واشنگتن پُست: اوضاع افغانستان خوش‌بینانه نیست
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۸    ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ کد خبر: 161675 منبع: پرینت

وزنامۀ واشنگتن پُست در شمارۀ اخیرش مقاله‌ای را در مورد تلاش‌های صلح و آتش‌بس و خروج سربازان امریکایی از افغانستان به‌نشر رسانده است.
به گزارش شفقنا؛ روزنامه در آغاز این مقاله می‌نویسد: “۱۴ هزار سرباز امریکا نتوانستند در کریسمس و سال نو میلادی با خانواده‌های شان به‌دور میز نان شام بنشینند.”

اما روزنامۀ واشنگتن پُست می‌نویسد که این سربازها ممکن در دسمبر آینده بتوانند که با خانواده‌های شان بپیوندند، اگر به‌گفتۀ نویسندۀ مقاله رهبران امریکا بتوانند، آنها را از جنگ ناکام افغانستان به‌خانه‌های شان برگردانند.

واشنگتن پُست می‌نویسد، وضعیت کنونی در افغانستان امیدوارکننده نیست.
به نوشتۀ روزنامه، شورای طالبان یک هفته پیش به آتش‌بس مؤقت در افغانستان موافقه کرد تا راه آغاز مذاکرات صلح را بکشاید.
به نوشته نویسنده، اما رهبر طالبان تاکنون به این آتش‌بس موافقه نکرده و چنین به نظر نمی‌رسد که او چندان علاقمندی به صلح داشته باشد.

نویسنده در استدلال خود به یک حمله اخیر در یکی از ولایت‌های شمال افغانستان اشاره می‌کند که در نتیحۀ آن ۱۷ تن از نیرو‌های دولتی کشته شدند.
نویسندۀ مقالۀ واشنگتن پُست می‌گوید، به همین دلیل انتظار برای توافق صلح صادقانه از سوی طالبان مانند انتظار برای باران در صحرا است.

ایندیا تودی
در حالی‌که روزنامۀ واشنگتن پُست در مطلبی در باره تلاش‌های صلح و آتش‌بس در افغانستان اشاره کرده، مجله خبری هفته‌وار ایندیا تودی در مورد ختم بیماری پولیو یا فلج کودکان در این کشور، مطلبی دارد.

مجلۀ هفته‌وار خبری اندیا تودی در این مقاله خود تحت عنوان:”افغانستان و پاکستان موفقیت کمپاین بر ضد بیماری پولیو و یا فلج اطفال را در جهان به‌مخاطره انداخته اند؛ می‌نویسد: “نماینده‌گان از هند، کانادا، آسترالیا، ایالات متحده، فرانسه و نیوزیلند در این اواخر در یک کنفرانس در بارۀ حفاظت از بیماری پولیو در شهر اگرۀ ایالت اوتراپردیش هند ملاقات کردند.”

مجلۀ هفته وار خبری اندیا تودی می‌نویسد که نمایندگان با ارایه دیدگاه شان در بارۀ این موضوع، کمپاین محو بیمار فلج اطفال را تا حد زیادی موفقیت‌آمیز خواندند.
اما همزمان اظهار داشتند که افغانستان و پاکستان برای موفقیت کمپاین جهانی در برابر بیمار پولیو، تهدید به شمار می‌رود.
به نوشتۀ اندیا تودی ۱۱۷ مورد بیمار پولیو در پاکستان و ۲۶ مورد در افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی دیده شده است.
منابع که به‌مجلۀ هفته‌وار اندیا تودی گفته اند، این ویروس می‌تواند به‌بسیار آسانی به هند سرایت کند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
واشنگتن پُست
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   مردم افغانستان نگران نباشند اوصاع برای امریکایی ها که مجبورند گورشان را گم کنند خوش بینانه نیست.

>>>   با این وصف افغانها هنوز به آمریکا امیدوارند آنهم به آمریکایی که رییس جمهورش از نابودی افغانستان گفت و در نهایت هم افغانستان را نابود میکند بخش عمده ای از افغانستان را به پشتونهای پاکستان و بخش دیگری را در گذشته ادعا میکرد به ایران می بخشد اما نه ایران خواستار تجزیه افغانستان شد و نه آمریکا دیگر خواستار بخشش هرات به ایران است بنابراین یک منطقه ذلیل و حقیر هم باقی می ماند که فقط پایگاه آمریکا باشد برای فشار بر هند و ایران .

>>>   دزدي و راهزني در كرچه و بازار زياد شده و علت ان عدم تطبيق قانون بالاي مجرمين است . باييد دزدان مسلح و قطاع الطريق ها در ملاي عام اعدام شوند تا از شر دزد و راهزن خلاص شويم.
گناه نه از امريكا است نه از اروپا ، گناه از دولت افغانستان است كه افراد دزد و اوباش و بدماش را مجازات نميكند. و منتظر نشسته كه دزد و جيب بر و كيسه بر و راهزن را هم امريكا برايش دستگير كند .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است