بولتون با طرح ترامپ برای دعوت طالبان به «کمپ دیوید»
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۲۲    ۱۳۹۹/۴/۵ کد خبر: 163952 منبع: پرینت

مشاور امنیت ملی سابق ترامپ در کتابش از پشت پرده اتفاقات در کاخ سفید و نیز طرح ترامپ برای دعوت طالبان به کمپ دیوید خبر داد و تاکید کرد که این موضوع وی را وادار به استعفا کرد.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق ترامپ در کتاب تازه‌اش با عنوان «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» درباره ایده ترامپ برای دعوت طالبان به کمپ دیوید نوشت که مخالف این طرح بود و در حالی که استعفا نامه خویش را از قبل آماده کرده بود دیگر سیاست‌های اشتباه و غیرمسئولانه ترامپ را نپذیرفت و استعفا کرد.

بولتون نوشت که «به اشتباه، هماهنگی‌ها برای دیدار ترامپ با «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان و طالبان در کمپ دیوید را از یاد برده بود و با توجه به اینکه تدارکات چنین دیداری پیچیده است تاخیر نشست را اجتناب ناپذیر دانسته و گمان می‌کرد طالبان از بیم آنکه دیدار یک تله است این دعوت را نپذیرند».
تسنیم نوشت، وی تصمیم ترامپ برای دیدار با طالبان در کمپ دیوید را دلسرد کننده خواند و تصریح کرد که مخالف این دیدار و توافق با طالبان بود و اکنون ممکن بود هر دو آن‌ها اتفاق بیفتد.

بولتون افزود: در حالی که مقامات آمریکایی برای این دیدار و پروتکل‌های امنیتی مورد نیاز آن آماده می‌شدند گزارش‌هایی از حمله طالبان به «گرین ویلج» در کابل رسید که بر اثر آن 10 نفر از جمله یک نظامی آمریکایی کشته و یک نظامی رومانیایی نیز زخمی شدند.

بولتون نوشت که پس از این حمله «میک مولوانی» سرپرست سابق کارکنان کاخ سفید به اتاقش آمده و گفته براساس شناختش از رئیس جمهور آمریکا دستکم 20 درصد احتمال دارد که ترامپ این دیدار را لغو کند و پس از آن نیز ترامپ تصریح کرد: «ما نمی‌توانیم این دیدار را انجام دهیم».

بولتون افزود که کسی خارج از دولت از دیدار با طالبان خبر نداشت. ترامپ در دیدار با وی و شماری از دیگر مقامات ارشد آمریکا گفت: «این جلسه را برگزار نکنید، بیانیه‌ای منتشر کنید که قرار بود با طالبان دیدار کنیم اما آن‌ها یکی از سربازان ما و 9 نفر دیگر را کشتند بنابراین دیدار را لغو کردیم، باید آتش‌بس باشد و در غیر اینصورت من نمی‌خواهم مذاکره کنم. ما باید یک بمب بیندازیم، باید به آن‌ها ضربه سختی وارد کنیم، اگر آن‌ها نتوانند آتش‌بس کنند من توافق نمی‌خواهم».

پس از آن دیدار با ترامپ نیز بولتون و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با یکدیگر بررسی کردند که براساس گفته‌های ترامپ دیدار غنی نیز باید لغو شود و تصمیم گرفتند که نباید بیانیه‌ای درباره عدم دیدار با طالبان منتشر شود و بهتر است هیچ چیزی در این باره گفته نشده و امیدوار بود که این موضوع عمومی نشود.

بولتون با انتقاد از رفتارهای شتاب‌زده ترامپ نیز گفت که رئیس جمهور آمریکا نتوانست جلو خودش را بگیرد و عصر شنبه هفتم سپتامبر بدون هیچ هشداری در توئیتی برنامه انجام این دیدار را فاش کرد و روز یکشنبه رسانه‌ها پر از اخبار نشست نزدیک به فاجعه کمپ دیوید بود.

وی تصریح کرد که توافقنامه آمریکا و طالبان که 10 اسفند در قطر به امضا رسید بسیار شبیه به توافقی بود که قرار بود در کمپ دیوید امضا شود.

مشاور امنیت ملی سابق ترامپ از چند ماه قبل استعفا نامه‌اش را آماده کرده بود اما تصمیمش به تدریج قویتر شد و پس از تصمیم ترامپ برای دعوت طالبان به کمپ دیوید و 3 روز پس از افشای این موضوع در توئیتر استعفایش را تحویل داد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بولتون
ترامپ
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   معلوم نیست که عاید فروش کتاب جان بولتون.چند فیصد به خودش میرسد و چند فیصد به دونالد ترامپ و چند فیصد به مطبعه یی که کتاب را نشر میکند؟
همین حالا وقت اش است که دونالد ترامپ نیز یک کتاب نوشته کند و گفته های جان بولتون را رد کند و بنویسد که چطور جان بولتون میخواست با مشوره های غلط اش. من را وادار کند که به ایران حمله کنم و در نتیجه نام من نیز مثل جثرج بوش و اوباما در جمله روسای جمهور جنگجو شمرده میشد.
این خودش بهترین تجارت است.

>>>   ملاقات کمپ ديويد را ترمپ نه بلکه طالبان لغوه کردند ، ترمپ با اين جواب منفی طالبان ديوانه شده ادامهٔ مذاکرات را لغوه کرد چندی بعد عقلمند و پشيمان شده دوباره به ميز مذاکره برگشته تاريخ فرار و شکست خودرا تعيين کردند .

>>>   کتاب کرزی کجاست؟
غنی کتاب دور اول اش چه وقت چاپ میشود؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است