آیا ادعای پیروزی عبدالله مهم است؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۲۹    ۱۳۹۸/۷/۸ کد خبر: 160356 منبع: پرینت

داکتر عبدالله مدعی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری شد. گرچه از نگاه قانونی اعتبار ندارد ولی از نگاه سیاسی مهم است. چرا؟

تجربه تلخ انتخابات ۲۰۱۴ نزد ما وجود دارد. گرچه داکتر عبدالله در ۴۵ فیصد آرا را در دور اول کسب نموده بود با اطمینان از اینکه پیروزی وی در دور دوم نظر به اینکه سایر کاندیدان به نفع اواعلامیه و درخواست رای دادند، با تقلب گوسفندی که شما همه (مخالف یا موافق عبدالله) میدانید، منجر به بحران و تشکیل یک حکومت غیر قانونی توسط جان کری شد. حکومتی که با اتوریتاریسم ، انحصار طلبی و تبعیض قومی برای مدت ۵ سال اوضاع امنیتی و اقتصادی مملکت را خرابتر ساخت.

در انتخابات این دوره با اخباری که از حوزه های رای دهی وجود دارد، عبدالله با رای بلند پیروز انتخابات است. ولی از دیروز اخبار تقلب، حتا ویدیو های در این مورد، خطر تجدید اوضاع ۲۰۱۴ را افزایش داده. برای جلوگیری از این تقلبات احتمالی به شکل سازمان یافته، بویژه در برخی ولایات شرق و جنوب،، تصمیم عبدالله قابل فهم است. گرچه از لحاظ قانونی باید منتظر اعلام نتیجه توسط کمیسیون انتخابات شد.

ولی احتمال اینکه اشرف غنی به سادگی دست بردارد و شکست خود را بپذیرد (آزموده را آزمودن خطاست) کم است. او هم ممکن ادعای پیروزی کند. ولی اینبار امکان تشکیل یک "حکومت وحدت ملی ورژن ۲۰۱۹" نه ممکن است و نه آرزوی کسی است. اگر امریکا که مهار غنی را در دست دارد قابلیت انرا نخواهد داشت که وی را متقاعد کند از لجبازی دست بردارد، رفتن به دور دوم خطر تقلب را بمراتب بیشتر میسازد و نتیجه آن یک بحران خانمانسوز خواهد بود. در چنین وضعیتی تشکیل یک حکومت موقت، راه اندازی روند صلح و سپس انتخابات احتراز ناپذیر میشود. حامد کرزی برای چنین راه حلی فعالیت میکند و آماده است.

کریم پاکزاد


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عبدالله
انتخابات
نظرات بینندگان:

>>>   از چهره های برنده ها معلوم است، تیم عبدالله نتایج اولیه را خوب تحلیل کرد و وقتی متوجه شد که در روند اول غنی برنده است شروع کرد به فغان زدند که ما برنده هستیم. همه میفهمند و کسی پیدا خواهد شد کریم جان پاکزاد را هم بفهماند.

>>>   عبدالله بال کشیده و زودتر با تمام تاریخ پر ریخ خود در مرداب تاریخ فرو خواهد رفت

>>>   اعلان پیروزی داکتر عبدالله عبدالله کاملا صحت دارد و یک حقیقت نشهود است پر کردن صندوق های رای های تقلبی از جانب گماشته گان تیم دولت ساز که تعدادی ازین تقلبات و تخلفات در پرکاری صندوق های تقلبی به نفع اشرف غتی یک حقیت مسلم و مستند و مشهود است به هیچ وجه تیم دولت ساز غنی ازینگار خاینانه شان شانه خالی کرده نمیتوانند چون هر انچه تقلبرا انحام داده اند بشکل تصویری مستند سازی گردیده و مردم به چشم دیدند و بگوش خود شنیدند اگر رای های تقلبی از رای های پاک مردم جدا گردد کمترین رای را پس از داکتر عبدالله و اقای نبیل و گلبدین حکمتیار و یکی د کاندید دیگر را دارد کم کاری و نفاق افگنی بین اقوام و زور گویی و ظیم و استبداد و تجاوزات جنی به ناموس ملت انهم توسط حلقه ارگ و چپاول دارایی هایعامه توسط طرفداران و نزدیکان غنی و توسط رولا غنی که باعث نا رضایتی مردم از عملکرد غنی و طرفداران داخل ارگ سبب عدم رای مردم به صندوق رای به ناکامی اشرف غنی در انتخابات گردیده است .

>>>   بلی چرا مهم نباشد در حالیکه حزب های قوی مردمی و رهبران اقوام بزرگ و جوانان دانشمندان زنان و جامعه مدنی اکثریت شان در پهلوی تیم داکتر عبدالله ایستاده اند مردمان قوم هزاره و ازبیک و ترکمن و تاجیک و اکثر از قوم برادران پشتون ما وعلمای زرگ کشور و مجاهدین و سایر اقوام دیگر همدوش داکتر عبدالله و تیم ان کار و فعالیت کردند و به حمایت از ان رای پاک شانرا در صندوق های رای بنفع داکتر عبدالله ریختند این حمایت مردمی فرا قومی و فرا سمتی در حمایت از ان نه تنها مهم بلکه یک افتخار بزرگ هم است و مشتی است بدهن فاشیست ها و درز اندازان قومی و زبانی و سمتی و قبیلوی اکثریت قاطع مردم داکتر عبدالله شخص وطندوست عاری از تعصبات قومی و سمتی و زبانی دانسته و یک شخص ارام کار کن با فهم و با ادراک و در شرایط حاضر بدرد بخور کشور و مردم ما بحیث رهبر خردمند انرا در جایگاه ریاست جمهوری شایسته و لایق قبول کرده اند مبارک شان باد جای افتخار را هم ه داکتر عبدالله نیز دارد .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است