روایتی از جنبش روشنایی و بزرگان...
 
تاریخ انتشار:   ۲۱:۳۲    ۱۳۹۸/۹/۸ کد خبر: 161133 منبع: پرینت

استفاده ابزاری غنی؛ در اوج تظاهرات جنبش‌های تبسم و سپس، جنبش روشنایی بارها گفته شد که بها دادن به آقایان محقق، خلیلی و دانش از سوی اشرف غنی تنها و تنها به خاطر خاموش کردن فریاد مردم معترض است. در آن روزگار، متأسفانه نه سه شیخ این مساله را پذیرفتند و نه حواریون آنان. به همین دلیل بود که همگی تا توانستند بر سر جنبش کوبیدن تا فریاد مردم زنده و بیدار هزاره را خاموش کنند.

اما گذشت زمان به خوبی روشن کرد که چنین حدسی درباره استفاده ابزاری از این رهبران، دور از واقعیت نبود. به همین دلیل بود که به محض خاموشی نسبی فریاد مردم، آقایان خلیلی و محقق کنار کذشته شدند و نقش آقای دانش به فیسبوک چلونکی ارگ تقلیل یافت. افزون بر آن، بعد از حادثه دهمزگ، همان بلایی را برسر نزدیکان محقق و خلیلی آوردند که بر سر جوانان جنبش روشنایی در دهمزنگ آوردند که بازهم این همت جوانان غرب کابل بود و به کمک آنان شتافت وگرنه، شاید تا بحال آقایان خلیلی و محقق همچون حاجی رمضان شده بودند.

امروز نیز ثابت است که برخورداری از همان نقش فیسبوک چلونکی آقای دانش و حواریون ایشان نیز بخاطر ترس پنهانی است که از هواداران جنبش روشنایی، رهبران کم رمق سنتی هزاره و خشم فروخفته این مردم وجود دارد. اما اگر اشرف غنی روزی خاطر جمع شود و احساس کند این رهبران دیگر جایگاهی در میان مردم ندارند و خشم مردم هزاره خاموش شده است، باور کنید که بدون درنگ، دانش را به سرنوشت بدتر از محقق و شاید هم به سرنوشت وحیدی گرفتار کند و نان همه را قطع کرده و به چند وردکی یا سگ‌های کوچی خواهد داد.

بنابراین، توصیه من به آقای دانش و گله مزدبگیر و تازه به دوران رسیده اطراف ایشان این است که از گذشته درس بگیرید، یکبار اطرافیان دیروز آقای محقق را به یادآورید و همچون کودکان نباشید که به بهای ناچیز راضی می‌شوند. به هرحال، این زمستان سرد و سخت هزاره خواهد گذشت. اما آنچه میماند، زنده بودن مردم است که نعمتی قابل قدر است. تضعیف روحیه عدالت طلبی مردم هزاره، ستم بر اقوام مظلوم دیگر کشور نیز خواهد بود.

رحمت الله رضایی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جنبش روشنایی
محقق
خلیلی
نظرات بینندگان:

>>>   همه میدانند که مردمان فارسی زبانان و ازبیک هاخیلی ارام و خاموش و مطیع به قانون و قانون مداری هستند و تا زمانی که شدیدا اسیب نبینند دست به واکنش نمیزنند و اما اگر بدانند که ازین خاموشی و قانون مداری و پابندی به قانون سوء استفاده نا جایز میشود و ظلم هرگز از اسیب رسانی و خیانت رسانی به انها دستبردار نمیگردد به خیانت و جنایت و ظلم و حق تلفی به انها بر خلاف قانون حرکت دارد و توقف نیدهد و و قانون را تمکین نمیکند بیکباره گی همه با هم علیه مفسد فاسد جعل کار تقلب کاری خیانت کار احساسات شان بجوش امده بدون ترس و حراست حتا از کشتن و بستن شان بدست ظالم تا ریشه کن کردن دستگاه حاکم خود خواه جابر ظالم قدرت خواه انهم خلاف قانونی از مجرای جعل و تقلب لحظه ای ارام نمی نشینند با یک پیمان و یک وحدت مستحکم بنیاد ظالم را نابود کرده بجای کسی را حاکم بر خود میسازند که قانون مدار عدالت پسند واقعی دلسوز کشور و مردم باشد و حقوق شهروندی را را بطور یکسان بشناسد و به ان احترام کند و مانند غنی احمدزی حکومت تگ قومی خودش و قانون شکن زور گو و عوام فریب نفاق افگن جعلکار تقلبکار نباشد چنین شحص جز بربادی مردم کشور چیزی دیگری دستاورد ندارد .

>>>   مرتضوی چون پوقانه خواهد کفید و دانش به جرم بی دانشی زندانی خواهد شد مگر مردم آزاده و مصمم هزاره تا هزاران سال دیگر زنده خواهند ماند و افتخار خواهند آفرید.

>>>   دانش و محقق و خلیلی هدف مقدس ندارند و هرگز به مصالح ملت فکر نمی کنند و از این رو همیشه به این طرف و آن طرف لول می خورند. کسی که هدف مقدس و ثابت داشته باشد هرگز از موضع گیری های معقول خود دست بردار نیست و تصمصم های موقتی و زود گذر نمی گیرد. از رفتار و تغییر موضع های رهبران هزاره و حتی تاجیکها این حقیقت روشن می گردد که آنان به دنبال مقام و پول هستند. آنان اصلا سرفرازی قوم و نجات افغانستان را تصور نمی کنند برای اینکه این گونه اهداف دارای سختی ها و مشکلات است. آنان راحتی خود را در گرفتاری مردم جستجو می کنند و هرگز دوست ندارند برا گره کشایی مردم خود را به زحمت بیاندازند. این رهبران ما جایگاه ملی خود را از دست داده اند و هرکدام از سوی اشرف غنی یا جانشین اشرف غنی که از هیچ مزدوری خفت بار برای آمریکا باکی ندارند یکی پس از دیگری حذف خواهند و مردم هزاره نیز از آنان دفاع نخواهند کرد.

>>>   تا قتی کاندید های ریاست جمهوری متنفذان قومی و قبیله ای باشند وضعیت کشور همین منوال است وقتی کاندید ریاست جمهوری بیاید که ضد قوم پرستی تفکر کند و روشنفکر باشد و واقعا دلش به دانش و علم اندوزی و پیشرفت و توسعه مردم دلسوز باشد او حقیقتا مورد مناسب خواهد بود اما تا حال متاسفانه افراد قوم و قبیله پرست به چوکی ریاست ها بالا میشوند چون مردم ما خصوصا مردم جنوبی هنوز قوم پرست هستند.

>>>   تا وقتی کاندید های ریاست جمهوری متنفذان قومی و قبیله ای باشند وضعیت کشور همین منوال است وقتی کاندید ریاست جمهوری بیاید که ضد قوم پرستی تفکر کند و روشنفکر باشد و واقعا دلش به دانش و علم اندوزی و پیشرفت و توسعه مردم دلسوز باشد او حقیقتا مورد مناسب خواهد بود اما تا حال متاسفانه افراد قوم و قبیله پرست به چوکی ریاست ها بالا میشوند چون مردم ما خصوصا مردم جنوبی هنوز قوم پرست هستند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است