افلاس سیاسی افغانستان در روشنی درس های تاریخ
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۳۴    ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ کد خبر: 161687 منبع: پرینت

از زمان برگزاری دلقک بازی ای که سرسپردگان اجنبی و پیروان ساده لوح شان آن را به نام انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یاد می کنند، بیشتر از سه ماه سپری گردید. نتایج نهایی این نمایشنامهٔ ملال آور و دلگیر‌ٔ تا کنون اعلان نشده است.

چنین به نظــر می رسد که این معجون متعفن و زهرآلـود خیانت های غینی و عینی در دیــگ جبن و تقــلبات کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی مسموم و سنگک شده باشد. این حالت، هرچند از نگاه ناظران جهانی آمیخته با مضحکه و ملال است، ولی از دریچهٔ واقعیت های تاریخ، هرگز قابل تحیر و تعجب نیست.

حقیقت این است که در نظام سیاسی کاذب و دموکراسی تقلبی ای که بر تهداب سست بنیاد اشغال و قیمومیت بنا یافته و اکثریت دست اندرکاران آن از استخبارات خارجی دستور بگیرند، وضع ایجاد شدهٔ امروز افغانستان، روند معمول بوده و نباید قابل تعجب باشد.

حکم قاطع تاریخ این است که از نظام سیاسی ای که بنیادش بر پای چوبین بیگانه پرستی و خدمت به نفس، نه خدمت به عام، استوار باشد، هرگز نباید انتظار دیگر و یا بهتری داشت! معذالک، باید گفت که نا امیدی های امروز ما از خود ماست و از ماست که بر ما است!

نگاهی به تاریخ جهان به مــا مــی آمــوزد که هیچ کشوری به دستان اجنبی و اشغالگر اعمار نمی شود. تاریخ به ما می آموزد که دموکراسی هبه ای نیست که به رایگان بدست آید و از لــولــهٔ تفنــگ اجنبی زاده شــود. تاریــخ به مــا می آموزد که ملت ها در دنیای مجازی حســاب های بانکی خود و بیگانه رشد نمی کنند.

تاریخ به ما می آموزد که مردم یک سرزمینِ خوشبخت در آغوش مطمئن مادران و پدران خود و در بطن ارزش های والای فرهنگی خود بزرگ می شوند و به رفاه و صلح دست می یابند.

تاریخ به ما میآموزد که ممالک و ملت ها با کار جسمانی و معنوی، و زور بازوی فرزندان برومند خود اعمار و آباد می شوند نه با لاف و گزاف و وعده های دروغین «ملت سازی» و «ثبات و همگرائی» ای آنانی که از راه تقلب و خیانت بر مسند قدرت تکیه زده اند. هر آنچه غیر این هاست، سیاه روزی و بدبختــی ببــار می آورد و به نقطهٔ افلاسی می انجامد که امروز ما مردم افغانستان به آن جا رسیده ایم.

آنچه بنده در عمر هفتاد سال آموخته ام این ها است. امیدوارم جوانان این سرزمین بلارسیده به آن ها عنایتی مبزول نمایند.

جان محمد قره باغی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افلاس سیاسی
درس های تاریخ
نظرات بینندگان:

>>>   آفرین بر تو برادرجان؛ این جمله زیر را باید بر تابلویی نوشته کرد و درسرهر اداره و دروازه ای گذاشت تا همگی پند بگیرند:
«نگاهی به تاریخ جهان به مــا مــی آمــوزد که هیچ کشوری به دستان اجنبی و اشغالگر اعمار نمی شود.»

>>>   من ایرانیم نه افغان به شخصه افغانستان را به هیچ وجه کشور مفلسی نمی دانم نه از بعد اقتصادی نه سیاسی افغانستان کشوری ثروتمند و با تاریخی طولانی ، صاحب معادن و مردمان شریفی هست مشکل افغانستان در بعد سیاسی این هست که افراد لایق در راس قدرت نیستند و در بعد اقتصادی این هست که معادن افغانستان را استعمارگران غربی غارت میکنند این مشکل استعمارگران هم در صورت قرار گرفتن افراد لایق و وطن دوست قابل حل هست اگر نمایندگان با صلاحیت وارد پارلمان افغانستان شوند اگر روسای جمهور افغانستان از تحصیلکردگان افغان در افغانستان نه در کشورهای غربی باشند افغانستان از تاجیکستان قویتر خواهد بود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است