۱۳۲میلیارد دالر برای بازسازی افغانستان هزینه شده‌
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۰    ۱۳۹۸/۸/۱۲ کد خبر: 160768 منبع: پرینت

ادارۀ بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در تازه‌ترین گزارشی که به کانگرس ایالات متحده ارایه کرده‌است، گفته‌است که در هفده سال گذشته، بیش از ۱۳۲میلیارد دالر برای بازسازی افغانستان هزینه شده‌اند.

بربنیاد این گزارش، در مدت هفده سال، ۱۱۴.۲میلیارد دالر برای صندوق بزرگ بازسازی افغانستان هزینه شده‌اند و ۳۴.۴۶ میلیارد دالر دیگر هم هزینۀ حکومت‌داری و توسعه، شده‌اند.
جان ساپکو، بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان در بخش دیگر از گزارش خود، از کاهش درآمدهای حکومت افغانستان خبر داده‌است و نوشته که احتمال دارد حکومت افغانستان در رسیدن به هدفی که برای درآمدهایش تعیین کرده‌است، امسال نرسد.

شماری از نهادهای ناظر، می‌گویند که بخش بزرگ از پول‌هایی که برای بازسازی افغانستان اختصاص یافته بودند، به حدر رفته‌اند.
به گزارش طلوع، ناصر تیموری، عضو دیده‌بان شفافیت افغانستان در این باره گفت: «پول‌ها معمولأ در دو عرصۀ بزرگ به حدر رفته‌است؛ یکی که برنامه‌ریزی غلط بوده و در موارد دیگر به افرادی که آلوده به فساد بوده‌اند و به مردم و دولت افغانستان تعهدی نداشته‌اند، زمینۀ اختلاس را فراهم ساختند.»

اقبال صافی، عضو مجلس نمایندگان نیز افزود: «کمک‌ها در بعضی جاها مؤثر بوده، ولی چیزی‌که فکر می‌کردیم در بخش نیروهای امنیتی افغانستان که در طول هیجده سال باید به او حدی که باید از طریق این کمک‌ها سر پای خود می‌شد، متأسفانه ما در بخش هوایی هم مشکلات داریم در بخش پیاده هم مشکلات داریم.»
اما، وزارت مالیه می‌گوید که درآمد داخلی افغانستان در سال جاری نُه میلیارد افغانی افزایش یافته‌است و با گردآوری عواید داخلی افغانستان به درآمد هدف‌گذاری شده‌اش خواهد رسید.

شمعروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه بیان داشت: «امسال نسبت به سال گذشته، در حالت فعلی ده میلیارد افغانی اضافه جمع‌آوری کردیم که امسال ما ۱۶۰میلیارد داریم و تا آخر سال کوشش ما این است که یک رقمی را بگیریم و هدفی را که در سند بودجۀ ملی داریم، بدست بیاوریم.»

در بخش دیگر گزارش بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان، نوشته شده‌است که تا ماه جون سال روان میلادی، ۷۶۴.۵ میلیارد دالر دیگر در مدت هفده سال، هزینۀ نظامیان امریکایی در افغانستان شده‌است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سیگار
دالر
نظرات بینندگان:

>>>   کاری که به ده هزار دلار میشد انجام داد،به یک تریلیون دالر مصرف انجام شد.
با وجودی که کار انجام شده است،اما مصارف هنوز ادامه دارد.

بعد از حادثه یازدهم سپتامبر که امریکا مسبب آن را رهبر القاعده اثامه بن لادن میدانست،از طالبان خواست که او را غرض محاکمه به امریکا جواله کنند.
طالبان ازین کار امتنا ورزیدند.
دولت امریکا میتوانست به یک افغان و یا پاکستانی،ده هزار دالر بدهد تا جایگاه بن لادن را افشأ کند.
بعداً امریکا میتوانست اورا توسط طیاره های بی پیلوت از بین ببرد.

کاری که اسراییل برای از بین بردن شیخ یاسین.یکی از رهبران فلسطینی در غزه انجام داد.
از هوا توسط طیاره یک راکت بالای موتری که شیخ یاسین نشسته بود،انداخت،موتر انفجار کرد ودشیخ یاسین کشته شد.
حالا بخاطر از بین بردن بن لادن،امریکا یک تریلیون دالر مصرف کرده است و جالب تر از همه این که از کشته شدن بن لادن چند سال میشود،اما هنوز هم این مصارف ادامه دارد.
تحت نام این که ما با تروریزم مبارزه میکنیم.
در آغاز مبارزه با تروریزم در افغانستان،نیرو های ناتو توسط قطار ها به ولایات سفر میکردند ،اما حالا جنرالان پنتاگون و رهبران دولتی امریکا،از میدان هوایی کابل تا سفارت شان،که دو کیلومتر بیشتر نیست،توسط هیلی کوپتر سفر میکنند .
دونالد ترامپ نیز از پیش آنها نمی پرسد که آیا همین است دست آورد مبارزه با تروریزم شما در افغانستان با مصرف یک تریلیون دالر؟

>>>   برای بازسازی؟
فکر میکنم اشتباه نوشتاری است
درست اش این است که این بودجه برای تخریب همه جانبه افغانستان به مصرف رسیده

>>>   این پول بخاطر کشتن جوانان مسلمان افغانستان مصرف شده است. نه بخاطر چیز دیگر!

>>>   مامورین نظامی و ملکی امریکا خود درین اختلاس ها سهمدار درجه اول اند
زمین بوس

>>>   اینها مصارف سربازان خودرا هم بنام ما حساب مبکنند ، اگر این سربازان درامزیکا باشند مصرف ندارند ؟؟؟

>>>   132 میلیارد دالر به جیب فامیلهای کرزی غنی عبدالله دستم حکمتیار محقق خلیلی و بقیه جنایتکارهای خبیش سرازیر شد.

>>>   باند که مادر خود را وطن
زیر پای روس انداخت جلاد نادر غدار را سریا‌ور میگوید

>>>   پول ها در کابل میان دزد ها وآدم کش ها تقسیم می شود واین ادم کشی وجنایت باید ادامه داشته باشد والا حقوق آنها قطع می شود وپول ها باید تا نسل هفتم این خاءینین کفایت والا برای شش نسل ذخیره کرده اند!!!

>>>   اگر سر نفوس تقسيم ميكردند به هر فرد مقدار ده ده ميليون دالر ميرسيد به يك فاميل پنج نفره پنجاه ميليون دالر ميرسيد و هركس خانه و كوچه خود را مثل قصر جور و قير ريزي ميكرد و فرد فرد نفوس افغانستان مليونر دالري ميبود .

>>>   تمام این پول ها در جیب کل اشرف و اوغان هایش رفته

>>>   او مردم از خودتان میگیرد و برضد تان استفاده می کند این کل اشرف و قوم فاشیستش فقط تقلب دروغ و جنایت پیشه کرده اند و بس

>>>   با قریدار بساز و بر قریه بتاز
ترمپ قریدار هرکس برایش خوب کارکند او ره ماش میته


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است