عبدالله از مقرری‌های دولتی و روند صلح انتقاد کرد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۳    ۱۳۹۸/۱۱/۱ کد خبر: 161877 منبع: پرینت

عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی از تصامیم اخیر اشرف غنی رییس جمهور درباره مقرری‌ها و همچنین او درباره روند صلح افغانستان انتقاد کرد. او افزود که کوشش کرده که تاکنون ثبات سیاسی در کشور حفظ شود.
به گزارش بی بی سی، او در نشست شورای وزیران گفت که حکومت وحدت ملی تا مشخص نشدن نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری همچنان بر مبنای توافقنامه حکومت وحدت ملی فعالیت خواهد کرد.
عبدالله از تصامیم حکومت افغانستان درباره روند صلح انتقاد کرد و گفت که صلح منحصر به یک فرد و نظرات یک فرد نیست. خواست مردم افغانستان است و مردم حق دارند درباره صلح بحث و گفتگو کنند.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری از چندی قبل وزرات دولت در امور صلح را ایجاد کرد تا فعالیت مربوط به صلح را به عهد داشته باشد. همچنین در روزهای گذشته موقف دولت این بود که صلح بدون توافق به آتش‌بس موثر نیست، ولی آقای عبدالله از این تصامیم انتقاد کرد و گفت که انجام فعالیت صلح در محور یک وزارت سنجیده نیست.

رییس اجرایی همچنین گفت که تیم مذاکره کننده باید فراگیر باشد و یک وزارت نمی‌تواند، کار صلح را پیش ببرد.
او از تقررهای و تصامیم آقای غنی انتقاد کرد و گفت که "یگان شوق‌های دیگر هم است درباره مقرری‌ها و در مورد تصامیم یک طرفه، که به هیج وجه به نفع ثبات در کشور نیست."
عبدالله تاکید کرد، هرکاری که عکس العملی داشته باشد و این عکس العمل باعث بی‌ثباتی شود، به خیر مردم افغانستان نیست.
او با اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حتما یک برنده خواهد داشت، گفت که "همه متوجه باشند باز هر شوقی که در ذهن دارد"، اگر نتایج انتخابات دلخواهش بود، می‌تواند آنرا اعمال کند. ولی توافق حکومت وحدت ملی تا آن زمان معتبر است.

در سال ۲۰۱۴ بعد از اینکه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با بن بست رسید، دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری به تشکیل حکومت وحدت ملی توافق کردند. هرچند که تمام مفاد این توافقنامه سیاسی تاکنون عملی نشده، ولی نکته‌های کلیدی آن عبارت بود از تعیین مقام‌های بلندپایه براساس "تساوی" و اصل "شایسته سالاری" توسط دو نامزد.

برگزاری لوی جرگه و تعدیل قانون اساسی بخش دیگر این توافقنامه بود که عملی نشد.
اصلاح نظام انتخاباتی و توزیع شناسنامه‌های الکترونیک، ایجاد پست ریاست اجرایی و همچنین تفکیک کابینه و شورای وزیران از بخش‌های دیگر این توافق‌نامه بود.
عبدالله ریاست شورای وزیران را عهده دارد، ولی در نشست‌های اخیر کابینه که توسط محمد اشرف غنی اداره می‌شود، حضور نداشته است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عبدالله
مقرری ها
صلح
نظرات بینندگان:

>>>   عفداله سرت را در گریبان کن و از خد بپسر که تا بالی خدت چه کدی به مردم پنجشیر چه کده ی به پروان چه .
فقط انتقاد کده ی بی ای که با انتقاد کنی .
کابلی یا میگفتند
تن آدمی شریف است به حان آدمیت
نه همین لباس زیباست نشان آدمیت .

>>>   انتقاد عبدالله از اشرفغنی را حتا پیاده های قصر سپیدار هم جدی نخواهند گرفت

>>>   درغیاب با رئدیس جمهور جورآمد میکند اما درمقابل رسانه ها مخالفت های دروغین نشان میدهد

>>>   انشالله به زودی ریس جمهور میشوی امید خودت این مشکلات را در نضر داشته باشی

>>>   عمرت گذشت تمامی به انتقاد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است