سازمان ملل متهم به ایجاد نهاد تقلب آفرین انتخابات
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۹    ۱۳۹۸/۸/۱۵ کد خبر: 160809 منبع: پرینت

شماری از مقام‌های پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی می‌گویند که بنیاد انتخابات افغانستان از سوی سازمان ملل متحد بگونه‌ای نهاده شده است که تقلب آفرین باشد.
این مقام‌ها می‌گویند که در آغاز سازمان ملل متحد می‌توانست بنیاد انتخابات افغانستان را بگونه شفاف و معیاری بگذارد، اما این کار را نکرد و امروز افغانستان آسیب پذیرترین و پربها ترین انتخابات را دارد.

یک مقام پیشین کمیسیون انتخابات می‌گوید که در نظام کنونی سازمان ملل متحد می‌توانست بنیاد انتخابات را بهتر و معیاری بگذارد، اما با اینکه صدها میلیون‌ دالر در این زمینه هزینه شد، این نهاد بنیاد یک انتخابات معیاری و شفاف را در کشور نگذاشت.
به گزارش طلوع، داوود نجفی، رییس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات می‌گوید: "اساس خوب گذاشته نشد که ملل متحد مستقیم مسوول اجرات بود. اگر از اساس خوب گذاشته می‌شد تا حال مشکلی به وجود نمیامد، همین حالا در کمیسیون انتخابات، ملل متحد شکل متخصص و کارشناس را دارد، چرا روشن به مردم نمی‌گوید که به اصطلاح در درملوگ چی گذشته است، در انتخابات افغانستان چی گذشته است؟."

یک مقام پیشین دیگر کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، نمایندگی سازمان ملل متحد را در افغانستان متهم می‌سازد که بیشتر به فکر گرفتن پیمان‌ها بود تا برگزاری انتخابات شفاف.
احمد ضیا رفت، عضو پیشین کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی گفت: "این سازمان مثل خیلی از سازمان های جهانی دیگر گرفتار فساد است، این فساد دو گونه اتفاق می افتد، یکی اینکه سازمان یافته سوء استفاده می کند و دیگر این که در بعضی موردها ناشیانه مصرف می کند."

رییس پیشین کمیسیون انتخابات می‌گوید که مقام‌های حکومت‌های پیشین نیز علاقه به برگزاری انتخابات معیاری نداشتند.
فضل احمد معنوی، رییس پیشین کمیسیون انتخابات گفت: "استفاده بی‌رویه از امکاناتی که از طرف جامعه بین‌المللی برای انتخابات ها تهیه شده است صورت گرفته و بیشتر این مصارف از طرف خود جامعه بین‌المللی که در راس آن "یو ان دی پی" بوده صورت گرفته است."

مسوولان پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی نه حکومت‌ها و نه کشورهای دخیل در انتخابات افغانستان برای به میان امدن یک کار بنیادی در کمیسیون‌های انتخاباتی علاقه نداشته اند از همین رو مردم به کمیسیون‌های انتخاباتی و برگزاری انتخابات‌ها بی باور تر شده اند.
اما نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان در واکنش به این انتقادها می‌گوید که سازمان ملل روند انتخاباتی را مدیریت نظارت و به پیش نمی‌برد.
این نهاد می‌گوید که از انتقادهای گوناگون از سازمان ملل متحد در اینباره نیز آگاه است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سازمان ملل
انتخابات
نظرات بینندگان:

>>>   اگر شبی خواب ببینم که خدای ناخواسته رییس جمهور شده ام یکی از اولویت های من این خواهد بود که عضویت کشور ام را از ملل متحد نه که تعلیق بلکه کاملا فسخ می کنم. بعد از شکست طالبان همین طیاره هایی ملل مخرب بود که بقایایی این چتلستانی ها را از مناطق شمالی بخصوص مزار پس به چتلستان انتقال داد.
زمانی که شوروی ها به اینجا آمدند همین دفتر الفساد اعلان نمود که ۱۴۰ مملکت به حکومت وقت اعلان جنگ داده اند ولی حالا که امریکا و انگلیس ها تجاوز کرده اند خیر و خیرتی است. در پشاور چتلستان بین کچه گری و کارخانو در سال ۱۹۹۲موتر لاری کاروان کمک هایی بشر دوستانه با مارک ملل مخرب چپه شد و از آن بجایی مواد غذایی انواع مختلف اسلحه بیرون ریخت (هزاران نفر شاهد آن بودند).
آزاده

>>>   یک دزد کلان و سگباز چمن ببرک معنوی یک حماقت کرده و ملل متحد سازمان جهانی که تمام جهان را رهبری میکند متهم به تقلب میکند و شما هم از یک احمق خود را کم ندانسته انرا به بسیار مرچ و مصاله زیاد افتخار کرده نشر میکنید ملل متحد این چنین کار را نمیکند و اگر کند باز هم انها این را میداند که افغانستان نباید در چند دزد ولندغر بی افتد یک یکبار دیگر چور وچپاول نماید و مردم بیگناه را قتل عام نماید

>>>   خارجی ها برای مردم چیزی را کمک میکنند که آن مردم به آن علاقه دارند مثلا کشور دوست چین تخم اصلاح شده تریاک را که دریک سال دو مراتبه حاصل میدهد برای مردم افغانستان آنماده ساخته اند ، یوناما هم وقتی می بیند مردم افغانستان درهمه بخش ها به تقلب مشغول هستند آنها هم درین زمینه کمک کردند

>>>   ملل متحد کیست؟ ملل متحد ازجمله عمال امریکا است هرچه امریکا بخواهد ملل متحد همانطور میکند.بااحترام عبید.

>>>   یه فکر من دیگر باید برای زن چوکی کلان را در افعانستان ندهند مانند ریس کمیسون انتخابات نورستانی که یک زن است نتوانست نتیجه انتخابات را معلوم کند

>>>   باید فرمول نواستعماری بی آزرمانه و ننگین
"پشتون اوغان امریکایی گماشته شده از سوی کاخ سفید"
به زباله دانی تاریخ افکنده شود.
نباید اجازه داد که پس از این امریکا برای ما رییس جمهور برگزیند.
هرگاه قرار باشد رییس جمهور ما پیش از پیش از سوی کاخ سفید بر اساس فرمول یک پشتون افغان دارای پاسپورت امریکایی گماشته شود، انتخابات به یک واژه پوچ و میان تهی و نمایشی مسخره و مضحکه مبدل خواهد شد.
بیایید انتصابات را به انتخابات تبدیل نماییم و خود را از شرمساری و آبرو ریرزی بزرگ تاریخی نجات دهیم!

>>>   طرح صلح با جابه جایی و تعویض اشخاص و گروه هاو تقسیم کرسی ها سودی ندارد. باید ساختار نظام دگردیسی یابد.

>>>   دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی:
این چهار نوع رای قابل پذیرش نیست و بازشماری آراء باید پس از تصفیۀ این چهار نوع رای صورت بگیرد:
1 – 137 هزار و 630 رای که توسط دستگاه درمالوگ قرنطین شده است.
2 – 102 هزار و 12 رای که خارج از زمان انتخابات بایو متریک شده و به صندوق های آراء انداخته شده که توسط دستگاه درمالوگ این آراء مشخص گردیده است.
3 – 70 هزار رای بایو متریک شده با عکس تکراری
4 – آرای 700 دستگاه بایو متریک و کارت های حافظۀ شان که مفقود شده است
دستۀ انتخاباتی دولت ساز:
نه؛
بازشماری آراء باید صورت بگیرد تا کمیسیون در وقت تعین شده در 23 عقرب نتیجۀ ابتدایی را اعلان کند.
مشکل این ها چیست؟
مشکل این ها این است که اگر آن چهار نوع آرای مورد ادعای ثبات و همگرایی تصفیه شود و مشمول شمارش نهایی آرای پاک قرار نگیرد، آرای تیم دولت ساز به شدت کاهش می یابد و انتخابات را می بازد. ولیکن این ادعا را تیم دولت ساز نمی پذیرد، چون محاسبه اش این است که در آرای یک ملیون و هشتصد و چهل و یک هزار رای بدون این تصفیۀ مورد ادعای تیم رقیب، پنجاه جمع یک را می برد. در صورت کاهش آرا از این سقف، تیم دولت ساز می بازد و یا کم از کم انتخابات به دور دوم می رود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است