريزانيد
فريب شعار هاى ناسيونالستى مكاران قدرت و مزدوران فرا قومى انها را نخوريد. اگر فردا جاى انها در قدرت معلوم شود با طالب مشكل نخواهند داشت.

>>>   کشورها و ملل جهان را نه دین و مذهب و بلکه اعتقد و التزام و پایبندی به قوانین حقوق بشر جهان و دموکراسی به صلح و ثبات و پیشرفت رسانده است، کسانی که اقدام به تبلیغات دینی و مذهبی و توسعهً آن می کنند، در اصل آب به اسیاب رقابتهای دینی و مذهبی ریخته و با فتنه و تفرقه، به جنگهای دینی و مذهبی دامن می زنند و کشورها را نا امن می کنند.اگر ملل جهان و کشورها را با معیار و شاخص و اعتقادات دین و مذهب مرزبندی کنند، هرگز صلحی در جهان نبوده و نخواهد بود.همانگونه که خمینی و خامنه ایی و طالبان و دیگر متحدین متعصب و مذهبی متعصب کشور مای مسلمان را در جنگ و رقابتهای دینی مذهبی و فقرو بدبختی و عقبماندگی نگهداشته و به خاک و خون کشانده است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است