ایرانی ها را با تملق پاکستانی ها را با برنامه! (2)
ایرانی ها خدمات و تلاش های شما را برای خودشان وظیفه و عملکرد خودشان را نسبت به شما، لطف می پندارند و در این راستا تمامی کارهای خوب شما را نادیده می گیرند 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۱    ۱۳۹۸/۱۰/۲ کد خبر: 161468 منبع: پرینت

همانگونه که پاکستانی ها در بیشتر از چهار دهه بر قسمت اعظمی از مجاهدین افغانستان نفوذ داشتند، ایرانی ها هم تعدادی از مجاهدین بخصوص در شهرهای هم مرز خود را حمایت کرده و تسلیحات نظامی شان را تامین می کردند.

به همان میزان که پاکستانی ها در کنار غربی ها به پختگی سیاسی و نظامی رسیده بودند و نفوذ خود را بر سران سیاسی و نظامی مجاهدین با برنامه های دراز مدت و مدون، توسعه می دادند، ایرانی ها بی برنامه و صرفا جهت انجام تکلیف دینی شان بصورت محدود تعدادی از مجاهدین را حمایت و پشتیبانی می کردند.

پاکستانی ها مجاهدین را به دسته های منظم جناحی و قومی تقسیم کرده و بر همان اساس، احزاب آنها را تایید و پشتیبانی می کردند، اما ایرانی ها بدون برنامه منظم و مدون، از پیشرفت سران سیاسی و نظامی مجاهدین وابسته به خودشان، جلوگیری کرده از ترس بزرگ شدن، آنها را به دسته جات مختلف و حتی مخالف هم تقسیم کردند.

پاکستانی ها از درگیری میان احزاب وابسته به خودشان جلوگیری می کردند در حالیکه ایرانی ها با چند دستگی که در میان خود آنها نسبت به مسایل افغانستان وجود داشت، گاها به مشاهده رسیده است که ماه ها دوجناح وابسته به ایران با یکیدگر درگیر بوده، تلفات جانی و خسارات مالی زیادی را متحمل می شدند و ایرانی ها به جهت تعدد مجراهای تصمیم گیری، توان اتخاذ تصمیم گیری جهت یکسان سازی سیاست ها و عملکرد شان در مورد افغانستان را نداشتند.

در کنار اینکه سران سیاسی و نظامی پاکستان، انسان های زورگو و بی تربیتی هستند و رسیدن به اهداف شان برای آنها از همه اصول انسانی مهمتر است و بارها از سران دینی شان جهت پیشبرد سیاست های مزورانه استفاده سوء کرده اند، سران سیاسی ایران در مواردی مودب اما پر توقع و بی منظور با زاویه های دید بسیار تنگ و کوچک، بارها رویا پردازی در لحظه را بر اهداف بلند مدت در سیاست افغانستان ترجیح داده به گزارش روزانه کاری خود اکتفا کرده اند بدون اینکه برنامه ای برای آینده سیاست همجواری و مهاجرت و همزبانی و ... داشته باشند!

ایرانی ها اگر یک قدم برای شما بردارند، با منت گذاشتن های فراوان از شما انتظار دارند تا صدها قدم در راستای برنامه های آنان بردارید حتی اگر خلاف میل و عقیده شما باشد. آنان خدمات و تلاش های شما را برای خودشان وظیفه و عملکرد خودشان را نسبت به شما، لطف می پندارند و در این راستا تمامی کارهای خوب شما را نادیده می گیرند.

عملکرد سیاستمداران پاکستانی و ایرانی را از یک زاویه دیگر هم می توان به مشاهده نشست.
پاکستانی ها بخاطر اهداف بلند مدت و طراحی شده سیاسی شان، خطرناک هستند، آنان در حقیقت نسل بعدی ما را نشانه گرفته اند و روی آنان کار می کنند و این برای آینده افغانستان که بخواهد خود را از زیر سلطه سیاست های مخوف پاکستان بیرون کند، خطرناک است.

اما سیاستمداران ایرانی هیچ برنامه ای برای آینده و نسل بعدی افغانستان ندارند، آنان گذاشته اند همه چیز بر اساس روال خودش پیش برود. جالب اینجا است که این برنامه نتیجه هم داده است و تقریبا همسو با سیاست های دیگران در افغانستان به پیش می رود.
ایرانی ها این مساله را مدیون عقاید و فرهنگ و زبان مشترکی هستند که با قسمت اعظمی از مردم افغانستان دارند و همین موضوع کمک کرده است تا عودت کنندگان از این کشور، بسیاری از بی مهری و توهین ها و تحقیرها و تمامی تعصبات ناسیونالیستی و نژادپرستانه ایرانی ها را به فراموشی بسپارند.

اما این روش عملکردی ایرانی ها ضربات سنگینی بر بدنه مردمی ما وارد کرد. برخوردهای نابهنگام و ناسنجیده و تحقیر آمیز ایرانی ها سبب گردید تا حدود نیم میلیون از افراد باسواد و آگاه و شهر نشین افغانستانی که به دلایل وجوه اشتراک و هم دینی و همزبانی به ایران مهاجرت کرده بودند، به کشورهای غربی پناه ببرند و طعم "اسلام ناب محمدی" را در آنجا بچشند! و این برای آینده همجواری ما ناگوار است...

در این میان، اگر چنانچه فرد یا افرادی پس از چندین سال کار با ایرانی ها هنوز هم وابستگی شان به ایران حفظ شده است، یقین بدانید که افراد چاپلوس و متملق و یا ماهری هستند که توان نگهداشتن ایرانی ها را با خود داشته اند و این کار آسانی نیست!

در پاکستان برنامه های مدون و طراحی شده تیوریسین های خارجی قانون شده است که با تغییر افراد هیچ تغییری در برنامه ها نمی آید ولی در ایران، مسوولان سیاسی تصمیم گیرنده اند که با تغییر و تعویض آنان، بیشتر برنامه ها تغییر می کند و یکی از دلایل عدم ثبات سیاسی ایران درباره افغانستان همین موضوع بوده است.

پس نتیجه می گیریم که اگر فرد چاپلوس و متملقی هستید و در رسیدن به مقصد عجله دارید بسوی ایرانی ها بروید و چنانچه به یک یا حتی چند نسل بعدی می اندیشید و برنامه دراز مدت همراه با صبر و حوصله دارید به سوی پاکستانی ها متمایل شوید.
در حقیقت، ایرانی ها را با برنامه های کوتاه مدت و زودبازده و پاکستانی ها با برنامه های دراز مدت و مداوم به سوی خود جلب کنید.

(تذکر: برداشت های سیاسی این بحث صرفا درباره افغانستان صدق می کند و سیاست های کلی کشورهای پاکستان و ایران را در بر نمی گیرد.)

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایران
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   فکر میکنم که نویسنده مطلب میخواهد افغان ها را به سوی ایران بفرستد.
زیرا افغانها فکر میکنند که مرا چی به نسل های آینده و نواسه و کواسه و کون کاسه.
مه همین حالا به پول ایران ضرورت دارم و به خاطر حمایت ایران ،به ایران جاسوسی و چاپلوسی میکنم و حمایت مالی و معنوی ایران را بخود جذب میکنم.
هرچند در شرایط فعلی ایران به تعذیرات اقتصادی امریکا مواجه است و نفت خود را بغروش رسانیده نمیتواند و پول کافی برای جاسوسان خود در منطقه ندارد.
اما در گذشته پول کافی داشتند و برای سیاست راهبردی خویش ملیارد ها دالر در متطقه از فلسطین گرفته تا لبنان و سوریه و عراق و یمن و افغانستان و حتی در کشور های آسیای میانه خرچ میکردند.
اما پاکستان یک کشور فقیر است و به کمک کشور های غربی و کشور های عربی روزگار خود را در گذشته میچلاند.اما حالا کمک های کشور های غربی قطع شده است و تنهی کمک کشور های عربی باقی مانده است که آنهم با هزار شرایط برایش میپردازند.
بنا برآن پاکستان در شرایط فعلی نظر به فقر مالی و ایران نظر به تعزیرات اقتصادی،نمیتوانند به افراد و اشخاص و گروپ ها و جاسوس های خود،کمک مالی کافی کنند.
بنأ یگانه مدرک امرار معیشت افغانستان در شرایط فعلی امریکا و جامعه جهانی است.
اگر دونالد ترامپ بعد از توافق با طالبان واقعاً قوای خود را از افغانستان بیرون کند و کمک جهانی به افغانستان قطع شود،نه پاکستان توان تمویل مالی افغانستان را دارد و نه ایران و نه روسیه و نه هم چین.
و اگر داشته باشند،بازهم ملیارد ها دالر سالانه بدون مقصد به افغانستان کمک نخواهند کرد و هر کدام شان پلان های استراتیژبک خود را در افغانستان خواهند داشت.

>>>   ایران خودش کشوری در بحران است و در شهرهای ترک و کردنشین ایران ترکها و کردها چهل سال است حتی یک افغان را راه نمیدهند و افغانها صرفا در شهرها و استانهای فارس نشین سکونت دارند کردها و ترکهای ایران برای تحقیر هموطنان فارس خودشان هم از واژه فارس افغانی استفاده میکنند خودشان در شهرهای فارس نشین ایران زندگی میکنند (در شهرهای فارس نشین لهجه ندارند و مثل خود فارسهای ایرتن حرف میزنند ) اما اگر یک افغان یا حتی فارس زبان ایرانی در شهرهایشان ساکن شوند او را بیگانه ای در زمین خود می پندارند حکومت ایران هیچ برنامه ای برای آینده ایران ندارد چه برسد به آینده افغانستان حکومت ایران جز به محور مقاومت فلسطین به چیز دیگری فکر نمیکند و با تحریمهای ۴۰ ساله خصوصا تحریمهایی که از زمان ترامپ اعمال شد آینده ایران بسیار تاریک است در شرایطی که نه حکومت ایران برنامه درستی برای آینده ایران دارد نه در بعضی شهرهای ایران افغانها را راه میدهند همان بهتر که افغانها یا به ایران نروند و آنهایی که بودند به اروپا بروند اما پاکستان کشوری بدون تحریم دارای بمب اتمی و صاحب نفوذ در افغانستان است پاکستان پراکندگی قومی ایران را ندارد و طبیعتا کشوری قدرتمند تر از ایران است در خود ایران هم در استان سیستان بلوچستان ایران نفوذ فراوانی دارد و تروریست ترین استان ایران سیستان بلوچستان است

>>>   واقعا خیلی زشته این نوع حرف زدن درباره کشوری که از همون اول این همه مهاجر افغان رو بدون هیچ بررسی راه داد اونم این مدت طولانی واقعا که ما هیچ وقت دستمون نمک نداشته نمیگم همه ولی اکثر مهاجران افغان کاملا نژاد پرست وطلبکار هستن وشما چه میدونید چکار ها که تو ایران نکردن هیچ کس الکی از کسی دلگیر نمیشه ایران ازجاهای دیگه هم مهاجر داره ولی چرا راجع به اونا اینطور نیست؟ بعد هم همینایی که میگید تحصیل کردن واز ایران رفتن کشور های دیگه تو همین ایران که اینقدر بدیشو میگین به تحصیلات رسیدن حالا طرف رفته یه کشور دیگه ایران باید جوابگو باشه؟ این یعنی دخالت؟ واقعا که بعدهم این همه ایران وپاکستان کردی که آمریکا که دخالت کننده اصلی درافغانستان که نه بلکه درمنطقه فراموش بشه بعدهم اخه ایران چرا باید دربرابر شما نژاد پرستی کنه خوبه تاهمین صدسال پیش یه کشور بودیم نژاد هامون یکیه حالا جلو عربا حرف از نژاد بزنیم یچیزی

>>>   افغانستانی ها ازایران خارج شوند ایرانی ها هیچ چیزی از انها نمی خواهند
محمد مشهدی -مشهد

>>>   افغانستانی ها چقدر بیچاره اند که باید تملق کنند .

>>>   نویسنده مخترم کد 4
لطفا همین گونه درمورد امریکا وانگریز هم بنویسید تا ما بتوانیم تشخیص دهیم برای کدامش بیشتر مزدوری یا جاسوسی کنیم؟

>>>   بله دقیقاً پاکستانی ها واقعی تر و شفافتر عمل کردند و ایرانی ها بیشتر تخریبی عمل کردند تا فقط نفاق عمق بگیرد و بازار ایران بزرگتر بماند.
مهاجر در ایران حتی ۴۰ سال زندگی کرده و تا اشتراک در جنگ عراق نیز همکاری و سازندگی ها داشته ولی از میلیون ها نفر حتی یکی هم تابعیت نگرفته ، یک متر زمین یا یک وسیله نقلیه و دکانداری بنام خود نداشته ، با یک همسطح محاسبه شده ، و ... و در داخل افغانستان نیز شاید فقط در دو سال اخیر به اندازه ۴۰ سال پاکستان، از خود هزینه کرده(خصوصاً در جنگ نرم و عدم حسن همجواری)!
موسوی بلخابی

>>>   با نگاه ساده لوحانه و احمقانه و سطحی به کار ها و فعالیت های ایران نگاه کرده اید, ایرانی که در عراق و سوریه و لبنان و یمن و بسیاری از کشور ها برنامه دقیق پیچیده ریخته است چطور ممکن است اینگونه که شما توصیف کرده اید و بی برنامه به فعالیت بپردازند؟ درست است ایران نگاه جدی و مهمی به افغانستان ندارد اما گویا نویسنده فقط به ظاهر کار های ایران بسنده کرده و نگاهی سطحی به کار های ایران ندارد, ایرانی که در کشور های امریکای لاتین چه به صورت مستقیم یا با واسطه مسجد می سازد برای گسترش اسلام شیعی چطور ممکن است است اینقدر که شما توصیف کرده اید به اینده و نسل های بعد بی توجه باشد؟

>>>   دور از واقعیت نیست!!

>>>   کاملا دقیق و منصفانه نوشته اید
نوشته های کد 4 بیشترین بیننده را دارد و همین خود رساننده واقعیت های مطرح شده در این نوشته هاست
موفق باشید
شیما کابل

>>>   نوشته های کد 4 تا حالا واقعیت بوده است
تا حالا از هیچ سیاست و هیچ کشوری حمایت نکرده است
آفرین
نصرالله از تورنتو

>>>   تقریبا همزمان با انقلاب اسلامی ایران ارتش سرخ رژیم کمونیستی به افعانستان حمله وبرای مدتی کشور ما را در اشغال خود گرفت والبته افراد خود فروخته خلقی وپرچمی هم در کمک به اشغالگران همکاری کردند .در ایران خروش رهبری متفکر قاطع والهی وباندای عالمگیر نه شرقی ونه غربی ونفی هردو قطب استعمار گر باخوی ظالمانه که فقط برای اهداف پلید چپاولگرانه سعی در استعمار واستثمار ملت ما داشتند؛بپا خاست در همان سالها یک خونخوار وحشی ومزدور امریکاییها وسعودی ها به ایران جنگی راتحمیل کرد که این ندا وخروش انقلابی وضد استعماری حضرت ایت الله خمینی رحمت الله علیه بگوش جهانیان نرسد وقدرتهای استکباری سعی داشتند این ندای این رهبر بزرگ را که یک ملت را در پشت سرخود داشت درنطفه خفه کننداما نه تنها انقلاب اسلامی محدود ومحصور به ایران نشد بلکه عالمگیر شد وبا ایجاد وحدتی که ارمان وارزوی امام خمینی دربین امتهای مسلمان بود در تمامی قاره ها این ندا بلند شد.دشمنان این انقلاب باجنگ وتحریم وهجمه های فرهنگی سعی در نابودی ان داشتند ودارند اما انقلاب اسلامی ایران همچنان محکم واستوار ایستاده است.دشمنان بفکر افتادند تنها راه وکم هزینه ترین راه نفوذ افراد دست پرورده ومزدور بداخل جریانات انقلاب وانحراف در تصمیم گیریهاست تاانقلاب اسلامی را به تسلیم وسرخم اوردن در مقابل استعمار امپریالیسم امریکا کند.وجود افرادی با گفتار وعمل ضد ارمانهای انقلاب اسلامی تفکرات ناسیونالیسم وشوونبستی را در کشور رواج دهند که خواست امریکا بود وامریکا بتواند راحت باتفرقه ای که بین همزبانان وهم فرهنگان وهم دین وهم کیشان دو ملت بزرگ ایران وافغانستان ایجاد میشود به چور وچپاول وتغییر فرهنگ واداب ملت افغانستان وایجاد پایگاه دائمی در اسیای میانه عمق استراتژیک خود را در رقابت با دیگر قدرتهایی چون روسیه وچین وایران تحکیم بخشد.سیاستهای روسای جمهور سی سال اخیر ایران بخصوص دولت هاشمی رفسنجانی ومحمد خاتمی وهمین حسن روحانی رئیس جمهور فعلی ؛اگرچه در راستای اهداف عالیه انقلاب اسلامی نبوده ومنافع ومصالح ملی کشور خود را فدای باندهای سیاسی وجناحی خود کردند بلکه سیاستها ودیپلماسی فعالی درایجاد همدلی وجذب کشورهای مهم استراتژیک منطقه ازجمله افغانستان نداشته که این باعث تحکیم بیشتر قدرت هژومونیک امریکا وسیاستهای مزورانه عمال سعودی وامارات در تبلیغ وهابیت وایجاد مکاتب ومدارس دینی که نیروی تربیت شونده واماده ای برای مشکلات امروزی کشور ما را تدارک دیدند.سیاستمداران لیبرال ایرانی هرگز ارمانهای ضد استعماری وبیدارگرانه دو رهبر بزرگ ایران (9حضرت ایت الله خمینی رحمت الله علیه ورهبر کنونی حضرت ایت الله خامنه ای )را سر لوحه کار خود قرار ندادند.درحمله متجاوزان ارتش سرخ به کشور ما نماینده شوروی پیغامی به تهران میبرد که اگر شما به مجاهدین کمک نکنید ما بشما در جنگ با صدام یزید سلاح ومهمات کمک میکنیم ولی ان مرد الهی خمینی کبیر گفت نه ما بااتکا وتوکل بر خدا ویاری اودر این جنگ پیروزیم ولی دست از مجاهدین افغانستانی بر نمیداریم چون ارمان واهداف ما یاری رساندن وهمدلی به مستضعفان عالم است ازجمله برادران مسلمان افغانستانی ما.نگارنده محترم کمی بیاندیشیدوخدا را درنظر بگیرید وفرق وجدا بدانید افکار ؛اهداف؛ارمانهاوهدف انقلاب اسلامی ایران را با دولتمردان سیاست زده ای که با باند بازی وجناح بازی حتی به مردم وانقلاب خود رحم نمیکنند چه رسد که سیاستهایی راهبردی وانقلابی درمورد مردم افغانستان وجمهوری آذربایجان ودیگر کشورهای منطقه داشته باشند .لیبرالیسم نمی تواند همپای ارمانها واهداف عالیه انقلاب اسلامی ایران حرکت نماید.//
داکتر عبدالرب اچک زی

>>>   کسی که نوشتی ترک ها و کرد ها به فارس ها می گن فارس افغان و مسخرشون می کنن, تو رفتی و در فضای مجازی به خصوص اینستاگرام چهارتا پست و کامنت دیدی چرت و پرت نوشتی من خودم کرد هستم و هیییییچ کردی ابدا اصلا از کلمه فارس استفاده نمی کنه چه برسه فارس افغان, فوقش بخواهیم بگیم فلانی کردی بلد نیست و فقط فارسی بلده بهش می گیم فقط شهری می تونی حرف بزنی؟ ترک ها هم مطمئن باش اینگونه نیستن و در زندگی واقعی و نه فضای مجازی یه ترک نمی یاد بگه تو فارسی؟ چه برسه به فارس افغان!!! تنها و تنها پانترک هایی که در جواب پانفارس هایی که از واژه ترک خر استفاده می کنن می گویند فارس افغان! که مطمئن باش اینا تنها مشتی جوان بی تجربه و محدودند که باد غرور در سر دارند ولاغیر

>>>   به نظر دهنده دوازدهم:
بعد از آن که جورج بوش در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کرد و دولت صدام حسین را سرنگون کرد،جورج بوش تیلفونی با احمدی نژاد رییس جمهور وقت ایران تماس گرفت و برایش گفت که ما دشمن شما صدام حسین را در عراق از بین بردیم.
حالا انتخاب با شما است که نفت عراق را میگیرید و یا کربلا را.
احمدی نژاد گفت که من با مقام رهبری این موضوع را در میان میگذارم،بعداً به شما احوال میدهم.
احمدی نژاد این پیشنهاد جورج بوش را به آیت الله خمینی گفت.
آیت الله خمینی در جواب گفت:ما خود مون نفت کافی داریم.ما کربلا را میخواهیم.
بدین ترتیب نفت عراق به امریکا رسید و قبرستانی کربلا به ایران.

>>>   تشکر از داکتر عبدالرب اچک زی که حق مطلب را بیان کردند ، مانباید نمک بخوریم ونمک دان بشکنیم جمهوری اسلامی ایران در سخت ترین شرایط ملت ما را همراهی ویاری کرده اند وما باید این بصیرت را داشته باشیم که نباید سیاست های جمهوری اسلامی ایران را که سیاست الهی است با سیاستهای شیطانی پاکستان مقایسه کنیم

>>>   افغانستان فعلی یعنی اوغانها و بس چون بقیه اقوام شهروند درجه ۲ و درجه ۳ محسوب میشوند. اوعانها چانس خوبی پیدا کردند که در ایران یک حکومت سرکار شده است که همگرایی زبانی و قومی و منطقه تمدنی باستانی خود را فراموش کرده است و بجای این که بسمت شرق قدرت خود را احیا نماید به سمت غرب مرزهای خود مصروف شده است بناءا اگر ایران این سرمایه عظیم خود را که مصروف ارمان فلسطین و عراق و سوریه و لبنان و یمن نمود فقط با بخشی از آن میتوانست با کمک مردم فارسیبان افغانستان قدرت را از دست پشتونها خارج سازد و یک قدرت همگرا با ساحه باستانی آریانی در منطقه خراسان ایجاد نماید هرچند در نظر اول حضور نیروهای امریکایی یک مانع برای احیای تمدن خراسانی و فارسی در کشور میشود اما ایران میتوانست با کمک روسیه و ترکیه و استفاده از نیروهای محلی کشورهای شمالی تاجکستان و ازبکستان مشابه همان پلان که در سوریه و عراق برای مقابله با امریکا ایجاد نمود انجام دهد. یک مطلب مورد توجه این است که در این زمان احساسات و خشم مردم شمالی ما از ظلم و ستم اوعانها بطور شدید تحریک شده است و بسیاری از مردم در این دوره از سیاست های شوونیستی اشرفعنی زجر دیده اند شاید اگر نیروی فاطمیون و نبویون که در غرب ایران فعالیت میکند بنا بضرورت به این منطقه بازگردد میتواند بعد از سیصد سال حاکمیت ظالمانه اوغانها یک چرخش معادله قدرت بنفع خراسانیان اصیل بر علیه حاکمیت فاشیست ایجاد نماید.
امیرطاهر هروی

>>>   درجواب نظردهنده چهارده .....هستید چون رهبر ایران دران تاریخ وتاکنون حضرت ایت الله خامنه ای می باشند امام خمینی به رحمت خدا رفته اند

>>>   نظر چهارده غلط است ایت اله خامنه ای رهبر ایران میباشتد ایت اله خمینی فوت کرده است اگر نظر دهنده مذکور چیزی نمی داند اظهار نظر نکند
افتخاری گناباد خراسان رضوی

>>>   چراافغانستانی ها ازکشور ما خارج نمی شوند تا نخواهند تملق ایران را بکنند.
توسن

>>>   نویسنده عزیز نمیدانم چقدر از ایران عقده داری که اینگونه نوشتی . ایران 15 میلیارد دلار در افغانستان بعنوان کمک بلا عوض خرج کرد اما نه مردم افغان و نه دولتتان یک تشکر ساده نکردید در حالی که برای جاده ده کیلومتری که ترکیه احداث کرد سنگ تمام گذاشتید اما بجای تشکر از ایران بعنوان بزرگترین حامی افغانستان اب را به هامون بستید و دریاچه مرزی را خشکاندید . ایران دیوانه نیست تا پول الکی خرج کند . شما خواه ناخواه مجبور هستید با ایران متحد شوید تا از این حرج و مرج خارج شوید و این موضوع قطعی است . پس نیازی نیس& ایران پول الکی خرج کند تا نظر قشری نا سپاس را جلب کند در حالی که مجبورید به سمت ایران گرایش پیدا کنید برای پیشرفت کشورتان

>>>   بیایید وطن خود را دوست داشته باشیم و برایش خیانت نکنیم.

>>>   اگر در یک جنگل یک شیر باشد و اطرافش از سگ و کرباز پر باشد عاقبتش مثل کشورم خواهد شد یعنی کشورم کشور شیران است ما نسل نوین پلان های بزرگی برای مهار کردن دشمنان دیرینه خود داریم.من خودم پلان های بزرگی برای نابود سازی تروریسم وبه زانو دراوردن کشور های هامی نابودی ما بوده است دارم و کشورم را یکی از کشور های قوی اسیایی خواهم ساخت.۰۰۰افغانستانم دوستت دارم۰۰۰ملت بزرگ باوقار افغانم دیر یا زود کشور عزیز مانرا میسازیم.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است