یک شیء مرموز وارد مدار زمین شده است
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۴    ۱۳۹۸/۱۲/۱۲ کد خبر: 162426 منبع: پرینت

دانشمندان تصاویر جدیدی از یک شیء مرموز را منتشر کرده‌اند که به مدار زمین پیوسته است.
پیش‌تر در هفته جاری اعلام شد که شیئی که ظاهرا یک «ماه کوچک» جدید است، به مدار زمین وارد شده است و انتشار این خبر باعث بروز هیجان زیادی شد.
اما دانشمندان می‌گویند هنوز برای این که با اطمینان بگویند شیء مرموز چیست، خیلی زود است و برای این کار به تحقیقات بیشتری نیاز است.

برخی اخترشناسان حدس می‌زنند که شاید یک شیء مصنوعی باشد، شاید هم یک ماهواره قدیمی یا زباله‌های فضایی.
گریگوری فدورتس، اخترشناس ارشد، در بیانیه‌ای گفت‌: «این شیء هرچه باشد، بسیار جالب است و برای این که آن را شناسایی کنیم به معلومات بیشتری نیاز داریم.»

پیش‌‌تر در هفته جاری، مرکز «ماینور پلنت» (سیارات کوچک) در اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی، گفت که این جِرم فضایی را ۲۰۲۰-سی‌دی‌۳ نام نهاده‌اند.
بسیاری حدس می‌زنند که این جرم فضایی یک سیارک صخره‌ای باشد و به این ترتیب، پس از ماه، دومین قمر طبیعی است که گرداگرد زمین می‌گردد. در گذشته فقط یک بار دیگر در سال ۲۰۰۶ جِرم فضایی مشابهی دیده شده بود که مدار زمین را ترک کرد.

این شیء تازه‌کشف‌شده طی ماه‌های پیش رو، مدار زمین را ترک خواهد کرد و دانشمندان را با تلاش برای به‌ دست آوردن تصاویر و کشف منشاء آن، تنها خواهد گذاشت.
جان بلیکسلی، رئیس بخش علوم در رصدخانه بین‌المللی گمینی که تصاویر جدید را ارائه داده است، گفت:‌ «به دست آوردن تصاویر برای تیم گمینی کار پرزحمتی بود، چرا که این شیء به سرعت و با دور شدن از کره زمین، محو‌تر می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که در ماه آوریل به طور کامل از مدار زمین خارج شود.»

در تصویر، شیء مزبور در مرکز تصویر می‌درخشد و رگه‌های نورانی ستارگان در اطراف به‌چشم می‌خورد چرا که تلسکوپ برای تعقیب شیء در حرکت آن به دور زمین‌، می‌بایست حرکت می‌کرد.

این تصویر در ۲۴ فوریه و کمی پس از آن که ۲۰۲۰سی‌دی‌۳ برای اولین بار دیده شد، ثبت شده است.
اخترشناسان امیدوارند که در تلاش برای درک بیشتر این شی‌ء مرموز، تصاویر بیشتری از آن به دست آورند.

دانشمندان به‌ویژه خواهان درک میزان درخشندگی آن هستند و این که تا چه میزان نور را منعکس می‌کند. اگر این انعکاس کم‌نور باشد، احتمالا بدنه صخره‌ای دارد، ولی اگر درخشندگی بیشتری داشته باشد، به احتمال زیاد می‌تواند یک قطعه زباله فضایی نورتاب باشد؛ مثلا یک تقویت‌کننده مستعمل راکت.

جان بلیکسلی گفت:‌ «بررسی‌های بیشتر درباره موقعیت آن به ما در فهم بهتر این شیء مرموز در مدار زمین و منشاء احتمالی آن کمک می‌کند.»
ستاره‌شناسان پیش‌بینی می‌کنند که با ظهور راه‌های جدید رصد اشیاء مشابه، بتوانند نمونه‌های مشابه بیشتری را پیدا کنند.

رصدخانه گمینی بخشی از آزمایشگاه تحقیقات فضاشناسی مادون قرمز در بنیاد ملی علوم است و در حال حاضر سرگرم آماده‌سازی رصدخانه ورا-سی‌روبین است که کار آن، رصد آسمان برای دیدن اشیاء مشابه است.

آقای فدورتس در بیانیه‌ای گفت:‌ «پیش‌بینی می‌کنیم که با شروع فعالیت رصدخانه روبین، شمار زیادی از این اشیاء را پیدا کنیم.»

اندرو گریفین


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زمین
مرموز
نظرات بینندگان:

>>>   در مدار دور زمین میلیون ها ذباله باقیمانده از اقمار مصنوعی که از شصت سال بدینسو به فضا پرتاب میشوند،وجود دارد که از اندازه چند سانتی متر گرفته تا اندازه یی به اندازه یک خانه در کدار زمین در گردش اند.
گذشته از آن روزانه دها تن مواد سنگی و آهنی به شکل میتروییت ها از فضا از کمربند استرویید ها که میان سیاره های مریخ و مشتری قرار دارند،وارد جو زمین میشوند و قطعات کوچک آن در هنگام برخورد با زمین ذوب شده و نابود میشوند و قطعات بزرگتر آن وارد زمین میشوند که میلیون ها دانه اًن در سراسر زمین به زمین برخورد کرده اند که اکثراً مخلوطی از ذوب شده آهن و سنگ است و دارای رنگ سیاه میباشند.
از جمله آنها یکی نیز همین حجرالاسود است که در مکه قرار دارد و منحیث سنگ آسمانی از طرف مسلمانان مورد تقدس قرار گرفته است.در حالی که مثل این سنگ هزاران سنگ دیگر در موزیم های احجار و منرال های جهان قرار دارند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است