چهل درصد واقعات ایدز در کشور ثبت شده است
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۱    ۱۳۹۸/۹/۱۱ کد خبر: 161159 منبع: پرینت

بر اساس آمار تا آخر عقرب سال روان نزدیک به 2900 تن واقعه اچ آی وی در کشور به ثبت رسیده که از این میان 1057 تن از آنان مصرف کنندگان زرقی مواد مخدر می‌باشند.
این درحالی است که بر اساس آمار سازمان صحی جهان و ادارۀ ملل متحد مبارزه با ایدز یا UNAIDS آمارمبتلایان ایدز در افغانستان حدود 7200 تن برآورد می شود، که فقط 40 فیصد این واقعات در وزارت صحت ثبت شده است.

در مراسم گرامیداشت روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز، وزارت صحت اعلام کرد: در شماری از مراکز را برای مداوا و وقایه بیماری ایدز در ولایات ایجاد شده و مردم می‌توانند برای آگاهی و معالجۀ رایگان به این مراکز مراجعه کنند.

واقعات اچ آی وی نظر به سال گذشته در افغانستان کاهش یافته است و وزارت صحت‌عامه کشور خدمات وقایوی و تداوی اچ آی وی را در14 ولایت عمدۀ کشور به شمول کابل، هرات، بلخ، قندهار، ننگرهار، قندوز، غزنی، بدخشان، فراه، نیمروز، هلمند، پروان، پکتیا و خوست از طریق 68 باب مرکز، 12 مرکز کاهش اضرار در سطح جامعه، 11 مرکز در سطح محابس، 5 مرکز تداوی اچ آی وی یا ART ارایه نماید.
مرزهای باز، استفاده از مواد مخدر، آگاهی اندک مردم از بیماری ایدز، ناامنی، جنگ و خشونت‌ها را از دلایل مبتلاشدن افراد به بیماری ایدز درکشور یاد کرد.

همچنان این وزارت توانسته است، از طریق 4 مرکز برای مردان دارای رفتار پرخطر، 3 مرکز برای زنان دارای رفتار پر خطر، 6 مرکز OST در سطح جامعه، 4 مرکز OST در سطح محابس وهم‌چنان 12 مرکز مشوره دهی و آزمایش دواطلبانه یا VCT به صورت مدغم در سیستم خدمات صحی اساسی و ریفورم شفاخانه ها، 7 مرکز خدمات جلوگیری از انتقال اچ‌ آی وی از مادر به طفل در شفاخانه های حوزوی و ولایتی مدغم با خدمات حمایه طفل و مادر و 4 تیم سیار برا ی عرضه خدمات برای استفاده کنند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایدز
ایدز
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است