کرزی: دولت مانع آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی نشود
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۸    ۱۳۹۸/۱۱/۱ کد خبر: 161876 منبع: پرینت

حامد کرزی رییس جمهوری پیشین می‌گوید که دولت نباید "به بهانه آتش‌بس" مانع آغاز گفتگوهای "بین‌الافغانی" صلح شود.
کرزی در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که "کاهش خشونت‌ها" در این مرحله برای افغانستان یک موضوع بزرگ است.

با مطرح شدن پیشنهاد "کاهش خشونت" از سوی طالبان درمذاکرات صلح با آمریکا؛ دولت افغانستان از چند روز به اینسو پیوسته به بر برقراری آتش‌بس تاکید کرده و این طرح "کاهش خشونت" را مبهم خوانده است.

آقای کرزی گفت تاکید بیش از حد به برقراری آتش‌بس از سوی دولت افغانستان، مانع آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها خواهد شد.
آقای کرزی تاکید کرد که با دیدگاه دولت موافق نیست و از اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور می‌خواهد تا هرچه زودتر برای "مذاکرات بین‌الافغانی" حاضر شود.

در همین حال سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید طرح "کاهش خشونت" نوعی "فرار از صلح و فریب جامعه جهانی" است.
آقای دانش امروز در مراسمی در کابل با اشاره به گفتگوهای صلح افغانستان گفت: ممکن است با چنین توجیهاتی از سوی گروه طالبان جانب ایالات متحده حاضر شود سند توافقنامه را امضا کند اما این برای مردم افغانستان که طرف اصلی قضیه است هیچ مشکلی را حل نخواهد ساخت.
آقای دانش از به حاشیه رانده شدن دولت، احزاب سیاسی و نهادهای جامعه مدنی در گفتگوهای صلح انتقاد کرد و گفت در چنین وضعیتی صلح "به آن معنایی که مورد نظر مردم افغانستان است امکان پذیر نیست."
آقای دانش اضافه کرد تا زمانی که مذاکرت بین‌الافغانی با محوریت دولت افغانستان آغاز نشده و آتش‌بس سراسری تامین نشود، "هیچ اعتمادی بین دو طرف و یا هیچ امیدی برای آینده به وجود نخواهد آمد."
همچنین او تاکید کرد که "توافق بر نظام امارتی یا هر نوع نظامی که از آن صدای پای دیکتاتوری و استبداد شنیده شود و جمهوریت و حقوق بشری افراد را نقض کند، نه تنها صلح را به ارمغان نمی‌آورد بلکه جنگ را با نام و عنوان دیگری در افغانستان تشدید خواهد کرد."

طالبان چند روز قبل طرح "کاهش خشونت" را که در برگیرنده شهرهای بزرگ افغانستان می‌شود به زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان سپردند.
گروه طالبان گفته درست بعد از امضای توافق‌نامه با آمریکا مذاکرات بین‌الافغانی آغاز و در آن روی آتش‌بس بحث خواهد شد. اما دولت افغانستان تاکید می‌کند که قبل از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی باید آتش‌بس سراسری در این کشور تامین شود.

دو روز قبل نیز آقای خلیلزاد با فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان، نمایندگان اتحادیه اروپا، آلمان و سفیر غیرنظامی ناتو و سفیر فرانسه درباره طرح "کاهش خشونت" از طرف طالبان در دبی بحث و رایزنی کردند.
بعد از این دیدار مارک پوتزل، نماینده ویژه آلمان برای افغانستان درصفحه تویترش نوشت که آنان درباره گام‌های پیش رو برای رسیدن افغانستان به یک توافق همه جانبه صلح بحث کردند و توافق کردند که کاهش خشونت مهم است.
همزمان رونالد کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز در توییترش نوشته که آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها و گفتگوهای "بین‌الافغانی" در این نشست مورد بحث قرار گرفت و به گفته او "نکات مشترک" زیادی وجود داشت.

همچنین صدیق صدیقی سخنگوی اشرف غنی نیز تاکید کرد که روسای جمهوری افغانستان و آمریکا در دیدار اخیرشان بر برقراری آتش‌بس به عنوان پیش‌شرط آغاز دوباره مذاکرات صلح آمریکا با طالبان به توافق رسیده بودند. اما تصریح کرد که نمایندگان آمریکا و طالبان تا هنوز روی آتش‌بس به پیشرفت‌های لازم دست نیافته‌اند.

در دور دهم مذاکرات آمریکا و طالبان که ۱۶ آذر/قوس آغاز شد و تا تاریخ ۲۲ ادامه یافت، موضوع اصلی کاهش خشونت و آتش بس اعلام شده بود. بعدا این نشست متوقف و به طالبان اجازه مشورت با رهبرانشان در این باره داده شد.
اما اکنون دولت افغانستان تاکید دارد که به غیر از آتش‌بس؛ طرح دیگری زیر نام "کاهش خشونت‌ها" برایش قابل قبول نیست.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کرزی
گفتگو
نظرات بینندگان:

>>>   كرزي بچيم تو چي كاره ؟ تو سر پياز تو كون پياز تو چرا پشت مردم را رها نميكني ؟ كدام رهبر كدام حزب هم نيستي كه گپ ميزني. مثل تو واري بيكار ها در دنيا زياد است بعد از قدرت شان در امور كشور مداخله نميكنند. عوض مداخله برو يگان جاي كار كن كه خرچ روزگارته پيدا كني.

>>>   كرزي و برادرانش انقدر از پول كشور دزديده اند كه تا هفتاد پشت شان كار نخواهد كرد و همين قسم مداري بازي و مداخله در امور كشور خواهند نمود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است