ارادهٔ ختم جنگ و آرامی وجود ندارد
آمریکایی‌ها در سطح جهانی به دلیل منافع درازمدت و استراتژیک شان در منطقه طرفدار پایان جنگ در این کشور نیستند و دولت‌های گذشته‌ی کرزی و غنی و حکومت خودخواسته‌ خواهان ختم جنگ نبودند و نیستند 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۱۵    ۱۳۹۹/۱/۱۲ کد خبر: 162840 منبع: پرینت

حکومت کنونی و جامعهٔ جهانی به ویژه آمریکا ارادهٔ صلح و جنگ جدی و برنامه‌ریزی شده با طالبان و‌ مخالفان ندارند و یک‌سره کار آنان را یک‌سویه نمی‌کنند. جنگ آنان با مخالفان دولت مانند جنگ موش و گربه است و نمی‌خواهند این جنگ پایانی داشته باشد. اگر آمریکایی‌ها واقعن در گذشته می‌خواستند به این جنگـپایان دهند و اکنون بخواهند این جنگ را یک‌سویه کنند؛ این کار را در یک روز و‌ نهایتن در یک هفته می‌توانستند و حالا هم می‌توانند.

ما پیش از این گواه چنین پاک‌سازی طالبان و روبیدن آنان به پاکستان بودیم و در آن نبرد و در آن زمان اراده همان بود که کار طالبان را یک‌سره کنند و کردند. هم اکنون نیز این کار، کار سختی نیست. کافی‌ست که آمریکایی‌ها یک بار دیگر از چند فروند هواپیماهای جنگی B52 و‌ بی‌سرنشین و‌ کشفی در این جنگ کار بگیرند و هسته‌ها و‌ مواضع تشکیلاتی پنهانی مخالفان در کوهستان‌ها، دره‌ها، شهرستان‌ها و محلاتی، که در تصرف آنان است و قطارهای اکمالاتی نظامی و‌ معیشتی آنان را، مورد ضربات کوبنده و‌ مرگ‌بار هوایی قرار داده منهدم و متلاشی کنند.

هم‌زمان و هماهنگ با این اقدامات هوایی نیروهای ارتش و پلیس ملی کشور از راه زمینی به یورش و‌ حمله بر نیروهای متواری شدهٔ آنان پرداخته به تصرف مناطق تصفیه شده از وجود مخالفان اقدام کنند. اما با دریغ آمریکایی‌ها در سطح جهانی به دلیل منافع درازمدت و استراتژیک شان در منطقه طرف‌دار پایان جنگ در این کشور نیستند و دولت‌های گذشته‌ی کرزی و غنی و حکومت خودخواسته‌ و بحران‌زده‌ی کنونی در سطح داخلی به دلیل پیوند تباری با مخالفان و استفاده از آنان به عنوان یک نیرو و ابزار مناسب فشار علیه اقوام دیگر و جریان‌های سیاسی مخالف شان خواهان ختم جنگ از راه نظامی نبودند و اکنون نیز نیستند.

برای حکومت کرزی و حکومت وحدت ملی در گذشته آن‌چه در اولویت کار شان و اهداف بلندمدت شان قرار داشت و برای حکومت خودخوانده‌ی کنونی قرار دارد، منافع ملی و داشتن یک حکومت فراگیر و‌ مشارکتی ملی نیست. برای آنان و لابیست‌های بین‌المللی شان اولویت کاری، احیای دوبارهٔ قدرت قبیله‌وی و انحصار قدرت برای یک قوم خاص است و برای احیا و‌ محقق‌شدن این امر تفکر، الگو و مکتب سیاسی_فکری و‌ ایدیالوژی چپ و راست، شرقی و غربی و اخوانی مهم نیست. مهم به دست آوردن قدرت مطلقه برای قوم‌ مورد نظر است. حال برای محقق شدن این آرمان و آماج هر جریان سیاسی و فکری و هر شخصیت سیاسی آن قوم، که برزمد و هم‌سو شود یا به گونهٔ نامستقیم فعالیت و پی‌کار شان به سود این آرمان و آماج تمام شود، قابل قبول است. چه آن جریان طالبان باشند، چه حزب اسلامی حکمت‌یار؛ چه آن شخصیت سیاسی، ملاهیبت‌الله با افکار تندروانه و‌ منش بیگانه پرستی‌اش باشد، چه اشرف‌غنی تکنوکرات غربی و به همین ترتیب چه آن شخصیت اتمر کمونست باشد چه حکمت‌یار اسلامیست؛ چه خلیل‌زاد لابیست چه کرزی اپرچونست و‌ پوپولست.

همهٔ این‌ها با وجود اختلاف افکار و‌ مکتب و الگوی سیاسی_فکری و باداران و‌ حمایت‌گران خارجی شان دنبال یک اولویت و خط سرخ اند و آن اولویت زیر هر نام و عنوانی، که باشد، سلطهٔ دوبارهٔ قبیله‌وی است. یگانه اختلافی که شخصیت‌های نام‌برده در به دست‌آوردن این سلطه و احیای دوبارهٔ آن دارند، روش رسیدن به این آرمان، آماج و اولویت است نه مقصد. چون مقصد یکی‌ست و راه رفتن و رسیدن به آن متفاوت.

در این میان سران، فرماندهان و رهبران طامع و تشنهٔ قدرت و مکنت اقوام دیگر همه در پی حفظ خود در گردونهٔ قدرت و به این وسیله حفظ خانواده و سرمایه‌های بادآوردهٔ شان استند. آنان از نشانه‌های قوم، دین، مذهب و جهاد به عنوان ابزار مناسب و اهرم فشار علیه حکومت برای به دست‌آوردن امیال و اغراض شان کار می‌گیرند.
مردم‌ نیز به شعور و‌ خودآگاهی لازم نرسیده اند و هنوز در پی این تیکه‌داران و تَکّه‌های قومی، زبانی و مذهبی روانند و کورکورانه حمایت شان می‌کنند.

با همهٔ این ملاحظات و به عنوان سخن آخر دلم می‌سوزد به حال سربازانی که در جبهات گرم نبرد و در اوج بی‌برنامه‌گی جنگی این حکومت در جنگ رویاروی با مخالفان یا در حلقهٔ محاصره جان می‌بازند تا این دزدان، تیکه‌داران، متعصبان و قبیله‌سالاران زنده بمانند و هر روز فربه‌تر شوند. دلم می‌سوزد به حال ده‌ها، سده‌ها و هزاران سرباز و افسری که تاکنون در نبرد با تاریک‌اندیشان و در پاس‌داری از دزدان و دشمنان پنهانی درون نظام مظلومانه جان باختند و در بسیاری موارد محاصره بودند و کسی و‌ نیرویی به کمک و فریاد شان نرسید.

باور بامیک


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جنگ
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   Habibullah Fayaz
وقتی جنگ افغانستان تمام شود، مطمئن باشید که کشورهای که جنگ افزار تولید می کنند شرکت های شان مسدود و ملیون ها کارمند فنی و غیر فنی آن ها بی کار می شوند، مسدود شدن این شرکت ها و بی کاری این تولید کننده گان باعث شکست اقتصادی کشور های که تولید جنگ افزار می کنند، می گردد.
هرکشوری که ذخایر سرشار داشت در قرن ۲۱ روی آرامش رت ندید، از جمله افغانستان.

>>>   Parwiz Paiman
درست است که جامعه‌ی جهانی اراده‌ی آورده صلح را ندارند اما مقصر کلان رهبران ممکلت استند که جز خودخواهی و برتری طلبی در مورد هیچ دیگر فکر نمی‌کنند مانند شما پشت سیاست را گرفته اید و در غم کورنا نیستد.

>>>   40 سال است که امریکا و پاکستان افراطیون را پول و سلاح میدهند و 18 سال است که دولت کابل و طالبان را دالر میدهند اما تاکنون موفق نشده اند. طالبان برای قتل عام مردم و جنگ ساخته شده اند. قدرت و توان دولتداری را ندارند. اگر بقدرت برسند بزودی افغانستان بهم میپاشد و دولتهای محلی ایجاد میشود و جنگ داخلی شروع میشود. امریکا و پاکستان توان اداره افغانستان را نخواهند داشت. داعش برای ترور و انتحاری ساخته شده است و برای کار دیگری بدرد نمیخورد. طالب و داعش برای جنگ، قتل عام و دوره جنگ و اغتشاش اند. مردم باید بفکر خود باشند.

>>>   میدانید چرا 8000 هزار ملیشه بی رحم درمقدم مذاکره امر رهایی می یابند؟
حتی ان ترسو های زبونی که توجیه می کنند بهتر از دیگران میدانند خطر چگونه است؟

چه کسی بخواهد و چه نخواهد این فربه شده های سفید جامه سیاه دل، به یقین کامل بی باکــتر، جسورتر و نیرومندتر از گذشته وارد جبهه جنگ میشوند تا ملیشه های ادم کش را در امر قتل عام فرزندان وطن موثرتر یاری برسانند.
(وای از این ذلت )
رهایی این گروه بی باک و ادم کش همزمان است با اغاز جنگ های وحشیانه به اصطلاح بهاری ملیشه های ارجمند !!! وانهم درشرایط که جهان دریک مصیبت عظیم سربرزمین عجز نهاد وکافر ومسلمان بی دین وبادین شرقی وغربی ازخدا طلب غفران ویاری میکند ملیشه پشتون تبار ما ،بد تر از کرونا شب خون میزنند وهجوم می اورند و توطیه های بسی نامردانه میکنند تا خون بیشتربریزند وحشت خلق کنند تا به اصطلاح امتیازی بیگیرند ، درحالیکه هدف کشتار جوانان است نه امتیاز گیری از جنگ .تا درقدم بعدی برنامه شوم مشترک خود راپیاده کنند
مخالفت های غنی مبنی برعدم رهایی طالبان درمرحله اول کلا و تماما ریاکرانه دروغین ومصلحتی وبر اساس فیصله های پنهانی میان مقامات امریکایی وغنی وپاکستان بوده والی هیچ رهبری شریفی به این ذلت در یک شبانه روز تغییر جهت نمیدهد به سمت دشمن انهم چه دشمن نامردی نمی لغزد .
درهرصورت قصه همین است که جریان دارد تا طالبان به یاری ارگ مسلط برکشور وسرنوشت مردم گردانده شوند. چه اینرا اقای قانونی و امیر کبیر،امپراتور ،خلیلی ،محقق و صالح ،سالنگی ها والماسک ها ووچند تای دیگربدانند وندانند وبخواهند نخواهند این برنامه عملی شدنیست انشا الله اول انها درقید حساب جامه سپید ها قرار خواهند گرفت ،مگر اینکه . مقاومت دلیرانه علیه طالب و برنامه خیانت بار امریکا سروسامان داده شود.
واقعیت های تلخ سازش کاری های حریصانه وغیر مسولانه وتکبر امیز مقامات امریکایی وپاکستانی در تفاهم به مقامات کابل میرساند که توطیه قدم به قدم با قتل عام فرزندان وطن درجبهات جنوب وجنوب غرب، شرق وشمال شرق کشور مد نظر است تابا قتل عام جوانان واجد شرایط دفاعی ، زمینه را برای تسلیمی خون الود کابل مساعد سازند .
بنابران قهرا میباید نهضت ازادی ومقاومت ملی برای حفظ جان این فرزندان عزیزکه عاشقانه بنام دفاع در سرحدات وولایات کشور سینه سپر کرده اند، اقدام به فراخوانی وبرگشت شان به محلات خودی کرده تا بتواند با استفاده از انها ونیروهای محلی ،دفاع ملی ومحلی را سازماندهی کند. درغیران توطیه گران اسارت هولناکی رابنام صلح تحمیل مردم ما خواهند کرد.
گپ ما همین تا سخن دیگر یاهو

حمزه فریاد

>>>   در شرایط فعلی و برای مدت های طولانی آینده تمام غیر اوغان های کشور ما از هر قومی غیر اوغان که هستند باید شدیدا باهم متحد شوند چون بزرگترین دشمن همین تمامیت خواهی اوغان ها و انحصار قدرت توسط اوغان ها است نه هیچ چیزی دیگری بشمول داعش وغیره۰
اوزبیک هزاره تاجیک ترکمن پشه ئی بلوچ ایماق سادات و غیره تمام قوم های غیر اوغان باهم متحد باشید و برضد تمامیتخواهی و انحصار گرائی اوغان باهم یکجا ایستاد باشید، در غیر آن هویت تان را از دست میدهید تاریخ تانرا از دست میدهید و اولاد اولاد تان مجبوراً غلام اوغان میشوند و ناگذیراً تسلیم تقلب و جعلکاری های اوغان خواهند شد۰


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است