درآمدهای گمرک هرات ۳۰درصد کاهش یافته‌است
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۸    ۱۳۹۸/۸/۲۰ کد خبر: 160850 منبع: پرینت

مسؤولان گمرک ولایت هرات، می‌گویند که به‌علت «فساد گسترده و انتقال بی موقع گمرک از شهر هرات به بندر اسلام قلعه» درآمدهای این گمرک امسال بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته‌اند.

بربنیاد آمارهایی‌که مسؤولان این گمرک ارایه می‌دهند، سال پیش، گمرک هرات بیش از ۲۱میلیارد افغانی درآمد داشته‌است، اما امسال - که یک ماه به پایان سال مالی مانده‌است - بیش از ۱۶ میلیارد افغانی درآمد گردآوری شده‌اند.
به گزارش طلوع، عبدالصمد استانکزی، رییس گمرک هرات گفت: «گمرک که به اسلام قلعه انتقال شد، کسر به وجود آمد.»

اما، ولید تمیم، سرپرست معنیت عواید و گمرک‌‎های وزارت مالیه می‌گوید که انتقال گمرک هرات به اسلام قلعه به‌منظور جلوگیری از فساد در این گمرک انجام شده‌است: «انتقال بندر محصولی به بندر گمرکی باید کاهش فساد را در پی داشته باشد، که به همین دلیل، وزارت محترم مالیه بندر محصولی را به بندر گمرکی برُد.»

رییس گمرک ولایت هرات، فساد گسترده در این اداره را می‌پذیرد و می‌گوید که اکنون هم درصدی بلند از درآمدهای این اداره حیف و میل می‌شوند: «معلومات دقیق‌تری را دارم که تغییر جنس بسیار گسترده ... صورت گرفت؛ حتا اموالی بودند که در موتر، یک جنس بار بود – که محصولیش بیش از دوصدهزار و سیصدهزار افغانی باید می‌بود، اما به اموال سمنت محصول شده که ۳۰هزار افغانی محصول کرده‌است.»

شماری از آگاهان امور اقتصادی، وجود فساد گسترده را در گمرک هرات، به شماری از مقام‌های بلندپایۀ حکومتی پیوند می‌دهند و می‌‎گویند تا زمانی که دست مقام‌های با صلاحیت حکومتی و زورمندان از گمرک کوتاه نشود، مبارزه با فساد اداری در این گمرک سودی نخواهند داشت.
احمد سعید عظیمیان، کارشناس امور اقتصادی بیان داشت:«افرادی در خود وزارت مالیه، در ولایت هرات و در خود گمرک و سران و بزرگانی که در مرز هستند؛ همه به‌صورت یک حلقۀ مافیایی و خطرناک ساخته شده‌اند.»

گمرک هرات، نزدیک به هشت ماه می‌شود که از شهر هرات به بندر اسلام قلعه انتقال داده شده‌است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
گمرک هرات
وزارت مالیه
نظرات بینندگان:

>>>   ۳۰ فیصد عواید در کمپاین غنی مصرف شده و این شاهکار آن معین دوسیه دار در محکمه است که یا باید این کار را میکرد و یا هم به زندان میرفت.
از باقی گپ های پشت پرده و دل خوشی فضلی خداوند خودش بهتر میداند.

>>>   انتقال گمرک اس هرات به سالامم قلعه یک اشتیباه بوده و است شاید روزانه ده ها موتر بدون محصول از گمرک اسلام قلعه بیرون شود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است