هزاران معترض خواهان کناره‌گیری عمران خان
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۶    ۱۳۹۸/۸/۱۱ کد خبر: 160750 منبع: پرینت

هزاران تن از فعالان احزاب سیاسی مخالف حکومت پاکستان روز جمعه برای این مارش در خیابان های اسلام آباد تجمع کردند. بیشتر اشتراک کنندگان در این راهپیمایی از حزب راستگرای «جمعیت علمای اسلام» هستند.
به گزارش صدای آلمان، فضل الرحمن این مارش را با هوادارانش روز یکشنبه از شهر جنوی کراچی آغاز کرده بود و با طی کردن دو هزار کیلومتر شام پنجشنبه به اسلام آباد رسید.

دیگر گروه های اپوزیسیون به شمول هواداران عاصف علی زرداری، رییس جمهور سابق و نواز شریف نخست وزیر سابق این کشور نیز به این اعتراضات پیوسته اند و فشار را بر عمران خان افزوده اند.

فضل الرحمن یک ملای ۶۶ ساله از مکتب سنی مذهب دیوبندی است. وی خواستار کناره گیری عمران خان از قدرت گردیده و تهدید کرده است که در غیر آن تظاهرات صدها هزار هواخواهش ادامه خواهد یافت.
رحمان در راهپیمایی در شهری در نزدیکی اسلام آباد گفته بود: «ما به اسلام آباد می رویم تا حکومت نامشروع را براندازیم».
جنرالان ارتش عمران خان را در سفرش به پیکنگ پایتخت چین همراهی کردند.

احزاب مخالف حکومت گفته اند که انتخابات سال گذشته که باعث به قدرت رسیدن عمران خان گردید، تحت نفوذ و دستبرد اردوی این کشور برگزار شد و جنرال های اردو وی را برای نصب کردن در راس حکومت برگزیده اند.
از سال ۱۹۴۷ که پاکستان استقلالش را از بریتانیا گرفت تا حالا بیش نیم این دوره را نظامیان بر این کشور حکومت کرده اند.

جنرال ها متهم اند که هر وقت مستقیما در راس قدرت نباشند، در حاشیه مانور سیاسی راه اندازی می کنند تا حکومت غیرنظامی را متزلزل سازند. غفور حیدری، سخنگوی ملا فضل الرحمن گفت: «ما برآمده ایم تا حکومتی را که به درخواست نظامیان عمل می‌کند، به چالش بکشیم».

پاکستان به دلیل کشمکش طولانی مدت بین رهبران ارتش و رهبران غیرنظامی، یک تاریخچه سیاسی پرتحول دارد. هیچ نخست وزیری در ۷۰ سال پیدایش پاکستان یک دوره کامل را بر این کشور حکومت نکرده است.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عمران خان
پاکستان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است