ایران چرا و به چه شکل در افغانستان مداخله می کند؟
اگر امریکا از طریق پاکستان و طالبان موفق به شکست شیعه ها در افغانستان گردد، امریکا جنگ را از افغانستان به داخل ایران می برد. برای ایران جنگیدن علیه اهداف امریکا در افغانستان واره دار تر از آن است که این جنگ را در داخل ایران پیش ببرد 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۰۰    ۱۳۹۸/۸/۱۳ کد خبر: 160786 منبع: پرینت

ایران چرا و به چه شکل در افغانستان مداخله می کند؟
پاکستان از طریق طالبان در افغانستان شیعه ستیزی می کند تا توجه امریکا را جلب بتواند. اگر ایران در افغانستان نجنگد، امریکا این جنگ را وارد خاک ایران می سازد.

در حالیکه پاکستان در خیال و خواب اشغال افغانستان بشکل غیر مستقیم می باشد، موقف و موضع ایران در قبال افغانستان موضع دفاعی است. ایران تلاش دارد از اشغال کامل افغانستان توسط طالبان بحیث چوکره های پاکستان جلوگیری بعمل آید. اما سیاست ایران در قبال افغانستان از طریق حمایت از داعیه شیعه مذهب ها و مقابله پاکستان از طریق طالبان با این سیاست، اختلافات مذهبی در افغانستان را دامن می زند.
همچنان ایران از فارسی زبانان و پیروان فرهنگ فارسی در افغانستان حمایت بعمل آورد که قابل فهم است. تاجیک های افغانستان از نگاه فرهنگی اشتراکات عمیق فرهنگی با ایران دارد. هزاره های افغانستان هم از نگاه فرهنگی فارسی و هم از نگاه مذهبی با نظام سیاسی ایران مشترک می باشند.

خصومت طالبان با زبان و فرهنگ فارسی و تلاش در راه محو این فرهنگ در افغانستان بشکل علنی نگران کننده است. بعد از ظهور طالبان در صحنه نظامی و سیاسی افغانستان در سال ۱۹۹۴، این گروه بعد از تسخیر کابل در سال ۱۹۹۶ و بعد تسخیر پلخمری در ولایت بغلان طی اولین اقدام شان کتاب های فرهنگ فارسی را از کتاب خانه های کابل و پلخمری حریق ساختند. در برابر این ماجراجویی پاکستان از طریق طالبان هیچ فارسی زبان بی تفاوت مانده نمی تواند. وقتی بدستور کریم خرم وزیر فرهنگ کابینه حامد کرزی، کتاب های مذهبی چاپ ایران در ولایت فراه از بین برده شد، به این معنا که حتی حکومت حامد کرزی که از حمایت پولی ایران بصورت منظم مستفید می گشت در تایید طالبان شیعه ستیزی می کرد.

رقابت بین پاکستان و ایران در رقابت های منطقه ی معضله افغانستان را بیشتر ساخته است. پاکستان و ایران در مورد شیوه پایان دادن به جنگ داخلی افغانستان به توافق نمی رسند. در حالیکه پاکستان از یک گروه تروریستی سنی مذهب در شکل و شمایل طالبان حمایت بعمل می آورد ولی ایران از گروهای شیعه مذهب. چون اختلافات بین شیعه مذهب ها و سنی مذهب ها ریشه عمیق در اسلام دارد و تا صدر اسلام می رسد و هیچ راه حل برای از بین بردن آن ارایه نگردیده است بناء اختلافات بین پاکستان و ایران در این مورد باین سادگی هم از بین رفتنی نیست. طالبان با حمایت فعال پاکستان بصورت جدی مخالفت خویش را با شیعه مذهب های افغانستان ابراز داشته است. همچنان طالبان و پاکستان از طریق شیعه ستیزی در نظر دارند حمایت امریکا را در مقابله با ایران جذب نمایند.

اگر امریکا از طریق پاکستان و طالبان موفق به شکست شیعه ها در افغانستان گردد، امریکا جنگ را از افغانستان به داخل ایران می برد. برای ایران جنگیدن علیه اهداف امریکا در افغانستان واره دار تر از آن است که این جنگ را در داخل ایران پیش ببرد.

عبدالحمید


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایران
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   خب این مسئله تنهاخواست امریکاوپاکستان نیست بلکه هدف اصلی عربستان سعودی هست که باشیعیان درهرکجاباشدمقابله کند

>>>   سیاست های روسای جمهور امریکا در قبال جهان به دو نوع صورت میگیرد.
اولاً به شکل سلطه جویانه است که به یک بهانه به یک منطقه حمله میکند و مصارف نظامی برای این حمله از گنگره امریکا میگیرد و ازین پول خورد و برد صورت میگیرد.
شکل دیگر آن تعزیرات علیه کشور ها به بهانه های مختلف،از حقوق بشر گرفته تا مسایل تروریستی و پروژه های اتمی وغیره است که روسای جمهور امریکا،معمولاً در آخر ریاست جمهوری شان،با جور آمد با این کشور ها،از آنها پول میگیرند و یا این تعزیرات را از بین میبرند و یا هم کاهش میدهند.
اما روشای جمهور بعدی.در مقابل این کشور ها،سیاست های خود را دارند و یا این تعزیرات را دوباره ایجاد میکنند و یا به این کشور ها حمله میکنند.
در قسمت دونالد ترامپ باید گفته شود که او یک تاجر است ،تا یک سیاست مدار.
او شاید تهدید زیاد کند،اما هیچ زمانی جنگ نمی کند.
شاید با جنگ منافع زیادتر بدست آورد.اما دونالد ترامپ با منافع کمتر در دوران ریاست جمهوری خویش قناعت دارد،ازین که منافع زیاد تر را با برانداختن جنگ دیگری بدست بیاورد.

>>>   این خبر صد در صد جهت دهی سیاسی دارد از سوی حامیان عربستان یا احزاب پشتونیزم این محتواجات هدایت میشود. مردم عادی ما با ایران مشکلی ندارند اما مردم افراطی که به سمت وهابیت و امریکا میل دارد سعی در تفرقه اندازی و دعوا با ایران دارند.

>>>   متاسف هستم از این که چرا عامه مردم افغانستان خصوص پشتون ها نظام مغزشان کمپیوتری است که فقط صفر و یک میشناسد در دید بسیاری مردم یا باید نوکر جبهه شرق و روس بود و یا نوکر جبهه غرب و روم بود. الحال که بعد از سقوط بلک شرق و شوروی روس های کمنیست ضعیف شدند بسمت امرکایی ها دست دراز کردید و احساس عموم مردم این است که بدون انگلیز و روس و امریکا زندگی تبدیل به مرگ خواهد شد متاسفانه این یک پروسه بود کا از بازی بزرگ بین روس و دولت بریتانیوی در کمپانی هند بر سر حفظ هندوستان و تقسیم و تجزیه سرزمین های آذربایجان و خراسان از ایران بزرگ آغاز شد در آن زمان بسیاری نواحی خراسانات بزرگ و سیستان و مکران تا مازندران و آذربایجان و فارس و بوشهر عملا تحت پوتین های روس و انگلیس قرار داشت و شاه احمق قجری فقط بر تهران مسلط بود و گمان میکرد درخیال خود همه سرزمین های ایرانی را زیر سلطه دارد در این دوره مقاومت های مردمی محلی و قومی مردمان ایران زمین در دوران مبارزه با استعمار شروع شده بود گروه های کاملا متفرق از مردم گیلک در نهضت جنگل شمال مردم آذربایجان در شمال غرب و لر ولک و عرب در بوشهر و خرمشهر و ساحه جنوب و کردها در کوهستانهای شمال غرب و بلوچها در مکران جنوب شرق و افغانها در شرق سیستان و جبال و تاجیک و ترکمن در شمال شرق خراسان شروع به مقاومت های محلی علیه روس و انگلیز کردند اما متاسفانه غالب گروه ها شکست خوردند این که در تاریخ گفته میشود گروههای افغان یا تاجیک یا گیلک و لرولک و آذربایجانی پیروز شده اند یک پروپاگاندا دروغ است متاسفانه فقط توانستند سالهایی مقاومت کنند و در نهایت با تلفات بالا شکست میخوردند علت این امر عبارت است از
۱)عدم وحدت میان مردم ایران زمین
۲)ضعف و سرمستی دولت مرکزی عیاش قجری که فقط تهران و حوالی آن را در کله خامش میدید.
۳)روس و انگلیز مجهز به سلاح روز و توپ و تانک پیشرفته بودند و انگلیس ها هزاران سرباز هندی را برای جنگ اجیر کرده بودند همچنین روس ها هم سپاهی بزرگ از قزاقها داشتند.اما مردم محلی سلاح های ضعیف داشتند.
مجموع این عوامل باعث اشغال چندین ساله فلات ایران بدست روس و انگلیس و در نهایت جدایی بخش بزرگی از خراسان و سیستان و مکران و آذربایجان از ایران زمین شد.
مطابق همین پلان در سرزمین های تحت امپراطوری عثمانی اجرا شد که در نهایت باعث تقسیم و تجزیه و سقوط آن به یک بخش ترکی و ۷ سرزمین عربی شد که شرح آن مفصل است.
خلاصه مطلب آن که از وقتی دنیای اسلام متفرق پاره پاره شد و دشمن اصلی را نشناخت به این روز افتید در این زمان در گوشه های بلاد اسلامی بسیاری از مردم از فقر و گرسنگی و طاعون و وبا جان دادند ودر حالی بود که روس و انگلیس غلات و محصولات کشاورزی و مالداری آنان را برای سربازانش احتکار میکرد. بعقیده من تنها راه عزت بلاد اسلامی ایجاد اتحادیه ای بزرگ از کشورهای مسلمان است ما برای پیشرفت باید به سمت برداشت مرزها و پول و پاسپورت و قوانین بین الملل اسلامی پیش رویم باید در این راه اختلافات خود را فراموش و زیر پا گزاریم و به روز و حال امروز دنیای اسلام رحم کنیم چرا دول اروپا و عموم کشورهای مسیحیت آمریکای لاتین میفمد باید اتحادیه هاییش براساس منافع مشترک بسازد اما همچنان ما مسلمانان در تداوم روزهای استعمار در خواب عمیق فرو هستیم
عباس رحیمی_هرات

>>>   من بعنوان یک خانم کورد زبان از غرب وطن ایران باستان با شما مردم افعانستان از تاجیک و پشتو و بلوچو فارسو حتی ترک و ترکمن سخن دارم آیا در این دنیای جنگزده که هیچکس حامی مظلومی نیست آیا شمامیدانید رژیم پان ترکیزم اردوغان از تروریست هایی حمایت میکند که وقتی به مردم ستمدیده کورد آتشباران موشک شلیک میکند و سوخته شدن مردم کورد را میبیند نعره الله اکبر بلند میکند! آیا ما کردها مسلمان نیستیم؟! چرا دنیا روزه سکوت گرفت امریکا هم که ادعای حقوق بشر دارد با ما معامله کرد و ما را فروخت. من از شما برادران که شاید روزگاری دراز با هم هموطن بودیم خصوص پشتونها و ازبکها که شاید کسی ازشان در این گروهای افراطی بعنوان نام اسلام مشارکت یافته باشد سوال دارم؟ خدا نکند که شما برادران برای کشتار عده ای مسلمان دیگر از مردم ما به سوریه هجرت کرده باشید آیا کشتن مردم مسلمان ما روز قیامت براتان ثواب خواهد داشت؟! خوب حداقل شما مردم را آگاه کنید حداقل کمک شما این باشد که خود را در رویای پانترکیستی اردوغان شرکت ندهید.
کورد سورانی مهاجر سنندج

>>>   دست از سر ایران بردارید ایران به اندازه کافی دشمن دارد اما از هیچ یک از دشمنان ترس و هراس ندارد چون تکیه و توکل ما به خداست و به او ایمان داریم طاغوت ها هیچ کار از شان ساخته نیست ما دست از مقاومت در برابر امریکا و انگلیس و اسرایل برنمیداریم
هرکس با امریکا و انگلیس دشمن است دوست ماست
هرکس نوکر امریکا و انگلیس است با ما دشمن است.
اگر ما مسلمانان یک بار قرآن کریم را خوانده بودیم اسیر دست بیگانه نمیشدیم! قرآن میگوید زیر بار یهود و نصاری نروید و به ما میگوید دشمن ترین با شما مسلمانان یهود است امروز بن سلمان که خود را خادم حرمین شریفین مینامد دستش به خون هزاران مسلمان از جهان اسلام آلوده است و هم زمان با رژبم امریکا و اسراییل بیشترین دوستی را دارد معلوم است در جهان اسلام روابط ما بر اساس دین اسلام نیست فقط نامی از مسلمانی داریم که اسلام سکولار است نماز و قرآن را میخوانیم اما معنی آیات را نمیدانیم ،نمیدانیم در سوره شریف حمد که هر روز در نماز میخوانیم میگوییم ما را کمک کن تا در راه (مغضوب علیهم) و (ضالین) گمراه نشویم در تفاسیر روایی شیعه و سنی آمده است کسانی که خداوند برآنها غضب کرده یهود هستند در آیات دیگر هم به این امر مستقیم اشاره دارد که یهود مستقیم مورد لعنت و غضب واقع شدند اما ضالین و گمراهان نصاری هستند که انجیل را تحریف کردند و احکام آن را دروغ نوشتند و به انبیتی الهی نسبت شرابخواری و فحشا دادند.
حال وضع دنیای امروز مسلمانان بسیار تاسف بار است که با یهود و نصاری هم پیمان شدند و میان خود مسلمانان دیگر را دشمن کردند و قوم و قبیله پرست شدند امام خمینی ره :از اول گفت ابرقدرت شرق نابود خواهد شد که دیدیم خلق شوروی نابود شد حالا هم رهبر ایران ایت الله خامنه ای میگوید مسلمانان فریب نخورید و متحد باشید و مطمین باشید امریکا و اسراییل رو به سقوط خواهد رفت و اگر شما هوشیار باشید قدرت آینده تمدن اسلامی خواهد بود و انشا الله ظهور امام مهدی عج فرزند پیامبر اکرم صلوات الله علیه واقع خواهد شد.
حمیدرضا امینی کرمان

>>>   اینقدر از اختلاف اندازی شیعه و سنی نگویبد در درجه اول ما مسلمان هستیم و شما آگاه نیستید فعلا دنیای اسلام از امریکا و اسراییل جنایتکار ضربه میخورد تنها راه دنیای اسلام اتحاد است ما در ایران اهل سنت هم داریم اما الحمدلله اهل سنت ما دشمن را خوب میشناسد برای همین در امروز ۱۳ آبان(عقرب) بود در شهر های ایران مرگ بر امریکا و اسراییل گفتیم تا دشمن واقعی را فراموش نکنیم انشاالله در گام های عملی هم ور همه عرصه ها با امریکا و اسراییل مبارزه خواهیم کرد مبارزه نظامی علمی اجتماعی اقتصادی ما امیدوار هستیم تمدن اسلامی ور دنیای اسلام حاکم خواهد شد و امنیت و آرامش و ثبات در دنیای اسلام با وحدت و مقاومت در برابر استکبار محقق خواهد شد.
(و لاتنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحکم)

>>>   بسمالله
تا وقتی افغانسنان پول گرسنگان افغان را نوش جان عزیزان پشتون ان سوی مرز بکند .
همان اش و همان کاسه دوام خواهد داشت
ما عزیزان پشتون را در جنگ با پنجابی ها دهه ها قبل فروخته ایم منطق ندارد قبول کنیم انان افغان میشوند بکه پول بخششی را ردنمیکنند ..
عزیزان ایرانی حق کامل دارند بخاطر حفض تمامیت و منافع شان هر کاری بکنند عزیزان هزاره و دری زبان ما را که در ایران ادم حساب نمیکنند در افغانستان اشک تمساح میریزند ...
ما باید یاد بگیریم همدیگر را دوست داشته باشیم
ایرانی ها هم همدیگر را دوست ندارند اما در برابر بیگانه و در مقایسه با بیگانه ایرانی شانرا عبادت میکنند و اینحقیقت است.

>>>   عبدالحمید جان ! دغدغه ات در حوزۀ افغانستان بسیار عالی و خیلی خوب اما دیدگاه و نظریاتت بسیار گترۀ ، بادکنکی و هوای می باشد، بر خواسته از یک مطالعۀ عمیق تاریخی و ریشۀ دانش سیاسی نیست بلکه بر خواسته از احساسات، اوهام و خیالات بوده است . از این رو در صورت امکان مطالعاتت رابیشتر، آشنای خود را با تاریخ اقوام و منطقۀ جغرافیای ... عمیق تر بنما.

>>>   سلام من ایرانی هستم دوستار مردم عزیز آریانا برادر گرامی چقدر زیبا تحلیل می کنند خوشم اومد آفرین

>>>   هرگاه کشور به سمت تنش و مشکلات داخلی پیش میرود یک خبر علیه ایران و پاکستان شایع میشود تا همه تقصیرات از سر رژیم دزد و جنایتکار رفع شود این پروسه کاملا آشکار پشتونیزم است.

>>>   استدلال غیرمنطقی و کاملا گمراه کننده. نه پاکستان و نه ایران هیچکدام بصورت همه جانبه از جریان های سیاسی و نظامی به شکل که شما فرمودید پشتیبانی نمیکنند. علت واقعی اغتشاش ،بی ثباتی و خشونت در افغانستان جهالت بی حد و نصاب افغانها و عدم دسترسی و حتی نداشتن تمایل به آموزش و پرورش هست که خود افغانستان را بیشتر از گذشته فرسوده و داغون کرده.

>>>   شب شهادت امام حسن عسکری علیه السلام پدر امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را خدمت امام زمان عجل الله تعالی فرجه و عموم شیعیان و عاشقان و محبان اهلبیت رسول الله صلی الله علیه و آله تسلیت میگوییم

>>>   زریر عباسی :
خطر و ضرر شیعیان فارسی زبان از خطر و ضرر سلفی های وهابی پشتو زبان برای ملت افغانستان کمتر است . ایکاش افغانها به ریشه خود که همان ناصر خسرو قبادیانی بلخی و سنایی غزنوی و مولانا جلال الدین بلخی و... است . بر می گشتند . آیا زبان فارسی دری که زبان عرفان و عشق و انسانیت است و نمونه بارزش در اشعار شعرای نامبرده متجلی است خطرناک تر است یا تفکرات سلفی و منجمد و متحجر طالبان و داعش ؟!؟!؟! ایکاش افغانها نام ماههای تقویم خود را با ایران یکسان می کردند . نام های ایرانی زیباتر است .

>>>   شیعیان افغانستان مشکلی با اکثر سنی های افغانستان ندارند بلکه این طالبان، دافش و حامیان لین آنهاست که سر دشمنی با شیعه ها دارند و این راه آنها مانند ویروسی است که پادزهر آن تنها مقابله به مثل و مقاومت است.

>>>   جواب زریر عباسی شیعیان فارسی برای هیچ کس ضرر ندلشته و ندارند بلکه تنها حامیان وهابیت منبع جنایات و ضرر به جهان اسلام هستند هیچ گاه از شیعیان گروه های جنایتکار بوجود نیامد اما از برخی اهل سنت فریب وهابیت خوردند و داعش و طالب و القاعده و التصره و بوکحرام و سایر گروه های دهشت افکن شدند

>>>   امنيت ملي ايران در وجود صلح در افغانستان و وجود يک کشور با ثبات در شرق خود است
وجود کشوري بي ثبات و بي امنيت در همسايگي ايران تنها و تنها خواست آمريکاست که دوست دارد شرق ايران نيز بي ثبات بوده وهزينه هاي هنگفتي براي ايران به همراه داشته باشد
همه ساله تعداد زيادي از نيروهاي پليس ايران به خاطر مبارزه با مواد مخدري که با حمايت آمريکا و خواست آمريکا در افغانستان توليد مي شود به شهادت مي رسند
شايان ذکر است که مواد توليد شده در افغانستان هيچگاه به امريکا نمي رسند و فقط براي توزيع در ميان دشمنان اين آمريکاي کثيف هستند

>>>   خوب است ایران هم مداخله میکند شما این سوال را بپرسید کدام کس مداخله نمیکند ؟! این کشور از آغاز شکل گیری و نام گیری افغانستان تا کنون استقلال حقیقی نداشته است همین امروز مطمین باشید فقط ایران نیست هم آمریکا مداخله میکند هم اروپا مداخله میکند هم روسیه و هم پاکستان عربستان تاجیکستان اوزبکستان و ترکیه امارات و حتی چین و هند نیز با سرمایه گزاری هوشمند اهداف سیاسی خود را در داخل افغانستان پیگیری میکنند اما هر بخشی از مردم ما با یک کشور خود را یگانه می یابند پشتونها با پشتونهای آن طرف دیورند هستند و طبعا با پاکستان همسو هستند. فارس و تاجیک ها با ایران و تاجکستان هستند اوزبک و ترکمن ها با اوزبکستان و ترکمنستان و ترکیه هستند هزاره ها از خاطر مذهب و زبان تابع ایران هستند و از خاطر برخی حمایت ها با اروپا ارتباط دارند گروهای افراطی جنگ طلب و طالب و داعش اجیر عرب هم که متاسفانه در کشور ما کم نیست تابع عربستان و امارات است. امریکا هم بسیار بسیار مرموز عمل میکند و با نوکرها و اجیرهای خود از هر قوم و هر طیف خصوص در میان پشتونها ارتباط دارد.
حال پیداکنید پرتقال فروش را؟!

>>>   تاریخ جعل و فزیب
تاریخ پنجهزار سال جعل و فریب
نام کشور جعل
قانون اساسی جعل و دست خورده
تذکره تابعیت جعل و فریب
ترکیب پارلمان جعل
نام پول کشور جعل
سرود ملی جعل و فریب
دین رهبر کشور جعل
بلاخره چهار انتخابات اخیر کشور جعل
آنهایکه قفل زندان ها را برای رهایی هزاران تروریست شکستاندند دستبرد به قفل رای پاک مردم را هم شکستاندند
نمیدانم چرا تقدیر کشور و ملت با جعل م تقلا گره خورده است ؟

>>>   نام اوغانستان استفراغ آور شده است. آدم پیش خودش از خجالت آب میشود که به چه یک کشوری تعلق دارد. حق ماست که از شرم بمیریم. ریشخند ترین کشور روی زمین است اوغانستان. همه چیزش مایه شرمساری.

>>>   کور خود و بینای مردم:
فارسها/تاجیکان (عدۀ شان) ترک را ترک خر میگویند (با معذرت)، اوغان را اوغان غول، عرب را چلپاسه خور و جاهل ... و غیره، در حالیکه خودشان در جهل و نادانی سرآمد روزگار در منطقه هستند. مثلاً اتحادیۀ کشور های عرب با تمام اختلافات و دشمنی که با سوریه و حکومت بشار اسد دارند، امروز همۀ شان یکجا تجاوز ترکیه به شمال سوریه را محکوم میکنند. که البته این کار شان خیلی اخلاقی و هوشیارانه است. برای اعراب زمانیکه با دیگران مواجه میشوند دین، مذهب و ایدئولوژی هیچ معنی و مفهومی ندارد. در حالیکه فارسها/تاجیکان از هزار سال به اینطرف است که بخاطر فلان مذهب و فلان ایدئولوژی همدیگر خود را میکشند و با ارزش های ملی و فرهنگی خودشان دشمنی میورزند. اگر یک کشور خارجی به یکی از کشور های فارسی زبان تجاوز کند، دیگرانشان برای متجاوز کف میزنند. بیشتر از هفتاد فیصد جمعیت اردن فلسطینی الاصل هستند، در حالیکه یک روز ما شاهد شکایت اردن از مهاجرین فلسطینی نبودیم. این در حالی است که در ایران بد ترین ظلم را در حق برادران فارسی زبان شان میکنند. همان ایرانیی که از افغانی نفرت دارد، ممکن است برای آزادی فلسطین خودش را فدا کند ویا حد اقل در خیابانها عربده بکشد و آبرو ریزی کند. اینطرف هم تاجیکان افغانستان در بین خودشان بخاطر فلان ایدئولوژی وفلان حزب برادر خود را میشکند و نوکر دشمنان شان میشوند. بخاطر فلان فتوای مذهبی روی والاترین ارزشهای ملی و فرهنگی شان پا میگذارند. بخاطر حرف مُفت وحدت ملی، هویت و زبان خودشان را انکار میکنند و در کنار قاتلین برادران ونیاکانشان می ایستند. حالا خودتان حدس بزنید که جاهل، غول و کله خام کی است.

>>>   افغان( اوغان ) یعنی پشتون.
لطفا واژه ی افغان را برای همه مردم خراسان زمین ( افغانستان ) بکار نبرید، چرا که هشتاد درصد مردم خراسان/ افغانستان افغان یا پشتون نیستند.
شما با این کار تان خواسته یا ناخواسته به شعور مردم و به شعور خود تان توهین می کنید.

>>>   این سرزمین با نام و نشانِ افغان هرگز نه روی آزادی را بیند و نه هم روی آبادی را

>>>   Assal Imam
شما متوجه نیستید.
اولا، دشمن مشترک دارند
دوما، ایرانیان و افغانستانی ها همتبارند و زمان مشکلات پشت هم هستند.
آمریکا تلاش میکند این اتحاد معنوی ملتها را نابود کند، چون خار چشمش است. عده ای هم شدند سرباز پیاده دشمنان وطن که خیلی جای تاسف دارد.
ما ملتهای منطقه فقط به پشتوانه هم میتوانیم آینده خود را بسازیم.

>>>   مرز های سیاسی امروز مرز های فرهنگی و مرز زبانی شده نمیتوانند، ورنه زبان اوغانی پشاور و اوغانی قندهار هم دو زبان میبودند.

>>>   افغان‌ها ، بهترین‌های تاجیک هارا میکشند !
جرمش فقط فهم و دانشش و تاجیک بودن و پنجشیری بودنش بود !

پروفيسور عزيز احمد پنجشيرى استاد دانشگاه کابل و یکی از چهره های شناخته شده آکادمیک در اوغانستان ( خراسان ) امروز صبح , در مسیر بغلان از سوی سیه دلان وحشی و قتاع الطریقان افغان( طالبان ) برادران کرزی و احمدزی به شهادت رسید


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است