پیامدهای استقلال و نوکری در روشنایی یک رویارویی
ملاهای ایران با هزار عیب و ایرادی که دارند، مستقل هستند و این در منطقه ی ما و دنیای مسلمانان، حرف کمی نیست. کافی است شما به کشورهایی نگاه کنید که تکیه بر بیگانه کرده اند 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۳۶    ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ کد خبر: 161719 منبع: پرینت

ظاهرا خطر یک جنگ دیگردر منطقه برطرف شده است. حالا اما می شود پیامدهای رویارویی اخیر ایران و امریکا را تا حدودی دید و سنجید. این پیامدها، حماقت تصمیم ترومپ برای ترور سلیمانی را آشکارتر می کند. جمهوری اسلامی، بیشترین سود داخلی از این ترور را برد، در رگهای انقلابی اش جان تازه ایی دمیده شد، با انتقام گیری حساب شده و رندانه، خطر یک جنگ فوری و ویرانگر را پشت سر گذاشت، با استفاده عملی، جنگی و حساب شده از توان موشکی اش، ابهت بهتر و بیشتری در سطح منطقه و جهان کسب کرد، و بخواهی نخواهی، حساب و کتاب ها را لااقل در همسایگی و اطرافش تغییر داد.

یک وقتی یکی از مشاورین امنیت ملی امریکا گفته بود (گاهی این گفته را دکتورین لیدین می خوانند ) که امریکا باید هر ده چند سالی، کشور کوچک و بدبختی را به دیوار بکوبد تا جهان بداند که ما جدی هستیم. کسانی ادعا کرده اند که بعد از حمله به افغانستان، امریکا نتوانست زورش را به خوبی نشان بدهد چون افغانستان خیلی فقیر و ناتوان بود، پس تصمیم گرفتند که عراق را به دیوار بکوبند. حالا این ذهنیت را در کنار واقعیت دیگری در نظر بگیرید:

ایران بیست و چند موشک بالستیک به دو پایگاه نظامی امریکا شلیک کرد. این کار را علنی و با اعلام قبلی انجام داد، یعنی دست به یک اقدام جنگی زد. مهم نیست کسی آسیب دید یا نه. اما نفس شلیک ده ها موشک بالستیک به سوی پایگاه های ارتش بزرگترین قدرت نظامی جهان، کار ساده ای نیست. با همه اینها، ترومپ در جواب گفت که همه چیز درست است، کسی کشته نشده، خسارات کمی وارد شده است، ما خواهان جنگ نیستیم، اصلا نیازی به خاورمیانه و نفتش نداریم و ایران و مردمش را به مصالحه و گفتگو دعوت کرد، در حالی که چهره اش در هم کشیده بود، نفس هایش به شدت سنگین، خشمش آشکار و مقام های نظامی در دو دوسویش استاده بودند. این همه بیانگر این واقعیت است که آنها پس از مشاورت های طولانی به این نتیجه رسیده بودند که به دیوار کوبیدن ایران، هزینه ای سنگین دارد و فعلا از خیرش بگذریم.

مشکل اما در اینجا ختم نمی شود. آنهایی که واقعیت ها را می بینند، متوجه هستند که جمهوری اسلامی، خوب یا بد، اما دیکتاتوری یک نفره، شبیه دیکتاتوری قذافی، و یا یک حاکمیت خاندانی، شبیه عربستان سعودی نیست. سیستم دیکتاتوری ولایت فقیه، بسیار پیچیده تر از این حرف ها است. زدن سلیمانی، نه سپاه قدسش را از بین می برد و نه در درازمدت تضعیفش می تواند. رویارویی و نحوه ای ختم این رویارویی اما جمهوری اسلامی را در موقعیت بهتری برای سنگربندی (کاری که سلیمانی می کرد) و عمل فرامرزی در مقابل امریکا و دشمنانش قرار می دهد. بدبختانه، احتمال تشدید فشار بر امریکایی ها، و در نتیجه بر دولت کابل از طریق کمک های بیشتر به طالبان، بسیار است. اینش، سهم تلخ ما از اقدام احمقانه ترومپ و این رویارویی، خواهد بود.

اما چرا جمهوری اسلامی توانست به چنین موفقیتی دست یابد؟ به نظر من، ملاهای ایران با هزار عیب و ایرادی که دارند، مستقل هستند و این در منطقه ی ما و دنیای مسلمانان، حرف کمی نیست. کافی است شما به کشورهایی نگاه کنید که تکیه بر بیگانه کرده اند، از قطر بگیر تا عربستان سعودی. پول شان را شتر نمی تواند ببرد، در بی ثبات کردن کشورهای منطقه از لیبی گرفته تا سوریه برای بیگانه ها پادویی می کنند، اما قادر به تامین امنیت و بقای خود نیستند (کویت در زمان صدام یک نمونه است) و ناچارند به بیگانه باج بدهند. نمونه ای دیگر پیامد مستقل اندیشیدن، ترکیه ای اردوغان است. ایدیولوژیی اردوغان و بدی هایش به یک طرف اما او با مستقل اندیشیدن، ترکیه را در کمتر از دو دهه از یک کشور فقیر متکی به بیگانه به یک قدرت هژمونیک منطقوی تبدیل کرد. او نوکری و تکیه به بیگانه را کنار گذاشت، و امروز، ترکیه را در جایگاهی قرار داده است که برایش از سوریه تا قطر و لیبی، منافع تعریف می کند. بخش مهمی از دلایل دشمنی غربی ها و حتی رسانه های چون بی بی سی فارسی با او، همین واقعیت است. اگر نه، چرا قبل از این، کشتار ارمنی ها را جنوساید نمی دانستند؟ و برای نمونه، چرای کسی نابود شدن مستقیم و غیر مستقیم بیش از 10 میلیون افریقایی به دست بلجیم را جنوساید نمی داند؟ چرا کسی نابود شدن بیش از نصف نفوس هزاره ها به دست عبدالرحمن و به کمک انگلیس را جنوساید نمی داند؟

نوکری به ندرت خوشبختی ماندگار می آورد و اکثرا عاقبت خوبی ندارد. حالا مهم نیست این نوکری برای ایران باشد، یا برای امریکا و مهم نیست این نوکری حزب الله برای ایران باشد، یا نوکری کابل و قطر یا عربستان برای امریکا. اگر ما به تاریخ و روزگار خودمان دقت کنیم، از عبدالرحمن تا خلق و پرچم، از مجاهدین تا طالبان و از حامدکرزی تا اشرف غنی، نوکری برای بیگانه، برجسته تر از خیلی چیزهای دیگر بوده است و نتیجه اش برای ما، شکاف پر ناشدنی قومی، ماندن در عصر شتر، بدبختی بی پایان و بی وطنی استخوان سوز و ... بوده است. نوکری پیوسته برای بیگانه، کار را برای ما به جایی رسانده است که امروز غیر از نوکری، حتی انتخاب دیگری نداریم و نوکری برای بیگانه در چشم خودمان، عین وطنپرستی جلوه می کند. حالا کار ما از نوکری مداوم به جایی رسده است که نه گفتن به نوکری، حتی خود افغانی آدم را نسبت به حماقت خویش به شک می اندازد!

عبدالله وطندار


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایران
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   سلام آقای وطندار
چرا بعضی کشور ها از جمله دولت های افغانستان در طول تاریخ نوکر بودند و هستند ؟ اما دولت ایران نیست
به هیچ صورت نمی توان مردم و دولت ایران را با افغانستان مقایسه کرد. ایرانی از نظر داشتن منابع نفتی بعد از عربستان دومین کشور نفت خیز جهان است
ایران با اتکا به نفت و ثروت خود ، تمامی تصمیمات را می گیرد او هیچ نیازی به دیگر کشور ها ندارد . ایران خبرگان و دانشمندان در علوم مختلفه را با پول خود می خرد
عربستان سعودی نیز چنین است . یگانه کشور نفت خیز جهان
ایران ، عربستان و ترکیه سه کشور مقتدر در منطقه هستند . چرا دولت ایران توانست که از بروز جنگ با امریکاجلوگیری کند چرا که هوشیار است و عقل و درایت دارد چرا که قدرتمند است و امریکا نمی خواهد با چنین هیولای در افتد
گذشته از آن ، اگر جنگ بین ایران و امریکا آغاز میشد خواهی نخواهی پای عربستان نیز در این جنگ کشانیدهمی شد و در آن صورت تمامی شرکت های صنعتی کشور های اروپایی ، چین و جاپان فلج می شدند اگر به این کشور ها یک روز نفت نرسد ، زیر بنای اقتصادی این کشور از کار می افتد
با این مقایسه ، افغانستان در کجای این منطقه قرار دارد ؟
دولت نوکر افغانستان حتی نمی تواند امنیت شهر کابل را از شر دزدان که با چاقو جلو جوانان سبز می شوند و در روز روشن لب تاپ و تلفون شان را می دزدند و خود شان را می کشند ،بگیرد پس با بحران بزرگ اقتصادی و جیره خواری از سوی امریکا چگونه می تواند مستقل و خود کفا باشد ؟

>>>   نوکری برای بیگانگان تقریبا با خون ملت افغان با در نظر داشت تاریخ بخصوص چهل سال اخیر عجین شده، اگر ما ازین ننگ فرار کنیم تاریخ و حوادث ونتایج منحوس این خوشخدمتی نمیگزارد .

>>>   استقلال رهایی از چنگ استعمارگران است اما خب مثل ایران تحمیل جنگ از طرف یک کشور همسایه (عراق) و ۴ دهه تحریم و ...را به دنبال دارد اما نوکری تحریم ندارد ولی ممکن است جنگ داشته باشد مثل لیبی و افغانستان منظور از لیبی ، بعد از قذافی است و جنگ فعلی که آمریکا عمدا بر آتش شعله های جنگ در لیبی با حمایت از یک قذافی دیگر (خلیفه حفتر ) بنزین میریزد

>>>   خیلی عالی تحلیل کردی، دمت گرم، خیلی واقع گرایانه وبه دور از داوری احمقانه بود

>>>   خدا آن ملتی را سروری داد که تقدیرش به دست خویش بنوشت
به آن ملت سر و کاری ندارد که دهقانش برای دیگری کشت
اقبال لاهوری
++++++++++
خانه ای کو شود از دست اجانب آباد
ز اشک ویران کنش آن خانه بیت الحزن است
جامه ای کو نشود غرقه به خون بهر وطن
بدر آن جامه که ننگ تن و کم از کفن است
عارف قزوینی

>>>   حزب الله نوکر ایران نیست. ایران متحدین خود را مستقل تربیت می کند چه از نظر اقتصادی چه سیاسی و چه نظامی هیچ نیازی به کمک ایران ندارند.
برعکس آمریکا به بدترین شکل ممکن متحدین خود را وابسته بار می آورد همگی تک محصولی نیازمند پادگان های آمریکایی با اقتصاد مونتاژ و وابسته. با گوشمالی های تبلیغاتی و تهدیدهای سیاسی.
حزب الله جنوب لبنان را از دست اسرائیل نجات داد. ۲۰۰۰ تانک مرکاوا به جای گذاشتند ۲۰۰۰ نظامی فرانسوی و آمریکایی کشته شدند و تجربه ثابت کرده کرانه ی باختری که خودش را خلع سلاح کرد و دست دوستی به اسرائیل داد برعکس اسرائیل سرزمین هایشان را امروز اشغال و در حال محو کردن ایشان از روی زمین هست.

>>>   ایرانی ام
از دیار خراسان
زبان مادری شبیه زبان شما
همیشه صلح و آزادی رو برای همه می خواهم.
مخصوصا مردم خوب افغان که خدایی هرگز ازشون بدی ندیدم.
امیدوارم شما هم بتونید استفلال عمل و فکر و کشور خودتون به دست بیارید و از فضای خوب کشور شما که بسان یک زمین آیش است استفاده کنید.

>>>   تحلیل درست وبجا.. تشکر از نویسنده

>>>   سلام جناب وطندار ،این بهترین مقاله بودکه تاحالا خوانده بودم،موفق باشی

>>>   یک کاپی این نوشتار را برای دانش بفرستید که غلام یک نوکر است.
آزاده

>>>   نوشته خوبی بود فقط یک اشتباه بزرگ کردید آنکه گمان میکنید آمریکا میتداند متحد افغانستان باشد آمریکایی که رییس جمهورش (ترامپ ) با وقاحت تمام از نابودی نیم ساعته افغانستان و محو افغانستان میگوید هرگز نمیتواند متحد افغانستان باشد و چه بسا واقعا هم دنبال نابودی و محو افغانستان باشد کج فهمی بعضی افغانها کار افغانستان را به اینجا رساند .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است