آیا موج پنجم مهاجرت در راه است؟
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۰    ۱۳۹۸/۶/۱۶ کد خبر: 160074 منبع: پرینت

نخستین موج مهاجرت افغانستانی ها پس از به قدرت رسیدن حزب دموکراتیک خلق که منجر به اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ گردید آغاز شد. موج دوم فرار افغانستانی ها از کشور با شروع نبردهای خونین احزاب و جنگهای ویرانگر داخلی در کابل و دیگر نقاط کشور به راه افتاد،
حاکمیت طالبان و سیاست های سختگیرانه‌ و بسیار خشونت‌آمیز این گروه سومین موج گسترده‌ی مهاجرت را به وجود آورد.
در فرجام، گسترش دامنه‌ی جنگ ها و ناامیدی مردم بویژه قشرجوان و تحصیلکرده‌ی کشور از حکومت وحدت ملی و همچنین فقر و بیکاری فزاینده باعث گردید تا چهارمین دور مهاجرت های غم‌انگیز و دستجمعی افغانستانی ها به خارج و این بار بیشتر به سمت اروپا آغاز شود.

اکنون نیز مردم از وضعیت جاری در کشور به شدت نگران اند و حتی نمی‌دانند فردا چه حادثه‌ای اتفاق می افتد، آیا موافقتنامه‌ی امریکا و طالبان با زور و فشار عملی خواهدشد؟
آیا نیروهای جنگی طالبان بگونه‌ی مسلحانه و قهرآمیز و این بار باحمایت امریکا وارد پایتخت و برخی شهرهای دیگر خواهندشد؟
آیا ما دوباره به نقطه‌ی صفر برمی‌گردیم؟
و دهها پرسش اساسی و بی پاسخ دیگر ...

مردم افغانستان پس از چهل یا چهل و یک سال تحمل جنگ و بحران و خشونت و آوارگی بیش از هر ملت دیگری در جهان مستحق صلح اند و به یک دوره آرامش و امنیت نیاز دارند و حق دارند حکومت خوب و شایسته‌ای داشته باشند و در زیر سایه نظم و قانون زندگی کنند و طعم یک زندگی صلح‌آمیز و عادلانه و عاری از
تبعیض و خشونت را بچشند.

این آرزوی چهل ساله‌ی مردم ستم‌دیده و لگدکوب شده این سرزمین است و حق مسلم و انسانی آنها است.
این مردم تا اکنون نیز هر روز قربانی می‌دهند و میلیونها بیمار و معتاد و روان‌پریش دارند و نیمی از آنها در زیرخط فقر زندگی می‌کنند بنابر این اگر حکومت دلخواه این مردم روی کار نیاید و افغانستان یکبار دیگر به صحنه‌ی دور و تسلسل جنگ های مخوف و تباه‌کننده تبدیل شود از نخستین پی‌آمدهای این احتمال به حرکت درآمدن موج تازه‌ای از مهاجرت های گروهی خواهد بود بااین تفاوت که این بار مقصد و پناهگاه مهاجران معلوم نیست و هیچ کشوری مرزهای خودرا به روی آنان باز نخواهد کرد.

امیدواریم چنین سناریوی مسخره و بدفرجامی از سوی خارجی‌ها برای مردم زجرکشبده‌ی افغانستان طراحی نشده باشد.
چهل سال جنگ و شکنجه و انسان‌کُشی و چهار بار هجرت و آوارگی برای دهها نسل آینده این سرزمین کافی‌ است.
ما فقط زنده ایم بگذارید زندگی کنیم.

یحیا جواهری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مهاجرت
موج پنجم
نظرات بینندگان:

>>>   ما چهل سال پيش مرزهامون رو به افغانها باز كرديم اما جداي يك عده كه انسانهاي شريفي بودند عده ي زيادي دست به جنايت وتجاوز زدند و باعث نفرت ايراني ها از افغانها شدند اين هم تقصير حكومت ايران هست مرزها را باز گذاشت و همه جور آدمي بدون نظارت وارد ايران شدند و هم باعث بدنامي افغانها شدند هم باعث نفرت ايرانيها از افغانها وقتي كار گر ساختمان همسايه مان سي سال پيش خواهر هفت ساله مان را با چاقو تيكه تيكه كرد و طلاهاشو دزديد و به افغانستان فرار كرد حتي ما نتونستيم انتقام بگيريم نفرت ما از افغانها اونجا شروع شد كل محل با افغانها بد شدند بعد روزنامه حوادث هرروز از جنايتهاي اين مهاجرين اخبار پخش مي كرد كه براي حمايت از مهاجرين روزنامه رو تعطيل كردند و رسانه ها از پخش خبر بد درباره مهاجرين منع شدند خيلي طول كشيد تا من ياد بگيرم جرم يك مهاجر رو به همه افغانها نسبت ندم فكر ميكنم كه مردم دوكشور به آشتي احتياج دارن اگر رسانه هاي زرد بگذارند و براي فروش بيشتر برطبل دشمني نكوبند

>>>   فقط جنگ با پاکستان راه حل است
کشمیر از ماست و به ما باید باز گردد

>>>   اگر صلح مشکوک و مردود در کاسه ء خلیل زاد است . روی کاسه گر سیاه باد
حبیب نوایی

>>>   نخیر فقط یک پوف است!
جنگ افغانستان به هدف یک قطبی شدن کامل جهان بوجود آمده و بسیار پیچیدگی ها دارد!
صلح ولو با حکومت موقت یا تعویق زمانی، آمدنی است چون ۹۹٪ مردم خواهش آن را دارند و چین طرفدار صلح و آمریکا شده و روسیه به تنهایی کاری نمی تواند فقط ایران است که با نفاق اندازی و تمویل جمعیتی ها و دیگر احزاب، خواستار تخریب صلح و تضعیف نظام کشور داری آینده است تا آمریکا فرصت تغییر رژیم آخوندی را نیابد.
روح الله ملایری

>>>   به نام خداوند زیبایی ها
خداکند که جنگ نباشد و شما افغانها روی آرامش را ببینید اما مطمئن باشید اگر این موج مهاجرت جدید شکل بگیرد دیگر در ایران جایی نخواهید داشت وخود من شخصا جلوی حضورتان در کشورم را می گیرم به چند دلیل: 1-در این سالها شما کم در حق مردم مظلوم ایران جفا نکردید وبه اسم سد سازی حق آبه های بین المللی را زیر پا گذاشتید وآب رودخانه ها را بستید ورود هیرمند را خشکاندید ومردم سیستان وبلوچستان را اواره کردید2-هرکجا رسیدید در فضای مجازی به ایرانی ها وناموس ایرانی فحش ودشنام دادید وایرانی رانژاد پرست گفتید در صورتی که خودتان از همه عالم نژاد پرستتر هستید شما اقوام افغانی نمی توانید در کنار هم زندگی کنید. پشتون از هزاره بد می گوید. هزاره از پشتون وازبک و... درصورتیکه ما در حق شما بد نکردیم به شما پناه دادیم نانمان را با شما شریک شدیم حتی در زمانه ای که غرب وآمریکا بر علیه ما تحریم دارندو شرایط برای خودمان هم سخت شده است..3-خاک افغانستان را به جایی برای ضربه زدن به امنیت ملی ایران تبدیل کردید. وبا آمریکای خونخوار دست دوستی دادید تا بتواند به کمک جاسوس هایی که از آمریکا دلار می گیرند در کشور ما خرابکاری کنید وبعد ادعا می کنید که با هم برادریم.4-در هر منازعه ای با هرکشور علیه ایران، طرف دشمن را گرفتید وایرانی را کثیف نامیدید وادعای مصادره مشاهیری بزرگ ایرانی به نام خود داشتید.
حالا خودتان قضاوت کنید ببینید که هر افغان که از ایران می آید به واسطه آموزش وبرخورد اسلامی چگونه افتخاری برای شما شده است.
شما بهترین نویسندگان وشاعرانتان در ایران بالیده ورشد کرده اند. فوتبالیست های نام آور در اینجا پرورش یافته اندوحتی سینماگرانی مانند برادران محمودی که راحت وبا سرمایه ایرانی فیلم می سازند وان خانم صحرا کریمی که اول بار در ایران استعدادهایش دیده وارتقا یافتند...شما برای اولین بار در ورزش وان هم فوتسال نایب قهرمان شدید آن هم به لطف ورزشکاران افغانی که در لیگ ایرانی وافغانی باز می کنند
شما مردمانی قدر نادان ونمک نشانسی هستید واین ذهنیت امروز ایرانی ها در باره شماست.
روح الله ایرانی از سمنان

>>>   روح الله ملایری
کمتر پای حرفهای شبکه صدای امریکا و رادیو بی بی سی بنشین.

>>>   در کشوری که مسئولین شان دو تابعیتی هستند و هیچ کاری را برای کشورش مخصلصانه و عاشقانه انجام نمی دهند هر حادثه ای را که شما تصور کنید اتفاق می افتد.
این گونه آدمها صرفا برای رسیدن به نام و نان روی کار آمده اند نه برای خدمت کردن به مردم.
هر حادثه ای هم پیش بیاد با لبخند هواپیمای خارجی راسوار شده کشور را به مقصد منزل دیگر خود که مجلل تر از پایتخت افغانستان است ترک می کنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است