آیا نیمی از شهروندان کابل کرونا دارند؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۹    ۱۳۹۹/۲/۱۵ کد خبر: 163262 منبع: پرینت

در کابل از ۵۰۰ نفر آزمایش گرفته شده و نتیجه آزمایش ۲۶۰ نفر آن مثبت بوده است.
وزیر صحت عامه در نشست کابینه‌ نتیجه آن را با غنی در میان گذاشته، ۲۶۰ شهروند در کابل از میان ۵۰۰ نمونه‌گیری به کووید-۱۹ مبتلا بوده‌اند.
افرادی که از آن‌ها آزمایش آزمایش کرونا گرفته شده است، به صورت تصادفی و برای انجام تحقیق انتخاب شده بودند.
چکار باید کرد؟
شما چه پیشنهادی دارید؟
کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کرونا
کابل
نظرات بینندگان:

>>>   Abdul Hakim Tamanna
در هرات سه شفاخانه موقتی برای کرونا وجود دارد که مجموعا ششصد بستر است در دو شفاخانه فعلا حدود یکصد و پنجاه نفر بستر اند که دوصد و پنجاه بستر خالی وجود دارد و در شفاخانه سوم هیچ مریض بستر نشده است چون مردم ما خوش دارند در خانه مراقبت شوند و حالا بجای شفاخانه تیم های سیار کار میکنند و صرف واقعات خراب به شفاخانه آورده میشوند.
در حالیکه تعداد مریضان بستری کرونا آهسته آهسته به سمت کاهش میل میکند آهسته آهسته شفاخانه های موقتی هم خرد میشود. و امیدواریم دو شفاخانه دیگر نیز با کاهش واقعات مریضی کرونا تا دو سه ماه آینده بسته شود. و دیگر هیچ کس را کرونا نگیرد.
یک تعداد کارکنان در شفاخانه نمبر سوم مقرر شده بودند و تا پریروز مستحق معاش هستند در حالی تا حالا بیکار بوده اند و حالا هم اخراج نشدند بلکه به حالت انتظار خدمت تبدیل شده اند.
اگر ناگهانی کرونا اوج گرفت و تعداد واقعات از ظرفیت دو شفاخانه موجود زیاد تر شد به وظیفه برخواهند گشت. و اگر واقعات کرونا کم شده رفت بقیه کارکنان بالمقطع نیز به زندگی عادی خود برخواهند گشت.
معقول نیست که بعد از عبور از اوج شیوع کرونا هنوز مصارف هنگفت را به بیت المال تحمیل کنیم و مریض هم نداشته باشیم.

>>>   خود وزیر صحت عامه در بیانیه اش گفت:
شما خوش نباشید که شما تست کرده اید و نتیجه ویروس کرونا شما منفی است.
امکان دارد که از شغاخانه براًمدید،عاجل با یک فرد مبتلا در تماس شوید و شما را ویروس کرونا بگیرد.
پس فایده آن چیست؟

>>>   صدیق افغان میگوید: اگر ترامپ ازمن بخواهد من برای ترام ثبوت میکنم که کرونا در مدت چند هفته وچند ساعت از بین میرود ،با پائین تر از ترام صحبت نمیکند ، برغایغ ع و غ سلام هم نمیدهد چی برسد به اینکه درمورد کرونا بحث کند

>>>   اداره امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در تازه‌ترین گزارش خود با اشاره به سیستم ضعیف بهداشتی و آُسیب‌پذیری‌های افغانستان به کنگره این کشور هشدار داد که احتمال فاجعه بهداشتی در افغانستان وجود دارد.

علت این هشدار دادن "سیگار" را دانستیم. ولی از یک ماه قبل میدانستیم. یادتان هست دراوایل ماه گذشته زمانیکه این ویروس در هرات ظاهر شد، وزارت صحت عامه زنگ خطر را بصدا درآورد و گفت که حکومت اگر موضوع را جدی نگیرد و قرنطین را در هرات عملی نسازد به یک فاجعه دچار خواهیم شد. در همان موقع در پستی از کارآمد این وزارت استقبال نمودم. اشرف غنی دو هفته منتظرشد تا امر قرنطینه را صادر نماید که ویروس همه جاگیر شده بود.

آنچه که وزیر صحت عامه بیان کرده نشان میدهد چرا "سیگار" دیروز از فاجعه بهداشتی حرف زده بود. بگفته وزیر صحت عامه از ۵۰۰ آزمایش تصادفی درمیان شهروندان کابل ۱۵۶ نفر به ویروس کرونا مبتلا بودند. یعنییک سوم نفوس کابل گرفتار کووید۱۹ شده اند.

تحقیقات در فرانسه و دیگر کشور ها نشان میدهد که ۲۵ درصد مبتلایان به ویروس هیچ علامت گرفتاری به ویروس را از خود نشان نمیدهند ولی توان سرایت ویروس را به دیگران دارند. این ویروس خیلی خطرناک و هنوز ناشناخته است. مراقب باشید، شاید نفهمیده ناقل ویروس باشید. تمام دستورات قرنطینه را مراعات کنید.

کریم پاکزاد

>>>   بیشتر از چهل نفری که در دفتر ریاست جمهوری و شورای امنیت ملی کار می کردند، تست کرونایی شان مثبت اعلام شده است.
نیویارک تایمز نوشته است که اشرف غنی بخاطر مبتلا شدن کارمندان ریاست جمهوری به ویروس کرونا در قرنطینه است، فقط در برخی از رویدادهای حضور پیدا می کند و بیشتر وقت در جلسات از طریق کنفرانس ویدیویی حضور پیدا می کند.

این روزنامه در ادامه نوشته است که تاکنون هیچ شواهدی در دست نیست که آیا شخص اشرف غنی به ویروس آلوده شده باشد یا خیر و معلوم نیست که از وی تست کرونا گرفته شده باشد.
یک مقام بلند‌رتبه ارگ تایید می کند که صدها کارمند ریاست جمهوری که هفته گذشته تست گرفته شده بود، نتیجه آزمایش ده ها تن‌ها مثبت بوده است. مبتلایان ویروس کرونا به قرنطینه فرستاده شدند.

>>>   شهـــر علــــم وفــــرهنــــگ !!!
یکی ار مقتدیان ملاکرونا انصاری درمصاحبه با رسانه خارجی می گوید:
فاصله در بین نماز چرا بگذاریم ؟ ما فاصله بگذاریم که شیطان درانجا ایستاده شود ومارا گمراه کند؟ ما هرگز فاصله نمیگیریم ، این کار یهود ونصارا است که می خواهد دین مارا نابود کند
+++
اگراز تعدادی جاهلانی نادانی که زیاد یهود ونصارا میگویند پرسش کتنی یک فیصد درمورد اعتقادات یهود ونصارا معلو مات ندارند ،درحالیکه در قرآن آنمان را مردمان صاحب کتاب خوانده ،
اما ملا کرونای انصاری که اینرا میداند برای مردم تشریح نمیکند از طرف دیگر اگراز طرف همان یهود نصارا مواد یا پول توزیع شود که به گفته آن فرد که فاصله نمیگیرد ، خواهید دید که همو اولتر ازهمه برای گرفتن تلاش کند
ر

>>>   کشور ایران همواره با مهاجرین افغانستانی برخوردهای نامناسب و گاهی کشنده را انجام میدهد قوانین بین المللی مهاجرین را رعیایت ننموده و برخورد های نادرست میکند از دولت و حکومت دو سره افغانستان خواهان پی گرد این موضوع هستیم

>>>   هر سال از شمال افریقا صد ها هزار پناهندگان اقتصادی،بطور غیر قانونی توسط قایق ها از لیبیا و تونس و الجزایر،از طریق بحیره مدیترانه،به شکل قاچاقی میخواهند وارد اروپا شوند.
در یک قایقی که توان انتقال ده نفر را ندارد،صد ها تن توسط قاچاقبران داخل کشتی انداخته میشوند و به سمت اروپا فرستاده میشوند.
یک تعداد شان شاید در راه توسط کشتی های نجات،نجات داده شوند،اما اکثریت شان در راه غرق میشوند و هر سال ده ها هزار نفر در بحیره مدیترانه غرق میشوند.
اکثریت قاطع شان یا مسلمان اند ویا مسیحی و در میان شان یهود و هندو و بودایی دیده نمیشود.
تا بحال هیچ کس در فکر این نبوده است و در آینده نیز نخواهد بود که اجساد آنها چه میشود؟
امکانات آنهم وجود ندارد که اجساد آنها را از عمق هزاران متر زیر بنا بیرون کشید.
اکثریت این اجساد یا توسط نهنگ ها خورده میشوند و یا هم در زیر بحر پوسیده وبه خاک تبدیل میشوند.
این نهنگ ها را نیز ماهی گیران شکار میکنند و گوشت ماهی در سر سفره های مردم،توسط مردم تغذیه میشود.
پس این یک سیستم رنجیره غذایی طبیعت است و شما نباید خود را برای پیدا کردن اجساد به زحمت نمایید.
در دریا خوراک ماهی ها میشود و ماهی ها را شما میخورید و در زیر قبر ها خوراک کرم ها میشود و کرم ها به کود برای گیاهان و در ختان و سبزه ها وغیره تبدیل میشود و این زنجیره غذایی از ملیارد سال بدینسو در روی زمین وجود دارد.
بنأ یگان وقت از کوتاه نظری دینی،دوری جویید و به واقعیت های طبیعی و طبیعت با چشم بار نگاه کنید.
شما دیگر اطفال خورد نیستید که خود را به افسانه ها وقصه ها بازی بدهید.
یک اندازه از نگاه عقل و متطق به سن بلوغ برسید.

>>>   نامردی را بس کنید؟
در هیچ زمانی صحت عامه و جامعه طبی کشور مانند حالا زیر فشار نبوده است.
شیوع کرونا، کمبود منابع ، تحریم های مستقیم و غیر مستقیم، شدت نیاز به خدمات صحی، فشار های سیاسی و سلیقوی، تهمت پراکنی های جهال فیس بوکی، بی باوری عوام الناس، کمبود تشکیلات و منابع بشری، و و و و
همه و همه در زمانی که صحت عامه و جامعه طبی کشور در جنگ نابرابر برای دفاع از سلامت مردم خود تمام قد میجنگد. آیا نهایت نامردی نیست که در چنین حالتی از پشت بر قلب سرلشکر نظام صحت کشور خنجر بزنید.
حتی اگر داکتر فیروز مستحق محاکمه هم باشد آیا نامردی و نامردمی نیست که در این زمان و بخاطر عدم تمکین به خواسته های شخصی تان وی را به سارنوالی معرفی کنید؟
زهی ناجوانمردی.
کاش آن قدر همت می‌داشتید که از دارایی های تان حداقل چند دانه ماسک به جامعه طبی کمک میکردید.
عبدالحکیم تمنا

>>>   Salim Moqimi
هرات ریکورد آمار کرونا را در یک روز شکست!
در ۲۴ ساعت گذشته ۵۹ واقعه مثبت کرونا در هرات به ثبت رسیده است.

>>>   این یک دروغ است چطور در طول مدت دوماه تمام افراد که ست شده باعلایم صد در صد کرونا تست گرفته شده ولی بعد از نتیجه 30 فیصد مثبت بوده در طول این دو ماه اما کدام منطق قبل کند که با تست میدانی باز بالا 50 فیصد باشد واقعا جالبت وقت با علایم کرونا زیر 30 فیصد است اما بدون علایم کرونا بالای 50 فیصد است ولا ای دیگه یک معما بیش نیست خو بعد ازی بهتر است که بجای افراد دارای علایم کرونا تست میدانی صورت گیرد مریضهای کرونا زودتر رد یابی میگردد.
غوری

>>>   حامد ترکستانی
تجاران کرونا
ازنظرتان قرنطین یک هفتهء به سود مردم بوده است
ویا به مثبت ثبت شدن روز اول قرنطینه نتایج ۹ نفر هموطن ما جیره خوران حرفهء به آرزوی شان رسیدن حال بخورین بخابین

>>>   سید خلیل حجت
دراین کشور عده ی در آتش کرونامیسوزندوعده ی بفکرشیوع زیاد این مرضندتاازمجامع بین المللی پول بگیرندخدایابداد این مردم برس

>>>   هشدار ریاست صحت عامه هرات
مردم شریف هرات!
ما در اوج شیوع ویروس کرونا در شهر هرات قرار داریم ‌و موج های بعدی را در ولسوالی ها شاهد خواهیم بود.
فقط دیروز چهار همشهری ما با تست مثبت کرونا وفات کردند. و میزان مثبت ها شدیدا افزایش یافته است.
متاسفانه بی توجهی و بی باوری به شیوع ویروس کرونا نیز شایع است. رفت و آمد ها، ازدحام دست دادن ها، عدم استفاده از ماسک و نشستن دست ها با صابون فاجعه آفرین است. با هرکسی که دست میدهید و به هر چیزی که دست میزنید محتملا ویروس را به شما منتقل میکند، زینهار ویروس را به خانه و اعضای خانواده و خصوصا کهنسالان خانواده خود سوغات نبرید.
از همه شما عاجزانه خواهشمندیم تا ممکن است در خانه بمانید، در بیرون خانه و محلات مزاحم حتمن ماسک بپوشید. دست های خود را روز بیست مرتبه هر مرتبه بیست ثانیه با صابون بشویید . از سایر افراد حداقل یکنیم متر فاصله خود را حفظ کنید.
در صورت عطسه یا سرفه جلو پرتاپ محتویات آن را با دستمال یا آرنج خود بگیرید.. و اگر خود یا اعضای خانواده تان تب شدید، سرفه خشک و نفس تنگی دارید با همکاران صحت عامه در تماس شوید تا به شما کمک کنند.

>>>   ناقوس مرگ در بين طالبان نواخته شد!
مُبتلا شدن ۲۳۱۲ طالب مسلح به ویروس کرونا !
مسؤولین دکتوران بی سرحد یا MSF می گویند که در اثر بی توجه یی افراد مسلح طالبان به نکات بهداشتی حدود ۲۳۱۲ تن این گروه به ویروس کرونا مُبتلا شده که این رقم در حال افزایش است.همچنان MSF گفته است که بیشترین این ارقام از جمله افرادی هستند که در خط نخست جبهات جنگی قرار دارند .
این در حالیست که طالبان مسلح قبلاً شیوع ی ویروس کرونا را مصیبت و آفتی گفته بودند که فقط کفار را مورد هدف قرار می دهد .

>>>   _درمورد_ویروس_کُشنده کرونا
دانشگاه جان هاپکنز آخرین تحقیقات که در ویروس کرونا نموده جهت کنترول وقایه خدمت تان تقدیم میشود:

۱- این ویروس مثل باکتری زنده جان نبوده یک ترکیب از DNA است که یک پوش از مواد چربی که داخل آن پروتین است میباشد. درپوش داخلی بینی، چشم، دهن( که مخاط نامیده میشود) متهاجم شده وتکثر میکند.
۲- کشته نشده تخریب میشود که به حرارت، رطوبت و محیط که در آن قرار دارد مربوط میشود.
۳- ویروس شکننده است که پوش آن توسط صابون حل شده باعث تخریب آن میشود.
۴- حرارت بالاتر از ۲۵ درجه هم باعث تخریب آن میشود.
۵- الکول ۶۵٪ نیز پوش چرب آنرا ذوب وباعث تخریب آن میشود.
۶- مواد کشنده باکتری مثل انتی بیتیک بالای آن تاثیر نداشته استفاده نشود.
۷- لباس و تکه باب تکانده نشود، خانه ها و فرش جاروب نشود زیرا ویروس به فضا تیت و بلند شده داخل بینی میشود درآنجا کرکتر تهاجمی پیدا کرده داخل شش شده شده باعث تخریبات ششها که مرض را تولید میکند. نوشیدن متکرر آب، باعث راندن ویروس به معده شده در آنجا تخریب میشود.
۸- طول حیات ویروس کرونا در لباس 3 ساعت، مس و چوب 4 ساعت، 24 ساعت روی کارتن، 42 ساعت روی فلز و72 ساعت در پلاستیک میباشد.
۹- در مخلوط که یک حصه بلیچ یا ترکیبات مشابه آن وپنج حصه آب باشد ترکیب ویروس تخریب وباعث تجزیه آن میشود.
۱۰- درهوای سرد ومرطوب وتاریک مثل کولر خانه و موتر طول عمر آن زیاد است.
۱۱- در محیط گرم، خشک و روشن زود ازبین میرود.
۱۲-در شعاع ماورای بنفش که آفتاب هم دارد زود تخریب شده مقاومت ندارد.
۱۳- سرکه باعث تخریت ویروس نمی شود.
۱۴- الکول 65٪ باعث تخریب آن میشود.
۱۵- در فضای محدود وقید تراکم ویروس زیاد ودر فضای آزاد کم است.
۱۶- بعد از تماس به مخاط دهن وبینی، دستگیر، مبایل، تلویزیون، سوچ و ساکت، ریموت، ساعت، قفل وغیره دست ها با صابون شسته شود.
۱۷- بعد از شستن دست ها چرب شود زیرا پوست خشک ترکیده وباعث دخول ویروس میشود.
۱۸- ناخن ها باید گرفته شود زیرا بستر ناخن ها مسکن خوب برای وایرس وانتقال آن مى‌باشد...

>>>   احتیاط !
زمانیکه پسر آدم (ع) قابیل، هابیل راکشت حیران ماندکه بامرده ی برادرخود چه کند ، درهمین وقت درآن دورها متوجه شد که زاغی بانول خود زمین رامیکاود، به فکرش خطور کردکه اوهم باید زمین را حفروجسدبرادرش رابه زیر خاک نماید.
درآن زمان (عصرحجر) هنوز نه فلزی کشف شده بود ونه هم بیل وکلندی وجود داشت، اوتوسط سنگ نوک تیزی زمین راکاوید وجسد برادرش رامدفون نمود، ولی حال باوجودوسایل عصری وماشین های دفن (بلدوزر)، نزدیکترین اقاربت از جسد تو گریزان واز دفن نمودنت ابا میورزند.
در آخرین رمقهای زندگی که بُرهه های زمانی گذشته ی حیاتت باصحنه های مختلف چون نوارفلم نیگتیف ازچشمانت درحالیکه تب جان افزاوآتشین بدنت را چون قود جهنم میفشارد، میگذرد-آرزومینمایی ((یاران وبرادران تابوتم راازچوب شمشادکنید + درخاک سیه گذاشته وفریاد کنید)) همه دارند از توفرار مینمایند.
قبرکن هم اظهار مینماید {صحت عامه وشاروالی برایم دستورداده که کرونایی را دفن نه نمایم} خدای چقدر سخت است که درآخرین لمحه های نفس کشیدنت امیالت این باشد : ای کاش من راهم چون مهاجرین قاچاقی ،طغیان ابحاربه نهنگی میسپرد تابه آرامی دربطنش مدفون میشدم ، حد اقل اولاد های گرسنه ام صحنه های واپسین وجان گداز،بادست وپازدن نیمه بسملم را نمیدیدند وهی فریاد وزجه آنها را درآخری لحظه های تودیعی نمی شنیدم که میگویند ای کاش کسی میبود پدرم را گور مینمود.
خداوند (ج) خواب تانرا دیر نسازد ، کرونا را جدی بگیریدتا به این داستان برگشته از لحد کرونامبتلانشوید .

>>>   Humayun Salimi
پس از برداشت موقتی محدویت‌ها در بلخ، نکات زیر را مدنظر بگیرید.

۱: فراموش نکنید که هدف از برداشتن این محدودیت‌ها، ختم ویروس نیست.
۲: ویروس در مرحله شدید و کشنده‌ی خود قرار دارد، کوچکترین اشتباه، هم به ضرر شما و هم به ضرر دیگران تمام خواهد شد.
۳: فاصله اجتماعی را خیلی جدی رعایت کنید؛ در تجمعات شرکت نکنید.
۴: اگر دوستان خود را پس از مدتی هم می بینید، دست ندهید.
۵: در تجمعی که دو یا سه نفر حضور دارند، شرکت نکنید.
۶: پوشیدن ماسک دراین‌ مدت فراموش تان نشود.
۷: تلفن همراه دیگران را هرگز نگیرید.
۸: وقتی پول را می‌گیرید، متوجه باشید، دست‌هایتان به چشم، دهن و یا بینی تان تماس نکند.
۹: هنوزهم به این باور نباشید که ویروسی وجود ندارد.
۱۰: کرونا را جدی بگیرید، اگر نیازی ندارید، بهترین گزینه‌ ماندن در خانه است. دلتنگی ماندن در خانه را نسبت به بستر شدن در بیمارستان ترجیح بدهید.
کرونا را جدی بگیرید!

>>>   Wahid Payman
کرونا شاید یکی - دو سال دیگر مهمان ما باشد.
به نظرتان چگونه می‌توانیم محیط کار، آموزش، تجارت و اداره را قسمی وفق بدهیم که با وجود کرونا زندگی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ما جریان داشته باشد؟

>>>   محمد اکبر سنا
از بد بد ترش توبه و از ترب نرش توبه
به راستی که مردم از کرونا که یک بلای خانمانسوز است بیداد می بینند بلای بدتر ازو دود از نهاد ما می کشد کرونا در چند ماه ۱۰۲ کشته گرفته است اما تروریست ها به نام طالب و داعش در یک شب زیاده تر از سد نفر را به کام مرگ می فرستند حالا باید گفت که روح صدیفی شاد باد

>>>   پدرام قاضی زاده
داکتر عبدالواحد رازی، براثر بیماری کرونا فوت نمود.
مرحوم یکی از کادر های برجسته صحت عامه ولایت هرات بود، که لحظات پیش در بخش ای سی یو کوئید شماره یک نسبت وخامت بیماری کروناجان باخت.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است