انتقادها از پولهای خرج شده کد 91 از سوی حکومت
 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۱۱    ۱۳۹۸/۹/۲۸ کد خبر: 161413 منبع: پرینت

افزایش بیش از دو برابری هزینه‌ های کُد 91 در سال گذشته، این انتقادها را به بار آورده‌ است که در بیشتر حالات پول‌ های داده شده از این کُد در بخش‌ هایی هزینه شده‌ اند که نیاز نبوده‌ است. هزینه‌ های این کُد در سال گذشته از یک میلیارد و سه میلیون افغانی تا سه میلیارد و بیست میلیون افغانی افزایش داشت.

به گزارش طلوع، به روز دوشنبه همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه در گفته‌ هایش در مجلس نمایندگان بر قانونی بودن انتقال پو‌ل‌ ها از کُدهای دیگر به کُد 91 تاکید کرد: «تعدیلات از یک کُد متفرقه به کُد دیگر آن بنابر کمبود وجوه در برخی از کُدهای متفرقه، غرض جلوگیری از عدم اجرای تخصیصات و توقف امور ضرورت واحدهای مربوط بودجوی و ایجاد توازن در بین کُدهای متفرقه آن صورت گرفته‌ اند.»

اما شماری از اعضای مجلس در اینباره دیدی دیگر دارند. ذبیح‌ الله عتیق عضو مجلس نمایندگان در اینباره گفت: «مکررا سوال کردند از وزیرصاحب مالیه که در ارتباط به جزییات مصرف کُد 91 بحث داشته باشند اما متاسفانه هیچ حرفی در این ارتباط نداشتند.»

در این میان، گزارش‌ ها درباره ی داده‌ شدن دو میلیون و چهارصد هزار افغانی از کُد نود و یک از بهر خرج دسترخوان و کرایه ی خانه ی یوسف نورستانی، رییس پیشین کمیسیون انتخابات و عضو کنونی مجلس سنا و داده شدن بیش از یک میلیون و چهارصد هزار افغانی ازبهر کرایه ی خانه ی داوود سلطانزوی، مشاور پیشین رییس‌ جمهور و عضو کنونی ستاد انتخاباتی وی بیشتر بحث‌ برانگیز شده‌ اند.

خان‌ آقا رضایی عضو مجلس نمایندگان در اینباره بیان داشت: «در حدود 932 میلیون افغانی را فقط بخاطر مصارف کرایه خانه، تکت طیاره، جیب‌ خرج، خریداری موتر و مصارف شخصی برای کسانیکه اصلا وجه قانونی ندارد، حکومت فرمان داده است.»

با این‌ حال ارگ بر شفافیت در هزینه‌ ها از کُد نود و یک تاکید می‌ ورزد. لطیف محمود معاون سخنگوی رییس‌ جمهور اظهار داشت: «در گذشته بویژه در باب کُد نود و یک، سطح پاسخگویی نهایت پایین بود اما حالا شفافیت برای ما یک اصل است. ادعای مطرح‌ شده در این باب کاملا سیاسی است و مبنای حقوقی ندارد.»

ستاد انتخاباتی اشرف غنی نیز به آنچه که همزمانی افزایش هزینه‌ های کُد نود و یک با انتخابات ریاست‌ جمهوری گفته می‌ شود واکنش نشان می‌دهد. نجیب دانش سخنگوی ستاد انتخاباتی اشرف غنی گفت: «هیچ موردی وجود ندارد که از پول کُد نود و یک در بخش‌ های ستاد انتخاباتی تیم دولت‌ ساز به مصرف رسیده باشد.»

در بودجه ی تصویب‌ شده ی سال گذشته کُد نود و یک، یک میلیارد و سه میلیون افغانی برای این کُد اختصاص داده شده بود اما در جریان سال مالی، وزارت مالیه به دستور رییس‌ جمهور و با تعدیل بودجه کُدهای دیگر هزینه‌های کُد نود و یک را تا سه میلیارد و بیست میلیون افغانی افزایش داد.

کد (7)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کد 91
بودجه
نظرات بینندگان:

>>>   حکومت غنی به دلیل ضعف مدیریت در بحران سیاسی و آستانه سقوط است!
متفکر دو جهان اشرف غنی کشتی لرزان افغانستان را در طی بیشتر از پنج سال به ساحل کشیده نتوانست. اشرف غنى و اطرافيان اش يک باند مافياىی دارای عمل ناسالم بر خورد دوگانه وي در برابر ساير اقوام غیر افغان كشور در امورات رسمي بخصوص در اداره امورمانند ثواب الدين مخكش کوچی از گروه ترویست تفکر حذب اقوام بومی کشور بحیث معاون اداره امور در ارگ جمع كرده بود.
اوغان یا افغان تنها نام یک قوم از اقوام افغانستان است و انها نام ها تاریخ و فرهنگ و استوره یکسان با خراسانیان کهن ندارند بلکه بر ضد مردم بومی هستند و تلاش دارند هویت تک قومی « افغان » خود را بر‌دیگر اقوام بومی این کشو ر خورشدی زمین حاصلخیز تحمیل میکنند. آنها بتنهایی در افغانستان حکومت تک قومی خود دارند و دیگر اقوام را در معادله قدرت در مرکز و ولایت صلاحیت راه نمی‌دهند.
بنا ؛ ای ملت خواب برده امروز دشمنت در ارگ ارام با همدست ترورستان خود نشته ولی تو از دنیا بخبر هر روز ازدست چاپلوسان محافظ کار به خاک و خون غطه درجبعا ت جنگ بخون افتیده , غنی مغز گنده نمی تواند انسانی فکر کند، بناً ، او مردم شریف با دیانت برخیز تا چه زمانی خواب خواهید بود تا چه زمان اطفال ما بزرگان ما در شهر و دهات قربانی این جاهلان قدرت طلب ارگ نیشن بد اخلاق سکسی خواهدشد.
شهد است که غنی مغز تعصب دشمنی از روی حسادت به لیاقت های اقوام غیر افغان کشور دارد و درمصاحبه تلویزونی گفته بود : عادلانه نیست که 98 در صد زندانیان بگرام, گویندگان یک زبان باشند, هموطن عزیزم این سخن غنی متعصب معنی دارد یعنی گوینده زبان پشتو به گزافه گوی های غنی شوونیسم در جامعه قبيله ای در دامن فرهنگ غژدى نشينى و صحرا گردى پاکستان جوان شده است و نيم قلب قبيله ای اش با افراد تروریست است , اومردم شریف اعتما د به گپ های دروغین چرب غنی مکار نکنید.
جوانان شجاع دلیر وارث این سرزمین آفتابی شما هستسد ، هرچه عاجل برخیز در مقابل ظلم ستم و استبداد فاشیست وجنایت کاران ارگ نیشن و همدستان تروریست خونخوار خودرا آماده کنید.
باید خاطر نشان ساخت که از هیچ تهدی نه ترسید نیروهای جامعه جهانی کشور های دوست بخاطریکه از بین بردن ظلم , ستم , استبداد و برتری جویی قومی در کشور ما حضور دارند و این فرصت خوب یک جانس طلای برای نجات وطن ما از دست حلقه ای های خبیثه فاشیست و تروستان درون حکومت غنی است و این فرصت را هموطن دلسوزو مبارزان شجاع دلیر راه آزادی وطن نیاکان تان از دست ندهید.
همونان مبارز , دلیر شجاع وطن یک روز حرکت قیام برای نجات از ظلم , استبداد , ستم برتری جویی قومی ازحلقه خبیثه فاشیست , شوونیسم قبیله گرا را از بیخ بنیاد برکنید, و موا فقیت ابدی را در این کشور زیبا آفتابی نیاکان تان به پیروزی رسانید و ادامه هرروز ریختن خون پاک کود کان ، پیر و برنا سربازان بی دفاع ما در شهر ها و دهات باعث نابودی ملت ما در سرزمین نیاکان ما است .
یگانه راه حل و بیرون رفت از این قتل و کشتارمردم سربازان بی دفاع ما قیام سرتاسری مردم افغانستان بر علیه بیگانگاه آتش نفرت در کشور غزیز ما افغانستان است ,هموطن عزیزو آگا هان قلم بدست سکوت و محافظه کاری در تفکر حذف اقوام راه حل نیست، با جسارت با دلیری روی میدان بیاید.
البته نه باید فراموش کرد هموطن عزیزم من متعصب نیستم همزیستی وهمگرای که ازنیاکان فرهنگ دوست خود ارث برده ام که بنی آدم اعضای یکدیگرند, که در آفرینش ز یک گوهرند.
هزاره عزیز م , تاجیک عزیزم ، افغان عزیزم ، ازبک عزیزم و ترکمن عزیزم طراح طرح ها ی ترورستی سربازان عاشقان حراست وطن و نخبگان با ننگ و ناموس کشورعزیز ما از طرف این حلقه تروستی درون حکومت طی این 18 سال صورت می گیرد کیست ؟

غنی مرد ِ عصبی بیمار روانی و جسمی است و شهود آن چیغ و صدا و مرد بدخوی غش و مکار و حیله گر و مرد بی برنامه رفاه و آسایش است و هم به عدالت اجتماعى، برابرى اقوام و تبارها، دموكراسى، تقسيم مساويانه ثروت و ارزش هاى انسان ساز باور ندارد.
چون غنی دارای مغز پوچ گنیده است از بابت رفتارتعصب و عمل شیطانی اقوام شریف افغانستان را بنام پشون زبان دارانی , غلجی , اوغان , تاجیک , هزاره , از بیک و ترکمن جدا کرد بین مردم غیور دلیر شجاع مسلمان کشور عریرما نفاق قوم انداخته و هیچ کار بنیادی در این سه سال انجام نداد و نکرده است.
بیـا هموطن همـدل شــویم از بهـر امن و آبادی میـهـن
هزاره تاجک و افغان ترکـمن از این میهن
سـنی و شیـعه گلـهای یک باغ این میهن
با همدیگر پذیر ریشــه بر کنیــم بنیـاد استبدا میهن
بیاید ملک را از دست ظلم و استبداد گر ران آزادسازیم
با همدلی همپذیری یکدیگر این مهن افتابی ما را آباد سازیم

>>>   غنی کوچی ریس تفکر قبیله ای شخص متعصب دوری بی برنامه حقیقت آن درغین آن رفا و اقتصادی را در طی پنح سال حکومت آن خوب مردم آگاه قلم بدست درک کرده اند زن غنی و زن داود سلطان زوی ظهره مشاور زن رولا غنی 280 میلون دالر را پروژ پروموت حق میلونها کودک بی پدر و زن بیوه و بی سر پنا را دزد ده اند وامید وارهستم همه مردم شریف ما این دزذان حرفوی را نیز درک کرده باشند و بزودی تصمیم جایگزینی غنی کوچی ریس قبیله کوچییان پاکستان را با یک شخص صادق بوطن دوست تسلیم شود.

>>>   لطیف محمود خجالت بکش
کدام شفافیت
بیایید و جزئیات مصرف کد ۹۱ را علنی کنید اگر راست میگویید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است