دبیرخانۀ دربارۀ غیبت نمایندگان اطلاعات نمی‌دهد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۲    ۱۳۹۸/۷/۲۵ کد خبر: 160574 منبع: پرینت

در پی حضور نیافتن مکرر شماری زیادی از نمایندگان به مجلس، سرانجام روز (چهارشنبه، ۲۴میزان) رییس مجلس نمایندگان به دبیران مجلس هدایت داد تا نام‌های این نماینده‌گان را با رسانه‌ها شریک سازند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان در نشست عمومی گفت که پیش از این نیز از دبیران خواسته‌است که نام‌های نمایندگانی که بگونۀ منظم به مجلس حاضر نمی‌شوند، با رسانه‌ها شریک ساخته شوند: «یک بار دیگر به منشی صاحب وظیفه داده می‌شود که تا همه روزه لیست غیرحاضران را در مجلس عمومی با رسانه‌ها شریک بسازد.»
با این هم، دبیران مجلس نمایندگان، حاضر نشدند که اطلاعات دربارۀ غیبت و حضور نمایندگان را با رسانه‌ها شریک سازد.

به گزارش طلوع، غلام حسین ناصری، یک عضو مجلس این کار دبیران مجلس را «تخلف» می‌داند و تأکید دار که باید نام‌های این نمایندگان با رسانه‌ها شریک ساخته شود: «هیات اداری احیاناً اگر با مدیا شریک نسازد، باز این یک تخلف است.»

شماری از اعضای مجلس نمایندگان، می‌گویند که شماری از همکاران شان پس از تعطیلات تابستانی حتی یک بار هم در نشست‌های عمومی این مجلس حضور نیافته‌اند.
اما، شماری دیگر از اعضای مجلس نمایندگان حلقه‌هایی را در حکومت و نیز شماری از رسانه‌ها را به توطیه چینی در برابر شورای ملی متهم می‌کنند.

عبدالستار حسینی، یکی از این نمایندگان گفت: «من سر ملت شریف افغانستان صدا می‌کنم! چیزی که شما از معین ارشد [امنیتی وزارت داخله] برداشت کردید، او آدم نیست. خود این آدم غرق در فساد، غرق در ناکارایی است. این آدم گراف جنگ را در افغانستان بالا برده است.»

ظاهرأ اشارۀ این نمایندۀ مجلس، به درگیری اخیر نمایندگان مجلس با نیروهای امنیتی در منطقۀ پلچرخی کابل است. روز جمعۀ هفتۀ گذشته، نیروهای امنیتی که گفته می‌شود می‌خواستند موترهای شماری از نمایندگان را بازرسی کنند، با شماری از محافظان این نمایندگان درگیر شدند.

شماری از نمایندگان مجلس، ادعا می‌کنند که نیروهای امنیتی بدستور خوشحال سعادت، معین ارشد امنیتی وزارت داخله دست به بررسی موترهای آنان زده‌اند.
در پی این درگیری شش ساعته، نمایندگان مجلس شب هنگام (ساعت یازده تا یک) مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله را در مجلس فراخواندند.

در همین حال، شماری از خبرنگاران در واکنش به گفته‌های این عبدالستار حسینی، گفته‌های اورا غیرمسؤولانه می‌خوانند.
بصیر فطری، خبرنگار در شورای ملی گفت: «خبرنگاران یا رسانه‌هایی که پوشش می‌دهند، این‌ها توطیه نکرده‌اند چیزی که حقایق بوده به ملت گفته‌اند.»
میرویس سلام زوی، خبرنگار دیگر نیز بیان داشت: «در این‌جا آنچه که خلاف منافع ملی بوده ما بالای او گزارش ساختیم.»

در این میان، نهادهای ناظر بر کار شورای ملی پس از انتقادهایی که شهروندان کشور از غیبت‌های شماری از اعضای مجلس نمایندگان داشتند می‌گویند که دیده می‌شود که حضور اعضای مجلس نمایندگان پس از این انتقادها بیشتر شده‌است.
عبدالباقی رشید، ناظر بخش پارلمانی فیفا بیان داشت: «زمانی که پارلمان به رخصتی‌های تابستانی شان رفته بودند، یک سلسله مشکلات بود؛ یعنی نصاب پارلمان تکمیل نمی‌بود اما در این اواخر که می‌بینیم نصاب درست شده‌است.»

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مجلس
غیبت
نظرات بینندگان:

>>>   معاش را روزانه بپردازید.
غیر حاضر در مقابل روز های غیابتش کسر معاش شود.
کسیکه ۲۰ روز پی هم غایب باشد باید اخطار دیده و برای یکماه کسر معاش شود.

>>>   در زمان های سابق که ما در مکتب بودیم،اگر یک شاگرد چند روز پیهم مکتب نمی آمد،چپ راستی را روان میکردند پشت خانه شان و شاگرد را بزور به مکتب می اًوردند و به چپ راستی میگفتند که یک دسته غنچه و یا چوب خوب تازه و تر بیاورد و بعداً شاگرد را در روی صنف میخوابانیدند و پای هایش را بلند میکردند و خوب قف پایی میگرفتند و با چوب به پاهایش میزدند و میگفتند که :دیگم غیر حاضری میکنی؟
شاگرد بیچاره میگفت:بد کدیم استاد،جگ زدیم استاد،....خوردیم استاد.دیگر غیر حاضری نمیکنم.
مه نمی فهمم که ای هیأت اداری پارلمان چرا اینقدر بی کفایت هستند و جرأت یک چپ راستی مکتب را ندارند؟

>>>   هیات اداری خودش پیشتاز غیر حاضری است.
اگر لست غیر حاضران را نشر کند سر است خودشان خواهد بود.

>>>   اگر مطابق قانون رفتار نمی کنند حذف شان کنید از نبود این دلالان کشور بیشتر نفع می برد تا بودن شان

>>>   اگر پارلمان وچورلمان به کلی لغو شود کار خوب میشودتمام پرسونل چورلمان به صفت شب باشان مکاتب دور دست کشور مقرر گردند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است