هرات جمعیت کمتر، فبرستان های بزرگتر...!
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۵۸    ۱۳۹۹/۴/۳ کد خبر: 163928 منبع: پرینت

در هرات جمعیت کمتر ولی فبرستان ها بزرگتر می شود. مقامات حکومتی و بهداشتی افغانستان این حقیقت را کتمان میکنند.
خبرهای هرات حاکی از آن است که روزانه به علت نبود اکسیژن ده ها تن جان می دهند.

(تخمین و احتمالا ت میرساند که تعداد مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان بالای ۶۸ هزاز نفر و تعداد مرگ و میر بیش از ۲۷ هزار نفر تخمین میشود که اکثر آنها در ولایات کابل، هرات، مزار شریف، هلمند و قندهار تصور میشود) گفته می شود عوامل شیوع کرونا از هرات آغاز و به علت سهل انگاری مقامات بهداشت هرات، به تمام نقاط افغانستان عفونت پخش شده است.

در چنین شرایط سختی آقای قتالی به عنوان والی هرات مقرر شد که شرایط در هرات بسیار بحرانی بود، پول و تجهزات از کابل نمی رسید، مردم ویروس کرونا را جدی نمی گرفتند و مولوی صاحبان هم در هرات بر طبل نا باوری می کوبیدند، در چنین وضعیتی والی هرات در یک مصاحبه هیجانی گفت (ما در حال قبر کندن در هرات هستم).

در روز های نخست مقامات هرات این ویروس را جدی نگرفته و رفت آمد صدها و بعدآ هزاران پناهجو از ایران به افغانستان می آمدند و هیچگونه امکان آزمایش کرونا میسر نبود و پناهجویان از مرز اسلام قلعه با موتری های ده تا ۲۰ نفره به ولسوالی ها و سپس به نقاط مختلف افغانستان رفتند و این ویروس کشنده را با خود حمل نموده و بسیاری از مقامات هرات با قرنطینه شهر هرات موافقت نداشتند و از طرفی مقامات بهداشتی هرات به ابعاد گسترده این ویروس از لحاظ لوجستیک آشنایی و آمادگی نداشتند.
مرز اسلام قلعه برای مدتی طولانی اصلا بسته نشد، موترها و حتی هواپیما بین مشهد و هرات در اوایل همچنان در رفت و آمد بود، ابزار آزمایش ویروس کرونا به شدت کم بود، پول و تجهیزات به هرات نمی رسید.

هموطنان عزیز دوستان: ما در شرایطی قرار داریم که گاهی ویروس کرونا پدر و مادر، اقوام، دوستان نزدیک ما را می برد و غم و اندوه آنها قلب های ما را می شکند و از اینکه نمیتوانم برای عزیزان ما طبق روال عادی مراسم خاکسپاری و فاتحه داری انجام دهیم ما را بیشتر متاثر میسازد.
روز بروز تعداد اعضای فامیل، دوستان و همسایگان ما کمتر میشوند، شمار زیادی از این افراد بدون شک در اثر ویروس کرونا جان خود را از دست میدهند. وظیفه ما است که اگر چنین حوادث ناگوار در خانواده و دوستان ما رخ می دهد، با شهامت و شجاعت علت فوت را اگر واقعآ ویروس کرونا باشد، اعلام نموده، تا به نا باوری ها و جدی نگرفتن ها پایان دهیم.

آنهایی که قوانین جلوگیری از ویروس کرونا را مراعت نمی کنند و یا بدون ماسک به فروشگاه ها، رستورانت ها، پاساژها و اداراتی مانند مستوفیت، محکمه، شهرداری، فرماندهی پولیس، ترافیک و سایر ادارات دولتی و خصوص وارد می شوند، انها تا اندازه ای نه تنها در مریض شدن، بلکه بگونه ای در مرگ دیگران مقصر بوده و در حقیقت با فوت صدها و هزاران هموطن و همشهری خود بگونه فراهم می سازند.

قاتل بودن و یا مجرم بودن به آنهایی اطلاق می شود که بگونه باعث مرگ دیگران میشوند و با بی پروای زمینه مرگ دیگران را فراهم میسازند. مولوی های افراط گرا باید بدانند که در هفته های نخست آنها نیز بگونه ای مردم را به ناباوری تشویق نموده و آنها را بدون ماسک به نمازهای جماعت فرا خواندند و تا اندازه ای مسوول سرعت بخشیدن به ویروس کرونا شدند.

دوستان و عزیزان! بنده نمی خواهم کسی را بترسانم و این خطر را بزرگتر آز انچه هست جلوه دهم، نظر بنده عاجر فقط این است به مردم حقیقت را بگویم، تا جایی که برای شک و تریدی در مورد موجودیت ویروس مرگ آور در افغانستان به خصوص هرات به جای نماند و نا باوران از خواب غفلت بیدار شوند. خطر اینکه میزان مرگ و میر در هرات به شدت افزایش باید، روزانه به تعداد مراسم خاکسپاری در هرات بیشتر گردد فرا رسیده است و چراغ های قرمز روش شده است. مسلخ ها و کشتارگاه ها بیشتر مورد بررسی قرار گیرند، بنده نام شماری از دوستان هراتی که در پولیس و سایر مشاغل کار می کنند و در اثر ویروس کرونا فوت شده اند را گرفته ام ولی فعلا از انتشار شان خود داری می ورزم.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هرات
کرونا
نظرات بینندگان:

>>>   کرونا در ارگ کثیفان لانه کرده مگر این شغالان تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا را که در ارگ اتفاق افتاده کتمان میکنند.
اما
میرسد روزی که شیطان دوم جهان از اثر کرونا به جهنم واصل شود.

>>>   روزانه از هرات خبر می رسد حتا از اقوان و دوستان که روزانه تا صد نفر در قبرستان های هرات دفن می شوند بدون انکه در ریاست صحت عامه خبر بدهند خیلی ها از رفتن به شفاخانه ها هراس دارند جای کثیف بدون تجهیزات همه میخواهد خود را در خانه تداوی کنند و یا در کنار خانواده در آرامش بمیرند

>>>   ضمن عرض تسلیت و غمشریکی روح ان مرحوم شاد و برای شما صبر و سلامتی ارزو دارم : با عرض معزرت اکر فوت شان در اثر کرونا باشد ، بهتر خواهد بود اطلاع رسانی شود ، تا نا باوران از خواب غفلت بیدار شوند .
تشکر منجم زاده صاحب عزیز بله فرموده شما کاملا دقیق و بجا می باشد
بزرگان می فرمایند علاج واقعه قبل از وقوع ولی متاسفانه ما مردم هرات کرونا را از طریق های مختلف از منبر گرفته تا کوچه و بازار شوخی و دروغین جلوه دادن. حتی در مصاحبه والی صاحب که گفت من مصلحت نمی بینم شهر را قرنطینه کنم و پیامد آن این شد که روزانه بین ۳۰ الی۵۰ نفر فوتی داشته باشیم
تنها در جاده منزل ما طی ۲۳ روز ۴ واقعه فوتی کرونا داشتیم. شهروندان محترم هرات لطفا اگر کسی از اقوام . نزدیکان شام در اثر ویرورس کرونا فوت می کنند ، لطفا اطلاع رسانی نمایند ، تا ناباوران از خواب غفلت پیدار شوند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است