با متن توافقنامه خلیلزاد و طالبان آشنا شوید
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۴۸    ۱۳۹۸/۶/۱۲ کد خبر: 160027 منبع: پرینت

امروز، متن توافقنامه سیاسی را مطالعه کردم و چند بخش خیلی مهم و اساسی آن را بعد از ترجمه، با شما نیز شریک می کنم. این توافقنامه در ۴۶ صفحه و با جزییات کامل تهیه گردید و بعد از تأییدی دونالد ترامپ، میان طالبان، حکومت افغانستان، آمریکا و ناتو، به امضأ خواهد رسید.

در آغاز این توافق نامه، ایجاد حکومت انتقالی برای یک دوره ۱۸ ماهه ذکر شده که ریاست آن دوره ای می باشد. موارد دیگری مانند ساختار جدید سیاسی برای شمولیت تمام طرف ها در قدرت، تدوین قانون اساسی جدید در جریان ۱۸ ماه، کاهش قدرت رئیس جمهور در حکومت بعدی، تفویض قدرت بیشتر به مقامات ولایتی و ولسوالی ها آنهم برای شریک ساختن قدرت به تمام احزاب سیاسی و قدرت های محلی و ایجاد یک شورای عالی اسلامی برای مشوره دهی و اصلاح سازی قوانین در مطابقت با احکام اسلامی، شامل این توافق نامه می باشد.

در توافقنامه ذکر گردیده که خروج تمام نیروهای خارجی، در سه مرحله و در جریان ۱۸ ماه باید تکمیل گردد. مرحله اول خروج نیروهای خارجی باید در جریان شش ماه اول، بعد از امضای توافق نامه سیاسی، بعد از ایجاد حکومت انتقالی و بعد از ایجاد کمیته تدوین قانون اساسی صورت گیرد.

مرحله دوم خروج نیروهای خارجی، در جریان ۱۲ ماه بعد از امضای توافقنامه سیاسی، بعد از برگزاری لویه جرگه و بعد از تأیید قانون اساسی جدید صورت گیرد.
مرحله سوم خروج نیروهای خارجی در جریان ۱۸ ماه بعد از امضای توافقنامه سیاسی و بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات ولایتی و بعد از ایجاد تغییرات در ساختار تشکیلاتی اردو، نیروهای هوایی، پولیس مرزی و نیروهای استخباراتی کشور و بعد از غیرمتمرکز سازی مسؤلیت های نیروهای امنیتی در سطح ولایات، صورت گیرد. در توضیح این فقره اضافه شده که منظور از یکتا سازی نیروها، ادغام نیروهای نظامی می باشد.

بعد از تکمیل خروج نیروها به شکل مرحله وار، آمریکا و ناتو باید از تعداد خروج نیروها به طرف های این توافق نامه (طرف های افغان) گزارش دهد و قرارگاه ها و تجهیزات نظامی آنها نیز به رهبری جدید (طرف های افغان) سپرده شود. پیشنهاد دیگری نیز وجود دارد که خروج نیروهای خارجی در چهار مرحله صورت گیرد و مرحله اولی بعد از امضای این توافق نامه و از بهر ایجاد فضای اعتماد بین طرفین صورت گیرد. خروج نیروها در هر مرحله، مشروط بر تطبیق توافق نامه می باشد.

خروج نیروهای آمریکایی و ناتو در برگیرنده خروج مسؤلین امنیتی و محافظتی سفارت آمریکا و سایر مکان های دپلوماتیک اعضای ناتو در افغانستان، نیست. (یعنی نیروهای محافظتی سفارت خانه ها شامل توافق نامه و مکلف به خروج از کشور نیستند)
در جریان تطبیق این بخش از توافق نامه، در صورتیکه طرف های افغان بخواهند، آمریکا و ناتو با آنها در تمام موارد همکاری خواهد کرد. همچنان، آمریکا و ناتو مشترکأ با نیروها و طرف های داخلی علیه داعش و شبکه القاعده مبارزه خواهند کرد. برای تحقق این امر، آمریکا، ناتو و تمام همکاران بین المللی یک گروه جدید را تحت نام "تیم حمایت از افغانستان" ایجاد خواهند کرد.

تشکیل تیم جدید حمایوی برای افغانستان، بعد از توافق با دولت انتقالی ایجاد خواهد شد و در مرحله اول، آنها تنها از پایگاه بگرام و پایگاه نظامی مزار شریف استفاده خواهند کرد. در صورت نیاز، بر اساس توافق طرف های داخلی و خارجی، پایگاه های دیگری نیز تشخیص و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
این توافقنامه، توسط طالبان، حکومت افغانستان، آمریکا و سازمان ناتو امضا خواهد شد.
بخش های دیگری این توافقنامه را نیز ترجمه و با شما شریک خواهم کرد.

به امید تأمین صلح در افغانستان و جهان،
محمدجواد رحیمی
جمهور


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   Azizullah Nehefta
طالبان گفته اند فقط با حكومت موقت گفتگو ميكنند. آنها براى اين كه انتخابات برگزار نگردد تمام تلاش هاى شان را خواهند كرد. دلقك هاى سياسى هم كه با دهل پاكستان و ايران ميرقصند، سعى دارند برگزارى انتخابات را ناممكن جلوه دهند. تبانى پاكستان و ايران براى تشكيل حكومت موقت بردن افغانستان به خانه جنگى است وبس. برگشت به صفر گزينه اى مردم افغانستان نيست.

>>>   طرف مخالف حکومت هم باید ترورست های خارجی پنجابی عربی چی چینی ازبک چینی را از صفوف خود خارج سازند
ر

>>>   طالبانیکه آنقدر دیکتاتور وانحصار خواه بودند حالا چرا از غیر متمرکز سازی صحبت میکنند ، شاید هدف پاکستان از غیر متمرکز سازی بازهم ایجاد جزایر قدرت خودسر ودرنهایت تجزیه را پیشبینی میکنند

>>>   قرار گفته خلیلزاد توافقنامه را تا رئیس جمهور آمریکا تایید نکند به اختیار کسی‌ قرار نمیگیرد، حتی به اشرف غنی تنها نشان داده شده است. شما کدام توافقنامه را خواندید؟

>>>   هر چه زودتر امضا شود به خیر مردم ما است باید یک دولت اسلامی قوی روی کار شود همه جوانان بیکار صاحب کار شود همه دختران و زنان بی حیا از دفتر های خارجی و داخلی به خانه خود بیشنند تا اینکه مردان و جو آنان روی کار اید من شخصا دختران و زنان را دیدم که کار های بی حیای را از خود به جا میاورند

>>>   موضوعات مانند دولت انتقالی، تغیر قانون اساسی یا تغیرات در اردو و امنیت ملی همه و همه مربوط میشود به گفتگو های "بین الافغانی". اینها در توافق نامه با امریکا اصلاّ مطرح نشده است.
آقای رحیمی چرا اینقدر شایعه پخش میکنید؟

>>>   امید صلح زیاد درافغانستان نیست وگرنه مردم افغانیستان تشنه صلح است خدا کند امنیت در افغانیستان به وجود بیاید ارزوی همه است نوت اختیارمردم افغانستان دست خود شان نیست چه طالب وغیر طالب بگانه هج گاه به نفع دیگران کار نمی کند فقط منافع خودشان اگر خود شان در نظر است وافغانیستان اصلا استقلالیت ندارد صلح بعید به نظر می رسد

>>>   سفیران سابق امریکاطی مصاحبه ای با بی بی بی سی میگویند اگرنیروهای امریکای از افغانستان بیرون شود درینجا جنگ داخلی صورت میگیرد!!! مثل این که انها از حال واحوال ملت ما بیخبر اند ونمیدانند که همین اکنون درینجا جنگ داخلی در جریان است وروزانه بیش از دوصد نفر افغان را درینجا به قتل میرسانندوده ها خانه ویران وشهرها خراب میشود انها عقل مردم جهان رابه بازی میگیرند وبالای شعور عامه وهمه گانی تمسخر مینمایند درکشور ما از چهل سال بدینسو جنگ خارجی وتجاوز واشغال است یک مدتی روسها این روند را ادامه دادندوبعد امریکا وانگلیس خودرا در عقب خلیج وپاکستان پنها ن نموده خونریزی وکشتار را ادامه دادند وهر روز برای این ملت وملل جهان دسیسه وتوطیه ای تازه میسازند وهمه روزه جوهای خون را جاری مینمایندونسل بشر را به انقراض می برندوبخاطر پر نمودن جیب های استعمار وچپاول اموال ودارای های جهان نقشه ای جدیدترسیم میکنندومتاسفانه در غارت ودست برددارای های عامه ای جهان باهم تبانی وتوافق کامل دارند
من ازین بیش ندانم که کفن دزد چند
بهر تقسیم قبور انجمنی ساخته اند
گل نبی عیدی زاده

>>>   اگر توافقنامه همین باشد جالب است پس غنی بره ویا باشه ؟ انتخابات با این هزینه چه می شود. اما سوال اینسست که آقای رحیمی این توافقنامه را از کجا دریافت کرده در صورتیکه غنی می گوید هنوز همه اش را برایم نداده فقط اولش را خوانده ام .

>>>   توافقنامه را غنی وعبدالله تنها متن اش را خواندند و از روی خط خواندند اما بدسترس شان قرار نگرفت اما نمیدانم خودت از کدام آدرس آنرا یافتی و. خواندی جالب است
عبدالله ریحان

>>>   تنها دو نكته بارز در توافق نامه شان وجود دارد :
١- طالب ها با ساير گروه هاي تروريستي همكاري نكنند و بالاي امريكا حمله نكنند .
٢- امريكا تمام نيرو هاي خود را در ظرف يك سال و دو ماه خارج بسازد و قدرت را به طالبان بسپارند و در امور داخلي افغانستان مداخله نكنند.
قرار كه ديده ميشود ماده اول اين توافقنامه خنده اور و مضحك است. و هيچ مفهومي ندارد.

>>>   خلیل زاد از خجالت پیش ترمپ مثل .. دادگی واری سرش خم بود وفتی که گفت طالب و غنی هر دو شغالها ره نیارین پیش مه که بدیم آمد

آفرین کاکای کلان راستی که کلانی میتانی مثلی که کل اشرف یک کلیپ برای تبلیغات انتخاباتی خود جور کده به تلویزیون طلوع میمانه:همی آدم میتانه....

بلی ترمپ هم میتانه شما ره مثل .... از دروازه خود بیرون کند

خجالت هم چیزی خوبی است اما اینها نمیکشند که نمیکشند دیگه چشم نیست چقوری است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است