اقدامات دولت برای مهار بحرانِ کرونا کافی نیست
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۰۰    ۱۳۹۹/۱/۲۰ کد خبر: 162959 منبع: پرینت

اقدامات دولت برای مدیریت و مهار بحرانِ کرونا در کشور کافی نیست. این اقدامات به‌اندازه‌ای ناچیز است و از سوی دیگر در قالب ریاکاری‌ و پلشتی‌های مشمئز کننده ارایه می‌گردد، که بود و نبودِ آن برای بهبود وضعیت هیچ تأثیری ندارد. این امر نشان می‌دهد، که ما دولت نداریم و در فقدان یک ساختارِ حقوقی پاسخگو بسر می‌بریم.

همین‌طور، از دید جامعه‌شناختی نیز در افغانستان دولت وجود ندارد. یک گروه دزد و غارت‌گر بر سرنوشت مردم تسلط یافته و کشور را به‌گروگان گرفته‌اند. این‌ها، با رفتارهای زشت و غیرمسوولانه به‌ترویج ادبیاتِ دروغ‌گویانه پرداخته و تا آن‌جا به‌پیش‌ رفته‌اند؛ که دروغ‌گویی و فریب‌کاری برایشان تبدیل به‌عادت شده‌است. پ

واقعیت مساله اما این‌است، که نظامِ کنونی در گودالِ رذالتِ اخلاقی سقوط کرده‌است. حکومت و حلقه‌ای فاسدی که بر آن حاکم است، دردِ شهروندان را درک نمی‌کنند. واقعیت افغانستان آن‌چه که در رسانه‌ها و منابعِ رسمی گفته‌می‌شود، نیست. واقعیت این‌کشور، درد گرسنگی در شکم کودکِ فقیر و بی‌پناه کوچه‌های متروک و گِل‌آلودِ کابل است.

واقعیت، سرگردانی هزاران زن و کودکِ غریب در خیابان‌های این سرزمینِ سیاه‌ است. کرونا، تنها داستان چندروزه‌ای این گرسنگان است، داستان درازتر و تلخ‌تر این گرسنگان حاکمیت دزدان و قاتلان بر این جامعه است.

افغانستان، سرزمین ببرهای کاغذی و قهرما‌ن‌های خیالی است. تعدادی به‌کارهای نکرده‌ی‌شان افتخار می‌کنند و کوشش می‌نمایند خود را منادی اخلاق و انسان‌مداری جا بزنند. بی‌خبر از این‌که، به‌هر رنگی که خواهی جامه می‌پوش من از طرز خرامت می‌شناسم! یکی از طنزهای تلخِ این سرزمین شاید این باشد، که برخی از آدم‌نماها بر فقر و ناداری دیگران خندیدند و در بدل کمک‌های ناچیز انسانیت این افراد فقیر را به‌حراج گذاشتند. دولت اما در راستای به‌حراج گذاشتن انسانیت افراد فقیر و بی‌نوا دست همه را از پشت بست.

فکرش را بکنید؛ دولت به‌هر فامیل در غرب‌کابل چهارکیلو گندم داده‌است. حالا، اگر چندبار دیگر هم به‌همین منوال کمک کند، آن فامیلی که کمک دریافت کرده از مجموع این کمک‌ها می‌تواند فقط یک‌وقت شکم اعضای خانواده‌اش را سیر کند.
البته، غنی و اطرافیان‌اش شاید فکر کنند، این خدمت کوچکی نیست. اگر از این بیش‌تر برای مردم کمک کنند، شکم ‌های آن‌ها از شدت سیری(!) درد می‌گیرند. کاری به‌این بزرگی (!) برای مردم انجام داده‌اند که مجموع کمک‌های‌شان شاید یک میلیون افغانی ارزش اقتصادی آن باشد، اما همین بانوی نخست بی بی‌گل خانم دوصد و هشتاد میلیون دالر را جلو چشم هزاران شهروند در روز روشن خورد، نه این‌که شکم‌اش درد نگرفت، که اصلاً احساس شرم هم نکرد.

شاید احمقانه‌ترین کار این باشد که کسی در این سرزمین به امید کمک دولت در امر مهار بحران مرگ‌و‌میر کرونا بنشیند. ما باید همان‌باری ‌که خون‌ما در خیابان‌های این سرزمین ریخت، هویت اعضای این گروهک قاتل و غارت‌گر که ظاهراً نام دولت را برخود گذاشته‌است، می‌شناختیم. ما باید قبل از قطعه‌قطعه شدن کودکان‌مان در آموزشگاه موعود، قبل از بریده‌شدن گلوی شکریه‌تبسم در زابل، قبل از فوران خون در دهمزنگ و قبل از مرگ در زیر باران تیر و باروت در رستاخیز تغییر؛ چهره‌ی کثیف سران این حکومت را با بازی‌های غیراخلاقی‌شان درمی‌یافتیم. کسی چه می‌داند بعد از موج کشنده‌ی کرونا کد‌ام‌ ما زنده می‌ماند و تا چه حد این روزگار تلخ بی‌کسی، گرسنگی و دشواری را به‌یاد خواهند داشت.

این روزگار غریب خواهند گذشت اما مردم به‌یاد خواهند داشت که تاجران و اهالی ثروت و مکنت در اوج گرسنگی مردم به‌فکر تجارت شان بودند و با بلند بردن نرخ کالاهای شان بر اخلاق و انسانیت پشتِ پا زدند. از همه مهم‌تر آن عده از افراد حکومتی که در این روزگار کرونا دست به‌فساد زدند، از یاد نخواهند رفت. وحید عمر ادعا نموده‌است که 27 میلیون افغانی در کم‌تر از یک ماه مصرف تبلیغات رسانه‌ای شده‌است و این در حالی است که ولایت هرات دیروز گفته‌است، که ما کیت آزمایش کرونا نداریم. این فساد و دزدی آشکار ، برهنه‌تر از دزدی‌هایی است که همین‌چند وقت پیش از کود 91 انجام می‌شد.
داستان غم انگیز این روزهای ما را چگونه آیندگان بخوانند؟

ریحانه تمنا


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کرونا
دولت
نظرات بینندگان:

>>>   حکومت ناکام افغانستان باید از تجربه نایجریا درمورد ترورست ها استفاده نماید:
کرونا در مناطق جنگی در جهان، به یک وسیلۀ خطرناک جنگی تبدیل شده است. حکومت نایجیریا در روزهای اخیر نخستین عملیات کرونایی را برضد چریک های بوکوحرام که وسط جنگل ها مخفی بودند؛ انجام داده و آنان را تباه کرده است. حکومت یک اسیر بوکوحرام را ویروسی کرده و او را از زندان آزاد می کند. فرد مذکور خودش را به سرعت به مخفیگاه های « برادران» در عمق جنگ های دست نارس رسانیده و بعد از چند روز، اکثریت جنگجویان خون آشام بوکو حرام به ویروس آلوده شده اند.
بوکوحرام در جنگل ها هم اکنون به مراکز بهداشتی دسترسی ندارد و اکثریت نفراتش آخرین روزهای زنده گی شان را سپری می کنند
ر

>>>   چه زیبا تحلیل کردی هموطن
خجالت آور است که غنی اول قرانطین میکند و بعد کمیسیون میسازد تا راه کمک به نیازمندان را بر رسی کند و خودش یک هزار ملیون افغانی را از گود ۹۱ می دزدد و عاروق هم نمی زند و حال شله است که به تنهایی قریه دار ارگ شود تا برای ۵ سال دیگر دزدی کند و نمیدانم که چرا سیر نمیشود و دعا میکنم که خدا جان کرونا را نصیب خودش و خانواده اش نماید نا از درد مردم با خبر سود.
تیم فحشا تیم فاشیست تیم احمق های ارگ
دست ز خون آشامی ندارند تا بنوشند جام مرگ

>>>   اگر علمای اسلامی نباشند کفار ررا آب میبرد !!!
دیگران واکسین می سازند، طبیب اسلامی می گوید زردک بخورید!
یکی دیگر از مدعیان طب اسلامی که از سوی هوادارانش حکیم خوانده می‌شود، برای درمان کرونا نسخه جدید پیچیده و آن هم بخور جوش شیرین است.
حسین روازاده در نسخه جدید خود تاکید کرده که افراد سالم جهت پیشگری، باید 7 روز پی در پی ، روزی یک مرتبه و بعد از آن هفته ای یکبار تا زمانی که اپیدمی کرونا هست بخور را ادامه دهند و افراد بیمار هم برای رفع خشکی سینه باید همانند افراد سالم بخور بدهند اما روزهای اول و دوم حتما در دو نوبت صبح و شب این کار را تکرار کنند.
بر اساس برنامه غذایی که مدیریت طب اسلامی منتشر کرده، تاکید شده است، افرادی که تب ندارند، می‌توانند گاهی هویج را با میزان کمی عسل مصرف کنند.
از گذارش نامه

>>>   چه کشف بکری ! مرحبا بغل ویراست تان.مکتب سواد آموزی را کجاخواندهاید !

>>>   محترم اشرف غني معاش فارمسستان را زياد ساخت تا تلاش بيشتر بخرچ دهند و فرمول دواي كرونا را كشف كنند. در عين حال صديق افغان رياضيدان برجسته افغانستان ادعا دارد كه فرمول كرونا را كشف كردن است خدا كند درست باشد ولي داكتران دواسازي لندن ميگويند كه تا هنوز در دنيا كدام رياضي دان نتوانسته كدام دوا كشف كند چون فرمول دوا مثل فرمول رياضي نيست . فرمول هاي دوا را صرف فارمسستان يا به زبان فارسي همان داكتران دوا سازي ميتوانند كشف كنند و بعدا كه كشف شد هر داكتر عادي ميتواند انرا در نسخه براي مريض بنويسد. و جهان از شر كرونا نجات پيدا كند . البته سازمان صحي جهان به كشاف فرمول دواي كرونا وعده جايزه نوبل نموده است از همين جهت در تمام كشور ها فارمسست ها در تلاش بدست اوردن فرمول دواي كرونا استند و بعضا رياضي دان ها و معلمين و عطار و بقال هم تلاش دارند كه جايزه نوبل را بدست ارند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است