زعفران کشور با کیفیت‌ترین زعفران جهان
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۳۷    ۱۳۹۸/۹/۳۰ کد خبر: 161429 منبع: پرینت

اتحادیۀ زعفران‌کاران افغانستان، می‌گوید که زعفران افغانستان برای هشتمین‌بار به‌عنوان با کیفیت‌ترین زعفران جهان شناخته شده‌است.
به گزارش طلوع، به گفتۀ این اتحادیه، پس از ارزیابی‌های انستیتوت ذایقه که در بلجیم است، کیفیت زعفران افغانستان بالاتر از زعفران‌های دیگر جهان تشخیص داده شده‌است.

بشیر احمد رشیدی، رییس اتحادیه زعفران‌کاران افغانستان در این باره گفت: «همه‌ساله خوشبختانه بگویم در روند توسعۀ کشت زعفران و به بهبود بخشیدن به کیفیت زعفران افغانستان فعالیت‌های زیادی انجام شده.»

بربنیاد داده‌های وزارت زراعت و آب‌یاری، از میان ۴۳۰ تُن زعفران جهان، هم‌اکنون افغانستان ۸.۱۵ تُن (۶.۳درصد) آن را تولید می‌کند.
این داده‌ها، هم‌چنان نشان می‌دهند که افغانستان در سال گذشتۀ میلادی با تولید بیش از ۸.۱۵ تُن زعفران، پس از ایران و هند، جایگاۀ سوم را در جهان گرفته بود.

اکبر رستمی، سخن‌گوی وزارت زراعت گفت: «اکثریت زعفران کشور که در جریان سال جاری در لابراتوارهای معیاری ما مورد آزمایش قرار گرفته، کیفیت آن بالاتر از ستانداردهای بین‌المللی تثبیت شده و در حال حاضر زعفران افغانستان از نظر موغوبیبت و کیفیت بهترین زعفران جهان است.»

در حال حاضر، بهای یک کیلوگرام زعفران افغانستان در بازارهای داخلی تا ۹۰هزار افغانی است و در بازارهای جهانی تا ۱۴۰۰دالر.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زعفران
نظرات بینندگان:

>>>   همینطور یک منبع موثق که به نسبت حساسیت موضوع نامش را ذکر نکرد گفت:
تریاک افغانستان در سطح جهلان درجه اول است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است