والی کنر: القاعده سربازگیری را از طالبان آغاز کرده‌است
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۷    ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ کد خبر: 162607 منبع: پرینت

در آستانۀ آغاز گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان، والی کنر می‌گوید که شبکۀ القاعده به کمک استخبارات پاکستان تلاشش را برای جذب جنگ‌جویان طالبان به این شبکه آغاز کرده‌است.

عبدالستار میرزکوال، والی کنر می‌افزاید که این تلاش‌ها پس از امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان آغاز شده‌است و القاعده می‌خواهد آن طالبانی را جذب خودش کند که از این توافق ناراضی iستند.
به گزارش طلوع، او می‌گوید: «بربنیاد معلومات ما، اکنون استخبارات پاکستان و همین‌طور شبکۀ القاعده تلاش می‌کنند که آن جنگ‌جویان طالبان را که رهبری گروه‌هایی را به عهده دارند، جذب کنند با این پیام‌ها که رهبران شما [طالبان] به راه درستی در حرکت نیستند.»

بربنیاد توافق صلحی که هفتۀ پیش (۱۰حوت) میان امریکا و طالبان امضا شد، طالبان تعهد کرده‌اند که رابطۀ شان را با گروه‌های هراس‌افگنی به ویژه القاعده قطع کنند.

ولایت خان مشوانی، رییس شورای ولایتی کنر می‌گوید که گروۀ القاعده از سال‌ها پیش در کنار دیگر گروه‌های هراس‌افگن در ولایت کنر حضور دارد: «این واضیح است طالبانی که در اینجا زنده‌گی می‌کنند و در اینجا فعالیت می‌کنند در میان فامیل‌ها استند؛ اگر اینجا امنیت نیاید و این مناطق زیرتسلط گروۀ دیگر بیاید، معلوم دار است که آن‌ها به گروه‌های دیگر بیعت خواهند کرد.»

ملک شاه زمین، عضو شورای ولایتی کنر نیز افزود: «این امکان وجود دارد که القاعده دوباره سر بردارد و با گروه‌هایی که پیش از این ارتباط داشتند این ارتباط را ازسرگیرند.»

حضور گروه‌های هراس‌افگن در بخش‌هایی از کنر و درگیری آنان با یگدیگر، باعث شده‌است که بسیاری از خانواده‌ها، خانه‌های شان را ترک کنند.

حیدر خان که باشندۀ ولسوالی چوکی کنر است، یکی از کسانی‌ است که خانه‌اش را ترک کرده‌است. او آرزو دارد که با توافق صلح میان امریکا و طالبان، صلح دایمی در افغانستان تأمین شود:" «برای ما مکتب بسازند، زمینۀ آموزش را فراهم بسازند و امنیت را تأمین کنند؛ تا ما در امنیت زندگی کنیم.»

شاه گل، فرماندۀ تسلیم شدۀ گروۀ داعش نیز می‌گوید که از جنگ خسته‌‎ استند: «یک و نیم تا دوسال می‌شود که از داعش جدا شده‌ام؛ پیش از آن با طالبان می‌جنگیدیم اما با حکومت نجنگیدیم. اکنون از جنگ خسته شده‌ایم.»

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
القاعده
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   مردم کنر
شما مکر کمر تان شکسته که نشسته و تماشا میکنید که القاعده از طالب سرباز بگیرد تا شما را بکشد.

>>>   همی پنجهزار طالبی که در زندان هستند،از موافقت طالبان با امریکا ناراضی هستند و اگر رها شوند،مستقیم پیش القاعده خواهند رفت.
مه نمی فهمم که رهبران سیاسی جهان مردم را لوده فکر کردند و یا یک تعداد مردم لوده هستند و فریب آنها را میخورند؟

>>>   همه از این جنگ لعنتی الکی که ،40 ساله مردم همیشه دور خودشون می چرخند خسته شده اند ،پرودگار عالم پاکستان نا پاک رو خوار زلیل و نا بود کند این تفرقه بینداز حکومت کن را ،هیچ گاهی دست از سر مردم افغانستان بر نمی دارند آمین.

>>>   مشکل افغانستان یک مشکل استخباراتی جهانی است تا زمانیکه استخباراتحهان بلخصوص استخبارات پاکستان مهار نشود افغانستان آرام نخواهد شد۰ بنا بقول یک کار شناس منطقه دانیای غرب تصمیم دارد تا پاکستان را تجزیه کند و بم های اتم را برچیند ولزا پاکستان باید در نزاع افغانستان دخیل باشد تا بهانه غرب برای تجزیه پاکستان فراهم شود.
ناصر خسرو کابل

>>>   اما دوست عزیز شما پدران القاعده داعش و طالبان و استخبارات پاکستان را فراموش کردید ذکر کنید. ام آی سکس و سی آی ای با استخبارات پاکستان ازدواچ کرد و این فرزندان نامشروع از آنها بدنیا آمد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است