استقلال با حضور خارجی ها معنی ندارد
مردم ما خواهان استقلالی هستند که در آن کشور ما بتواند در مدیریت درونی و در حفظ منافع و مصالح مردم و شهروندان خویش، متکی به اراده و فکر و تدبیر خویشتن باشد و از سوی قدرتهای بیرونی تحت فشار قرار نداشته باشد 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۷    ۱۳۹۸/۵/۲۹ کد خبر: 159849 منبع: پرینت

روز 28 اسد سال 1393 هجری خورشیدی، یکصد سال از آن روزی می گذرد که در اواخر سال 1297 هجری شمسی امان الله خان پس از مرگ مرموز پدرش امیر حبیب الله خان به جای او به قدرت رسید و در حالی که شمشیر برهنه ای را به کمر بسته بود در مسجد عیدگاه کابل در محضر شهروندان پایتخت، مقامات دولت و سربازان ، افغانستان را کشوری مستقل اعلام کرد و از انگلیس خواست تا استقلال افغانستان را به رسمیت بشناسد.

استقلالی که فقط نامش را شنیده ایم و آن را در رویدادهای زمانه می بینیم. نود و شش سال گذشت، ولی هنوز هم افغانستان در حال سوختن میان آتش است. لحظه ای نیست که بمبی منفجر نشود و یکی را از آرزوهایش محروم نسازد. بیش از سی سال است که در افغانستان جنگ بوده و هست ، حال در جستجوی آن باید بود که استقلال چه معنی می دهد...

به اصطلاح یکصدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان از استعمار انگلیس را در حالی تجلیل می کنیم که فقر و بدبختی، آوارگی، بی خانمانی، درد و رنج و مشقت هزاران انسان بیگناه این سرزمین، علی الخصوص جوانان، سیر رو به افزایش خود را سپری می کند و حتی نمی توانیم یک انتخابات شفاف و به دور از تقلب داشته باشیم.

بزرگداشت سالروز استقلال افغانستان را در حالی برگزار می نماییم که نیروهای آمریکایی خود سرانه دست به هر نوع عمل جنایتکارانه ای که بخواهند می زنند و با فشار بر دولتمردان دولت قبلی و دولت آینده قصد امضای پیمانی را دارند که براساس آن سربازانشان مصونیت قضایی پیدا می کنند تا در ازای هر اقدامی حتی کشتن رییس جمهور افغانستان، تحت محاکمه در کشور ما قرار نگیرند.

تجاوز به حقوق زنان، خودسوزی دختران، رشد روز افزون کشت و قاچاق مواد مخدر، اختطاف اطفال، ترور، اختناق، تورم اقتصادی، فساد اداری، بالا رفتن پی هم نرخ مواد ارتزاقی و بی کنترل شدن بازار اقتصادی افغانستان، بی امنیتی سرتاسری به شمول بی امنیتی در پایتخت، شهر های بزرگ و شاهراه ها، تزلزل و پاشیدگی در اردو و پولیس، این حقیقت را دیگر کاملا در عمل به اثبات رسانیده که ابرقدرتهای جنایتکار بار دیگر نخواسته اند تا افغانستان یک کشور مستقل باشد.

در پاسخ به کسانی که مدعی اند وجود خارجی ها در راستای بازسازی کشور تضادی با استقلال افغانستان ندارد باید گفت: پس از گذشت قریب به یک قرن از واقعه به اصطلاح استقلال افغانستان، اکنون مردم ما می دانند که استقلال یک مفهوم است که در شرایط متفاوت معنای مختلف را برمی‌تابد. لذا این سخن هر افغانستانی است که استقلالی که مردم ما خواهان آن هستند به این معنا است که کشور ما بتواند در مدیریت درونی و در حفظ منافع و مصالح مردم و شهروندان خویش متکی به اراده و فکر و تدبیر خویشتن باشد و از سوی قدرتهای بیرونی و یا مجموعه‌های خارج از ‌آن قلمروی جغرافیایی تحت فشار قرار نداشته باشد که باید چه کند و چه نباید بکند و در یک کلام آمریکا و انگلیس و دیگران برای ما تصمیم نگیرند و رییس جمهور و پارلمان ما معاش بگیر آنها نباشند.

نگاه مختصری به همین دولت جدید نشان می دهد که این آمریکاییها هستند که برای ما تصمیم می گیرند. از سوی دیگر باید متذکر شد که یاد بود خاطرات جانباختگی های اجداد ما گویای این حقیقت است که بدون داشتن برنامه ملی و مردمی و نمی توان به استقلال و آزادی حقیقی دست یافت و اگر دولتمردان ما واقعا به فکر به دست آوردن استقلال افغانستان هستند باید هر لحظه مردم را در کنار خود احساس نمایند و به خاطر منافع شخصی منافع ملی خود را به بهایی اندک نفروشند و غیرت افغانستانی بودن خود را حفظ نمایند.

زمانی افغانستان مستقل است که بدون حضور خارجی ها، روی پای خود و بسوی به پیشرفت کامل باشد. جوانان ما آواره به ایران و پاکستان و کشورهای غربی نباشند. متخصصین این مرز و بوم از کشور خود به خاطر ناامنی و فساد بیزار نباشند. زن و مرد افغانستانی غیرت دینی و اسلامی داشته باشند نه شیفته فرهنگ برهنگی و بی بندباری کشورهای غربی. آن روز استقلال افغانستان محقق می شود که دولتمردان کشور دست از طمع کشیده و در کنار یکدیگر به فکر آبادانی کشور باشند نه به فکر پس اندازهای چند میلیون دالری برای نسل های بعدی خود.

این واقعیتی است که افغانستان امروز در هیچ جنبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی استقلال ندارد و دولتمردان ما بدون اجازه اربابان خارجی اجازه آب خوردن هم ندارند.
با این حال سعی در مستقل نشان دادن افغانستان بعد از یکصد سال اختلاف و سه دهه جنگ و خونریزی، به چه معنی است؟ استقلال یعنی اندیشیدن و عمل کردن بدون اتکا به دیگران.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
استقلال
خارجی ها
نظرات بینندگان:

>>>   به لحاظ خدا تجليل نكنيد خود را نشرمانيد ما اسير هستيم كدام ازادي شما امنيت خود را گرفته نمي توانيد باز استقلال داريد كدام استقلال در همين روز باز پاكستان سر تان راه جور نكند شما خو شرم نداريد مردم بيگناه از بين نرود.

>>>   اگر اين ها كمي عقل اگر داشته باشند از كدام أزادي كدام استقلال را تجليل ميكنند امريكا را بجاي بمان از ترس پاكستان اين كأسه ليسان ارگ نشين اب را خورده نمي توانند اختيار ما در دست پاكستان دال خور است .

>>>   همين وزير دفاع بي عقل كدام استقلال را تجليل ميكنند هزران خون بي گناه در اين يكماه اخر كه ريخته اگر يك حرف به بادران پاكستاني خود بگويند جواب دندان شكن براي شان ميدهد مردم مارا به خاك و خون ميكشانند شرم تان باد نوكر هاي پاكستان.

>>>   نام غيرت افغاني را نگاه ميكرديد أمان اللد خان أزادي را گرفت بعد از او كدام با غيرت پيدا نشد كه وطن را نگه ميكرد به جز داكتر نجيب او را هم طالبان كثيف نماندن.

>>>   نقش مهمی در استقلال افغانستان نداشت شاه امان الله خان را می گویم .شاهرگ تقی خان امیر کبیر را زدند. اتاترک ادعا های خود را بر کرسی نشاند .وترکیه ی نوین را ساخت. اما این شاه در روسپی خانه های ایتالیا جان سپرد. میگویند چون آدم صلح جو بود نمی خواست نیرو جمع کند و وارد جنگ شود اما دانشمند گرامی جناب آقای صدیق رهپوطرزی از خانواده ی ایشان می فرمایند :بعد از شکست به دربار اتاترک رفت واز او کمک خواست که دوباره پادشاه شود اما اتاترک گفت دگر نادرخان را به رسمیت شناخته ایم بهتر است به ایتالیا برگردی وبقیه عمر خود را همان جا سپری کنی. حالا یک قهرمان ملی به من نشان بدهید که در سرزمین بیگانه مرده باشد مگر قهرمانان جهان وطنی ی مثل ارنستو چگوارا یا نورمن بیبیسون سویدی که درکنار صدر ماو در راهپیمایی طولانی جانش را برای آزادی زحمتکشان ازدست داد .سرداران بزرگ(چگوارا، احمدشاه مسعود،عمرمختار،لومومبا..)اینگونه می میرند،اما بعضی از مدعیان سوراخ دعا گم کرده اند واز هر کسی قهرمان می سازند. وجاده ها افتتاح می کنند.این ها باج دادن های غیرمستقیم است درعین خودخواهی و ادعا. من اگر بودم نام آن خیابان را خیابان مولانا خسته می گذاشتم یا ابو عبید جوزجانی. تاجیک ها هوشیار باشید همه ی اقوام مظلوم هوشیار باشید.

>>>   استقلال زیر پرچم انگلیس؟! در جهان امروز با بوت ایتالیایی، نکتایی چینی، دریشی ترکی، قلم هندی، کلدار پاکستانی و زیر سایه تفنگ امریکایی چگونه می توان آزادی را تعریف کرد؟

>>>   من استقلال ندارم يك معني استقلال زيستنِ آزاد با "هويت" خودي است. آنهايي كه مثل من در "هويت دروغين" نگه داشته شده‌اند، مثل من "استقلال" هم ندارند. وقتي جفرافياي فزيكي تو به نام "ديگران" ياد شود، وقتي قوم تو از سوي "ديگران" مصادره شود، وقتي ترا از آدرس "ديگران" بشناسند، وقتي "ديگران" حق سياسي، اجتماعي و فرهنگي ترا مصادره كنند، وقتي "ديگران" حتي حاضر نباشند ترا آنچه هستي بپذيرند، وقتي براي "خودت بودن" ترا حتي توهين و تحقيرت كنند و خلاصه وقتي "ديگران" بخواهند سرنوشت ترا تعيين كنند، تو هرگز "استقلال" نداري و "آزادي" ات زير سوال است.

>>>   آیا ما تفاوتی میان آزادی از انگلیس و تجلیل از گویا تجددخواهی امان الله قایل استیم؟ مگر اینها دو موضوع جداگانه نیست؟ چرا این دو را به هم می آمیزند؟ پاسخ بنده اینست که برخی ها نشسته اند و از هر فرصتی برای برتری قومی خود و برای انحصار قومی تاریخ و قرائت قومی از تاریخ تلاش دارند و شماری هم قربانی این توطیه اند و بی آن که بدانند، به دهل ارگ خوش رقصی می کنند. همین انحصارگران قومی اند که با جهاد مردم ما در برابر روس و مقاومت در برابر پاکستان باهزاران بهانه توطیه و دسیسه می کنند، اما دراستقلال از چنگ انگلیس را در جیب امان الله خان گذاشته اند و برایش اتن میکنند. اگر قرار باشد از استقلال و آزادی کشور از چنگال انگلیس تجلیل به عمل آید؛ باید جنگهای اول و دوم کابلیان، هراتیان و کندهاریان در برابر انگلیس تجلیل شود؛ باید انگلیس کوبیده شود؛ باید استعمار کوبیده شود؛و باید آزادی و استقلال ستوده شود، نه این که تنها یک فرد را تعریف کنند. حقدار اصلی تقدیر و ستایش مردم ازادیخواهی اند که در برابر انگلیس جهاد کردند و این جهاد در 1909 نبود بلکه از 1848 شروع شد که هزاران کارنامۀ قهرمانی مردمان این سرزمین آزادی را مسجل ساخت.

>>>   افغانستان بد تر از هر زمان ديگر مستعمره است.لطفن خود و ما را شرمنده نسازيد. من صرف به روح شهداى پاك شمالى،كابل،قتغن كه در سه جنگ با انگليس ها از اين سرزمين دفاع و جان هاى عزيز شان را فدا كردند،درود مى فرستم.

>>>   هر زمانی که میلیون ها پناهنده افغانستان از پاکستان و ایران ،اروپا،امریکا و دیگر نقاط جهان، بخاطر وطن دوستی ای که دارند،زنده گی راحت خویش را ترک کنند و آماذه سفر به افغانستان شوند و از جانب مقامات دولتی این کشور ها برایشان ممانعت ایجاد شود، و یا این که به هر افغان داخل افغانستان ،یک سفارت خارجی ده هزار دالر پیشنهاد کند که به کشور مربوطه این سفارت مهاجرت کند و این افغان قبول نکند، درینصورت میگوییم که افغان ها وطن دوست و استقلال طلب اند و خارجی ها مانع استقلال آنها. درین قرن بیست و یکم که دنیا به سوی جهانی شدن است و به یک دهکده تبدیل شده است و دیگر در بالای هیچ جنسی نوشته نمیشود که ساخت کدام کشور است، بلکه صرف نام کمپنی نوشته میشود و درین عصری که بال طیاره در یک کنج جهان و ماشین آن در کنج دیگر جهان و یا بطری موبایل در یک کنج جهان و سکرین آن در دیگر نقطه جهان تولید میشود، دیگر مفهوم استقلال و آزادی از بین رفته است. پنجاه و دو ابالت امریکا یکجا شده، ایالت متحده امریکا راتشکیل میدهند. بیست و هفت کشور اروپایی یکجا شده، تحادیه اروپا را تشکیل میدهند، شما نه تنها با همسایگان تان جور نمی آیید، چه رسد با ممالک دورتر، بلکه در بین خود نیز بنام قوم و قبیله و دین و مذهب و دموکرات و کمونست و مجاهد و طالب و غیره جور نمی آیید.

>>>   عجب ملكي، عجب غازي ي و عجب قهرماني!!...

>>>   جشن هاى ملى هم رنگ و بوى قومى پيدا كرد و مقصر در ان فقط دولت تبعيض نژادى غنى است كه اين ملت تقسيم شده را هر چه بيشتر تقسيم كرده است. او مانع برگزارى جشن هشت ثور شد ، مانع شروع توزيع شناسنامه شد، كابينه تك قومى را ساخت و روز ٢٨ أسد را كه اما و اگر هاى زيادى دارد و تمام مردم به ويژه مردم كابل و شمالى نقش تعيين كننده را در ان داشتند به جشن قبيله يى تبديل نموده است كه كاملاً از نشرات تلويزيون ملى ، عدم اشتراك بقيه اقوام در ان مشخص ومعلوم است و هزاران پرسش در شبكه هاى اجتماعى گواه اين ادعا است. ارگ. با پيش گرفتن تفكر قومى و قبيله يى همان راهى را دارد ميرود كه شاهان مزدور اين سرزمين در ٢٧٠ سال گذشته رفته اند و نتيجه ان نياز به ذكر ندارد. خوشبختانه انچه مشخص است بالا بودن و بالا رفتن سطح اگاهى مليت هاى محروم و مردمان بومى كشور و پى بردن به جعل هاى تاريخى ، يك عمر سياست فريب و تحميل دروغ بر واقعيت ها و اسطوره سازى هاى خيالى با استفاده از قدرت است كه ديگر تشت رسواي قبيله را از بام پايين انداخته و قابل جمع كردن نيست . تحليل گران پيش بينى ميكنند كه كشور به سوى يك تغير و تحول اجتماعى بزرگ به سرعت روان است و مهم تَر انكه شدت عمل فاشيستان براى اعمال سياست هاى فاشيستى شان نتايج برعكس را به دنبال داشته و به سرعت بيدارى ملت افزوده و اين به روند را شتاب بيشتر داده است!

>>>   اگر مشکلات اقتصادی را در نظر نگیریم ما کاملا استقلال داریم

>>>   دوست عزیز کفته ماکاملا استقلال داریم درست است به این میکوید استقلال. امریکا ونوکران شان افغنستان را کرفته نصف اردوی ملی پاکستانی است نصف افغانستان راطالب وداعش کرفته هیچ جاامن نیست مرزهای ما رابیگانه کنترل میکند پاکستان باارتش شان می اید ومیرود درشمال میجنکد به این میکوید استقلال.
یاران ابوذر

>>>   برای عده ای از نظردهندگان باید گفته شود که تعصب قومی شما را تحریک میکند که حبیب الله کلکانی را قهرمان بنامید ولی افسوس که کلکانی کاری نکرده که به تقدیر و سپاس بیارزد.
یک هموطن ازبیک تان
>>>   شورای نظار وجمیعتی ها بدون آمریکایی ها میمیرند چون آنها همیشه از آمریکا کمک خواسته اند ودر غیاب آمریکایی ها حتی توان مقابله جزئی با طالبان را ندارند دشمن اشرار

>>>   دوستانی که میگن ما استقلال نداریم به اشتباه فکر کنن ، ما استقلال داریم انون هم یواشکی ، یعنی اینکه خودمون بین خودمون ، تو خیابون ها راست راست راه میریم ، لباس کوت شلوار و بعضی وقتا با لباس محلی خودمون ، نفس میکشیم ، غذا می خوریم با هم دیگر دید و بازدید می کنیم خانه هم میریم خلاصه ۳۰ ٪ آزادی یواشکی داریم ، گور بابای ۷۰٪ که نداریم ، نفس که میکشیم غذا که می خوریم ، دیگه دنبال کدام آزادی هستند؟

>>>   بالاترین یا اولین شخصیت مملکت ازخارج تعیین میشود، انتخابات ما صوری ویک نمایش است، اکثرافراد ومقامات ما ازخارج آب میخورد، کشوری که قادربه حفظ جان شهروندان خود نباشد، نیم کشورشان دراختیار بیگانگان ومزدوران بیگانگان باشد، کشوری که اگرنظامیان آمریکا ازآن خارج شود یک روزهم دوام نمی آورد، کشوری که درفساد رتبه اول جهان را داشته باشد، دم زدن ازاستقلال وآزادی نه تنها معقول نیست بلکه احمقانه وشرم آوراست، من هرگز برای کشورم ذره ای احساس استقلال وآزادی ندارم. کشورما درعین اسارت ووابستگی است، ازکشورخودمان زندانی برای خودمان ساخته اند، بجای اینکه مثل سایرکشورهای جهان کشورشان بهشت شان باشد، ولی کشورما جهنم وبدترازجهنم برای مردمان شان شده است، درد آوراین است که ازخود ما، یعنی رهبران ما ازدست خود وبا اختیارخود این کشوررا به یک جهنم سوزان تبدیل کرده اند. خیلی مزخرف است که ریشه مشکلات را به خارج نسبت میدهند، درحالیکه عامل اصلی این مشکلات خود رهبران سیاسی هستند، اگر این رهبران درپاسخ خارجیان نه بگویند، هرگز خارجیان، رهبران مارامجیور نمیکنند، فساد اداری، خیانت، قومگرایی، تقلب، اختلاسهای کلان، ودهها مشکلات دیگر را خارجیها تحمیل میکنند یاکارخود مان هست؟
جاغوری

>>>   استقلال با حضور خارجی ها معنا(معنی)اندارد! وا به جان بیسوادی و تحلیگری !!!
یعنی انجام جهاد است غلامی!!!! زد!!!!سا
از هموطن ازبیک تشکر! که کلکانی را مولانا ب

>>>   استقلال ؟ كدام استقلال؟ اگر تنها مسأله افغان ملتي هاي بي عقل و امتياز دادن به أمان الله خان باشد، بايد تاريخ حقيقي را از منابع داخلي و خارجي معتبر مطالعه نمائيم، هيچ پادشاه و زمامدار بشمول حبيب الله و أمان الله،و نادر خان دعواي استقلاليت را نموده نميتوانند، همه شان اجيران كلدار هند از طرف دولت بريطانيا بوده اند، همه شان خواهان ترويج فرنگي و كفار بودند. جهاد ملت مسلمان و خروج قواي شوروي مهمتر از استقلال نامنهاد انگليس بوده است.

>>>   در بیش از صد کشورجهان نیروهای امریکائی حضور دارند از جمله در قبله مسلمانان عربستان ومعاش ومصارف نیروهای شان را هم حکومت عربستان میدهد

>>>   آیا آدمی اگر رشد و استقلال فکری نداشته باشد می تواند استقلال فرهنگی، اقتصادی هم داشته باشد و یا به آن برسد؟ در کشور ما آزادی و استقلال فکری و عمومی و مردم سالاری ( دموکراسی) حاکم نیست، و هر کس و حکومتی می آید خود را نماینده خدا و پیغمبر و قیم و صاحب مال و جان مردم می کند. با این وضعیت استقلال بدست نیامده و هرگز بدست نخواهد آمد. در تاریکی و خفقان روند رشد و راه نجات و سعادت و خوشبختی بدست نمی آید و به همین دلیل دیکتاتورها ضد آزادی هستند تا مردم را در تاریکی و جهل و خرافات و عقبمانده نگهدارند تا مبادا تخت و تاج و عمامهً خود و دزدی و چپاول را از دست ندهند.

>>>   دستآورد سلطنت چند دهه شما چیست؟
مقصر اصلی خودمان هستیم. که بنام کوچی این ....ها را در وطن جا دادیم. و امروز بالای ما تجارت شخصی میکنند.

>>>   مزدورِ مزدور کیست؟
در یازده ولایت کشور بجای روپیه افغانستانی کلدار پاکستانی رواج دارد.

>>>   به شما توصیه می کنم پیش از اوغان شدن کمی تاریخ بخوانید .

>>>   مگر بيرق اوغانستان با رنگهاي سياه ، سرخ و سبزش بيرق استعماري است كه از طرف استعمار انگليس انتخاب و بدست نوكران شان دادند تا آنرا بر فرازند و رنگ بيرق را به رنگ لباس بانوان كوچي انتخاب و بالاي مردم تحميلش كردند، درمورد بيرق اوغانستان و رنگهايش ضرورت بيك تجسس و پرسپال است!سیاه آش وطن فروشی رنگ سرخ آش انتحاری رنگ سبزاش بالباس زنانه خودرا صحیح وسلامت به پاکستان رساندن
kabol

>>>   بخوانید. آن گاه درخواهید یافت که فاشیزم برای پذیرفتنی ساختن بتهای قبیلوی خود به چه افسانه های دروغ پناه می برند و حغل می کنند. درست همان گونه که پته خزانه ساختن
kabuli

>>>   عوام فریبی این ملک را تباه کرد.
بلى غلام امريكايى ....هم بدتراست

>>>   عساکر خارجی یا امریکا درجاپان هم موجود اند جاپان استقلال ندارد؟؟

>>>   Ariaie
اينجا هزاران نفر قتل عام ميشوند، گوش خود بريده اش را به محاكم بين المللى مِى برد. فاتحه اين وطن خوانده بود اما با امدن تغيرات سال٢٠٠١ اميد هاى در دل مردم دميد اما اين حكومت همه اميد ها را به خاك يكسان كرد و اكنون ما در آستانه جنگ داخلى قرار داريم

>>>   آنهای که به استقلال افغانستان خوش نیستند اولادهای ناخلف این کشور اند پدران اینها اشخاص بودند که از همان اوایل غلامان حلقه به گوش امریکا بودند و مردم بیچاره را بازی میدادن که جهاد است و جهاد است درحالیکه خودش غلام امریکا بودند آنهایکه به استقلال خوش نیستند همه ایشان به گروه بد نام شروفساد وابسته هستند که گروه شروفساد به همه افغانها معلوم است که همیشه به ضد افغانستان و افغانها بوده و هستند
زنده باد استقلال افغانستان عزیزم ولعنت باد به کسانیکه افغانستان را به امریکا سپردند
فهیم از کارته نو کابل

>>>   کابل کابلستان را کابلی های اصیل صاحب اند نه ناقلین اوغان !

>>>   یک حرمت هم به امان الله نداشته باشید، نه غازی بود نه شجاع. یک بزدل و فراری بود.

>>>   یک لکه ننگی که شاهان پشتونی در دوصد سال گذشته داشتند نسل کشی قوم مظلوم هزاره بوده است به طوریکه بیش از ۶۰ درصد هزاره ها را قتل عام کرده اند پس چگونه مردم هزاره بتوانند سالروز به قدرت رسیدن جنایتکاران را برخود جشن بگیرند

>>>   بهروز جلال آبادی
همین حالا ما شاهد فداکاری و شهامت جوانان تاجیک تبار ایم
از هلمند گرفته تا قندوز و از کنر گرفته تا فرا ، از این سرزمین فرزندان تاجیک تبار دفاع میکند در حالیکه پشتون در ارگ در حال چور کردن و خاک فروشی است و تعداد ایشان زیر نام طالب و داعش انسان کشی میکنند!

>>>   پشتونها با انکلیس همکاری کردند تا بالای حکومت قاجاریان شورش کنند و در جنگ بین طرف یک امپراتوری مسلمان و طرف نصرانی که آن روز ها اولا نقشه تجزیه سرزمین های ایرانی و عربی را شروع کرده بود با انکلیس همکاری کردند و از طرف دیگر انکلیس هندوستان که بیش از هفت قرن دست شاهان مسلمان بابریان بود و زبان رسمی ایشان فارسی دری بود را مستعمره خود ساخته بود و روس ها هم میخواستند از خراسان راهی بر هندوستان یابند در این بین دعوی روس و انکلیس برسر حفظ هندوستان باعث فتنه انکلیس برای تجزیه هرات و خراسان شرقی از حکومت قاجاریان ایران شد و بعد از آن دوباره باز انکلیس و روس متحد شده تا سرزمینهای قفقازی اران و ارمنستان و داغستان و گرجستان از ایران به نفع روس تجزیه شود اما تا امروز در بین ایرانیها این شاهان بی کفایت شناخته میشوند مشابه همین پلان شوم را بر سر دولت عثمانی پیاده کردند و در حالیکه تا قلب اروپا پیش افتاده بود اقوام عرب را تحریک کردند که شما بر ترکها سیادت و رهبری دارید و ما شما را حامی شویم تا دوباره صاحب یک سرزمین عربی از دجله تا مغرب شوید بعد از اختلاف قومی عربی_ترکی بین مذاهب حنفی(ترکیه) و حنبلی(عربستان) و مالکی(شمال افریقا) اختلاف انداختند
آنگاه با همکاری همه دول مسیحی اروپا با روسیه و اعراب فریب خورده از چهار طرف بر عثمانی هجوم آوردند و سرزمین های اسلامی را میان خود تقسیم کردند و برخلاف قولشان با اعراب سالها آن ها را استعمار کردند به قسمی که سوریه و الجزایر را فرانسه غصب کرد و لیبیا را ایطالیا و مغرب عربی را پرتغال و اسپانیا مصحوب شدند و عراق و اردن و فلسطین و سودان و مصر نصیب بریتانیا شد اما شبه جزیره عربستان را به طایفه منحرف وهابی دادند تا تحت الحمایه ایشان باشد به طوری که حق انکشاف نفت با آنها بود.
به طور کلی علل شکست مسلمین این بود که زمانه را نشناختند و به جای این که در موقع خطر از سوی ممالک نصرانی با هم متحد شوند بر یکدیگر خنجر زدند اما برخلاف آن اروپاییان و طبق توافقات اعلام کردند که اختلافات و جنگ های داخلی خود را کنار گذارند و با یکدیگر برعلیه مسلمانان پیمان نامه های صلح منعقد کردند تا همه جانبه سه امپراطوری مسلمان را مورد هدف قرار دهند متاسفانه به این نقشه شوم خود رسیدند. علیرغم آنکه در فقه شیعه و سنی در هنگام جنگ بین مسلمانان و کفار یاری طرف کفر حرام است اما برخی مسلمانان طرف کفر را یاری دادند و باعث شدند سرزمینهای اسلام تجزیه شود و سالها مستعمره دول ایشان شوند.
عبدالقیوم سعیدی

>>>   با این وضعیت اسفناک که افغانستان دارد دولت مردآنی که خودشان غلام حلقه به گوش آمریکائیهای خون آشام است، حرف از استقلال و جشن استقلال عین حماقت است.تاوقتی که سرنوشت مردم به دست خودشان نباشند و امنیت ملی را نیروی انسانی بومی تامین نکنند، استقلال هیچ مفهومی ندارد.
تکیه به نیروهایی خارجی و نوکری بی قیدوبندی دولت وحدت ملی به آنان نتیجه‌ای جز تجزیه‌ای قومی و قتل عام آنان و تجسس مردم ملکی اعم از زن و مرد به دست آمریکایی ها و به غارت بردن منابع حیاتی و تخریب زیرساخت های کشور و... چیزی دیگری نیست.
دولتی که با این وضعیت حرف از استقلال میزند وجدان و شرف ندارد. و کنار هم نمی روند.

>>>   تا زمانی که پشتونها حقوق مسلم و اساسی اقوام دیگر را پس ندهند استقلال معنا ندارد. سالیان متمادی است که به اقوام غیرپشتون به خصوص شیعیان ظلم و جنایتی هولنآک ادامه دارد و از حقوق شهروندی و طبیعی شان محروم است. متاسفانه با این تعصب کور و منطق غلط به دست خودشان نوکران حلقه به گوش آمریکائیهای جنایت شده است.
رئیس جمهور ذره‌ای غیرت ملی و شرف انسانی ندارد که هموطنان خودش را قتل عام میکند تا اربابان شان قدرتش را سلب نکنند.
چقدر احمقانه است حرف زدن از استقلال و آزادی؟؟؟؟؟

>>>   برخی ها نشسته اند و از هر فرصتی برای برتری قومی خود و برای انحصار قومی تاریخ و قرائت قومی از تاریخ تلاش دارند و شماری هم قربانی این توطیه اند و بی آن که بدانند، به دهل ارگ خوش رقصی می کنند. همین انحصارگران قومی اند که با جهاد مردم ما در برابر روس و مقاومت در برابر پاکستان باهزاران بهانه توطیه و دسیسه می کنند، اما دراستقلال از چنگ انگلیس را در جیب امان الله خان گذاشته اند و برایش اتن میکنند. اگر قرار باشد از استقلال و آزادی کشور از چنگال انگلیس تجلیل به عمل آید؛ باید جنگهای اول و دوم کابلیان، هراتیان و کندهاریان در برابر انگلیس تجلیل شود؛ باید انگلیس کوبیده شود؛ باید استعمار کوبیده شود؛و باید آزادی و استقلال ستوده شود، نه این که تنها یک فرد را تعریف کنند. حقدار اصلی تقدیر و ستایش مردم ازادیخواهی اند که در برابر انگلیس جهاد کردند

>>>   جناب فهیم کارته نو همیشه نظرات و پیام هایت بر طبق پشتونیت دوستی بوده است و هیچ گاه واقع نگر نبودی

>>>   مزدورمزدورکسی است که به کولاب میگریزد

>>>   استقلال زیر امنیت تفنگ امریکائی ها و هزینه مصرف تجلیل آن استقلال با پول خیرات امریکا و شرکا۰ چیغ بزن کلمرغ جان عوامفریب و متقلب۰ اتن رقص کن بیغیرت های قبیله۰ مضحکه ازین بیشتر نمیشود۰

>>>   تجلیل این جشن الگوی خوبیست برای نسل های آیندۀ کشور، که مانند نیاکان خود برای آزادی کشور شان از زیر سلطۀ استعمار باید آمادۀ دادن هرنوع قربانی باشند.

>>>   در صورتیکه بنابر تاخرپیشرفته عقلی مردم ما اراده وفکر وتدبیر نداشته باشند بازچکارکنیم؟
عاقل

>>>   به کمنتګر کابلستان!
کدام کابل؟ همان کابل که ربانی ګلبدین سیاف مزاری و بازاری انرا چور کرد؟

>>>   اگر به رشد و تکامل و قانونمدیهای اجتماعی اعتقاد داشته باشیم، در اینصورت باید همینطوری روند رشد سیاسی کشور افغانسان باز نگهداشته شده و بماند تا از دل جامعهً آزاد افغانستان اشخاص و رجل سیاسی کارشناس و وطن پرست و مدیر و مدبّری تربیت و پرورش یافته و بطریق انتخابات آزاد، سرنوشت سیاسی کشور با شراکت و رقابت کلیهً احاد مردم افغانستان به منتخبین واقعی و دلسوز و سازندهً کشور سپرده گردد و بدینوسیله کشور مانند آب و رودخانهً جاری، روند رشد سیاسی و اقتصادی آزاد خود را طی کرده و به صلح و ترقی پایدار برسد.اگر این روند رشد به هر طریقی مسدود گردد، دراینصورت بازهم سرنوشت کشور به انحصار گروههایی مانند طالبان در آمده و یا توسط حاکمیت شخص و یا حزب دیکتاتوری به اسارت گرفته شده و به عقبماندگی کشیده خواهد شد. اگر روند رشد آزاد سیاسی کشور سد گردد، بازهم دوباره روز از نو روزی از نو شده و وضعیت کشور به صفر بر خواهد گشت. استقلال اصولاً ربطی به حضور خارجی و داخلی ندارد. استقلال بدون جدایی دین از دولت و استقرار حاکمیت مردم ( دموکراسی)و پایبندی به قوانین حقوق بشر به مانند و مثال کوزهً خالی در دست صاحب و یا صاحبان آن می باشد.

>>>   خراسانیان!
بلی! شکر ما روزی را داریم که دعوی می کنیم! لطفاروزی را نام گیرید که برای تاجیکها معادل یاشد؟
منتظرم به کمنت خراسانی بعد از من!

>>>   همین امریکائی ها درعربستان وجاپان هم هستند وبیشتر از صد کشور حضوردارند ، این معنی بی استقلالی نیست
ما استقلال داریم اما علم عقل کم وجهالت فراوان ،
ر

>>>   کشور ما از چندین صد سال است که دیگر آزادی ندارد از زمانیکه نام کشور ما را افغانستان نامیدند و پرچم را مانند دیگر کشور های مستعمره انگلیس به سه رنگ سیاه و سرخ وسبز مزین ساختند و اختیار کشور را به یک قوم افسار گسیخته جاه طلب و تنگ نظر سپرده شد دیگر آزادی وجود ندارد امروز بجای اینکه میلیونها دالر را به تجلیل از آزادی که نداریم مصرف میکنند مرحمی به زخم های دل مردم بگزارند با اتن کردن به دهل 49کشور این روز ساختگی را تجلیل میکند .کسانیکه تجلیل کردند از همان تباری هستند که زنان وبیوه های شان را با یک قاطر عوض میکنند یا به چند پیسه ای می فروشند ولی ادعای غیرت دارند .وطن را مادر مینامند ولی اجازه میدهند که 49کشور جهان بر این مادر تجاوز نمایند. حالا قضاوت با شماست که قومی این چنینی چطور میتواند ناموس و وطنش را حفظ کند .وجشن بگیرند

>>>   حاکمان قبيله هاى افغان از هر چيز ى فرهنگى پيش از سرازير شدن مهاجرت قبيله هاى افغان به خراسان ايران يک قسمت کوچک اش را قبول دارد. يگان وقت ها کل اش را (اگر زر و سيم دُر و آلماس کوه نورباشد ) و کل پشتونوالى يا افغانيت
از دين نيم اش را
از زبان نيم اش را
از مردم کمک اش را
از هنر کمک اش را
از شروندان هيچ اش را
از تمدن وفرهنگ همه اش را فقط چاقو وزيراکبرخان را
از موسيقى کمک اش را
اما هنرمندان پشتون يعنى افغان بدون سراييدن به پارسى مشهور نمى شود.
افغان چه معنى و مفهوم دارد? فرهنگ افغان چه است? زبان پديده فرهنگى است. زبان خود فرهنگ و هنر است. زبان افغان چه معنى و مفهوم دارد? فرهنگ افغان چه است? زبان پديده فرهنگى است. زبان خود فرهنگ و هنر است. زبان فرهنگ و هنر مى سازد. زبان فرهنگ وهنر را نگه مى کند
1- زبان افغانى چه است?
2- هنر افغان چه است ?
3-غذای افغانی چه است ?
4- موسيقي افغانى چه است?
5-ادبيات نظم و نثر و تياتر افغانى چه است?
6- زراعت يعنى فرهنگ کشاورزى افغانى چه است?
7- سيستم زراعتى و قنات و کاريزسازى که تهداب آبادى و شهر نشينى افغانى چيست?
8- ميتولوژى يعنى اسطوره هاى پيشدادى افغانى چي است?
9- رقصها و ترانه ها و سرودهاى افغانى چيست?
10- فرهنگ باغ سازى و باغدارى افغان چيست?
11- فرهنگ جنگلدارى افغان چه است?
12- آيا افغان فرهنگ شهرنشينى را مى دانند و يا کوچى در شهر?
13- آداب و رسوم و جشنهاى افغان چيست?
14- آثار فرهنگ باستانى افغان چه است?
15- آيا سينا و مولوى بيرونى و على شير نوايى ويا امير خسرو و يا ناصرخسرو افغانى نوشته بودند?
از سه کار فرهنگى افغان ازسه اديب افغان از سه دانشمند افغان از سه آلات مو سيقى افغاننامبرده نمى توانيم
کار افغان جنگ است جنايت قتل است و بربريت وحشت وبرادرکشى فرار دادن فرار کردن فروش خاک است بى ادبى وبى اخلاقى است دشنام است.
حاکمان افغان اين جور قوم اقليت خود را اکثريت مى سازد.
حتى سگ و باد و ماده مخدر و پول را فغان ساختند!
افغان کمبودى ادبى ٬کاستى هنرى ٬عدم آبادانى حقارت فرهنگى خود را با قدرت سياسى٫ کلاهبرداری ، تقلب، فریب دادن روش های مافیایی. کاربرد این شیوه های غیر اخلاقی در گذشته ننگين کوتاه شان و در حال حاضر نشان می دهد که حاکمان پشتون چگونه نا مطمئن، نابالغ و وابسته، غير مستقل هستند.
تاریخ حاکمان افغان پشتون یک فریب داستان، جعل و تقلب است:تقلب در نام کشور، تقلب در انتخابات، ، تقلب در مورد فرهنگ و ادبیات و اسطوره ها و تقلب قهرمانان. حاکمان افغان کپی و تقلید می کنند، سوگند دروغ. سوگند به قرآن.
1. اسطوره پته خزانه جعلى از قلم عبدالحى حبيبى
2. ملالى از دوشيزه ورليان ژاندارک فرانسه
3. تاريخ از حال به سوى عقب تغير دادند! نام افغان ستان در قديم آريانا! پسوندان گاهى (مکانى ) زبان پارسى قديم "انا" "نا" و "يا" بوده و که در زبانهاى ايرانى -جرمنى همريشه اند.: از "استادن" و "بودن" از استادن )= ايست و بودن (هست وباش گردان يا صرف "بودن" در حالت گزارشى حال يا اکنون من ام ٬ من هستم ٬ او هست و يا او است مى باشد: بود باش) آمده است.
بلى پسوند گاهى (مکانى ) "ان" پارسى ميانه و پارسى نو: باميان و لغمان و به هزار استان وستانها
"آباد" پسوند مکانى ديگر خانآباد جلال آباد
4. پسوند "ستان" پسوند مکانى زبان افغان يا پشت + تون => پشتون نيست. ستان خود که پس گريم باقى که مى ماند افغان تنها بدون ستان.
"تا يک نفر افغان است زنده افغان ? است."
"شعر" ات ديگر ارزش ندارد. ستان پارسى و اين زبان کهن ايران را احترام ندارى?
تون و خوا پسوند ان مکانى پشتو. برو به پشت تون و پختو نخوا!!
به پشت کوه سليمان
پروردگار هزاران بار شکر که افغان نيستم.
افغان اما کل پول دُر و زر (طلا ) و (حتى سيم يعنى نقره راهم تقريبا قبول دارد) خاندان ُدرانى و خاندان طلايى جايگاه ولا وبالا ! ولى انسان کش و فرهنگ تخريب

>>>   روزیکه امان الله آزادی را اعلان کرد هیچ سرباز انگلیسی یا خارجی در وطن حضور نداشت

صد سال بعد غنی با مصارف گزاف که هیچ کس نظارتی بر آن ندارد صد سالگی استقلال را در حالی تجلیل میکند که به هزاران سرباز خارجی به شمول انگلیسی در چند صد متری ارگ حضور دارد و سفارت آمریکا تصمیم گیرنده اصلی امور است و بودجه انکشافی و تا حدی بودجه عادی را خارجی ها تمویل میکنند و در ولایات خوست و ننگرهار بیرق های تجلیل از استقلال به گلدار خریداری میشود و آمریکا و پاکستان عملن مصروف برنامه ریزی برای آینده افغانستان هستند و .........

>>>   افغانستان از نگاه ژئوپلتیک و ژئوایکانومیک اهمیت و حساسیت آن بحدی بالاست که همواره مورد دخالت و تهاجم نیروی خارجی بوده و خواهد بود!
امروزه که ملل جهان بسیاری از مسائل خود مانند حقوق بشر و آزادی های اقتصادی و ارتباطی خود را به سازمانهای جهانی موکول کرده، جز آمریکا هیچ کشور دیگری استقلال ندارد و حتی آمریکا نیز پلاکها و هزینه های خود را وابسته به پلان های سایر کشورها تنظیم میکند.
افغانستان ده سال دیگر را اگر در صلح ، ثبات و سرمایه گذاری های موثر سپری کند شاید بتواند گپی از استقلال بزند ولی فعلاً که اردو ، پلیس ، معارف ، حکومتداری و بسیاری از بخشهای حیاتی ما وابسته به پول و سایر حمایتهای خارجی هاست، گپی از استقلال زده نمیتوانیم چون به محض قطع این حمایتها و عدم حضور نیروهای نظارتی خارجی، باز هم پاکستان ، ایران ، روسیه ، چین و اعراب خلاء را بخاطر حفظ منافع خود در مقابل منافع رقبا فوراً پر خواهد کرد و بجای توسعه روابط با جهان و سرمایه گذاری موثر اقتصادی، جیره خور و حتی ابزار تندروی رقابتهای جهانی خواهیم شد که مساوی به تکه تکه شدن خاک و مردم کشور خواهد بود و تا ابد سرگردان ، مهاجر و بی هویت در جهان خواهیم شد.
رحمت الله پدرام

>>>   1-شرکت انترنتی گوگل امروز (دوشنبه، ۲۸ اسد) به مناسبت صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور برای ساعاتی صفحه نخست اش را به بیرق افغانستان مزین ساخت.
2-رج خلیفه در دوبی و دو پل بزرگ در شهر استانبول ترکیه به مناسبت صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور با نورافشانی سه رنگ پرچم کشور مزین می شود.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، برج خلیفه در دوبی و پل های «فاتح سلطان محمد» و «یاووز سلطان سلیم» در استانبول از ساعت ۸ امشب به وقت ترکیه تا بامداد با رنگ های سیاه، سرخ و سبز نورپردازی خواهد شد.

زکریا بارکزی، سر کنسول افغانستان در استانبول به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت: همزمان با صدمین سالگرد استرداد استقلال افغانستان پل‌های فاتح سلطان محمد و یاووز سلطان سلیم استانبول از غروب دوشنبه ساعت ۲۰:۴۵ تا بامداد سه شنبه با رنگ‌های سیاه،‌ سرخ و سبز نورپردازی خواهند شد.

آقای بارکزی افزود: برنامه‌های ویژه ای از جمله نمایشگاه عکس ساعت 11:00 تا 23:00 در منطقه «ساری یر» و همچنین روز 20 اگست نیز مراسم یادبود وگل گذاری بر مزار محمود طرزی سیاستمدار و اندیشمند سرشناس افغانستان در منطقه ایوب استانبول برگزار خواهد شد.

هنوز مشخص نشده است که این دو پل در بدل چه چیزی به نورپردازی سه رنگ برچم کشور اختصاص یافته است.

از سوی دیگر کنسول گرای افغانستان در شهر دبی اعلام کرده است که به مناسبت صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور، ساعت ساعت ٩:١٠ شب به وقت امارات، برج خلیفه با بیرق سه رنگ افغانستان رنگین خواهد شد.

کنسولگری افغانستان در شهر دبی افزوده است که "عبدالصمد افغان جنرال کنسول افغانستان مقیم دبی، این بار شهکاری آفریدند و موافقه مجانی شعاش اندازی برج خلیفه را گرفتند."

قبل از این گفته های وجود داشت که دولت افغانستان به خاطر یک شب نورپردازی برج خلیفه، 500 هزار دالر امریکایی پرداخت می کند.
گیلگمش

>>>   ما پنجهزار سال تاریخ داریم اما صرف صد سال استقلال ؟؟/

>>>   به گفتهٔ اشرف غین او در صدد تکمیل پروژهٔ ناکام امان الله است. برای این منظوراو امر کرده است که پس از امضای قرار داد صلح با طالبان، صفت غازی را به اسم او بیافزایند. بدین ترتیب به زودی مطبوعات از اشرف به نام غازی اشرف غین یاد خواهد کرد.
زنده باد استقلال افغانستان که توسط غازی اشرف غین به دست خواهد آمد.
گلداد کابلی

>>>   همین عبدالله عبدالله عبدالله عجیب انسان بی ننگ وبی جیااست ،او بحیث نفر دوم حکومت بی وحدت ملی با اینکه هر روز بیست سی چهل پولیی واردوی ملی مردم ملکی شهید زخمی میشوند این بی ننگ یک ذره تشویش واحساس مسئولیت نمیکند ، با خود فکر نمیکند که چرا نمیتواند امنیت مال وجان مردم را تامین کند ،جوانان پولیس واردو به این آسانی گوسفند وار کشته میشوند؟؟
آیا این بینی سرخ هیچ مسئولیتی درین زمینه ندارد؟؟ یا تنها وظیفه او چوکی دادن به مصطفی پسر خاله اش هست؟؟
از بسکه بی مسئولیت وبی حس است کومه هایش را متوجه شده اید هرکومه اش پنج کیلو گوشت انداخته ،این جالت زندگی مردم وشرایط دشوار تاریخی که سرنوشت همه وطن ومردم در چالش است او هر روز بیشتر چاق میشود
کدام انسان بی شعور باشد که بازهم به این شخص بی مسئولیت رای بدهد ،
گیلگمش

>>>   وقتی جامعه ما در بی خِرَدی غرق هست و روز و شب در کثافات خویش غلت میزند باید افسارش را برای جلوگیری از جولان دادن بیشتر به دست گرفت.

>>>   اما دردهه 70 خارجی ها نبود دیدیم که چنان حالتی حاکم بود که خرصاحبش را نمی یافت

>>>   با پول اجاره برج خلیفه دوبی و سی اِن تورنتو چند خانواده از قربانیان انتحاری‌های چندروز گذشته در افغانستان می‌توانستند کمک شوند؟
جمشید حیدری

>>>   استقلال مبارک!
دو حجاج افغان در مکه به یک زن پاکستانی تجاوزجنسی کرده اند.
C.N.N

>>>   ما استقلال داریم واین خارجی ها مهمانهای ربانی هستند که از ربانی و فهیم بینی برای خانم های شان ماندند تا از انها مهمان نوازی نمایند

>>>   " ملکه ثریا" زن امان الله و
دختر "محمود طرزی" بود، او نماد ترویج فحشاء و فرهنگ غربی در افغانستان شد.

>>>   C.N.N
حج اصلی از همین دو هموطن بوده که پاکستانیرا قربانی کرده اند

>>>   آزادی و استقلال هزینه بسیار سنگینی دارد تحریم ، آشوب ، جنگ ، حمله فرهنگی اقتصادی و سیاسی از اولین اتفاقاتی است که بلافاصله بعد از استقلال شروع می شوند و پایانی بر آنها متصور نیست و هر چه که می گذرد شدید تر می شوند و دشمن تمام تلاشش را برای روی کار آمدن افراد ضعیف و نالایق انجام می دهد و ترور افراد کار آمد و حذف فیزیکی آنها را سرلوحه کارش قرار می دهد و به هر کاری دست می زند تا استقلال و آزادی را از بین ببرد ختم کلام اینکه استقلال به ملتی یکرنگ و یک فکر با عزمی پولادین و اراده ای راسخ نیاز دارد .

>>>   تجلیل از روز استقلال در حالیکه امنیت اینها را قوای خارجی گرفته نه تنها یک حماقت و بیغیرتی محض است بلکه سخت قابل شرم هم است.
درخت در ک.. شان سبز کرده و میگویند در زیر سایه آن استقلال تجلیل میکنیم.
در حالیکه سرنوشت شان در دوحه بین پاکستانی ها و امریکایی و سگ های نوکر آنها فیصله میشود و خود نه خبر ندارند نه اجازه اشتراک در کشور این بیغیرت ها استقلال تجلیل میکنند.
عجب بیغیر هایی؟

>>>   اما این واژه ای مقدس از نظر هرکه فرق مینمایدبرای غنی وعبدالله وکرزی وسیاف وگلب الدین وگوداگ الدین ربانی استقلال گشت وگذار ازادانه در داخل خانه ای نشیمن میباشد وگرفتن امکانات ازاد از خارجی ها ومیدان یافتن به چوروچپاول واستادن عقب مکروفون واظهار دوسه کلمه ای عوام فریبانه اینها درست مانند انست که گفته بود خیراست اگر در دبرش درخت سبز کند دران صورت در زیر سایه اش می نشیند ویا به حکایت از ملا نصرالدین که طفلی را در شانه اش بالا نموده بود وطفل صدا میزد که های مردم من ملا را کتک زدم ملا از زیر میگفت عاقلان دانا است !!! حتی انهای که دعوی داشتند از انگلیس ها استقلال گرفته اند بهتر از شاه شجاع وببرک کارمل وامین ونحیب وتره کی وکرزی وغنی وعبدالله نبودندباوجود تسلیم شدن در برابر بماردمانهای هوای وپیش روی های دشمن خوب میدانستند در عقب این رسمیت شناختن ظاهرا استقلال هزار نیرنگ دیگر نهفته است مثل این که عده ای همین الان هم بار مسولیت جنگ وخونریزی را به دوش سعودی وامارات وپاکستان وداعش وطالب میگذارند بیخبر ازین که اینها همه هیچ کاره ای نیستند تنظیم جنگ ودر بدری ها از فرسنگها دور صورت میگیرد وما وکشور ویرانه ای ما شامل پروژه هاودکتورینهای سی سال قبل کیسنجرها وتونی بیلر ها هستیم وقربانی جنگهای اعلان شده از سوی جورج بوش پدر این دیگران همه اسباب بازی های انها اند که در ظاهر عقب این نمایش وتمثیل قرار میدهند استقلال خوب چیز است ولی بسیار مشکل وناممکن وبه اصطلاح عوام خوش خور بد هضم میباشد
تبنگ چی

>>>   انگلیس ها استقلال افغانستان را به رسمیت شناختند این عمل هیچ گاه به معنی تحت تاثیر قرار گرفتن انگلیس ها از جانب شاهان افغانستان نبوده
بیشتر وضعیت شرایط منطقه تقا ضا می‌کرد که انگلیس مدت افغانستان را به حالت خود رها کنند بعدا دیده شد که کشور های دیگری در افغانستان مداخله کردند این مبیین ضعف و عدم مدیرت و درایت سیاسی شاهان افغانستانی بوده است که زمینه را برای مداخله دورباره کشور های فراهم ساخته
اگر از موضع قوی واقعا مردم به استقلال میرسیدند حالا این همه مداخله وجود نداشت
تا حال افغانستان به استقلال سیاسی دست نیافته است بدون شک یگانه شخصیکه ایده استقلال طبلی و آزادی افغانستان در اذهان مردم ایجاد کرد تا حالا هم فکران هم دارد قهرمان ملی احمد شاه مسعود بود

>>>   ما پنجهزار سال تاریخ داریم اما صرف صد سال استقلال ؟؟/
خوب اش هم سرزمين نازنين ام . کوتاه و پر از معنا و مفهوم

>>>   پاسخ منطقی عارف رحمانی، نماینده‌ی غزنی به چخانسوری، سخنگوی اشرف غنی:
کسانی شرم باید بکنند که ۳۰۰ سال برای ایجاد یک تمدن و فرهنگ عالی فرصت داشتند، تا ابن سیناها و ابوریحان‌ها و بیهقی‌ها و سنایی‌ها و فردوسی‌ها و ذکریای رازی‌ها را بپرورانند؛ اما ملاعمرها، عبدالرحمان‌ها، نادرها، محمدگل خان مومندها، قدوس خان‌ها و صدها و هزاران آدم‌کُش حرفه‌یی را به‌نام غازی به وجود آوردند؛ شرم باید کسانی بکنند که در قرن ۲۰ و ۲۱ هنوز با تفکرات داعشی و طالبانیستی و شوونیستی خود، یک ملت را نابود کردند؛ شرم یاید کسانی بکنند که از خون خوردن، کله‌منار‌ ساختن، خراب و ویران کردن و کوچ اجباری دادن و قتل عام کردن و برده‌ساختن یک ملتِ صاحب تمدن و فرهنگ عالی، لذت می برند؛ شرم باید کسانی بکنند که این مملکت را با تاریخ درخشان ۵۰۰۰ ساله‌اش در هر مرحله‌ای به اربابی فروختند و این کشور را تکه تکه کردند و تمام میراث‌ها و فرهنگ ما را نابود کردند.

به راستی، چرا حیا نمی‌کنید؟ چرا اعتراف نمی‌کنید که توان اداره‌ی یک کشور متعالی و متمدن را ندارید؟ می‌دانید؟ شرم باید کسانی بکنند که گذاشتند یک جماعت وحشی و خون‌خواره، شهر اولیا و عرفا و مهد تمدن و فرهنک را به ویرانه تبدیل کنند. واقعا با شما گیر مانده‌ایم. نمی‌دانیم شام سیاه این ملت و این آب و خاک چه وقت به سپیده سحر خواهد رسید؟ چرا به جای تبرئه خود، اعتراف نمی‌کنید که ساخت روحی و اخلاقی و اندوخته‌های فکری‌تان برای اداره‌ی یک کشور قد نمی‌دهد؟ تا حال مماشات کرده‌ایم که شاید این غبار فتنه و جهل فرو نشیند. شاید این شام سیاه به سحر ارامش رسد. شاید این جنون جنگ و جنایت و قبیله‌گرایی و تمامیت‌خواهی به صبح صادق انسانیت و مدنیت و خیرخواهی و شایسته‌سالاری سلامی دوباره دهد؛ اما می‌بینیم که انگار همه افراد قبیله نه دنبال ایجاد تمدن و رشد فرهنگ اند و نه دنبال ایجاد یک کشور متحد و پیش رفته؛ فقط همه همت و آروز و آرمان‌شان در اختیار داشتن قدرت در این کشور است. قدرت و دیگر هیچ. این‌جاست که دیگر سکوت و محافظه‌ی کاری و تعارف را کنار باید بگذاریم و حرف و منطق‌مان را بیان کنیم. شاید به هوش آمدند و شاید از جنایت و خیانت و وطن‌فروشی و انتحار و وحشگری و تمامیت خواهی دست برداشتند و شاید...

صیام نایاب

>>>   به‌ تاریخ کشور خیانت کردید، باید معذرت بخواهید
معرفی رسمی رهبر جنایتکار و مجهول الهویه‌ی گروه تروریستی طالبان؛ به عنوان زمامدار افغانستان از تاریخ ۱۹۹۶-۲۰۰۱،نه تنها جعل تاریخ و خلاف واقع است،بلکه خیانت به تاریخ مقاومت ملی مردم افغانستان و مغایر سیاست رسمی سازمان ملل متحد و نادیده گرفتن فصل درخشان صدای دیپلماسی تهاجمی افغانستان به همت شهید عبدالرحیم غفورزی در مقر سازمان ملل متحد می باشد.
تهاجم و اشغال طالبان مزدور با فرماندهی میلشیای پاکستانی بر خاک افغانستان،هیچ وقت توسط سازمان ملل متحد برسمیت شناخته نشد و جز سه کشور هیچ مملکتی این باند تروریستی و جنایتکار را به عنوان دولت رسمی برسمیت نشناختند.
کسانیکه این سناریوی جعلی را ترتیب داده اند،هدفی جز حذف فصل درخشان تاریخ مقاومت ملی مردم افغانستان برهبری سپهسالار جهاد و زعیم مقاومت ملی،شهید احمد شاه مسعود را ندارند.

من درست بخاطر دارم که بنا به مشورت یک رهبر جهادی اعلامیه‌یی تسلیمی افغانستان به طالبان در تاجیکستان تهیه و آماده شده بود،و زمانیکه با آمرصاحب در میان گذاشته شد،مسعود آن را بشدت و قاطعیت رد کرد،تا تاریخ مقاومت جاودانه گردد و طالبان هر گز نتوانند به هدف شوم تسلط بر کشور و ادعای پیروزی دست یابند.

مگر فراموش کردیدکه شهید استاد برهان الدین ربانی به عنوان رئیس حکومت اسلامی افغانستان بعد از بن قدرت را به حامدکرزی انتقال داد و نخستین انتقال مسالمت آمیز تاریخ معاصر سیاسی افغانستان را رقم زد؟

آیا امرالله صالح که تنها شخصیت حاضر از جغرافیایی مقاومت در محفل بزرگداشت و تجلیل دیشب حضور داشت،متوجه این اهانت و جعل تاریخ شده است یا نه ؟
آقای خراسانی

>>>   تجلیل از روز استقلال در حالیکه امنیت اینها را قوای خارجی گرفته نه تنها یک حماقت و بیغیرتی محض است بلکه سخت قابل شرم هم است.
درخت در ک.. شان سبز کرده و میگویند در زیر سایه آن استقلال تجلیل میکنیم.
در حالیکه سرنوشت شان در دوحه بین پاکستانی ها و امریکایی و .....های نوکر آنها فیصله میشود و خود نه خبر ندارند نه اجازه اشتراک در کشور این بیغیرت ها استقلال تجلیل میکنند.
عجب بیغیر هایی؟

>>>   چرا معني ندارد؟ مرغ هر وقت تخم كند تازه است. تو نميخوري؟ فعلا اشرف غني تخم ميدهد هر وقت كرك شد باز از تخم پرهيز كن

>>>   پول معاش خانواده های یتیم و بیوه شهدای جهاد و مقاومت حیف میل واستفاده کمپاینهای انتخاباتی اشرف غنی زیرنام جشن استقلال صورت گرفته
بها بقایی

>>>   .....کوچی کاملن مردار کرده. در حالیکه در بیرون از کشور امریکایی ها و اجنت های پاکستان راجع به سرنوشت کشور مذاکره و فیصله میکنند این احمق از پول بیت المال جشن استقلال تجلیل میکند و چند تا الاغ دیگر را هنوز هم الاغ تر میسازد تا دل خوش کنند و اتن برقصند.
بالاتر از ده ملیون دالر خرچ بیجای لویه جرگه غنی و خرچ تجلیل استقلال غنی کوچی شد، کاملن بیجا.
با این پول میشد یک کلینیک تشخیصی مجهز مدرن در داخل کشور ساخته شود تا مریض و مریضداران کشور مجبور نباشند پاکستان بروند و دست عمران خان پاکستانی را ببوسند.
......متقلب در فکر هیچ چیزی دیگر نیست جز فریب مردم با شعار های عوامفریبانه و کمپاین کردن برای بقای ماندن در ارگ.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است