ایران مقام اول را در صدور کالا به افغانستان گرفت
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۷    ۱۳۹۸/۱۲/۷ کد خبر: 162349 منبع: پرینت

اداره آمار افغانستان اعلام کرد که ایران با صدور کالای به ارزش یک میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار، جایگاه اول را در صدور کالا به افغانستان دارد.
به گزارش بی بی سی، حسیب الله موحد، معاون اداره آمار افغانستان، در یک نشست خبری در کابل گفت که کالای که افغانستان از خارج وارد می‌کند، شامل مواد نفتی، گندم، ماشین آلات، روغن خوراکی، منسوجات، محصولات فلزی و برق است.

او کل واردات افغانستان را در سال ۸.۳ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که این رقم نسبت به سال گذشته، بیش از هشت درصد کاهش یافته است.
او گفت که بعد از ایران، کشورهای که بیشترین صادارات را به افغانستان دارند، به ترتیب عبارتند از چین و پاکستان و بعد از آن کشورهای ازبکستان، قزاقستان و ترکمنستان نیز هرکدام سالانه حدود ۵۰۰ الی ۴۰۰ میلیون دلار به افغانستان صادرات دارند.

بر اساس این گزارش اداره آمار افغانستان؛ ارزش صادرات این کشور در سال ۱۳۹۸ خورشیدی یک و نیم میلیارد دلار بوده که شامل کالا و خدمات است.
این اداره خدمات را شامل حمل و نقل همانند استفاده از حریم هوایی و زمینی افغانستان، خدمات گردشگری، خدمات مالی و ساختمانی دانسته است.
براساس اعلام اداره آمار ارزش صادرات افغانستان در سال ۱۳۹۸ در مقایسه با سال گذشته ۱.۳ درصد کاهش یافته است.

افزایش تعرفه گمرکی بر کالاهای صادراتی توسط پاکستان و تغییر در قیمت‌های جهانی از دلایل اصلی کاهش صادرات افغانستان عنوان شده است.
بیشترین میزان صادرات افغانستان مربوط به ارزش ۳۰۲ میلیون دلار بوده که مربوط به میوه خشک است. بعد از آن گیاهان طبی، میوه تازه، سبزیجات و قالی از اقلام عمده صادراتی افغانستان است.
بیشترین صادرات افغانستان هم به کشورهای هند، پاکستان، چین و ترکیه بوده است.

کارشناسان اقتصادی و بازرگانان افغان معتقدند که میزان واقعی واردات افغانستان بیشتر از این مقدار اعلام شده باشد، به دلیل عدم کنترل کامل بر مرزها مقداری از کالا از طریق قاچاق وارد افغانستان می‌شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایران
صدور کالا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   اگر بی لیاقتی شاهان قاچر نبود ما خود باید اکنون ایرانی نامیده می شدیم نه اوغان

>>>   بارک الله


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است