ترامپ به دنبال توقف ساختگی جنگ در افغانستان بود
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۳    ۱۳۹۹/۱/۲۰ کد خبر: 162949 منبع: پرینت

شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا در گزارشی گفته است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به همکارانش "به طور خصوصی" فشار آورده تا نمایشی از ختم جنگ افغانستان ترتیب دهند تا عملی‌شدن قول انتخاباتی‌اش را نشان دهد و "جایزه صلح نوبل باید به او داده شود."
در روزهای اخیر ابعاد تازه‌ای از پشت پرده نارضایتی واشنگتن از حل نشدن اختلافات میان اشرف غنی، رییس جمهور و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی پیشین افغانستان و معطل ماندن اجرای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان خبر می‌دهند.

به گزارش بی بی سی، شبکه ان‌‌بی‌سی آمریکا، هفتم آوریل فاش کرده که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا دو هفته پیش به طمع بدست آوردن جایزه صلح نوبل، مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ را با یک اخطار به کابل فرستاد.
دو مقام فعلی و پیشین مطلع به شبکه خبری ان‌بی‌سی گفتند که آقای ترامپ به طور خصوصی به همکارانش فشار آورده بود که با ترتیب یک نمایش پرآوازه برای او در توافق صلح و ختم جنگ افغانستان، او جایزه صلح نوبل را ببرد.

رییس جمهوری آمریکا در نوامبر ۲۰۱۹ می‌خواست برخی از رهبران طالبان را به کمپ‌ دیوید دعوت کند که با افزایش حملات طالبان و کشته شدن یک سرباز آمریکایی مذاکرات با طالبان را متوقف ساخت.
اما یک مقام ارشد گفته که مشاوران رییس جمهور به او گفتند که صلح افغانستان "یک روند کند، لرزان و زشت" دارد و رییس جمهور نباید با یک توافق شکننده خود را مواجه سازد.

خبرگزاری رویترز، ۵ اپریل به نقل از سه منبع در واشنگتن خبر داد که منبع کاهش یک میلیاردی کمک‌های آمریکا از "بودجه سه ربع سال جاری" نیروهای امنیتی افغانسنان، کسر خواهد شد.
بیشتر این کمک برای پرداخت معاش، غذا، تیل، تجهیزات و زیرساخت ها برای حمایت از سربازان ارتش و پولیس افغانستان مصرف می‌شود.
این مقام‌ها گفتند که ‌آقای ترامپ شخصا پیام اخطار را قبل از این که مایک پومپو وارد کابل شود، داده بود.
این مقام‌ها گفتند که دونالد ترامپ از برآورده نشدن انتظاراتش عصبانی است.

سخنگویان کاخ سفید، وزارت خارجه آمریکا و مایک پومپئو در این مورد اظهار نظری نکردند.
به گفته مقامات، پومپئو به عبدالله گفته بود که "او باید از غنی حمایت کند." و پیام رییس جمهور آمریکا را رسانده که "تنها یک تیم از کابل" بیاید.

بحران سیاسی افغانستان؛ عبدالله: خواستار انعطاف، گفتگو و راه‌حل هستیم؛
عبدالله عبدالله نیز از جلساتش با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا یاد کرد و گفته بود که پومپئو "به قصد میانجیگری نیامد"، بلکه خواست "برای حل فوری بحران سیاسی جدا تاکید کند. همچنین آقای عبدالله گفت که پومپئو از او و آقای غنی خواسته که خودشان راه‌حل پیدا کنند: "طریق و روش‌اش را به ما گذاشتند."

ان بی سی گزارش می‌دهد که یک مقام دیگر گفت که واشنگتن "امیدوار" بود که اخطار رییس جمهور آمریکا موثر واقع شود.
این مقام‌ها گفتند که دونالد ترامپ در هفته‌های اخیر از برآورده نشدن انتظاراتش در افغانستان عصبانی است.
اما دو طرف اختلافات غنی و عبدالله، دو رقیب سیاسی در کابل پیشنهاد از "خودگذری" پومپئو را نپذیرفتند و اختلافات حل نشده مانده است.

آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه آمریکا نیز دیروز در توییتی نوشته که کمک‌های جهانی نمی‌تواند به همین شکل به افغانستان ادامه یابد.
در این توییت آمده که ادامه کمک‌های بین‌المللی مستلزم یک دولت فراگیر در افغانستان است و "ما همه باید رهبران افغانستان را برای توافق روی ایجاد یک حکومت فراگیر پاسخگو کنیم."
هفته گذشته پومپئو از پیشرفت در روند معرفی یک تیم مذاکره کننده و آزادی زندانیان دو طرف استقبال کرده بود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
جنگ افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   بیچاره نرامپ
هرچه رشته بود پنبه شد

>>>   این ترومپت احمق تنها در فکر بردن جایزه صلح‌ نوبل است. هر چه تلاش‌کرد که این کردیت را با کوریای شمالی بگیرد مگر کیم جونگ از او هوشیارتر برآمد. حالا کسانی بی عقل تر از خودش را پیدا کرده است و اصلأ در فکر آرامی درین سرزمین نیست و به فکر خودش جنگ هایی نو طالبی داعشی را بعد از بردن جایزه دوباره آغاز میکند. تا ایران تسلیم نشده اوغانستان ناآرام بکار است. راه نجات اتحاد همه ملیت ها و بعد ملت هایی شرق است که چکشی خواهد بود بر فرق ستمگران و دزدان غرب.
آزاده

>>>   حکومت افغانستان به اسانی میتواند خالیگاه نماشی از توقف کمک هارا پُر سازد فقط با ریاضـــت کشی مسئولین بلند رتبه وزارت دفاع وداخله :
طوریکه آنها از خود گذشت نشان دهند ومنبعد برای مدتی از دزدی تیل ومهمات وفروش آن صرف نظر کنند
این موضوع را شاید بیشتر از همه ایوب سالنگی فروشنده هزاران لیتر تیل ومسئولین هلمند که هزاران هزار لیتر تیل رافروختند همینطور مهمات را فروختند تائید کنند
ر

>>>   ترامپ گفته اگر اقتصاد کشور ما خراب شود ما نمی توانیم همرای افغانستان کمک کنیم

>>>   کمیته جایزه نوبل در سویدن یک مرتبه خر شد و بارک اوباما را جایزه صلح داد.
زیرا او در مبارزات انتخاباتی اش اعلان کرده بود که حمله امریکا به عراق کار خوب نبود و من بعد از رییس جمهور شدن،سربازان امریکایی را از عراق بیرون میکنم و در عوض تعداد سربازان را در افغانستان ازدیاد میبخشم و جنگ افغانستان را نیز ختم میکنم و صلح جهانی را بر قرار میکنم.
کمیته جایزه نوبل خر شدند و حرف های او را باور کردند و پیش ازین که منتظر تطبیق این وعده هایش بنشینند، به مجردی که به کاخ سفید نشست.عاجل به او جایزه نوبل صلح دادند.
چند وقت گذشت،او شروع کرد به خروج سربازان خود از عراق و ازدیاد سربازان در افغانستان.
در افغانستان حملات طباره های بی پیلوت در دو طرف سرحد آغاز شد و هزاران نفر کشته و زخمی شدند و در عراق داعش پا به عرصه وجود گذاشت.
هم در عراق جنگ ادامه پیدا کرد و هم در افغانستان.
به این هم کفایت نکرد،موضوع بهار عربی پیش آمد که از تونس گرفته تا الجزایر و لیبیا و مصر و سوریه و دیگر کشور های عربی،تظاهرات و جنگ ها شروع شد.در مصر اخوان المسلمین بوجود آمد و در لیبیا بمباردمان کشور های ناتو بر ضد معمرالقضافی شروع شد و در سوریه هم مخالفین سوریه وارد جنگ بر علیه بشارالاسد شدند و هم داعش.
بنام مبارزه علیه داعش در سوریه،پای روسیه و ایران نیز در جنگ سوریه کشیده شد.
حالا نماینده تیم تفویض جایزه نوبل چندین مرتبه از بارک اوباما خواستند که جایزه نوبل را پس بدهد،اما او قبول نمی کند و جایزه را پس نمیدهد .
حتی کمیته جایزه نوبل یک آهنگ نیز ساخته است که مطلع اش چنین است:
آن جایزه که بردی پس بنی بارک حسین،دست دسته میشناسه.
حالا کمیته جایزه نوبل تصمیم گرفته است که دیگر بازی روسای جمهور امریکا را نمیخورد و بعد از آن که از ریاست جمهوری خلاص شدند،چه یک دوره باشد و چه دو دوره،بعداً تصمیم میگیرند که برایش جایزه صلح بدهند و یا نه!

>>>   دانشگاه جان هاپکینز روز سه شنبه ۱۹ فروردین اعلام کرد که نزدیک به دو هزار نفر طی ۲۴ ساعت گذشته در آمریکا بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

>>>   ترامپ به دنبال توقف ساختگی جنگ در افغانستان بود.
چطور شد که حال متوجه شدید ، امو که میگن کله .. فردا کار میکند ثابت شد افداله جان و یاران میخواستند که بدون قید شرط شرایط امریکا و طالبان را قبول کند.
ههههههههه

>>>   کمیبسیون جایزه نوبل مدال را آماده ساخته بود اما حالا که افشا شد ومذاکرات وتوافقنامه هم نتیجه نداد مدال را دوباره درخزینه گذاشتند ودروازه را قفل زدند

>>>   افغانستان کشور شیران است وهم کفار نمی تواند کشور مارااشغال کنند

>>>   من فکر می کنم کرونا ابرقدرت جهان است، نه امریکا! شما چه فکر می کنید؟!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است