در یکسال ۷ هزار و ۴۲۳ بمب آمریکا بر سر افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۲۱:۵۴    ۱۳۹۸/۱۱/۸ کد خبر: 161983 منبع: پرینت

خبرگزاری فرانسه با انتشار این آمار به نقل از داده‌های نیروی هوایی ارتش آمریکا می‌نویسد این میزان مهمات جنگی استفاده شده در افغانستان در ده سال اخیر یک رکورد به حساب می‌آید. این میزان هفت برابر مهماتی است که آمریکا در سال ۲۰۱۵ بر سر افغانستان ریخته است.
هواپیماهای آمریکایی در سال ۲۰۱۵ در افغانستان ۹۴۷ بمب و در سال ۲۰۱۸، ۷ هزار و ۳۶۲ بمب و مواد منفجره دیگر ریخته‌اند.

میزان بمب‌های استفاده شده آمریکا در حملات هوایی در سال ۲۰۱۹ همچنین ۸۰ درصد بیشتر از بمب‌های استفاده شده در سال ۲۰۰۹ است. در آن سال در دولت باراک اوباما که شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان به شدت افزایش یافت، آمار مهمات مصرفی نیروی هوایی آمریکایی در افغانستان ۴ هزار و ۱۴۷ بمب بود.
آخرین آمار نظامیان آمریکایی حاضر در افغانستان:
در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی استعداد نیروهای ایتلاف حاضر در افغانستان به رهبری آمریکا بالغ بر حدود ۱۳۰ هزار نفر بود که ۱۰۰ هزار نفر از آنان را سربازان آمریکایی تشکیل می‌دادند. در حال حاضر تنها ۱۳ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند.

در دوران ریاست‌ جمهوری دونالد ترامپ در ایالات متحده شمار حملات هوایی در افغانستان بسیار بیشتر شده است. این در حالی است که آمریکا از حدود یک سال پیش مذاکره با گروه طالبان را آغاز کرده است. هدف از این مذاکرات رسیدن به توافق بر سر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در ازای تضمین امنیت این کشور از سوی طالبان است.

آمار تلفات جانی غیرنظامیان در افغانستان:
بر اساس گزارشی که سازمان ملل متحد در اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرد، تنها در ۹ ماه نخست آن سال در حملات هوایی ارتش آمریکا و اردوی ملی در افغانستان دست کم ۵۷۹ نفر از شهروندان غیرنظامی کشته شدند.

در گزارش سازمان ملل نوشته شده بود: «از سال ۲۰۱۴ به اینسو افزایش دایمی مرگ و میر شهروندان عادی [در افغانستان] در جریان حملات هوایی نگران‌کننده است و در این میان از سال ۲۰۱۸ به این سو، نیروهای نظامی بین‌المللی مسوول بیشترین موارد مرگ این شهروندان بوده‌اند.»

به گزارش سازمان ملل، از ابتدای سال گذشته میلادی تا روز اول سپتامبر همان سال شمار افراد کشته شده به دست نیروهای دولتی در افغانستان ۷۱۷ نفر بوده در حالی که قربانیان حملات نیروهای شورشی در همان بازه زمانی ۵۳۱ نفر بوده‌ است.

آوا گزارش داد: عملیات موسوم به «تعلیمات، کمک، مشورت» یا «ریزالت ساپورت» که نام عملیات جاری نیروهای ناتو در افغانستان است، شامل کمک به نیروهای اردوی ملی و آموزش آنها است. نیروهای آمریکایی در ازای این همکاری به حملات خود علیه طالبان و نیز ستیزه‌جویان داعش در افغانستان ادامه می‌دهند. حملات آمریکایی‌ها غالبا با همراهی نظامیان افغانستان انجام می‌شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بمب آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   چه سود
کاش حد اقل ۷۰۰۰ تروریست طالب را میکشت

>>>   آمریکا با این تعداد بمب آیا نمیتوانست طالبان را نابود کند ؟ ولی بجای نابودی طالبان در حال نابودی افغانستان است مشکل اشغالگری و جنایات آمریکا در افغانستان تا زمانی که عده ای در حال خیانت و نوکری آمریکا هستند حل نمیشود
آن عده یا واقعا نمیفهمند یا خودشان را به نفهمی زدند روسها هم زمانی اشغالگر بودند و کشورهای زیادی را اشغال کردند سالها با ایران جنگیدند و تا جیکستان و قزاقستان و ...را از ایران جدا کردند اما نگاهی به وضع تاجیکستان و قراقستان و گرجستان بیندازید با افغانستان تحت اشغال آمریکا مقایسه کنید خودتان متوجه ظلم آمریکا در حق افغانستان و عراق میشوید
آمریکا قدرتمندترین و خطرناکترین بمبش را در خاک افغانستان آزمایش کرد کمک به تولید و قاچاق مواد مخدر ، و بدتر از غارت معادن افغانستان و بدتر از اینها جنایات آمریکا در افغانستان گویای همه چی است

>>>   در سال گذشته تعداد کمتر بم کمک کرده بودند

>>>   حاجت ان نيست نيرو هاي شمال اگر سر قدرت بياييد طالب خود بخود از ترس گم ميشود و به غار هاي پشاور پناه ميبرد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است