هرات، زرنج و فراه در قرنطینه کامل قرار دارند
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۴۷    ۱۳۹۹/۱/۶ کد خبر: 162769 منبع: پرینت

وزارت صحت دومین مرگ در نتیجه بیماری کرونا را در شهر هرات تایید کرد.
به گزارش بی بی سی، وحیدالله مایار سخنگوی این وزارتخانه در یک نشست خبری گفت که این فرد زن ۴۵ ساله‌‌ای بوده که نیمه شب گذشته در شفاخانه‌ای در شهر هرات جان باخته است.
نخستین مورد مرگ در اثر بیماری کرونا چند روز پیش در ولایت بلخ ثبت شده بود.

همزمان برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا در شهرهای هرات، زرنج و فراه در غرب افغانستان که در همسایگی ایران قرار دارند، محدودیت تردد روزانه آغاز شد.
به گفته آقای مایار، روز گذشته با شناسایی ۳۴ مورد تازه بیماری، شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به ۸۰ نفر رسید.

تازه ترین‌ مورد در ولایت نیمروز شناسایی شده است.
او می‌گوید که بیشترین موارد بیماری همچنان در ولایت هرات شناسایی شده‌اند. با ۳۲ مورد تازه اکنون شمار بیماران کرونا در این ولایت به ۵۴ نفر رسیده است.
هرات در غرب افغانستان، ولایتی هم‌مرز با ایران است که کانون ویروس کرونا در افغانستان خوانده می‌شود. بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران، این ولایت را با آسیب پذیری بیشتری روبرو کرده است.

روز گذشته یک مورد تازه دیگر بیماری در کابل پایتخت افغانستان نیز شناسایی شده است.
آقای مایار می‌گوید مورد تازه، یکی از کارمندان افغان در یکی از سفارتخانه‌‌های خارجی در کابل بوده است.
به گفته وی، یک مورد مشکوک دیگر از پارلمان این کشور نیز ثبت شده که زیر معاینه است. پیش از این نتیجه دو مورد مشکوک از مجلس نمایندگان منفی اعلام شد.
چهار مورد مثبت بیماری کرونا روز گذشته در بین اعضای نیروهای ناتو نیز شناسایی شد.

سخنگوی وزارت صحت می‌گوید در بین ۳۲ واقعه شناسایی شده تازه در هرات، کسانی نیز هستند که نه به ایران سفر داشتند و نه با کسانی که از این کشور برگشتند در ارتباط بودند.
به گفته او، این هشداری تازه از گردش ویروس در جامعه است و به همین دلیل باید مردم محدودیت‌های تازه در ترددهای روزانه را بسیار جدی بگیرند.

آقای مایار گفت که به اساس محاسبه احتمالی تازه‌ای که از بانک جهانی به آنها رسیده، در ۹ ماه آینده در صورتی که اصلا اقداماتی برای جلوگیری از شیوع کرونا صورت نگیرد، در بدترین وضعیت، ممکن است شمار مبتلایان در افغانستان به ۲۶.۸ میلیون و شمار تلفات به ۶۱۵ هزار نفر برسد، اگر اقدامات در حد متوسط باشد، احتمال دارد شمار مبتلایان ۱۸.۴ میلیون و شمار تلفات ۴۲۳ هزار نفر باشد و اگر اقدامات جدی گرفته شود، شمار مبتلایان ممکن است به ۶۳۰ هزار نفر و شمار تلفات به ۱۴ هزار نفر برسد.

روز گذشته وزیر صحت نیز گفت که به اساس احتمالات سازمان بهداشت جهانی در بدترین شرایط علایم در شانزده میلیون بیمار دیده خواهد شد، ۷۰۰ هزار نفر از آنها به مداوای داخل بستر، ۲۳۳ هزار نفر به مراقبت‌های جدی نیاز خواهند داشت و احتمال دارد حدود ۱۱۰ هزار نفر نیز در نتیجه بیماری کرونا جان دهند.

مقام‌های وزارت صحت عامه تاکید دارند که این آمار پیش‌بینی‌های احتمالی است و در صورت عملی شدن تدابیر پیشگیرانه، وضعیت به این شکل نخواهد بود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هرات
کرونا
نظرات بینندگان:

>>>   Haroon Behyar
امروز صبح تا حوض کرباس با رکشا آمدم ازین منطقه به بعد جاده‌ها بند بود؛ به رکشاوان گفتم راه بند است چطور می‌خواهی بروی اصلا چرا بیرون آمده‌ای.
منطقه شلوغ بود پلیس نیز با عصبانیت مانع می‌شد مردم نیز باعصبانیت به پلیس اعتراض می‌کردند.
پلیس مامور بود و معذور؛ مردم نیز محتاج.
از اینکه او هم از من همین سوال را کرد بگذریم.
گفت صبح با ۳۰ افغانی بیرون شدم و تمام دار و ندارم بود اگر بیرون نمی‌شدم شب چیزی نداشتم بخورم حالا هم از پسکوچه‌ها مسافرانم را به مقصد می‌رسانم تا برای شب خانواده‌ام چیزی داشته باشم.
رفقایی که از خارج و داخل و از زیر ایرکندیشن و... با خاطری آسوده از حداقل داشتن چند سال مواد غذایی؛ دارید به مردمی ازین دست که نفوس شان ممکن است به بیش ۵۰ درصد نیز برسد توصیه‌ی درخانه ماندن را می‌کنید کار خوبی می‌کنید منتها همت کنید؛ انسانیت کنید هر کدام تان به چند فامیل از قشر ندار هرات کمک کنید تا همگی خیال شان آسوده باشد.
اینگونه همه رعایت می‌کنند؛ آن آدم می‌گفت اگر امشبم را می‌داشتم بجای امروز فردا بیرون می‌شدم بخاطر کار.
مخلصم.

>>>   ارگ را قرانطین کنید که مرکز شیوع فحشا و کرونا و جنایت و فساد است.

>>>   ارگ را قرانطین کنید که ویروس فحشا و فساد و کرونا و لجاجت و فاشیسم قومی و خود محوری به همه جا سرایت نکند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است