اشرف غنی مقابل عبدالله موضع گرفت
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۱    ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ کد خبر: 162063 منبع: پرینت

ریاست جمهوری در واکنش به حکم رییس اجرایی اعلام کرد که بربنیاد قانون آوردن اصلاحات در وزارت خارجه حتمی و از صلاحیت‌های رییس جمهور است.
عبدالله عبدالله در حکمی، به وزارت خارجه خواستار متوقف شدن هرگونه اجراآت شتاب‌ زده با نام اصلاحات در مرکز و نمایندگی‌های سیاسی این وزارت در خارج از کشور شده است.

پس از آنکه رییس اجرایی در واکنش به گماشته شدن سرپرست تازه به وزارت امورخارجه و عزل و نصب‌های پسین در نماینده‌گی‌های سیاسی در بیرون از افغانستان از سوی ریاست‌جمهوری در حکمی خواهان توقف این روند شد، اکنون ارگ می‌گوید که بربنیاد قانون اساسی عزل و نصب‌ها از صلاحیت‌های رییس جمهور است.

صدیقی سخنگوی رییس جمهور گفت:" در حکومت افغانستان بر اساس قانون اساسی صلاحیت‌ها کاملا واضع است و رییس جمهور در راس حکومت افغانستان این صلاحیت را دارد که افراد را در کجا نصب و غزل کند."

اما عبدالله در نشست شورای وزیران تاکید می‌ورزد که تا نهایی شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، حکومت وحدت ملی پابرجا خواهد بود و نباید تصامیم یک جانبه گرفته شود.
به گزارش طلوع، رییس اجرایی گفت:" در مورد حکومت وحدت ملی زیاد بحث نمی‌کنم ولی همین قدر اعلان می‌کنم که تا روز اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری حکومت وحدت ملی است."
ریاست اجرایی می‌گوید که تنش‌ها میان سپیدار و ارگ بالا گرفته اند و ادامه این وضعیت پذیرفتنی نیست.
مجیب رحیمی سخنگوی ریاست اجرایی گفت:" متاسفانه جلسات اخیر کابینه که در ارگ برگزار شده است از رییس اجرایی و معاونین شان دعوت نشده است و این خلاف توافقنامۀ حکومت وحدت ملی است."

در همین حال، اتحادیه حقوق دانان عزل و نصب‌های پسین و تنش‌ها را میان ارگ و سپیدار نبود هماهنگی و تمسخر حاکمیت ملی میداند.
سبحان الدین مصباح، معاون اتحادیه حقوق دانان گفت:" تمسخر گرفتن حاکمیت ملی است که توسط رهبران حکومت وحدت ملی است و از طرف دیگر نقض تعهدات سیاسی بین خود شان است."

تنش‌ها میان ارگ و سپیدار پس از کنارگیری صلاح‌الدین ربانی از وزارت امور خارجه و و آغاز طرح اصلاحات که بربنیاد آن برخی از دیپلوماتان از بیرون کشور فراخونده شدند به میان آمد، آنچه که سپیدار آنرا یک برخورد سیاسی میداند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غنی
عبدالله
نظرات بینندگان:

>>>   غلط کرد؛ این حذف سیاسی است.

>>>   غنی را چون قذافی باید با گز صاف کنند.

>>>   كلمرغ و دوارودسته اش بايد بفهمند و اگر ذره وجدان بيدار داشته باشند، ميفهمند كه برنده انتخابات ٢٠١٤ عبدالله بود ولي باداران نوكر خاص خودرا ميخواستند قدرت بدهند و مجبور به تقسيم قدرت شدند. اين بي همتي و معامله گري عبدالله را نشان ميدهد كه سر تسليم فرود آورد ، قدرت را تقسيم و اراده مردم را فروخت. باينخاطر غني ريس جمهور قانوني نيست بل توافقي است. آقاي سخنگوي وجدان خوابيده بايد از صلاحيت هاي ريس جمهور سخن نگويد. ان صلاحيت ها براي يك ريس جمهور قانوني است. اين كلمرغ از يك طرف پنج سال ريس جمهور توافقي بود نه قانوني، از طرفي هم تاريخ اين منفور جامعه تير شده است. جايش فعلن پايينتر از شاه شجاع، ببرك و كرزي است. روزي بيايد كه اين چهره منحوس از پرده هاي تلويزيون براي أبد گم شود.

>>>   در حالیکه همین اشرف غنی به جز از دو ماده قانون اساسی دیگر تمام ماده های قانون اساسی در در بیشتر از پینجسال نقص کرده ولی سخنگوی ریس ارگ از قانون اساسی بنفع غنی سخن میزند علاوتا اشرف غنی باساس رای مردم ریس جمهور نشده که هر بار از ماده ۶۸ قانون مبنی بر صلاحیت های ریس جمهور نام میبرد بلکه باساس توفق دوتیم انتخاباتی غنی و داکتر عبدالله و پا در میانی جانکیری وزیر سابق خارجه امریکا با پنجا پنجا صلاحیت غنی و عبدالله در کار دولت و حکومت توافق نامه سیاسی به امضء دو طرف رسیده است در حالیکه درقانون اساسی بنام دولت وحدت ملی چنین چیزی وجود ندارد و روی توافقات دو تیم در انتخاباتی غنی بیک کرسی و داکترعبدالله بکرسی دیگر با صلاحیت های مساویانه پنجا پنجا در کار دولتداری و حکومتداری طبق توافقنامه موافقت شده بود که پس از اول جوزای سال روان هجری شمسی توافق نامه هم بپایان رسیده و توافقنامه هم از اعتبار ساقط گردیده نه قانون اساسی و نه توافقنامه سیاسی فقط به لجاجت و خود خواهی غنی خان حدود نو ماه است اشرف غنی از چوکی ریاست جمهور که خود را به ان سرش کرده نمیخیزد و احترام نهبه انون اسای کرده و نه به توافق سیاسی را احترام کرده کهخود امضاء کرده یک حکومت خود سر خود پسند زور گو نفاق افگن تحت رهبری غنی خان و چند تا یازنه و خسربره ها دولت و حکومت و قانون و مردم را گروگان گرفته چور بیت المال و عزل و نصب های اشخاص و افرد را حسب الخواهش وابسته بقوم و زبان خود شانرا در پست ها تعین و مقرر گرده و مصالح با طالبان را هم در جهت سپوتاژ ان گام برادشته و در حرکت هستند اکثریت قاطع مردم ازین کار غنی و دارو دسته ان سخت از وی متنفر و بر ضدان هستند انتخابات را هم با پر کردن صندوق های رای تقلبی به گنده گی و دراز ها کشانده تا عمر دوام قدرت شان در دولت و حکومت را بیشتر کند چون میدانند که با خارج کردن رای های تقلبی انها صد در صد ناگام انتخابات هستند .

>>>   اگر غنی به قوشتی گیری به عبدالله برود نفسش را میکشد.

>>>   اگر تعیینات به سلیقه عبدالله نباشد کشور به بحــــــران میرود !!!!

>>>   هردو نفربدرد مردم نمیخورد یکی آن عدم کفایت خودرا درپنج سال رسمابه ثبوت رساند ودیگرآن طی دو معامله پس سگ زرد برادرشغال گفته میشود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است