اگر جنگی بین ایران و امریکا رخ دهد
ایران و امریکا دوستان و دشمنان دیگری را پیدا خواهند کرد، در یکه تازی امریکا کاهش بعمل خواهد، آمد ایران از حمایت بهتر داخلی برخوردار خواهد شد، ولی این جنگ نمی تواند محدود بین این دو کشور بماند 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۲۵    ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ کد خبر: 161708 منبع: پرینت

به عقیده من اگر جنگ تمام عیار بین امریکا و ایران رخ دهد بزرگترین خسارات را بر علاوه این دو کشور نسبت به افغانستان کشور های خاور میانه متحمل خواهد شد.
متاسفانه طوریکه دیده میشود بعد از کشته شدن جنرال قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس رهبر حزب حشد الشعبی عراق و تعدادی از همراهان شان توسط امریکایی ها بحران در خلیج فارس و تعداد از کشور های شرق میانه با گذشت هر روز افزایش می یابد.

صدور قطعنامه توسط پارلمان عراق بخاطر بیرون شدن قوت های نظامی امریکا از آن کشور که بزودی عملی خواهد شد بیرون شدن ایران از پیمان برجام و تعهد ایران بخاطر مقابله با هر نوع تهدید امریکا افزایش غنی سازی اورانیوم تهدیدات دوامدار دونالد ترامپ علیه ایران و حمایت برتانیا و اسراییل از عملکرد های امریکا یکی پی دیگری تشنج و رویا رویی را افزایش داده است هر دو طرف کوچکترین حرکت علیه یکدیگر را آغاز یک جنگ بزرگ میدانند.

به عقیده من خدا ناخواسته اگر جنگ بین این دو کشور رخ دهد پیامدهای این جنگ احتمالی بسیار شدیدتر از آن است که بتوانیم سناریویی دقیق و خسارات بجا مانده از آن را پیشبینی و تصور نماییم.

به باور من حتی درگیری نظامی وسیع و همه جانبه میان این دو کشور ممکن است به تغییر شکل خاورمیانه منجر شود و نه‌تنها یک یا دو یا چند کشور عربی بلکه تمام مناطق غرب آسیا و شمال آفریقا را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
ایران با نیروی دریایی قدرتمندی که دارد در قدم اول تنگه هرمز، خلیج‌فارس و حتی دریای عمان را برای نیروهای آمریکایی خواهد بست و از سوی دیگر، نیروی موشکی ایران منافع امریکا را در منطقه نیز زیر ضربه قرار خواهد داد.
امریکا نیز بدون تعلل با قوت تمام نقاط مهم و کلیدی را در داخل ایران و کشور های حامی ایران از جمله سوریه عراق ، یمن را نشانه خواهد گرفت و خسارات هنگفتی به ایران وارد خواهد ساخت تعدادی از دوستان پرسیده اند اگر احتمالاً جنگی بین این دو کشور رخ دهد کدام کشور ها به دفاع از ایران و کدام کشور ها به دفاع از امریکا وارد میدان خواهند شد.

به باور من اگر این جنگ رخ دهد تمام مناطق خاورمیانه درگیر آن خواهند شد، زیرا ایران و ایالات‌متحده دو نقطه مقابل هم در سیاست حاکم در افغانستان و خاورمیانه هستند. به باور من کشورهایی چون لبنان بخصوص حزب الله تحت رهبری شیخ حسن نصرالله، عراق بخصوص حزب حشد الشعبی،که رهبرش ابومهدی المهندس یکجا با جنرال قاسم سلیمانی کشته شده است این حزب در عراق خیلی قدرتمند است و در سال های اخیر در پهلوی قاسم سلیمانی علیه داعش جنگیده است همین حزب که بعضی ها آن را شاخه حزب الله میدانند در سال های اول پیروزی مجاهدین در افغانستان شاخه ای در هرات داشت اما رشد نکرد بعداً آهسته آهسته لشکر فاطمیون زیادتر رشد نمود که در لشکر فاطمیون تعدادی از افغانها پاکستانی ها بخاطر دفاع از حرم زینب به سوریه و حتی بخاطر دفاع از کربلا به عراق فرستاد سوریه ، یمن بخصوص حوثی های یمن به‌طور طبیعی هوادار ایران هستند و علیه امریکا آنچه که در توان داشته باشند انجام میدهند.

از سوی دیگر کشورهای دیگری چون عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، بحرین و اسراییل حمایت خود را از امریکا اعلان خواهند نمود. قطر تلاش خواهد کرد بیطرفی خود را بشمول افغانستان حفظ نمایند اگر در اختیار خود باشند.
اما نکته مهم در این میان موضع‌گیری کشورهای قدرتمندی است مانند فدراتیف روسیه، چین، هند ، ترکیه، جرمنی ، پاکستان و دیگران که می‌توانند سرنوشت جنگ را تغییر دهند، کشورهایی مانند ترکیه و پاکستان در صورت تجاوز مجدد ایالات‌متحده به غرب آسیا، این دو کشور بخصوص ترکیه حمایت خود را از ایران اعلان خواهد نمود اما پاکستان با در نظرداشت مشکلات داخلی که دارد تلاش خواهد کرد بیطرف بماند روسیه و چین اتحادیه اروپا هند ادامه این جنگ را محکوم نموده و از عواقب ادامه آن به هر دو طرف هشدار خواهد داد.

اما متاسفانه در حالیکه اکثر از کشور ها ایران و امریکا را به خویشتن داری فرا خوانده اند با آن هم از شب گذشته بدینسو پایگاه نظامی آمریکا بنام عین الاسد که بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق، هدف پنج موشک بالستیک مافوق صوت قرار گرفت از سوی دیگر وزارت دفاع ایران اعلام کرده، تمامی پایگاههای شکاری بالستیک و لجستیکی ایران، با صددرصد آمادگی، در انتظار فرمان هستند همچنان در حال حاضر کشتی های طیاره بردار راکت قاره پیمای امریکا در منطقه مستقر شده اند اردوی امریکا و اردوی ایران در حالت آماده باش اند.
هم از جانب امریکا و هم از جانب ایران تمامی تجهیزات سنگین، نیمه سنگین و سبک، در نقاط مختلف بخاطر تهدید یکدیگر جابجا شده اند امریکا و ایران هر دو دست به ماشه نشسته اند.

از سوی دیگر گفته میشود نیرو های جنگی ایران در نوار غربی، و عمق خاک عراق، و خلیج‌فارس و تنگه هرمز، در حال عملیات شناسایی و گشت زنی هستند نیروهای امریکایی نیز در حالت آماده باش اوضاع را تحت نظر دارند و در مقابل هر عکس العمل آماده شدید ترین عکس العمل اند.
خدا نا خواسته اگر این جنگ سرد که حالا از نگاه تبیلغاتی مطبوعاتی و رسانه ای به اوج خود رسیده به جنگ گرم تبدیل شود چه پیامدی برای کشور های منطقه بشمول افغانستان خواهد داشت؟

به عقیده من پس از چند ساعت محدود از آغاز درگیری میان ایران و آمریکا، هیچ کشوری در منطقه، قادر به حفظ امنیت به شکل کنونی خود نخواهد بود. به ‌طور قطع کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مانند امارات متحده عربی، بحرین و کویت عراق سوریه، عربستان سعودی حتی یمن وجود خارجی شان زیر سوال خواهد رفت. این رخداد تراژدی اقتصاد جهانی را نیز به شکل بسیار زیادی دچار تغییرات منفی خواهد کرد. به‌طورکلی، تبعات چنین جنگی چنان زیاد و فاجعه‌بار خواهد بود که تصورش کمتر دیده شده است.

باور داشته باشید ایران و امریکا در منطقه و فرا منطقه دوستان و دشمنان دیگری را پیدا خواهند کرد، در یکه تازی امریکا کاهش بعمل خواهد، آمد ایران از حمایت بهتر داخلی برخوردار خواهد شد، ولی این جنگ نمی تواند محدود بین این دو کشور بماند خطر آن وجود دارد که وسعت بیشتری پیدا کند.
اگر افغانستان بتواند و توان این مدیریت را داشته باشد که بیطرفی خود را مانند که در جنگ دوم جهانی حفظ کرد حفظ نماید خیلی عاقلانه و مطابق به منافع ملی افغانستان است در غیر آن کی میداند که چه فردای در انتظار ما خواهد بود.

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایران
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   Sakhi Hesabi
سعیدی صاحب تحلیل تان خیلی عالمانه است. خدای نا خواسته اگر این جنگ در بگیرد خیلی ویرانگر و غیر قابل پیش‌بینی است.

>>>   Yarmohammad Noorestani
آقای سعیدی !
تحلیل عالی را بیان نموده اید اما درمورد افغانستان اشتباه کردید چونکه پایگاه های نظامی امریکا در غرب کشور بسیار نزدیک به ایران میباشد این پایگاه ها هم درحمله به ایران وهم حمله ایران به این پایگاه به ایران موثر است پس هیچگاهی درینجا بیطرفی معنی ندارد چونکه درین جنگ ازدولت ما کسی اجازه نمیگیرد .... اینجا منفعت درجنگ مهم است وجنگجویان مقتدر از کسی اجازه نمیگیرند .

>>>   حاجی بشیر احمد علیزاده
سلام علیکم جناب استاد خیلی معقول فر مودید. اما از نظر بنده در رابطه به کشور خود ما تشحیات قانع کننده ای نیست و چرا بطور واضع نمی گوئید که از همه کرده، کشور ما ضرر پزیر خواهد بود چراکه تمام وابسطه گی اردوی و تمام دولت ما به کمک خارجی‌ها مرتبط است، همینکه کمک ها قطع شود دولت در کدام بوجه میتواند خودرا نگاه دارد در قدم اول باید بگوئیم که به محض قطع کمک ها این چوکی نشین های قدرت اول این‌ها فرار می کنند و خلاع و هرج و مرج و بی بندباری بوجود میآید و اوضاع فعلی به طریق دیگری ورق خواهد خورد و این تجربه چندین بار بر سر این ملت آماده است، خلاصه اینکه آن وقت فرصت تحلیلی هم وجود نخواهد داشت.

>>>   داکترسیدمحمد سادات
تحلیل بسیار عالی دوردها برشما جناب سعیدی اما این جنگی ایران و امریکا این آمریکا ست که برای همیشه نابود میشود آمریکایی ها هنوز درخوابی نازست این آتش زدن آمریکا اشتباه بزرگ بوده و هست یعنی جنگ اسلام و کفر میباشد باز شما ودیگر ازدوستان شاهد میباشد داعشیان اسرائیل وامریکایی وحمایت های آمریکا و انگلیس و اسرائیل که نابود شدامریکا واسرائیل هم نابود ميشه بنده طرفدار از هیچکدام از این کشور ها نیستم وترس ندارم اگر جنگی اسلامی باشد بیطرف هم نیستم امیدوارم جنگی نشود

>>>   Sayed Miragha Nehzatpoor
تحلیل عالمانه بود.
به باور من هر اتفاقی که قرار است بین آمریکا و ایران رخ دهد بیرون از حکومت ترامپ احمق نیست. این اتفاق ممکن از نوع جنگ همه جانبه باشد و یا صلح. قرائن نشان می‌دهد که برای ترامپ ظرفیت مذاکره و دیپلماسی‌ به‌عنوان بیرون رفت از یک رویا رویی بی‌مفهوم است. پس او دست به ماشه بردن را خیلی به راحتی انجام می‌دهد.
فکر می‌کنم در شرایط که جنگ تمام عیار اتفاق بی‌افتد با وضعیت که افغانستان دارد دشوار است که طبل‌های حمایت و مخالفت نواخته نشود.

>>>   روزنامة بوستان
به نظر ما تبصرة آقای سعیدی تحلیل منصفانة از اوضاع رو به وخامت منطقه است که با اما و اگرهای همراه است که در صورت احتمال کوچکترین خطای یکی از طرفها، قطعاً منطقة وسیعی را بکام جنگ می کشاند ولی تجربة چند دهه جنگ سرد و گرم امریکا و ایران نشان می دهد که هردو طرف به مقصد پیروزی یک دعوای جهانی را به راه انداخته اند و هرگز نمی خواهند با شروع یک جنگ ویرانگری کینه های شان را بگور برده و در نهایت بازندة منازعة معرفی شوند که قهراً سود هنگفتی را به حریفان شان واگذار می نماید. به عقیدة ما هم ایران و هم امریکا آگاهانه تا مدت مدیدی به تهدیدهای لفظی یکدیگر ادامه می دهند تا شدت دشمنی و نفاق ناشی از این ماجرا در اذهان همفکران شان تأثیر منفی نهاده و آتش جنگهای نیابتی را شعله ورتر کند تا تلفات جانی و خسارات سنگین مالی این توطیه، بذر کینه و انتقام را در سینه های طرفداران نسل بعدی شان مدفون کند و توشة روز مبادای شان شود.

>>>   Sayed Anwar
شاید شروع این جنگ وقت مناسبی برای بیرون راندن امریکایی ها از افغانستان باشد، هر چند تلفات و خساراتی خواهد داشت.

>>>   Abduljan Zahid
دقیقا سعیدی صاحب به نظر من در صورت وقوع جنگ گرم برای روسیه مشکل خواهد بود تا دشمن دیرینه مانند آمریکا بالای کشور مانند ایران و کشورهایی متحد آن را هدف قرار دهد بی تفاوت بماند چرا که در صورت شکست ایران و متحدین آن به معنی کوچک ساختن روسیه و حتی در خطر انداختن منافع آن در منطقه است و روسیه خود از آن در هراس است و حتی از موجودیت نیروها ناتو بخصوص آمریکایی در افغانستان سخت برایشان مایه نگرانی است در صورت حمایت روسیه از ایران مامیتوانیم از جنگ سوم جهانی سخن به زبان بیاوریم و در صورت بی طرفی روسیه ، چین ایران ضربه سخت را متحمل خواهد شد حتی با شکست بخاطر که این قدرت های بزرگ در منطقه هستند که نتیجه جنگ را رقم میزنند.

>>>   نور احمد حاجی زاده
افغانستان گروگان میلیارد ها دالر آمریکای هااست هرکاری بخواهد از خاک افغانستان به هر کشور که بجنگد میجنگد
دولت جمهوراسلامی افغانستان صلاحیت ندارد کاری بکند ...
از رائ پاک ملت و کمسیون فامیده میشه سرنوشت افغانستان دست خارجی هاست
ملت وحدت شده جلوی کار کشمکش
آمریکا و ایران را جلوی گیری کند
بیطرفی خود را اعلان نماید ....
وحدتی ملت افغانستان زنده ماندن فرزنده های شان ویرانی نشدن وطن شان است ...
آمریکا به هر کشور که نظامی دارد به فال نیک دیده نمیشود ...
ملت افغانستان شما شاهید هستین هزار ها معادن را باخود برده آمریکا هزارها هزار برادر مان به این آن کمک کرده شهید کرد ...
چیزیکه شما ها میدانید ایمان به خدا نوشته کنید فردا پیش پروردگار تان مسئول آخرت نشوید .

>>>   Ghulamhazrat Joya Hussaini
تحلیل بسیار عالی جناب سعیدی صاحب!
افغانستان زمانی میتواند بطرفی خود را اعلام کند که نیروی امریکا از افغانستان بیرون شود اگر نیروی امریکا از افغانستان بیرون نشوند. حکومت افغانستان مجبور است که از یکی اینها حمایت کند اگر نکنند افغانستان قربانی میشود. چون حضور نیروی امریکا خودش کشاندن جنگ به افغانستان است.

>>>   مختارحسین ترکمنی
ایران اسلامی دارای قدرت بسیار بلند نظامی است درصورت جنگ هیچ جایی برای آمریکایی ها امن نخواهد بود آمریکا انشاالله رو سیاه خواهد شد و پیروزی با صالحین است به یاری خدا

>>>   Burhanuddin Khalili
درست است
اما فراموش نباید کرد که آمریکای ها ابتدا قدرت وتوانای که ایران در داخل خاکشان دارند را نشانه خواهد گرفت که او پیش مقدمه ها اضافی خواهد بود

>>>   Abdul Aziz Nazari
اگر روسیه با ایران یکجا شود ایران میتانه که امریکا را از خاور میانه گم کند غیر ان زورش به امریکا نمیرسه قدرت نظامی امریکا نسبت به ایران بسیار بلا است یا هم ترکیه با ایران یکجا شوه میتانه ترکیه را هم باید دست کم نگرفت ترکیه دومین قدرت نظامی ناتو است و ششمین قدرت نظامی جهان را دارد..

>>>   محمدظریف راسخ
افغانستان پایگاه نظامی آمریکائی ها است قطعا آمریکا از افعانستان استفاده خواهد. کابل پروان هرات فراه قندهار هلمند آسیب جدی خواهد دید

>>>   💢 ترامپ: ما باید با ایران بر سر موضوعات مختلف و مشترک کار کنیم!
🔹نیازی به نفت خلیج فارس نداریم
🔹تا زمانی که ایران به رفتارهای خود ادامه می دهد در منطقه صلح نخواهیم داشت
🔹ایران کشور اساسی حامی تروریسم است
🔹اجازه نمی دهیم ایران به بمب اتمی دست یابد
🔹از ناتو خواهم خواست نقش بزرگتری در خاورمیانه داشته باشد
🔹داعش دشمن ذاتی ایران است و ما باید با ایران بر سر این موضوع و سایر موضوعات مشترک کار کنیم
🔺ترامپ در حالی که صدایش می‌لرزید گفت که دولت آمریکا تحریم‌های قدرتمندی علیه ایران اعمال خواهد کرد. او گفت این تحریم‌ها تا زمانی که ایران رفتارش را عوض کند، پا بر جا خواهد بود.
rayehe313

>>>   تحلیل سیاسی خوب خوب آقای سعیدی ،اما ایران مطمعین باشد که در جنگ هیچ بردی ندارد بغیر از اینکه وطن شان ویران مردم شان سرگردان و. از اعمال خود پشیمان خواهند شد این را باید بدانید که امریکا در مقلبل ایران لشکرکشی نمیکند بلکه اهداف مهم شان را نشانه میگرد و این کار به امریکا ساده است ،امید بخاداوند. که چنین جنگی واقع نشود
کاری نکند عاقل که اخر أرد پشیمانی
عبدالله ریحان

>>>   ابتدا بگویم که فرد شهید شده همراه شهید جنرال قاسم سلیمانی یعنی ؛شهید ابومهدی المهندس معینیت نیروی الحشد الشعبی یک نیروی شبه نظامی است که توسط پارلمان عراق بتصویب رسیده است وجزء قوات عراق است ویک حزب نیست.اینکه شهید جنرال قاسم سلیمانی یعنی فردی که با جمع اوری ؛اموزش نیرو های مردمی کشورهایی که داعش به انها حمله کرده بود توانست با وحدت ایجاد کردن بین انها داعش را شکست دهند. اثار وبرکات زیادی از اقدامات این جنرال بزرگ که امریکا مجبور شد اورا به شهادت برساند از خاطر این بود که به حوثی ها در دستیابی موشک برای دفاع در برابر تهاجم عربستان به خاک یمن کمک نمود؛نیروهای رزمنده فلسطینی را در دستیابی به سلاح وموشک دربرابر اسرائیل کمک نمود.به حزب الله لبنان کمک نمود وانها را در برابر اسرائیل مقاوم ساخت داعش راکه در دوسه کیلومتری دمشق بو به عقب راند.امروز آمریکا در منطقه جنوب غرب اسیا دارد خود را برای عقب نشینی اماده میکند .ایرانبا موشکهای خود پانصد کیلومتر انطرف از مرزهای خود پایگاه عین الاسد بزرگترین ومجهزترین پایگاه امریکاییها را هدف قرار داد که گفته میشود کشته ومجروحان زیادی داشته است که ایران میگوید بتلافی قتل ناجوانمردانه این فرمانده بزرگ وهم رزم او ابومهدی المهندس است.امریکا به افغانستان بیدفاع ما به بهانه 11 سپتمبر وبن لادن حمله کرد وبامب بر سر ماریخت و دهها هزار نفر از مردم بیگناه ما را کشت .به کاروان عروسی وپیر وجوان وکودک ما رحم نکرد ودر اخر دیدیم که هدف بوش دیوانه ایجاد پایگاه در کشور ما بود .حال چرا وچه اتفاق افتاده که ایران توانسته بزرگترین پایگاه انها را در کشور عراق روی سرشان خراب کند من زیاد فکر کردم وعلت انرا عاقبت پیدا کردم که دو دلیل دارد 1-داشتن یک رهبر دانا وحکیم وقاطع وشجاع است و2- وجود یک مردم وطنپرست مومن وانقلابی .ایران چهل سال تحریم است یعنی اول تحریم نظامی وبعد تحریمهای دیگر وبا این تحریمها امروز توانسته با ایجاد باور در کشورهای مسلمان انقلابی غرب اسیا آمریکا رامجبور به ترک منطقه کنند چرا مانمی توانیم امریکاییها
را از خاکمان بیرون کنیم وبه چهل سال ویرانی وکشت وکشتارمردممان وجرم وجنایت واختطاف وظلم وستم وچور وچپاول پایان دهیم.خواستن توانستن است.یاد جنرال شهید عبدالرازق اچک زی گرامی باد//
داکتر عبدالرب اچکزی

>>>   شکر تا جال جنگ صورت نگرفته است. اما هر دو طرف زیاد لاف می زنند و بالای احساسات مردم ساده و کوته بین خود سرمایه گزاری می کنند. ترامپ دیگر رییس جمهور امریکا شده نمی تواند، چون سیاست امریکا را به گند کشیده است. کشته شدن فاسم سلیمانی فقط حامی رژیم ایران را متحدتر ساخت و برای بقای چند سال دیگر برای شان انگیزه ی داد.

>>>   نتیجه این رویارویی شکست ترامپ در انتخابات بعدی است.
ملت آمریکا با فهم تر از آن است که درگیر یک جنگ بی مفهوم شود.

>>>   💢 وزیر دفاع ونزوئلا:
🔹سردار سلیمانی با اقدام تروریستی آمریکا تبدیل به میلیون‌ها سلیمانی در جهان شد.
🔹ما در کنار ایران برای مبارزه با استکبار خواهیم بود.
🔹زنده و پاینده باد نام این سردار شجاع و صادق که علیه تروریست‌ها به مبارزه برخواست.
rayehe313

>>>   عمران خان گفته است:
پاکستان باید نقش مثبتی در برقراری امنیت و صلح در منطقه داشته باشد لذا یکی از مهم ترین اقدامات برقراری ارتباط با سران نظامی طرفین مناقشه است.
عمران خان از باجوا خواست به تمامی کشورهای پیام صلح خواهی و تلاش پاکستان برای تامین ثبات در منطقه را اعلام کرده و برای هر نوع همکاری در این زمینه اعلام آمادگی کند.
نخست وزیر پاکستان از «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان نیز خواست هر چه سریع تر راهی ایران و دیگر کشورهای طرف مناقشه شده و با مسئولین و سران سیاسی این کشورها دیدار کند.
عمران خان به قریشی تاکید کرد: به تمام کشورها باید اطلاع داده شود که پاکستان آماده انجام وظیفه برای برقراری صلح و ثبات در منطقه است.
رهبر حزب تحریک انصاف تاکید کرد: کشور ما محلی برای حمله به دیگر کشورها نخواهد شد و اجازه نخواهیم داد از خاک ما علیه منافع دیگر کشورها استفاده شود.
وی در خطاب آمریکا گفت: افزایش تنش در منطقه به صلح در افغانستان نیز آسیب جدی می زند.
گفتنی است دولت اسلام آباد در نخستین بیانیه خود تاکید کرده بود: از اقدام آمریکا در خصوص ترور سردار سلیمانی هرگز حمایت نخواهد کرد.

>>>   الصمادی، تحلیلگر مرکز مطالعات الجزیره، بر این باور است که پس از اعلام خبر ترور سردار قاسم سلیمانی، به دستور ترامپ، در فرودگاه بین المللی بغداد، تهران عمدا تصمیم خود را برای پاسخگویی به این اقدام واشنگتن اعلام کرد. تا به این ترتیب، راه را بر هرگونه وساطت و میانجیگری بین المللی به بهانه حفظ صلح و ثبات منطقه ای ببندد. عمانی ها یک روز پس از ترور سردار سلیمانی برای دیدار با مقامات ایرانی به تهران سفر کرده بودند. اما وقتی با این پاسخ مقامات ایرانی مواجه شدند که هیچ گونه وساطتی را نخواهند پذیرفت، به عمان بازگشتند.
الصمادی با بیان اینکه در این تردید وجود ندارد که تهران صد در صد پاسخ آمریکا را خواهد داد، خاطر نشان کرد که این پاسخ هم به طور مستقیم از جانب ایران و هم از جانب هم پیمانان منطقه ای آن خواهد بود. وی در ادامه به این نکته اشاره کرد که تهران دارای بانک اهداف آمریکایی بزرگی است که با استفاده از آن می تواند، آمریکا را مورد هدف قرار دهد و انتقام ترور سردار سلیمانی را بگیرد.

الصمادی درباره گزینه های روی میز تهران جهت پاسخ به آمریکا گفت که به نظر می رسد، عراق اولین گزینه باشد. به این جهت که عملیات ترور در آنجا صورت گرفت و ایران نیز نفوذ بسیاری در عراق دارد.

به اعتقاد این پژوهشگر، افغانستان به جهت حضور هزاران نظامی آمریکایی در آن می تواند، دومین گزینه مطرح باشد. به ویژه آنکه در سال های اخیر روابط تهران و «طالبان» شاهد تحولات بزرگی بوده است.

وی در این باره به گفتگوی تلفنی «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا پس از ترور سردار سلیمانی، با مسئولان سعودی و اماراتی و تشکر از ریاض و ابو ظبی اشاره کرد که می تواند، به نوعی بیانگر دست داشتن این دو کشور در این ترور باشد، در غیر این صورت واقعا چه نیازی به تماس و تشکر مایک پمپئو از آنها وجود داشت.
وی میگوید:در این تردید وجود ندارد، اگر دست داشتن عربستان و امارات در ترور سردار قاسم سلیمانی برای تهران ثابت شود، این اقدام، برای اماراتی ها و سعودی ها عواقب وخیم و بسیار زیانباری به همراه خواهد داشت و این دو کشور را به میدان های اصلی انتقام گیری ایران تبدیل خواهد کرد.

>>>   اصلاً جنگ گرم واقع نخواهد شد ، جنگ زبانی ايران امريکا و ايران اسرائيل از ۴۰ سال باينطرف ادامه دارد ولی هيچگاهی شاهد قتل يک اسرائيلی هم توسط ايرانيها نبوديم .
مناطق تخليه شده در قرارگاههای امريکائی قبل از انداخت به ايران نشانی شده بود .

>>>   اوکسی که میگویی هیچ گاه شاهد قتل یک اسرائیلی توسط ایران نبودیم آیا در عهد حاضر زندگی نمیکنی؟
فقط ایران ۴ سال پیش در انتقام شهادت سردار شهید شاطری در سوریه با موشک مستقیم ۱۷ نظامی صهیونیست و یک ژنرال صهیونیست را بقتل رسانید فقط این یک مورد بود محص اطلاع تو دو سال است جنگ سوریه به صحنه رویارویی مستقیم ایران و محورمقاومت با اسرائیل مبدل شده است و جنگها حتی گاهی در محدوده ۱۰۰ متری کشیده میشود.
شما پایت را از افغانستان خارج نکردی بیا از رزمنده های فاطمیون بپرس تا حقایق عجیب این قرن را برایت بازگو کنیم.

>>>   به زودی دروغ بزرگ ترامپ درباره پایگاه های امریکایی معلوم خواهد شد.
🔴 تجمع گسترده خانواده های آمریکایی در جلوی ساختمان پنتاگون
خانواده سربازان امریکایی میگویند چرا موبایل فرزندان ما که درعراق هستند خاموش است؟
همچنین امروزنیزجمع زیادی ازخانواده سربازان درمقابل منزل سناتورچاک شومر رهبر اقلیت دموکرات درسنای آمریکا درنیویورک حضور یافتند وخواستار برقراری ارتباط با فرزندان خودشدند.
فعلا سیلی محکم

>>>   افغانستان بیطرف نیست به دلیل وجود پایگاه امریکا در ان کشور وبهتراست مردم مجاهد ومسلمان افغانستان امریکائی ها را از کشورشان اخراج کنند درغیر اینصورت موشکهای ایران پایگاه امریکا را تعطیل خواهند کرد تعداد زیادی از افغانستانی ها درایران هستند که تمایلی به حضورامریکا درافغانستان ندارند.

>>>   درجواب نظریه مذکور چراخبرنگاران اجازه تهیه خبر از قرارگاه تخلیه شده را ندارند؟

>>>   ملت وسپاه ایران پوزه امریکا را به خاک میمالند تمام پایگاه های امریکا درشعاع سه هزار کیلومتری در تیررس موشکهای ا یر ا ن هستند که تلفات امریکا را بسیار زیاد خواهد کرد نیمی از مردم امریکا مخالف ترامپ وجنگ طلبی او هستند.

>>>   سوال این است اگر پایگاه های امریکایی خالی بود:

۱)چرا امریکایی ها به خبرنگاران خود اجازه ندادند از داخل پایگاه فیلم و عکس منتشر شود و هر ان که میخواسته است منتشر کند حسابش مسدود شده

۲)چرا خبرگزاری هارتص اسراییل ابتدا از ورود ۲۳۰ مجروح از سربازهای پایگاه امریکایی خبر داد و بعد فورا خبر را سانسور کردند.

۳)چرا خانواده های سربازان امریکایی تطاهرات کرده و گفته اند امکان هیچ ارتباطی با فرزندشان ندارند و نتوانستند با آنها تماس بگیرند.

۴)اگر پایگاه ها خالی بود سربازها کجا رفتند؟ درحالیکه نیروهای اطلاعاتی عراقی میگویند امریکا همه سربازانش را به پایگاه عین الاسد انتقال میداد و هرگز به عراقی ها اجازه ورود نمیداد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است