طرح بودجه ملی سال 1399 در مجلس تصویب شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۹    ۱۳۹۸/۱۱/۳ کد خبر: 161901 منبع: پرینت

مجلس نمایندگان با اکثریت آرا، طرح بودجه ملی سال مالی 1399 را تصویب کرد. این طرح بودجه با 101 رای موافق، 45 رای مخالف و 24 رای ممتنع تصویب شد.
مجلس نمایندگان روز (چهارشنبه، دوم جدی) در نشست علنی خود طرح بودجه ملی سال مالی 1399 را به رأی‌گیری گذاشت و با اکثریت آرای نمایندگان حاضر در مجلس، تصویب شد.

طرح بودجه ملی سال مالی آینده بیشتر از 428 میلیارد افغانی است که از آن جمله 289 میلیارد افغانی آن بودجه عادی و 139 میلیارد آن بودجه انکشافی است. از بودجه انکشافی نیز 64 میلیارد آن بودجه اختیاری و 75 میلیارد آن بودجه غیر اختیاری است.

طرح بودجه ملی سال مالی 1399 بعد از جنجال و انتقادات زیادی در مجلس نمایندگان تصویب شد. شماری از نمایندگان طرح بودجه ملی سال مالی آینده را نامتوازن می‌خواندند و همچنین خواستار حذف درجه بندی ولایات در توزیع بودجه بودند.
اما هنوز مشخص نیست که انتقادات نمایندگان مجلس و تعدیلاتی که آنها می‌خواستند، چه اندازه در طرح نهایی بودجه ملی اعمال شده است.

محمد اشرف غنی که در حال حاضر برای اشتراک در نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر «داوس» سویس بسر می‌برد، از مجلس نمایندگان بخاطر تصویب بودجه ملی سال مالی 1399 تشکر کرده است.
وی تصویب بودجه برای تطبیق به موقع پلان‌ها و برنامه‌های اساسی دولت جمهوری اسلامی افغانستان را مهم خوانده است.

وزارت مالیه کشور نیز از مجلس نمایندگان بخاطر تصویب بودجه ملی سال آینده تشکر و قدردانی کرده است. این وزارت گفته است که تلاش می‌کند در همکاری با واحدهای بودجوی، مؤثریت و مثمریت را در مصرف بودجه انکشافی به شکل قابل ملاحظه افزایش دهد.

بر اساس گفته مسوولان وزارت مالیه، 48 درصد بودجه ملی از منابع داخلی و 47 درصد آن از کمک‌های خارجی تمویل خواهد شد.
همچنین حدود 41 درصد از بودجه ملی سال مالی 1399 برای سکتور امنیتی کشور اختصاص یافته است و بعد از آن، بیشترین بودجه به وزارت معارف اختصاص یافته است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بودجه ملی
مجلس
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است