املاک رادیو تلویزیون را مفت به انگلیس و کانادا دادند
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۰    ۱۳۹۸/۸/۱۴ کد خبر: 160794 منبع: پرینت

مسوولان رادیو تلویزیون ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفتند که دولت افغانستان ۲۵ هزار متر مربع زمین مربوط به این نهاد را برای سفارت بریتانیا، اتحادیه اروپا و بانک توسعه آسیایی برای مدت ۵۰ سال، به فقط یک پوند استرلینگ در سال اجاره داده است.
به گفته آنان علاوه بر مقدار زمین ذکر شده دولت افغانستان ۱۰ جریب زمین مربوط به رادیو تلویزیون افغانستان را به کانادا فروخته است.

پس از شکایت این اداره، روز گذشته یکشنبه (۱۲ عقرب) کمیسیون سمع شکایات مجلس سنای افغانستان، همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه افغانستان را به این مجلس فرا خواند.
زلمی زابلی، رییس کمیسیون سمع شکایات مجلس سنا قبلا گفته بود که حکومت وحدت ملی افغانستان "بگونه غیر قانونی" به فروش زمین‌های مربوط به رادیو تلویزیون ملی اقدام کرده‌است. به گفته آقای زابلی هر جریب زمین مربوط به این اداره در بدل یک پوند به سفارت بریتانیا فروخته شده است.

آقای قیومی درباره اجاره زمین‌های رادیو تلویزیون ملی افغانستان گفت که چنین اقدامی باید براساس فرمان رییس جمهوری افغانستان انجام شده باشد. او اضافه کرد مشخص نیست که این کار در دوره رییس جمهوری کنونی صورت گرفته یا در دوره رییس جمهوری پیشین افغانستان و در مورد تحقیق می‌کند.

رییس کمیسیون سمع شکایت مجلس سنای افغانستان در ادامه گفت که در زمان آقای کرزی بخشی از زمین‌های رادیو تلویزیون ملی افغانستان به سفارت کانادا در بدل ۱۱ میلیون دالر داده شده و اکنون سفارت کانادا زمین را تصرف کرده است.
آقای زابلی تصریح کرد که اکنون تلویزیون ملی افغانستان نمی‌داند که این ۱۱ میلیون دالر توسط چه کسی گرفته شده و در چه موردی به مصرف رسیده است؟ به گفته او این مقدار پول نه به تلویزیون ملی منتقل شده و نه به خزانه افغانستان تحویل داده نشده است.
وزیر مالیه افغانستان تعهد کرد که این موضوع را پی‌گیری کرده و به مجلس سنای افغانستان گزارش خواهد داد.

ساختمان رادیو تلویزیون افغانستان در ساحه دیپلماتیک وزیر اکبرخان در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری و سفارتخانه‌ آمریکا در کابل واقع است.
رادیوی ملی افغانستان اولین بار در سال ۱۳۴۳خورشیدی در ساختمان کنونی رادیو-تلویزیون ملی افغانستان آغاز به کار کرد و تلویزیون افغانستان نیز در اواخره دوره حکومت سردار محمد داوود در سال ۱۳۵۷ ایجاد شد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
رادیو تلویزیون
کانادا
انگلیس
نظرات بینندگان:

>>>   کرزی دزد و غنی دزد
و هردو دزد های داوری
خدا اولاد شان را در پیش چشم شان طعمه گور کند.

>>>   نه تنها این از ریاست احصائه؛ ارگانهای محل و دیگر اداراتی که در این دور و بر بودند نیز خبری نیست که به کی و به چند فروخته شده است
آیا این وطن فروشی نیسیت.

>>>   قابل توجه پشتون های دوسره و لر و بر خواه !!!
حالا فکر کنید که بهترین نقطه افغانستان و قیمت ترین منطقه را رهبران تان فی جریب یک پوند بفروشد امکان دارد مرز دیورند را فی کیلو متر یک سنت فروخته باشند که مجموعا ۲۴۰۰ کیلو متر ، ۲۴ دالر یا ۲۴۰۰ سنت میشود . و شما داد میزنید که هزاره و ازبک و تاجک ملامت است ، در ین معاملات کدام تاجک و ازبک و هزاره دخیل بوده ونقشش چیست؟ لطفا از وزارت اقوام وقبایل که نماینده های لر و بر اند بپرسید که نقش شان چه بوده و چرا چنین خاک فروشی و خیانت ملی را انجام دادند
ما معتقد به تاجک ، ازبک ؛ هزاره و پشتون صادق ، وطن پرست ، دانشمند و اهل کار هستیم . پیش ما خائن و جانی و قاتل و وطنفروش و خاک فروش از هر تباری که باشد مردود بوده و به آن لعنت می فرستیم
زنده باد انسان !
پرویز تخاری

>>>   ‏‎Scherzadeh Gul Mohammed‎‏
خاک فروشی به شیوه ی عبد الرحمن خانی !
حکومت اشرف غنی املاک رادیو تلویزیون ملی در قلب پایتخت را هر جریب زمین به قیمت فقط 1 یك پوند در سال به سفارت انگلیس فروخته است .

🔻اگر چه این ‌بار اول نیست که اشرف غنی خاک وطن را به نرخ کچالو می فروشد ؛ قبلا نیز صدها جریب زمین دولتی را به همین قیمت به شرکت الکوزی فروخته بود و هیچ نهاد عدلی و قضایی جز برخی نمایندگان با عزت ملت در مجلس صدا بلند نکرد .

🔻اگر کمی دور تر برویم امیر عبدالرحمن جابر حدود 200 سال پیش نیمی از جغرافیای کشور را از شمال به روسیه تزاری ، از غرب به ایران و از جنوب و شرق به هند بریتانیایی یا پاکستان امروزی به عین قیمت فروخته است .
ساحات جنوب و مشرقی را فقط به 18 لک کلدار فروخته بود .
حال غنى با هزار شرمسارى " كه در اين تصوير ديده ميشود ؛ برای باقی ماندن چند صباحی بر چوکی ریاست ، هرگونه خیانتی را مرتکب می شود و اگر کسی اعتراضی کرد ؛ او را انگ جاسوسی می زنند ، شیوه ای که از بادران انگریزی خود آموخته اند .

>>>   به اساس پیشنهاد معاون اول ریاست جمهوری کشور دوست وبرادر ترکیه حاضر شده یک صدوپنجاه هزار پست چوپانی برای افغانها اعطا نماید وآنان را درین بخش استخدام نمایند ، چون دیگران علاقه در ین شغل ندارند بنا به افغان ها چانس داده شده! یکی از شروط پذیرش آنست که فرد باید از کشوری باشد که تاریخش کمتر از سه هزار سال نباشد بنا چانس افغانی ها بالاست چون ما پنجهزار سال تاریخ داریم !!

>>>   دل آدم به حال شما حیوانک های قلم به دست. میسوزد ، چون نه درک درست دارید نه این کله های خام تان امکانات را برایتان مساعد میسازد که درک کنید .
مگر انگلیس و فرانسه شوهر رخشانه هستند که سالانه صدها میلیون دالر برای افراد کله خام مثل نوشته گر این متن گویدرگو مصرف میکنند.یا چطور ؟
یا با وجود همه کمکها به داره بسماچی هم یک چند دالری رونماگی رخشانه جان را هم بدهند
کمکی خجالت بکشید ، ....

>>>   اگر فروش و یا تعویض عقار به اساس ضرورت و معامله بالمثل و به اساس
ارزش اصلی و عینی ( که ضرورت داخلی بالاتر ازان نه باشد ) و پارلمان کشور
در موارد خاص آنرا لازم بداند و به روی قانون نافذ اجرا گردد صحیح است
و الا رییس جمهور مجاز و صلاحیت دار بی چون و چرا نیست باید استیضاح
تحقیق و برخورد جدی و قانونی و قضایی صورت بگیرد.
این نظر جسم و روح قانون اساسی است .
م.ش. فروغ کابل

>>>   فقط خون گریه میکنم بخاطر این همه جفا ها در حق میهنم....


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است