موقف افغانستان در رویارویی آمریکا و ایران
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۶    ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ کد خبر: 161700 منبع: پرینت

ایرانی‌ها با هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکا در عراق، حیثیت و اقتدار ابرقدرت جهان را زیرپرسش بُردند؛ سوای اینکه تلفات و خسارات آن چقدر باشد.
اگر به نیابت از این دو کشور، جنگ ۳۳ روزه حزب‌الله و اسراییل را بررسی کنیم؛ آمریکا و ایران مرحله به مرحله پیش می‌روند.

حزب‌الله لبنان از نزدیک‌ترین شهر اسراییل به خاکش، موشک‌باران را شروع کرد و به شهر حیفا رساند. اسراییل نیز حملات خود را مرحله به مرحله عمیق‌تر می‌کرد.
حال اگر آمریکا بخواهد این حملات را از افغانستان پاسخ دهد؛ ممکن است پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان نیز مورد هدف ایرانی‌ها باشند.

در چنین شرایطی بر دستگاه دیپلماسی ما لازم است تا با رای زنی‌های سریع از آمریکا بخواهد تا از خاک افغانستان علیه ایران استفاده نکند و ایرانی‌ها نیز پایگاه‌های موجود آمریکا در کشور را هدف قرار ندهند.
ما سال‌ها است قربانی تروریزم هستیم و هر برخورد در خاک افغانستان می‌تواند هراس‌افگنان را تقویت کند.

جواد بیات


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
موقف افغانستان
آمریکا ایران
نظرات بینندگان:

>>>   وقتی ما به بیگانه ها اجازه دهیم که برادر هم زبان و هم فرهنگ مارا بکشند دیگر چه گله یی از برادر خواهیم داشت؟
آزاده

>>>   هدف اصلی حاکمان اروپایی، یعنی سرمایه داران، استعمارگران و نظامیان و امپریالیست ها - در مواردی به فاشیسم شکل گرفته ، تخریب ارزشهای فرهنگی غیر اروپایی ها، به ویژه تخریب فرهنگ بین رودان، فرهنگ رودخانه فرا رودان و بین رودان رود آمو و درشتى هاى و سهندو و پنجرودان هند. در حالی که حاکمان ایالات متحده آمریکا با زبانی واضح و روشن صحبت می کنند - و جنايت ها و جنگهاى و بمباران اتومى خود را با افتخار بيان مى کنند ایالات متحده آمریکا اولين وآخرين پرتاب کننده بم هسته اى است ومى باشد، اروپایی ها "خپک هاى زير بوريا" * با دو زبان صحبت می کنند و خیلی خوب سعی می کنند برای ایده خود بر مردم تأثیر بگذارند.
تأثیر گذاشتن به شکل منوپولاسيون ("دستکارى کردن" فريب دادن زيرا در هر دست کارى آزادى نقض مى شود . جعلکارى آراى انتخابات)
تاریخ به مرور زمان نشان داده است که اروپایی ها جنایاتی علیه مردم هند و ایران و توران و عرب مرتکب شده اند.
اروپایی ها در اين گوشه گيتى مرزهای را بین کشورها کشيدند، و مليت هايش بازبانهاى مخصوص هر ملت مردمان کشورهای مناطق عربی و توران و ایرانی و هند را تقسیم کردند تا بتوانید به آنها بهتر تسلط داشته باشند.
اروپایی ها مانند "خپاک زیر بوریا" رفتار می کنند. آنها موضع روشنی مانند ایالات متحده اتخاذ نمی کنند. آمریكا خونین ترین خونخوارجهان است. در نهایت ، اروپایی ها با ایالات متحده طرف می شوند ، حتی اگر سیاست های ایالات متحده غیرانسانی و خلاف قوانین بین المللی باشد.
در حالی که اروپایی ها روسیه را به الحاق کریمه از اوکراین متهم می کنند. واقعیت این است که خروشچوف به عنوان دبیرکل حزب اتحاد جماهیر شوروی ، کریمه روسى را در اختيار اوکراين گذاشت، اکنون اتحاد جماهیر شوروی وجود ندارد. به همین دلیل است که روسیه با 99 درصد از جمعیت روسیه قلمرو خود را مجدداً متحد کرده است.

اتحاد ملت تقسيم شده توسط مرزکشى اتحاد ضد فاشيزم آلمانى دو آلمان جرمنى زبان با حقوق بین الملل مطابقت دارد? ، ولى اتحاد ملت هاى از جمله پشتون ها ، فارسی زبانان، اوزبيکها ، تورکمنها که انگلیس ها اين ملتها را با تقسيم ايران ومرزکشى دربين ممالک ايران ازهم جدا کردند ، مطابق اروپایی ها مغایر با قوانین بین المللی هستند؟
اگر حاکمان پشتون و يا افغان "مرز بين الملى" انگلیس "ديورند" در آخر قرن نوزده را قبول ندارند که باعث جدايى يک "ملت پشتون و مردمان زبان پشتو" شد. پس چرا پشتونان اتحاد ملت هاى با زبانهاى غير پشتو ن را مطرح نمى کنند آنها که در ميانه قرن نوزده و دهه 60 قرن نوزدهم از سوى نسل پيشتر ديورند انگليسى يعنى مونت استوارت الفنستيون شد?
در اينجا قابليت اعتماد و اعتبار حاکمان پشتون زير سوال اند يعنى مغایر با قوانین بین المللی

* خپک زیر بوریا : خپک زیر بوریا به کسانی گفته مى شود که در ظاهر مورچه زیر پای شان آزار نمى يابد مگر در باطن و در پشت سر خپک زیر بوریا چنان آدم های مضر اند.کسانیکه لشم زبانی و چرب زبانی اند و در خپکی زیرکی

>>>   گپ درست و عاقلانه همین است که امریکا هر چه زودتر کشور ما افغانستان را ترک بگوید و یک لطف دیگر هم بکند که بیش ازین تروریزم را در منطقه حمایت نکند، اگر امریکا، طالبان و داعش را حمایت نکند، مردم افغانستان پاسخ این تروریستان را بخوبی داده میتوانند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است