اندرابی: از حملۀ طالبان بر شهر قندوز اطلاع داشتیم
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۱    ۱۳۹۸/۶/۱۰ کد خبر: 159994 منبع: پرینت

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله می‌گوید که دربارۀ حملۀ طالبان بر شهر قندوز اطلاعات داشتند و نیروهای دولتی در این باره آماده‌گی‌های لازم را نیز داشتند.
آقای اندرابی که ساعاتی پس از حملۀ امروز طالبان بر شهر قندوز با طلوع‌نیوز سخن می‌زد، گفت که او از پلان‌های طالبان که بزرگ‌ شهرهای کشور را آماج قرار می‌دهند، آگاهی داشت.
او در این باره افزود: «اهدافی را که طالبان تعیین کرده بودند در موارد و مقطع‌های مختلف، همانا شهرهای بزرگ بود که قندوز هم شامل آن‌ها است. ما اطلاعات عمومی پیرامون این موضوع و آماده‌گی‌های لازم داشتیم.»

طالبان، جمعه‌شب (۸سنبله) حمله‌های شان را از چند بخش بر شهر قندوز آغاز کردند. گزارش‌ها از این ولایت می‌رسانند که نبردها میان نیروهای دولتی و طالبان، تا پس از چاشت روز(۹سنبله) ادامه داشتند و حتی عصر نیز بخش‌هایی از شهر، گواه درگیری‌هایی بوده‌اند.
مقام‌های امنیتی قندوز، می‌گویند که در این نبردها، سه تن از نیروهای دولتی جان باختند، یازده تن از نیروهای دولتی زخمی و هشت تن از نیروهای دیگر در قید طالبان استند.
وزارت دفاع ملی هم گفته‌است که نیروهای هوایی حملات هوایی را بر منطقۀ پل شینواری، قهوه خانه و بخش‌های دیگر شهر قندوز انجام داده‌اند و ۲۶ طالب را کشته اند.
وزارت امور داخله، می‌گوید که نیروهای دولتی، توانسته‌اند طالبان را از آن بخش‌هایی که صبح جابجا شده بودند، پس برانند. ادعایی که طالبان هنوز دربارۀ آن چیزی نگفته‌اند.

از تلفات برخاسته از این نبردها گزارش دقیقی در دست نیست؛ اما برخی از منابع محلی می‌گویند که ده‌ها مجروح غیرنظامی به شفاخانۀ مرکزی قندوز آورده شده‌اند.
قول اردوی ۲۱۷پامیر در قندوز قرار دارد و صدها نیروی پولیس و امنیت ملی نیز در این شهر فعالیت دارند. نظامیان پیشین، حملۀ طالبان را در موجودیت این همه نیرو در شهر کندز شرم‌آور می‌دانند.
جنرال عتیق‌الله امرخیل، نظامی پیشین گفت: «دفعۀ پیش هم قندوز فروخته شده بود. این بارهم قندوز فروخته شده است. در صورتی‌که در داخل شهر یک قول اردو باشد، کدام قدرت است که داخل شهر شود.»

برخی از اعضای شورای ولایتی قندوز، حکومت را ازبهر آن‌چه که بی‌پروایی در کار تأمین امنیت این ولایت می‌گویند، سخت انتقاد می‌کنند.
محمد یوسف ایوبی، رییس شورای ولایتی قندوز بیان داشت: «مسؤولان ادارۀه محلی از قبل آگاهی داشتند و باید اقدامات پیش‌گیرانه می‌کردند.»
این برای سومین بار است که شهر قندوز آماج حملۀ طالبان قرار می‌گیرد. در دو حملۀ نخست طالبان موفق شدند بخش‌های از این شهر را در کنترل خود در آورند.
حکومت پس از این رویدادها، بارها بر از سرکوب طالبان بر بخش‌های گوناگون این ولایت به ویژه حومه‌های این شهر سخن گفته‌است، اما اکنون به نظر می‌رسد که واقعیت نبردها در قندوز چنین نبوده‌است.
سلیم قندوزی، والی پیشین ننگرهار در این باره اظهار داشت: «ولسوالی علی‌آباد یک ولسوالی سر سرک است. تنها مرکز آن به دست دولت است و تمامی روستاها به دست طالبان است. در ولسوالی چهاردره، همه طالبان استند. در خان‌آباد، همه طالبان هستند و ولسوالی ارچی هم به همینگونه.»
در دو حملۀ پیشین طالبان بر قندوز، بیش از چهل‌هزار خانواده از این شهر آواره شدند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
قندوز
اندرابی
نظرات بینندگان:

>>>   خبر بودن چه سود آقای اندرابی؟

اگر یک کودک هم جای شما می بود منتظر حمله طالبان
نمیماند و در حملات پیشگیرانه تجمعات طالبان را در اطراف شهر قندوز چنان میکوبیدم که تنبان ملا هیبت شیطان تر میشد.

اندرابی فرصت داری عمل کن ورنه بعد از انتخابات نه تو هستی و نه صالح و نه امثال شما.
حال که غنی در تنگنا قرار دارد شما دشمن را بکوبید.

>>>   از حمله پلخمری چطور اطلاع داشتید ؟؟

>>>   من برای این نیرو های امنیتی کشور می گویم که خود وفامیل خود را در غم نکشانید دیگر به خاطر فامیل خود خود رانکشید در هر جایکه توان دارید فرار کنید به خدا قسم که کسی ویا دولت درغم تان باشد

>>>   آقای اندارابی:وقتیکه قبلن ازحمله بالای شهر قندز خبر بودی {راتدابیر نگرفتید.؟یا بابا یتان اجازه نداد.

>>>   Kohestani
خبر هایی از حملات لشکر وحشت قبیلوی تحت نام طالب در ولایات بغلان و قندوز حاکی از آنست که مردم محل دست به ابتکار عالی زده اند و در مقابل متجاوزین قبیله قیام نموده اند تا اینکه اشغال گران قبیله توسط جوانان شجاع اندراب و نهرین وخوست از منطقه بند دوم پلخمری عقب زده شدند فقط خطر فعلاً از طرف کرکر محسوس است که با تأسف اشغال گران ساتور بدست طالب که از حمایت بی دریغ ناقلین درمنطقه برخوردار هستند قصد حمله را دارند لیکن نیروهای ذخیره که متشکل از جوانان شجاع و آزاده شمال هستند وارد پلخمری شده اند که در این صورت امکان داخل شدن اشغال گران قبیلوی ( طالب ) به پلخمری ناممکن شده است .
خیلی دلم می خواهد که اتحاد قومی بر هم نخورد لیکن نمیشود که برادرم تیغ را بر گلویم بگزارد و من بریدن کله خود را تماشا کنم که برادری ما خراب نشود .
چاره دیگر نداریم فقط در مقابل این خشونت گری های وحشی های قبیلوی مردانه وار استادگی کرد تا برگردند به محل خود و دیگر جرأت تجاوز را در دیار ، خانه و کاشانه اقوام صلح دوست ، متمدن و بافرهنگ را از مغز های متعصب و متعفن خود دور کنند تا درسی شود به سردمداران داخلی و حامیان خارجی شان .

>>>   مليشه هاي طالب بنام كوچي در اطراف ولايات شمال توسط كرزي جابجا شده بودند و فعلا اين نتيجه اش است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است