خلیلزاد با ناکام ترین رویداد تاریخ دیپلماسی آمریکا
آمریکا در واقع طالبان را به عنوان شریک قدرت در بخشی از خاک افغانستان به رسمیت شناخته و به تسلط و حاکمیت آنها در کشور مشروعیت سیاسی و حقوقی داده است 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۱۵    ۱۳۹۸/۶/۱۲ کد خبر: 160033 منبع: پرینت

شرم آورترین و ناکام ترین رویداد تاریخ دیپلماسی آمریکا را؛ زلمی خلیلزاد بنام خود ثبت تاریخ کرد.

لب لباب پیام زلمی خلیلزاد به شهروندان افغانستان، گروه جنایتکار و تروریست طالبان، رهبران حکومت وحدت ملی، سیاستمداران کوچک و بزرگ و باند های مافیایی سیاسی؛ نکات آتی را هرچند بازبان الکن اما شفاف و با صراحت اعلام نمود:

۱
آمریکا مطابق استراتژی رییس جمهور آمریکا متعهد است که سقف مصرف و سطح حضورش را در افغانستان هر چه زودتر و قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا بشدت پایین بیاورد و این هدف یک اصل اساسی و بنیادین در مذاکرات جاری بوده است.

۲
آمریکا با این توافق در واقع طالبان را به عنوان شریک قدرت در بخشی از خاک افغانستان به رسمیت شناخته و به تسلط و حاکمیت آنها در کشور مشروعیت سیاسی و حقوقی داده است.

۳
آمریکا توافقنامه را با باند تروریستی طالبان تحت عنوان «امارت اسلامی طالبان» قرار است امضا نماید و این در واقع نقض آشکار قانون اساسی افغانستان و به رسمیت شناختن عنوان سیاسی و حقوقی طالبان می باشد.
۴
آمریکا با توافق دو اصل (خروج ارتش آمریکا و تعهد و تضمین طالبان مبنی بر عدم تعرض به منافع آمریکا از کشور افغانستان و قطع رابطه آنها با باندهای تروریستی) با طالبان در واقع رسماً آنها را دارای حق حاکمیت و مشروعیت سیاسی دانسته است.

۵
زلمی خلیلزاد با بیان اینکه «تعیین نوع نظام و صلح پایدار و آتش بس دایمی مسؤولیت خود شهروندان افغانستان می باشد که باید در گفتگو های بین الافغانی مطرح گردد» در واقع دست طالبان را در عرصه های سیاسی، نظامی و اجتماعی باز گذاشته و از تعهد خود که «یا توافق روی چهار اصل یا هیچ» بشدت عقب نشینی نموده است.

۶
خطرناک‌ترین و اشتباه سنگین آمریکا با طالبان این نکته می باشد که توافق با طالبان را مشروط به آتش بس ننموده و اما خود تعهد سپرده است که بعد از امضای توافق به اهداف طالبان حمله نخواهد کرد، یعنی نیروهای نظامی افغانستان بار تمام جنگ را با طالبان تروریست خود بدوش خواهند داشت.

۷
زلمی خلیلزاد با تأکید این نکته که توافق با طالبان، «توافق آمریکا با طالبان است»و حکومت افغانستان حق دسترسی آزاد به متن و محتوی توافق نامه را قبل از امضا نداشته و نمی تواند نظریات خود را اعمال نماید؛ در واقع حکومت و نظام مستقر در افغانستان را عملاً به حاشیه رانده و فاقد صلاحیت در رابطه با حق حاکمیت ملی و سرزمینی دانسته است.

۸
اعلامیه‌ی مشترک که قراراست آمریکا (بعد از امضای توافق با طالبان) با حکومت وحدت ملی داشته باشد، فاقد ارزش حقوقی بوده و انجام هیچگونه تعهدی را برای آمریکا الزام آور نمی نماید.

۹
زلمی خلیلزاد با این دیپلماسی در واقع تمام ارزش های اساسی قانون اساسی آمریکا را نقض کرده و مغایر تمام تشریفات بین المللی با یک گروه تروریستی به توافقی دست یافته است که عملاً مغایر اعلامیه جهانی حقوق بشر و اصول دموکراسی و جهان مدرن می باشد.

عبدالحی خراسانی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   محترم، خلیلزاد به عنوان یک امریکایی برای آمریکا به خاطر منافع ملی آمریکا مذاکره کرد نه افغانستان.

>>>   Samim Noori
خواست همین بود که انجام داد خلیلزاد، مردم را در ترس از حملات امثال بغلان و کهندژ کابل بدخشان دیگر استان ها گرفتار کرد
تا تنها راه را برای صلح فکر کنند
و از یاد مردم این توافق نامه نابخشودنی را ببرند!!

>>>   Mohammad Hashem Habibi
قصه خلیزاد را خراسانی محترم از اشرف غنی کرده من بهتر میدانم در آینده در کتاب ام خواهیم نوشت. که ملت اشرف غنی کرزی خلیلزاد را خوب بشناسند. اگر زنده بودم وزمان باقی بود . ملت افغانستان همه را خواهند شناخت.

>>>   Abdul Ghaffar Majidy
یک تعداد کشور ها گویا پای این سند برده گی ما به طالب که آمریکا تهیه کرده قرار است امضا و تضمین کنند که این تصمیم چشم بسته کشور ها نیز جای سوال است که چرا بر جنایات تروریست ها مهر تائید می گزارند و حاکمیت ملی ما را نادیده می گیرند .

>>>   Najeeb Khan
در یک کلام انها پیشتر از ۲۰۰١ نیز با طالبان مشکل نداشتند و حالا هم......اگر به یاد داشته باشیم امریکایی ها تقاضای چند فرد را که ب زعم خودشان مطلوب بودند را میخواستند با غم و درد ملت افغانستان کاری نداشتند. زمان هر چه بگزرد معنی واقعی امریکا در منطقه روشن تر میشود.....

>>>   Fazel Jalil Jalil
خراسانی صاحب ما نباید از خلیل زاد گله داشته باشیم او کاری کرد که در شروع حکومت طلبان میخواست انجام دهد ولی با حمله القاعده به آمریکا صورت نگرفت. خلیل زاد میخواست که هژمونیسم پشتون را تامین کند که با دور اول طالبان نتوانست. کوشش کرد که از طریق کرزی و غنی انجام بدهد که مطابق خواستش نشد و دو باره با طالبان رجوع کرد و با این قرار داد میخواهد که اهداف شیهنوستی تیم پشتون های غربی که سال ها برای غلام گرفتن گروه های اجتماعی دیگر افسوس می خوردند و میخورند، تامین کند. ما باید افسوس خود را بخوریم که نتوانستیم در این ۱۸ سال در محور یک فکر سیاسی، اجتماعی و یا دینی جمع شویم تا امروز با قوت فکر سیاسی، اجتماعی و یا دینی خود در مقابل هجوم هر نوع فاشیسم ایستاده شده و مانع آمدن آنها به حیث قدرت کل میشدیم. در این راستا معامله گران داخلی ما و چیز فهم نسل خارج رفته گی ما جواب گوی تاریخ هستند.

>>>   در اصل این توافقنامه بین پاکستان وامریکا است
ر

>>>   دموکراسی و ترفند هایی از این نوع برای کنترول شهروندان عادی و کشور های که حق وتو ندارند طراحی شده نه به صاحبان قدرت و ثروت

>>>   پرسش اصلي در اينجاست كه خليلزاد در نه دوره در حاليكه هر دوره هفته ها طول كشيد، روي چه چيزها و همراي كيها بحث و گفتگو نموده است . اين آتش بس همراي يك گروه طالبان به چه قيمتي به مردم افغانستان تمام ميشود. مشكل گروهاي ديگر چه ميشود. آيا افغانستان را در مقابل كشمير به پاكستان تسليم نموده است؟ اگر صداقت باشد، منابع مالي، تسليحاتي و راهاي مواصلاتي گروه هاي مخالف قطع شود. دستهاي همسايه از تمويل انها و از كمك كننده ها در درون نظام قطع گردند، باز ديده شود كه چه قسم و براي چند وقت انها قدرت جنگ دارند.

>>>   اقای خراسانی!
اگر به دواصل توجه میکردید ضرور نبود ۹ ماده بنویسید.
۱-خلیلزاد امریکایی وحافظ منافع امریکاست.
۲-دولت افغانستان را کس دولت حساب نمیکند ومردم افغانستان کس انسان.
به گفته کرزی٫بخیرباشید.
عاقل

>>>   تازمانیکه هزاره اوزبیک تاجیک ترکمن پشه ئی بلوچ و بقیه غیر اوغانها باهم متحد نشوند این ظلم اوغانهای وحشی بالای همه آنها یکجا ویا جدا جدا ادامه خواهد یافت تا اولاد اولاد آنها را زبون کنند، هویت و اصلیت شانرا از بین ببرند، و همه را برده اوغان بسازند.
به هوش بیاید مردمان غیر اوغان و متحد شوید و قدرت را متحدانه در دست خود خود بگیرید و این اوغانهای تمامیتخواه و جاهل را سرجایشان بنشانید.

>>>   امریکا در هیچ جنگی برنده نبوده و حال با این توافقنامه نشان داد که حتی در مقابل یگ گروه تروریستی که از جانب ISIتمویل میشود هم شکست را قبول کرده و از میدان فرار میکند.

>>>   صلح عادلانه وامنیت سرتاسری وتفاهم ملی خواست اکثریت مطلق مردم جنگزده افغانستان است افغانستان متاسفانه چهل سال است که درآتش جنگ داخلی میسوزد ودرین مدت صدها هزار ازمردم مومن ووطندوست افغانستان تحت نام های مختلف کشته شدند وصدها هزار معیوب ومعلول گردیدند وملیون ها نفر درکشور های نزدیک ودور مهاجر شدند.اکنون که انشالله پروسه صلح به همکاری جوامع بین المللی وکشورهای نزدیک ودور درحال پیشرفت است مردم مومن افغانستان وسیاست مداران مومن و وطندوست ازطریق رسانه ها وجراید ازین گفتگوهای صلح عادلانه استقبال نموده ودست به دعا اند که هرچه زود تر پروسه صلح افغانستان تحقق یابدجنگ داخلی وآدم کشی جامعه عقب مانده افغانستان را علاوه براینکه سال ها به طرف عقب ماندگی وبدبختی کشاند زیربنا های اقتصادی جامعه افغانستان نیز سخت متضرر شدند وظیفه ایمانی وحب الوطنی ملت مومن افغانستان هستند که برای تبلیغ وتحقق صلح عادلانه وامنیت پایدار درافغانستان ازهیچ گونه تلاش دریغ ننمایند ونگذارند که یک مشت اقلیت خودخواه واستفاده جو مانع صلح پایدار در افغانستان گردند.من مطمیینم که سیاست مداران دلسوز ووطندوست افغانستان هیچگاه درصدد تخریب صلح عادلانه وپایدار نیستند بلکه بالعکس به انواع مشکلات ملت مومن افغانستان عمیقا درک همه جانبه نموده اند طوری که نشست های در کشورهای دور ونزدیک ومنطقه را خیر مقدم گفته وبعضا عملا برای تحقق پروسه صلح عادلانه به جلسات صلح فعالانه شرکت نموده اند که بدین طریق امید واری زیادی برای ملت مومن افغانستان پیدا شده اند.به پیش به سوی صلح عادلانه وامنیت سرتاسری وهمزیستی مسالمت آمیز تمامی اقوام برابر درافغانستان ننگ ونفرین باد به ماجراجویان ودشمنان رنگارنگ صلح عادلانه وآشتی ملی درافغانستان.
ومن الله التوفیق
انجنیر عبدالرشید ناصری از آسترالیا

>>>   این مذاکرات بین امریکا وطالب ها نبوده بلکه نشست وبرخاست ها ودیدوبازدید ها بین طالب وطالب میباشد چه هردوطرف در واقع طالب انداقای خلیل زاد وکرزی وغنی وحکمتیار و...همه افکار وایدیای طالبانی دارند وهمینها بودند که طالب راایجاد وبنیان گذاری نمودند ودولت وقت امریکاراقانع ساختندکه دولت ربانی ومسعود کار امد نیست وبه درد ایالات اضلاع متحده ای امریکا نمیخورد باید انها را به نحوی با طالب چنج نمایند گرچه ظاهرا یک مرتبه طالب ها ابروی خلیلزاد را نزد امریکای ها بردند وروابط خود با القاعده را خلاف توقعات خارجی هابنیادی ساختند ولی با انهم اینهابه مرور زمان طرف امریکای ها را قناعت دادند تا چند مدتی از طالب های نیکتای دار کار بگیرند وقتی عناصرکلیدی طالب که مفکوره ای افراطی داشتندچون ملا ربانی وملاعمر را حذف نمودند درانصورت میشود بالای باقی اعتماد نمود وگویا انروز فرا رسیده ویکبار دیگر خلیلزاد وکرزی وغنی ارباب را قناعت داده اند که کنون میتوان بالای هم تبار های انها اعتماد نمود ووظیفه ای حفظ منافع انها <امریکا>را به طالب که از تبار خودشان است سپرد اما دیگر اغراض بلند پروازی های خارجی ها که اشغال اسیای میانه وبیشتر ازان بود به یاس مبدل شده ودیگر روسها ان پراگندگی وضعف قبلی را ندارند که در برابر حرکات طالب وداعش دست بسته استاد شوند وازخود کدام حرکت نشان ندهند اگر منظورشان انطوری که اقای ترامپ فرمود قتل ده ملیون افغان باشد میتوانند این مامول بلکه بیشتر از ان را توسط همین قبایلی ها پیاده نمایند
قاضی فضل الله سابق مشاور ارشد وزارت تعلیم وتربیه

>>>   خلیل زاد هر چی باشد اوغان است و طرفداری اوغان خود را میکند چی کند نمی شود وگرنه فعلا حکومت تمام عیار اوغانی برای اوغان های خود اعلان می کرد اما یک کمکی از امریکایی ها می ترسد گرچی سو استفاده از اعتماد امریکایی هاکرده و میکند

به باور هر انسان عاقل باید گفت که همینقدر که اوغان ها اصرار دارند که (((هرکه از اوغانستان است اوغان است))) باید از این شعار دهندگان اوغان پرسید پس چرا هر وقت نفع و مفاد هر قوم که پیش می آید میگویید ((( تاجک به تاجکستان و ازبک به ازبکستان و ترکمن به ترکمنستان و هرکس به وطن خود برگردید)))؟؟؟

پس معلوم می شود که شما دیگران را مانند گله گوسفند حساب کردید و فقط برای استفاده از گوشت و پوست شان دیگران را می خواهید و بس!!!
نه هرکس اوغان است و نه اوغان بودن را قبول دارد
کلمه ی اوغان اسم ننگینی است که بر هر انسان عاقل غیر اوغان سخت سنگینی می کند و مایه ننگ است برای شان

همینقدر بس که در هرکجای دنیا که بروی و خود را اوغان معرفی کنی از تو فرار میکنند مثلی که از یک حیوان درنده ی وحشی فرار کنند
تو خود مفصل بخوان ازاین مجمل

بهترین راه صلح تجزیه کشور است به دو بخش شمال و جنوب :
جنوب از اوغان بگذارید که هر انتحار و قتل و کشتاری که می کند مال خودشان باشد
شمال از غیر اوغان بگذارید که یک زندگی آرام و انسان وار داشته باشند

فاروقی دهلی نو


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده است



پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است