نشست تجارتی افغانستان و انگلیس در لندن
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۳    ۱۳۹۸/۷/۲۳ کد خبر: 160542 منبع: پرینت

دومین نشست تجارتی افغانستان و انگلیس روز دوشنبه در لندن با حضور مقام‌های ارشد دولت افغانستان از جمله پنج وزیر کابینه این کشور برگزار شد.
به گزارش بی بی سی، وزرای اقتصاد، تجارت، معادن، کشاورزی و انرژی افغانستان در این نشست سرما‌یه‌گذاران غربی را تشویق کردند تا در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

اجمل احمدی، وزیر تجارت افغانستان گفت با وجود ناامنی‌، افغانستان سال گذشته یکی از کشورهای بود که بیشترین پیشرفت را در فراهم‌سازی فضای تجارتی داشته است.
با کاهش کمک‌های جهانی و ادامه ناامنی در افغانستان در چند سال گذشته، شاخص‌های اقتصادی افغانستان به شدت کاهش یافته است.
در این نشست سرمایه‌گذاران بریتانیایی، اروپایی و آمریکایی و سرمایه‌گذاران افغان مقیم انگلیس حضور داشتند.

مقامات ارشد دولت افغانستان با ارایه تصویری از پیشرفت‌ها در زمینه چارچوب‌های حقوقی و قانونی، تاکید روی فرصت‌های دست نخورده بازار افغانستان و زمینه‌های سودآور در این کشور، از سرمایه‌گذاران خواستند به افغانستان بیایند و سرمایه‌گذاری کنند.
مصطفی مستور، وزیر اقتصاد افغانستان گفت که چشم‌انداز صلح در این کشور شمار زیادی سرمایه‌گذاران را به آینده تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان دلگرم ساخته است.

یما یاری، وزیر حمل و نقل افغانستان از طرح‌های توسعه خط آهن، گسترش شاهراه‌ها و افزایش ارتباطات منطقه‌ای گفت و ایجاد دهلیزهای هوایی را از مهمترین دستاوردهای دولت در عرصه گسترش تجارت در یکسال گذشته خواند.

نرگس نهان، وزیر معادن و پترولیم افغانستان بخش معادن این کشور را آماده جلب سرمایه‌گذاری خارجی خواند و تاکید کرد که قوانین افغانستان در این بخش با معیارهای بین‌المللی هماهنگ ساخته شده است.

نصیر درانی، وزیر زراعت افغانستان از افزایش قابل توجه محصولات کشاورزی افغانستان خبر داد و گفت با وجود آنکه سهم زراعت در بودجه افغانستان بیشتر از ۳ درصد تولید ناخالص داخلی نیست ولی این بخش ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی افغانستان را تولید می‌کند.

سید طیب جواد، سفیر افغانستان در انگلیس به بی‌بی‌سی گفت که تفاوت این نشست با نشست اولی که سال گذشته برگزار شد، تمرکز بیشتر روی عرصه‌های تازه مانند بانک‌‍داری، بیمه و نهادهای مالی است.
شماری از سرمایه‌گذاران بین‌المللی که در افغانستان مشغول کار هستند، از تجارب سرمایه‌گذاری خود در این کشور گفتند.

کاهش ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی، کاهش درآمد سرانه، کاهش بودجه توسعه‌ای در بخش‌های زیربنایی و افزایش جمعیت زیر خط فقر در افغانستان در چند سال گذشته اقتصاد افغانستان را با چالش‌های جدی مواجه ساخته است.

اما از سوی دیگر افزایش درآمد دولت، گسترش خطوط حمل و نقل منطقه‌ای، توسعه پروژه‌های انتقال انرژی، افزایش محصولات کشاورزی و بهبود فضای تجارتی در افغانستان از دستاوردهای اقتصادی دولت وحدت ملی افغانستان به شمار می‌رود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نشست تجارتی
لندن
نظرات بینندگان:

>>>   نه پول است و نه امنیت
فابریکه های مزار شریف همه کوچیدند به ازبکستان
پل کمپنی یک سال است که ساخته نشده
برق نیست
نه زیر بنا است و نه روبنا
از جمله این وزیر ها چند تا هنوز هم سرپرست است
و تا چند روز دیگر هیچ یک از این وزیر ها وزیر نیست

>>>   پاکستان همه ساله برمیوه های فصلی افغانستان سه چند مالیه حواله میکند اما حکومت های ناکام وغیرمردمی افغانستان تمام سال درفکر تعیینات هستند کدام چاپلوس پله بین را درکدام بست تعیین کنند

>>>   می گفتند که حکومت تحت رهبری آقای اشرف غنی به چشم مردم خاک میزند
ولی این بار پیوسته با تقلب در انتخابات به چشم مردم سنگ و سنگچل نثار میکند .
م. کریم نایب خیل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است