هند خواستار امنیت هندوها و سکهـ‌ ها در افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۳۳    ۱۳۹۹/۴/۳ کد خبر: 163923 منبع: پرینت

هند، اختطاف یکی از سکهـ‌های افغانستان را شدیداً نکوهش کرده است.
نیدان سنگهـ که از بزرگان سکهـ‌ها و هندوی افغانستان است، از ولسوالی سمکنی ولایت پکتیا ربوده شد.
او همچنان مسئول ترمیم و محافظت از مکان‌های مذهبی سکهـ‌های افغانستان است.

انوراگ شری واستاو سخنگوی وزارت خارجۀ هند روز دوشنبه (۲۲ جون) به خبرنگاران گفت، کشورش با حکومت افغانستان از نزدیک در تماس است تا مصونیت و امنیت اقلیت هندو‌ها و سکهـ‌ها در این کشور تضمین شود.
شری واستاو ابراز امیدواری کرده که حکومت افغانستان در فرصت زود بتواند این بزرگ سکهـ‌ها را در یابد.

عبدالرحمن زرمتی ولسوال سمکنی ولایت پکتیا روز یکشنبه (۲۱ جون) به رادیو آزادی گفت، نیدان سنگهـ چهار روز پیش برای انجام مراسم مذهبی به این ولسوالی رفته بود که از منطقه بنگش ربوده شد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هندو‌ها
سکهـ‌ها
نظرات بینندگان:

>>>   دولت هند از دولت افغانستان خواهش کرده است تا زمینه را برای اهل هنود و سیک های افغانستان مهیا کند تا دوباره در کوه های آسمایی و شیر دروازه،دیوار هایی را که کابل شاهان بخاطر جلوگیری از حملات اعراب بالای شعر کابل،چهارده صد سال پیش ساخته بودند،دوباره ترمیم کنند و هر سال مثل روز دهم محرم که هزاره ها بخاطر قتل امام حسین تجلیل میکنند،هندو ها و اهل سیک نیز یک روز را بنام روز ماتم ملی و حمله اعراب به کابل شاهان که منجر به شهادت زنبورک شاه و زنبیلک شاه شد،تجلیل کنند.

>>>   افغانها کجا امنیت دارند که هندو ها داشته باشند .

>>>   هندو ها بروند به هندوستان کشور اجدآد شان تا امنیت شان تامین گردد .

>>>   افغانستان فقط ۱۵۰۰ سال پیشتر از امروز دین بودایی داشت.
هندو ها و یکی ها بخشندگان اصلی این سرزمین هستند.
اینکه یک سکهه از سمکنی ربوده میشود دلیل اش این است که مردمان زورمند سمکنی که ملک و زمین و جای داد هندو ها را غضب کرده اند نمی خواهند که این اقلیت دوباره به محل بر گردند و جای جای داد خود را دوباره به دست بیاورند.

>>>   پيام نفر چهارمى که اوغانستان در قرق پنجم ميلادى وجود داشت سليى جانانه به اشرف غنى... است.
نفر چهارمى! ۱۵۰۰ سال پیشتر از امروز (قرن پنجم ميلادى ) نام همو افغان چه بود که در راس دولت کشور افغانستان بود و دين اش بودايى بود.
در همين قرن نامهاى ممالک که در جغرافيه امروزى افغان تون يا پختون و پشت تون باکترانا٬ گدروزيا٬اخاروزيا آريا ٬ باميگان درنگيانا و هندوکابل و هندوکو!
اديان گوناگون: براهمنهاو هندويسم با خدايان بى شمار. بودايى و آشوکا از هند ; زردشتى .

اشرف غنى با کسيکه او را "بچه خر" ناميده بود دوبار ديدار کرد!
وزیر دفاع بریتانیا قبل از سفرش به کابل مقاله ای برای روزنامه تایمز نوشت و در آن تصریح کرد که:” ما برای این؛ در افغانستان نیستیم که به یک کشور شکست خورده قرن سیزدهمی کمک کنیم. بلکه به خاطر مردم بریتانیا و امنیت جهانی در آنجا حضور داریم.”

ریيس جمهور غنی با شخصی که چند سال پیش او را بچه خر نامیده بود، دیدار کرد…ریيس جمهور در جریان سفرش به بریتانیا با شخصی که چند سال پیش او را بچه خر نامیده بود، دیدار کرد.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌یی از دیدار "روری ستیوارت"، وزیر توسعه بریتانیا با محمد اشرف غنی، ریيس جمهوری اسلامی افغانستان در جریان سفر رسمی وی به بریتانیا خبر داده است.

در خبرنامه ارگ آمده است: رییس‌جمهور کشور ضمن تشکر از همکاری‌های دوامدار حکومت بریتانیا، گفت که افغانستان به‌خاطر توسعۀ اتصال منطقوی، به همکاری و تشریک تجارب کشورهای انکشاف‌یافته به‌خصوص بریتانیا نیاز دارد. وی همچنان به منظور تامین شفافیت هرچه بیشتر در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده، از حکومت بریتانیا خواست تا به حیث ناظر بین‌المللی از این روند نظارت نماید.

روری ستیوارت به رییس‌جمهور کشور از همکاری همه‌جانبه در عرصۀ اتصال منطقوی افغانستان اطمینان داد و گفت که حکومت بریتانیا بر علاوۀ تعهدات کمک‌های بشری در بروکسل، ۱۳۰ ملیون پوند دیگر نیز به افغانستان کمک خواهد کرد.
این در حالیست که ریيس جمهور غنی پیش از رسیدن به ریاست جمهوری در یک سخنرانی اش از روری ستیوارت که یک نویسنده و افغانستان شناس است، نقل قول کرد که گفته بود: افغانستان را بگذارید که به قرن سیزده برود و در جوابش او را بچه خر نامیده گفت: افغانستان هیچوقت در قرن سیزده نبود.
این گفته‌های ریيس جمهور غنی در شبکه‌های اجتماعی در داخل و خارج افغانستان واکنش‌های مختلف در پی داشت.
پس از بچه خر نامیدن، روری ستیوارت، این دومین بار است که ریيس جمهور غنی با وی دیدار نموده است.

>>>   دولت هندوستان چند سال است تغییر کرده. قبلا به مدت ۶۰ سال اداره هندوستان به دست حزب گنگره بود و هند به دست خانواده گاندی اداره می شد ولی حزب بی جی پی چند سال است اکثریت پارلمان و دولت را دارد و از عقاید هندوئیسم پیروی می کند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است