چالش های مذاکرات برقراری صلح و ادامه جنگ
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۲۲    ۱۳۹۸/۶/۱۱ کد خبر: 160012 منبع: پرینت

زلمی خلیلزاد سران حکومت وحدت ملی را در جریان طرح نهایی توافقنامه صلح آمریکا با طالبان قرار داده است ، البته امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان به معنای صلح برای مردم افغانستان نیست اما یک روزنه و یا قدم در راه صلح است چون آمریکا و طالبان طرف های عمده جنگ در افغانستان هستند.

اکنون دیده شود که طالبان با مردم افغانستان صلح می خواهند و یا جنگ اگر طالبان در پی تصرف کامل قدرت باشند واضح است که جنگ می خواهند و اکثریت مردم افغانستان زندگی زیر قمچین و شلاق طالبان را نمی خواهند که در این صورت طالبان خود به نیروی ضد صلح تبدیل می شوند.

همچنان ارگ دیده شود که بعد از مطالعه مواد توافقنامه صلح آمریکا با طالبان چگونه موضیع گیری می کنند زیرا ارگ بر تاکید بر انتخابات که زمینه آن هرگز وجود ندارد و در اکثر ولایات جنگ شدید جریان دارد نیز به مانع صلح تبدیل شده اند.

صلح وقتی امکان پذیر است که هم ارگ و هم طالبان با گذشت از قدرت به نفع مردم افغانستان صلح و زمینه صلح را مهیا نمایند ، هر دو جانب با ایجاد یک حکومت موقت که قابل قبول برای تمام مردم افغانستان باشد موافقه نمایند و در راس حکومت موقت یک شخص کاملا بیطرف که دست در فساد ، جنگ و خونریزی نداشته باشد قرار گیرد.

حسن علی عدالت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جنگ
صلح
نظرات بینندگان:

>>>   در افغانستان بجز اهل هنود وسک که دست شان به خون، فساد و غارت گیری شامل نیست در غیر آن همه گروه ها از نخستین روز به میان آمدن نظام جهوری همه گروه ها و احزاب هر کدام به نوبه خود قتل غارت ، خون ریزی و ویرانی موئسسات عام المنفعه و مزدوری پاکستان خلاصه دستهای همه شان در خون مردم تا آرنج آلوده است فلهذا در افغانستان به این موئصفات شخصی و جود ندارد که به هیج گروه و تنظیمی وابسته نه بوده و نباشد باشد که رئیس موئقت انتخاب شود فلهذا فقط یکی از پیروان سک واهل هنود رئیس جمهور موئقت تعین شود.

>>>   حکومت موقت جز فرصت دادن به متخصصین عقده مند قومگرایی و جاسوسی نیست!
نفع مردم جلوگیری از آمدن محدودیتهای تند دینی و اجتماعی، و آزاد گذاشتن شان بعد از دهه ها بیسوادی و محرومیت و جنگ زدگی و بی ثباتی است تا غیرت و فرهنگ غنی افغانی پالایش شده و مثمر و مرحم تمام عقب ماندگی ها و سستی ها شود.
افغانستان با اتحاد و انسجام بازسازی و کامل میشود نه با شمال و جنوب های موقتی و آسیب پذیر در مقابل فشارهای عملیاتی و بیرونی!(مثلاً پیشرفت نقش ترانزیتی افغانستان ، بازسازی منسجم و کامل زیرساختارهای افغانستان ، جبران بهتر تعهدات مالی و جهانی افغانستان ، استفاده موثر و بموقع فرصتهای منطقوی و جهانی ، و ...)
افغانستان و جنگ آن پیچیدگیهای خارج از تصور دارد که به معمای جهان و حیات افغانها تبدیل شده است و مردم نباید سطحی و احساساتی با آن برخورد کنند.
بابک چیذری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است