پروسه صلح با سه هدف متفاوت
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۲۷    ۱۳۹۸/۶/۱۳ کد خبر: 160041 منبع: پرینت

فرستاده ویژه امریکا زلمی خلیلزاد در امور صلح افغانستان، می گوید که برای امریکا صلح اولویت دارد و امریکا با هر اقدامی که مانع تامین صلح شود مخالف است.
به گزارش سلام وطندار، عبدالشکور مطمئن، عضو پیشین طالب ها می گوید که نظام کنونی برای طالب ها قابل قبول نیست، اما در صورتی که خواست انها در قانون اساسی گنجانیده شود.
این گفته های در حالی بیان می شود که طالب ها همواره نظام کنونی افغانستان را رد کردند و خواهان بازگشت دوباره امارت اسلامی شده اند.

اشرف غنی رییس جمهور افغانستان جهت تداوم قدرت همواره تاکید نموده که (تدویر انتخابات به هر قیمتی) کاملا در تقابل با نظرات امریکا و طالب ها قرار دارد. زیرا طالب ها بر خروج نیرو ها تاکید مینمایند و همزمان با ان به منظور قدرت نمایی ولایات قندوز، بغلان را تحت حملات شدید خود قرار داده و را مواصلتی نو ولایت را در شما ل کشور مسدود نمودند.
علاوه بر ان حملات انتحاری بسیار شدید را در کابل قندز و سایر ولایات برا ه انداخته اند. در نیتجه این حملات خونین خانه های مردم به اتش کشیده شده، مردم از خانه و کاشانه خویش اواره گردیده دولت توان کمک و امداد را با اوارگان ندارد. الی اکنون هیچ مرجع دولتی به کمک انها نه شتافته این است وضعیت در شمال کشور.

شماری از نامزدان می گویند که موقف حکومت در روند صلح بسیار ضعیف است، این بزرگترین دلیلی است که طالب ها تلاش می کنند تا خواست‌های شان را بر امریکا عملی سازند.
شهاب حکیمی، یک نامزد ریاست جمهوری، در این مورد اظهار می‌دارد: “موضوع صلح حتمی است و درتمام مذاکرات طرف‌ها کوشش می‌کنند که قوت خود را نشان دهند و به همین علت جنگ شدت پیدا کرده است. حمله بر ولایت قندز، افزایش ناامنی‌ها در بغلان و حمله خونین در کابل گواه این امر است.

معمول‌ترین پرسش نزد مردم افغانستان مدام همین بوده است که چرا طالب ها می‌گویند از استقلال لازم در روند صلح برخوردار هستند، با حکومت افغانستان مذاکره نمی‌کنند؟ از دیدگاه طالب ها دولت جمهوری اسلامی افغانستان قابل قبول نبوده و آنان امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت می‌شناسند. از نظر طالب ها آنچه زیر نام حکومت وحدت ملی است فقط ادارۀ کابل است که از سوی امریکا نصب شده و منافع امریکا را در افغانستان دنبال می‌کند. طالبان با شکایت از دولت امریکا باورمند هستند که خلاف توافق‌های بین‌المللی امریکا بصورت یک‌جانبه امارت اسلامی طالب ها را در افغانستان سقوط داده و افغانستان را به اشغال خود در آورده است؛ بنا آنان ترجیح می‌دهند بجای اینکه به گفته‌ی خودشان با حکومت دست‌نشاندۀ امریکا گفتگو کنند با خود امریکا مستقیم گفتگو میکنند. در حالیکه خود انها نیز عناصر خودساخته استخبارات بین المللی هستند.

مردم چه میخواهند؟
مردم صلح ارامی، مصونیت، قانون، عدالت، زندگی نورمال بدون جنگ بخاطر اینده خود واطفال شان این است خواست اساسی توده های میلیونی کشور. کاملا در تضاد با خواسته های فوق قرار دارد. هرکی در پی منافع خود است. کشور های خارجی به شمول امریکا در فکر منافع کوتا مدت و طویل مدت در منطقه و جهان بوده، کشور های همسایه ازمندانه جهت تامین منافع خود به گستریش بحران در کشور از هر طریق ممکن سعی مینمایند.

دولت جهت تداوم و استقرار قدرت خود در پی بر گزاری انتخابات است. مهم نیست که این انتخابات با تقلب، خیانت به ارای مردم، قرار گرفتن توده هادر برابر حملات تروریستی طالب ها مصرف میلیون ها دالر هزینه در زمینه تدویر یابد.
در شرایط فعلی وضعیت کنونی مستلزم وحدت و اتحاد همه اقوام و ملیت های ساکن در کشور از یکطرف بسیج نیرو های ترقی خواه و عدالت محور از جانب دیگر دریک صف واحد میباشد.

به ارزوی یک اتحاد سراسری و همه شمول مردم
با عرض حرمت
ادریس اریب


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
صلح
جنگ
نظرات بینندگان:

>>>   اقای اریب!
باور کنید من کم سواد(به ارزوی اتحادسرتاسری)را (به ارزوی اتحادشوروی)خواندم
وگفتم باز دل کدام رفیق سابق موج زدچه بلا.
عاقل

>>>   سفیران سابق آمریکا در افغانستان: خروج از افغانستان منجر به جنگ داخلی می‌شود

>>>   مردم
طالب نوکر پاکستان است

>>>   تا که زندگی مشترک با اوغان است همین حال است.
این طائفه انسان شدنی نیستند.

>>>   طالب اگر اصلاح شود و قوم جنگي را بس كند سلاح خود را دي دي ار كند ممكن است صلح شود چون مجاهدين قبلا سلاح خود را دي دي ار كرده اند و جنگ را ختم نموده اند. ولي اين طالب است كه هميشه بالاي مجاهد تعرض كرده . اول بالاي حكومت مجاهدين بغاوت كردند و فعلا هم قوماندانان جهادي را يك يك ترور ميكنند به اين خاطر مجاهدين دو باره عليه طالب ايستاده شدند و اين براي اينده طالبان خطرناك است ممكن دوباره به غار هاي پشاور فرستاده شوند. بنابرين باييد به صلح واقعي كه در ان حقوق همه اقوام حفظ باشد و يك نظام مردم سالار با انتخابات عمومي تن دهند و از لجاجت بيمورد و غلامي پاكستان دست بردارند تا وطن ارام گردد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است