روسیه انتقام خود را از آمریکا در افغانستان می گیرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۸    ۱۳۹۸/۶/۱۶ کد خبر: 160082 منبع: پرینت

وضعیت افغانستان در بحرانی‌ترین شرایط قرار گرفته است که نه صلح معلوم و نه انتخابات، تنها دو چیز به صورت بسیار واضح برای همگان آشکار است:

۱. اینکه آمریکا تصمیم گرفته است که به طولانی‌ترین جنگ تاریخ خود پایان دهد و خود را از باتلاق افغانستان خارج نماید، زیرا اگر بر ماندن اصرار کند، علاوه بر تحمل هزینه‌های سنگین، روسیه و هم‌پیمانان روسیه با تقویت و کنترل طالبان، آمریکا را در افغانستان زمین‌گیر و انتقام سی قبل خود را از آمریکا خواهد گرفت.

۲. اینکه: اقوام غیرپشتون از جریان صلح کاملا غایب هستند، نزاع و جنگ قدرت بین طالبان پشتون و حکومتی‌های پشتون برای کسب قدرت جریان دارد، بسیار واضح است که حتی با وجود صلح با طالبان، جنگ پایان نمی‌یابد و جنگجویان پشتون تحت عنوان طالبان انشعابی، داعش، شبکه حقانی و... به جنگ ادامه خواهند داد، نتیجه صلح تنها حضور چند رهبر طالب در قدرت است که حکومت را نیمه‌طالبانی خواهد کرد.

حالا با اینکه طالبان به صورت رسمی در حکومت حضور ندارند، هیچ اراده‌ای برای سرکوب طالبان وجود ندارد، وقتی طالبان شریک شوند، یقینا اجازه نخواهند داد که با جنگجویان طالبان برخورد جدی صورت گیرد؛ زیرا همانگونه که کرزی و غنی نخواستند طالبان را سرکوب کنند و از آن‌ها برای به حاشیه‌راندن ایتلاف شمال بهره گرفتند، طالبان پشتون که وارد حکومت می‌شوند، نیز برای رقبای پشتونی و غیرپشتونی خود از جنگجویان پشتون استفاده خواهند کرد.

در افغانستان، هیچ‌چیزی قابل پیش‌بینی نیست و هر احتمالی را نباید از نطر دور نگهداشت، جنرال دوستم در شمال در حال فعالیت است تا برای حوادث و اتفاقات بعد از خروج آمریکا برای دفاع از مردم خود آمادگی بگیرد و تاجیک‌ها نیز حرف و حدیث از آمادگی برای فعال‌کردن جبهه مقاومت در صورت به هم‌خوردن وضعیت دارند، تنها هزاره‌ها است که بدون توجه به آینده، مشغول کمپاین انتخاباتی هستند که معلوم نیست برگزار خواهد شد یا خیر، این در حالیست که هر روز در مسیر راه‌ها سربریده می‌شوند و هیچ کسی هم پروای آن‌ها را ندارند.

محمد نسيم جعفری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روسیه
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   بهترین طالب اشرف غنی است چون با مدرک تحصیلی و لقب داده شده “متفکر دوم جهان» از طرف ام ای ۶ انگلستان، و تفکر و اندیشه طالبانی چنان خدماتی به گروه های تروریستی طالب و داعش کرده است که خود ملا عمر و ابوبکر البغدادی نمیتوانستند انجام دهند. امروز به برکت خدمات پشت پرده اشرف غنی طالبان اکثریت خاک افغانستان را اشغال کرده اند و از یک گروه بیسواد، جاهل وحشی و تروریستی برای جهان امروز دوباره شریک مذاکره دولت امریکا و امارت اسلامی شدند و داعش از یک ولسوالی کوچک جلال آباد امروز در سراسر افغانستان پخش شد. فکر میکنید این تصادفی است؟ نخیر، اشرف غنی و حنیف اتمر هر دو مدیریت تمویل، تجویز، تربیت و تمرین طالب و داعش را به عهده داشتند. اشرف غنی یک مزدور سرسپرده سی آی ا امریکاست.

>>>   تاجيك ها سنگ ائتلاف شمال و جنگهاي داخلي را به سينه مزنند ، ازبكها براي دفاع از خود آمادگي ميگيرند ، پشتونها به دنبال صلح و شريك ساختن طالبان در حكومت هستند ، هزاره ها به دنبال برگزاري انتخابات و ايجاد حكومت دموكراتيك هستند.
در اين بز كشي ملي تنها امريكا حق انتخاب دارد. شخصا اعتقاد دارم كه صلح و انتخابات را با هم انتخاب خواهد كرد .

>>>   اختلافات درونی حزب دموکراتیک خلق ،که از دو گروه عمده یعنی خلق و پرچم تشکیل شده بود، نه تنهاخود این حزب را به تباهی کشاند که تمام ملت مظلوم را بخاک سیاه نشاند،
حالا قیاس کنیم که حزب وحدت که از هشت گروه عمده شکل گرفته است حال بهتری از آنها (پرچم و خلق) ندارند. همین اختلافات و از آن بدتر نداشتن یک پلان واحد ستراتیژیک درین حزب باعث شده است که ملیت مظلوم هزاره رابا قرار دادن در چند راهی، به جای یک کتله باثبات و تصمیم گیر در سر نوشت خود، به کشتی شکسته در تلاطم دریا تبدیل کند. هزاره ها ضرورت دارند تا با انتخاب یک رهبر خردمند مردمی (نه جنگجویان وحدتی) بمثابه یک کتله واحد، عمده و تصمیم گیر در سطح رهبری کشور تبارز کنند. چنین رهبری با داشتن پشتوانه مردمی دیگر ضرورت نخواهد داشت تا برای منافع اش ازین و آن پیروی کندبلکه مانند یک رهبر بالقوه میتواند حتی کشتی شکسته را هم به ساحل برساند.
آزاده

>>>   از همین نوشته تان معلوم می‌شود که بسیار .....هستیید و ....تان وانمود می‌سازد که شما کولی ها جنگ طلب هستید و به نام این وان جنگ افروزی میکنید در افغانستان پشتون و ازبک پشه یی و دیگر ......و سوگر وجود ندارد همه باهم زنده گی میکند ولی انعده کولی ها مانند شما اگر خواهان جنگ هستند پس مردم افغانستان حضر هستند که یک میلیون دیگر را نیز قربانی نماید تا افغانستان از مکروب پاک شود

>>>   محترم جعفری صاحب!
بسیار جاهای دیگر است که روس وامریکا باهم زورازمای نمایند وازهمدیگر انتقام بگیرند ومساله ای افغانستان همانطوری که برای افغانها مصیبت بزرگ محسوب میگردد برای روس وچین وایران وسایرین نیز تعسف بار وقابل تشویش میباشد چه انها میدانند نیتو واجنت های خلیجی وپاکستانی شان که درینجا جاخوش نموده وچون عنکبوت تار دوانیده اند اهداف دراز مدت وپلان های خطرناک برای همه رقبا دارند اگر بگویم روسها وانگلیس ها نیز از افغانها انتقام کشته هاشان را میگیرند گزاف نگفته ایم ولی تجاوز واشغال افغانستان برای همه مصیبت باروخطرناک محسوب میگردد انها هرگز در فکر خاتمه ای جنگ در کشور ما نیستندچون سود مندترین جنگ وثمر بخش ترین تجاوز همین قلب اسیاست که از سالیان دراز به ارمان رسیدن به این منطقه ای حساس واستراتیجیک وباز به این سهولت واسانی بودندوبه این زودی ها وباز به سهولت اینجا را ترک نخواهند کردوتا فشار کافی وارد نگردداینجا خواهند ماند
قاضی فضل الله مشاور ارشد سابق در وزارت تعلیم وتربیه

>>>   جبهه مقاومت باید دوباره احیا شود تا پلان شوم فاشیستهای از یک قوم خاص نسبت به اقوام دیگر را مهار کند

>>>   هزاره ها باید از گذشته درس بگیرند.
از وقت پیش نخواهند
و
از قسمت بیش نخواهند
آغوش همه اقوام به شمول پشتون های اکثریت و به استثنا اقلیت فاشیست به روی شان باز است.
وقتی خلیلی و محقق با هم در یک صف قرار گرفتند جای برای دانش و اکبری هم وجود دارد.

>>>   قاضی صاحب فضل الله نو خوب خوب گف ها زدی در وزارت معارف هم خوب خوب کار ها کردی جیب های خودرا فور نمودی وفول ها را در دبی خانه خریداری کردی نوش جان نوش جان شماحالا پشک صوپی شده

>>>   روسیه باید بداند که افغانستان دیوار محکم اسیای میان است! اګر قلب اسیا یعنی افغانستان ناران باشد مسکو در دام ارتجاع سیاه خواهد اتاد!
افغان

>>>   هزاره ها ازکذشته درس نکرفته ودر اینده هم به جای نخواهدرسید رهبران که خود را رهبر هزاره نامیده مانند چوپان است که گله را کم کرده ودنبال گرک روان است خدا به داد مردم هزاره برسد
یاران ابوذر

>>>   كل فساد زير كون طالبان است اگر طالبان نميبود فعلا افغانستان گل و گلزار بود هرسو ارامي فراواني و خوشي در عوض درياي خون موج ميزد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است